Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Świat 06. 08. 08

Posted by redakcjawp w dniu 2008-08-06

„Daily Mail” wycofał antypolonizmy
Rosja żegna Sołżenicyna
Afery podatkowej ciąg dalszy
Odnaleziono zaginionych himalaistów
Wysokie gratyfikacje zbrodniarzy
Ukraiński sąd po stronie złodziei?
„Kagańcowe” prawo medialne

„Daily Mail” wycofał antypolonizmy
Brytyjski dziennik „Daily Mail” usunął ze swych stron internetowych niektóre teksty pokazujące w negatywnym świetle polskich imigrantów i wprowadził poprawki do innych, budzących zastrzeżenia materiałów. Początkowo gazeta grupy Associated Newspapers zaprzeczała, jakoby miała antypolskie nastawienie i publikowała teksty zniesławiające nowo przybyłych imigrantów z myślą o wywoływaniu wobec nich negatywnych reakcji. Jednakże komisja nadzorująca standardy w prasie (Press Complaints Comission) wydała zupełnie przeciwną opinię.
AW, PAP

Rosja żegna Sołżenicyna
W budynku Rosyjskiej Akademii Nauk wystawiono wczoraj trumnę z ciałem zmarłego w nocy z niedzieli na poniedziałek Aleksandra Sołżenicyna. Hołd pisarzowi i dysydentowi oddali rosyjscy politycy, ludzie ze świata kultury oraz mieszkańcy Moskwy. Wśród zebranych pojawił się także premier Władimir Putin oraz przedstawiciele Ambasady RP w Rosji. W uroczystości wzięła także udział wdowa po Sołżenicynie – Natalia, wraz z ich dwoma synami. Jeszcze dzisiaj w soborze Klasztoru Dońskiego odprawione zostanie nabożeństwo żałobne w obrządku prawosławnym, po którym ciało byłego więźnia rosyjskich łagrów spocznie na przyklasztornym cmentarzu.

Afery podatkowej ciąg dalszy
Jak informuje prokuratura w Rostocku, odpowiedzialna za prowadzenie śledztwa w sprawie największej afery podatkowej w powojennych Niemczech, śledczy znaleźli dowody na istnienie co najmniej 1800 nowych kont w bankach księstwa Lichtenstein. Informacje te częściowo potwierdził prowadzący śledztwo prokurator Peter Luecke, który przyznał, że kwoty zdeponowane na nieznanych dotychczas kontach łącznie mogą przekraczać 3 miliardy euro. Właścicielami tych kont są przede wszystkim prominentni mieszkańcy południowych Niemiec, w tym politycy, biznesmeni i lekarze. Największa w powojennych Niemczech afera podatkowa została ujawniona w lutym tego roku. Ustalono, że setki Niemców oszukuje fiskusa i aby uniknąć płacenia podatków we własnym kraju, wpłaca zarobione pieniądze na konta w Lichtensteinie.
WM

Odnaleziono zaginionych himalaistów
Dwóch holenderskich alpinistów, którzy w piątek ulegli wypadkowi na szczycie K2, zostało uratowanych przez pakistańskie służby ratunkowe. Holendrzy są wyczerpani i mają rozległe odmrożenia, ale ich stan lekarze ocenili jako dobry. Pakistańskim ratownikom udało się również nawiązać kontakt z trzecim z zaginionych himalaistów, który w pojedynkę wyruszył w drogę do położonej niżej bazy, skąd najprawdopodobniej dzisiaj zabierze go śmigłowiec ratunkowy. Zeszłotygodniowy wypadek jest zaliczany do największych tragedii w historii wspinaczki na ten drugi co do wielkości ośmiotysięcznik. Prawdopodobną przyczyną tragedii było oderwanie się bloku lodowego w przełęczy „Bottleneck” oraz zła organizacja wyprawy.
MBZ, PAP

Wycięcie lasów przyczyną katastrofy?
Tak poważne skutki lipcowych powodzi na terytorium zachodniej Ukrainy zostały wywołane barbarzyńskim wycięciem lasów w Karpatach – uważa były minister środowiska Ukrainy Jurij Kostenko. Jeszcze 15 lat temu było wiadomo, iż wcześniej czy później należy się spodziewać powodzi. Takiej wycinki lasów, jakiej dokonali ukraińscy oligarchowie, nie było w najnowszej historii tego kraju. Zdaniem byłego ministra, winą za kataklizm obarcza się ekstremalne warunki pogodowe, nikt natomiast nie pociąga do odpowiedzialności rzeczywistych winowajców. Według Kostenki, ukraińskie lasy powinny zostać upaństwowione.

Wysokie gratyfikacje zbrodniarzy
Decyzją mera Lwowa Andrija Sadoweho członkom OUN-UPA i SS „Galizien” z budżetu miasta wypłaca się 85 dolarów miesięcznie jako bohaterom II wojny światowej. Dla porównania weteranom armii sowieckiej ze względu na ich udział w wyzwoleniu Lwowa w 1944 roku od hitlerowskich Niemiec przysługuje jednorazowa wypłata w wysokości 20 dolarów.
ETL

Ukraiński sąd po stronie złodziei?
Polski przedsiębiorca Zbigniew Wróblewski poniósł kolejną porażkę w walce o odzyskanie fabryki na Ukrainie, która została bezprawnie przejęta przez jego ukraińskich partnerów. Wyższy Sąd Gospodarczy Ukrainy uznał wcześniej, że warta 11 milionów dolarów fabryka lodów i mrożonek w jednej z podkijowskich miejscowości już do niego nie należy. – Decyzja ta zapadła wbrew wcześniejszym wyrokom dwóch sądów, które orzekły, że właścicielem fabryki jestem ja – mówi wzburzony Wróblewski. Dodał, że firma, która była jego własnością, została zwyczajnie skradziona, toteż taki wyrok sądu określił mianem skandalicznego.
ŁS, PAP

„Kagańcowe” prawo medialne
Prezydent Aleksander Łukaszenko podpisał w poniedziałek ustawę o środkach masowego przekazu, która wprowadza rejestrację wszystkich białoruskich mediów internetowych. Regulacja zakazuje funkcjonowania zagranicznych mediów bez specjalnego zezwolenia białoruskiego MSZ oraz podawania do publicznej wiadomości informacji, które mogą szkodzić interesom państwowym i społecznym. Nowe prawo daje władzy praktycznie nieograniczoną kontrolę nad nadawcami publicznymi. Zgodnie z jego zapisami Ministerstwo Informacji będzie miało prawo zamknięcia gazety lub strony internetowej, jeżeli uzna, że doszło do jakiegokolwiek naruszenia nowego przepisu.
MBZ, PAP

www.naszdziennik.pl

Jedna odpowiedź to “Świat 06. 08. 08”

  1. lesiu said

    Wycofał szkalujący artykuł, ale czy to coś zmieni ? Raczej nie !

    http://pawellesiak.blog.onet.pl/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: