Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Podzielić Ukrainę

Posted by redakcjawp w dniu 2008-10-31

Blisko 5 lat temu, kiedy część europejskich politologów głosiła teorię rozpadu Ukrainy, to takie poglądy były uważane za niepoprawne politycznie. Teraz sytuacja kardynalnie się zmieniła. Politolodzy poza granicami Ukrainy już głośno mówią o takim scenariuszu. – Ukraina to duży europejski kraj, od którego zależy bezpieczeństwo europejskiego kontynentu. Ale pomóżmy temu państwu się podzielić na dwie części, jak to miało miejsce w Czechosłowacji – mówi Aleksander Rahr, niemiecki politolog zajmujący się krajami byłego ZSRS.

Wypowiedź niemieckiego politologa nie przeszła bez echa na Ukrainie. – Jak w takim razie trzeba dzielić Ukrainę? Wzdłuż Dniepru? Podziały odbywają się w ludzkich duszach – a nie w przestrzeni geograficznej. Mówią, iż Ukraina Zachodnia to źródło zamętu, która może ogłosić własną niepodległość. Ale zobaczmy, czym jest w rzeczywistości ten region – stwierdził ukraiński politolog prof. Wołodymyr Derkaciow. Naukowiec doszedł do wniosku, że w kraju nie ma jednolitych i skonsolidowanych narodowo regionów. Rządzący od lat establishment niczym się nie przyczynił do konsolidacji Ukraińców w budownictwie własnej państwowości. Do kardynalnych podziałów przyczyniła się za to gloryfikacja zbrodniczej formacji OUN-UPA i jej watażków Bandery i Szuchewycza. Także powszechna ukrainizacja wschodnich i południowych regionów Ukrainy nie przyniosła pozytywnych rezultatów, lecz negatywne – uważa szereg naukowców ukraińskich. Profesor Derkaciow jest zdania, iż elity rządzące to raczej zbiorowisko klanów podzielonych wokół interesów biznesowych. Gospodarka ukraińska, tak samo jak klany oligarchiczno-polityczne, jest w stanie ostrego kryzysu. – Jeżeli w sytuacji załamania całego systemu władzy na Ukrainie nie nastąpi poważna zmiana kursu, to państwowość ukraińska zniknie o wiele szybciej niż państwowość ZSRS – uważa politolog Oleksandr Majstrenko. Według niego, w tej sytuacji może dojść do wojny domowej, bo nacjonaliści ukraińscy dążą do władzy za wszelką cenę.
Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów

www.naszdziennik.pl

Komentarzy 9 to “Podzielić Ukrainę”

 1. Lubomir said

  Niemiecki politolog radzi?… Niemcy już doradzali jak rozbić Jugosławię, jak rozłączyć Czechosłowację, niech wreszcie zamiast dzielić państwowości słowiańskie, wezmą się za porządkowanie swojego molocha. ‚Gross Deutschland’ nie pasuje do Europy. Europa chętnie zaakceptowałaby zgrabne organizmy społeczno-gospodarcze typu Republika Bawarska, Republika Saksońska czy np Republika Heska. Chętnie przyłączyłbym się do referendum europejskiego na ten temat.

 2. Joe said

  Mniejsze kesy latwiej polknac.Taki jest sposob myslenia niemieckiego gada.Pelza on na wschod i cagle ma niestrawnosci,bo albo kes za duzy,albo zbyt goracy.Polske juz ma w pysku od kilku lat i z polknieciem ciagle problemy a co bedzie ze strawieniem?Czechoslowacja juz podzielona,Czechy prawie strawione,Slowacja jeszcze sie „trzepie” w pysku.A co bedzie z Ukraina?Jak tylko strawi Polske,to wezmie sie za nia,a reszte wiadomo!!!
  Oj potrzebny Europie szewc Dratewka!!!

 3. Jeśli u władzy na Ukrainie będą nadal potomkowie antypolskich i antyrosyjskich rezunów , to podział Ukrainy na część prorosyjską i szowinistycznie ukraińską będzie ,jak się wydaje , wielce prawdopodobny .Niedobrze, że z planami takimi występują Niemcy, bo być może pragną powstania europejskiej enklawy faszyzmu ukraińskiego z nimi właśnie współpracującej . Wtedy Polska byłaby wzięta w dwa ognie : Niemcy i Ukraina.Jedyny ratunek :dążyć do do dobrosąsiedzkich stosunków z Rosjanami.

 4. wet3 said

  Ukraina jest tworem sztucznym, ktory uzyskal mase obcych terytoriow (Wolyn Zach., Malopolske Wsch., poludniowe Polesie. – od Polski z ktorych to terenow wyparto Polakow uciekajac sie do ludobojstwa; Rus Zakarpacka – od Czechoslowacji; Bukowine polnocna i spore terytoria ma polnoc od delty Dunaju – od Rumunii) dzieki Stalinowi a Krym dzieki Chruszczowowi. Tereny te nigdy nie nalezaly do Ukrainy. Prosze tu nie mylic Ukrainy z Rusia Kijowska – matka dzisiejszej Rosji, Bialorusi i Ukrainy. Poza tym Odessa i wybrzeze Morza Czarnego tez nie jest ukrainskie. Prawdziwa Ukraina to Ukraina kadlubowa jaka wladal Doroszczenko.

 5. Polonus said

  Wspolpraca banderowcow, ukrainskich sluzb specjalnych oraz
  bylych agentow KGB w dzialaniach na Kaukazie w artykule pt.
  „Pulapka dla Rosji” na stronie http://www.wicipolskie.org

 6. gupota said

  jak Obama dojdzie do wladzy to oleje Europe Srodkowa i Wschodnia. A skorzystaje z tego Niemcy i podziela sie wplywami z Rosja. Polska w wiekszosci trafi pod opieke Rosji… hihi z czego oczywiscie uciesza sie polscy patrioci. Wtedy ‚dobrosasiedzkie’ kontakty z Rosja beda koniecznoscia geopolityczna, czyli powrotem do punktu wyjscia. A jak sie komus to nie podoba to bedzie musial ratowac sie ucieczka z tej ‚nowej’ Polski albo czeka ko Katyn II…

 7. Terlecky said

  Niech Pan/Pani (Gupota) nie zapomina, ze jednym z doradcow Obamy
  d/s zagranicznych jest prof. Brzezinski, glowny ideolog
  koncepcji jagiellonskiej w Europie (koalicja panstw srodkowoeuropejskich z Polska i Ukraina na czele)

 8. Lubomir said

  Czy możliwa jest unia polsko-ukraińska?. Może na obecnym etapie historii, nie jest to najważniejsze. Jednak potrzebnym wydaje się szczyt Polska-Ukraina, na wzór niedawnego szczytu Włochy-Rumunia. I wygląda na to, że historycy i kombatanci wcale nie musieliby w nim uczestniczyć. Nie powinno jednak zabraknąć na nim specjalistów od infrastruktury komunikacyjnej, infrastruktury turystyczno-hotelarskiej, przyrodników, ekologów, architektów krajobrazu i m.in. animatorów kultury. W interesie Wolnej Europy potrzebna jest jedność obu słowiańskich państw i narodów.

 9. Analityk said

  @Terlecki

  Z tym doradztwem to bylbym ostrozny.
  Nie pamietam dokladnie o co wtedy poszlo, ale Brzezinski skrytykowal cos co mialo zwiazek z jakims zydowskim interesem. Oczywiscie znalezli sie tacy, ktorzy chcieli na tym upiec „swoja pieczen” i powolali sie na kontakty Obamy z Brzezinskim.
  Co zrobil Obama wowczs?
  Cytuje z pamieci – powiedzial „ja prawie go nie znam ot mielismy tylko wspolnie jakis obiad”.

  To chyba wystarczy.
  W USA i podobnie w Kanadzie – wszyscy ktorzy sie tam urodzili maja wyprane mozgi przez media i wierza, ze jak ktos zle mowi o Zydach – tym brilliant nation – to klamca i nalezy go unikac jak zarazy.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: