Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Zmarł prof. Wiktor Poliszczuk

Posted by redakcjawp w dniu 2008-11-18

poliszczuk

Wczoraj w nocy w Toronto zmarł prof. Wiktor Poliszczuk. Przyjaciel Polski – prawosławny Ukrainiec

Wiktor Poliszczuk (ur. 10 października 1925 w Dubnie, zm 17 listopada 2008 w Toronto) – kanadyjski politolog ukraińskiego pochodzenia, dziennikarz.

W 1939 r. jego ojciec – wójt gminy Dubno zostal aresztowany przez bolszewików a w kwietniu 1940 r. rozstrzelany na podstawie decyzji Biura Politycznego WKP(b). Wiktor z matką i siostrami został wywieziony do Kazachstanu, po wojnie wrócił do Polski, skończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim w stopniu magistra, zrobił doktorat z politologii na Uniwersytecie Wrocławskim na temat ideologii nacjonalizmu ukraińskiego. Habilitował się na Uniwersytecie Śląskim. Pracował w Polsce do lat osiemdziesiątych.

Posiadał obywatelstwo kanadyjskie. Jest autorem ponad dwustu opracowań w języku angielskim, ukraińskim i polskim opublikowanych w periodykach w Kanadzie i USA, w tym 5 obszernych opracowań naukowych.

Bibliografia [edytuj]
„Legal and political assessment of the OUN and UPA,
„Dowody zbrodni OUN i UPA”,
„Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”,
„Ideologia nacjonalizmu ukraińskiego”,
„Apokalipsa według Wiktora Ukraińca”,
„Fałszowanie historii najnowszej Ukrainy”,
„Ocena polityczna i prawna OUN i UPA”,
„Akcja Wisła – próba oceny”,
„Zginęli z rąk ukraińskich”,
„Pojęcie integralnego nacjonalizmu ukraińskiego”,
„Ukraińskie ofiary OUN-UPA”,
„Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu”,
„Rok 1943: OUN Bandery na Wołyniu”,
„Ludobójstwo nagrodzone”,
„Nacjonalizm ukraiński w dokumentach”,
„Gorzka prawda: cień Bandery nad zbrodnią ludobójsrwa”,
„Doktryna D.Doncowa – tekst i analiza”

Reklamy

Komentarzy 26 to “Zmarł prof. Wiktor Poliszczuk”

 1. Kloc said

  Odszedl prawy czlowiek .Napisal kilka ksiazek ukazujacych barbarzystwo ludzi zacietrzewionych nacjonalizmem i glupota. Z pochodzenia byl Ukraincem ale umial odruznic co dobre a co zle i nie baczac na ataki ze strony niektorych nacjonalistow ukrainskich kontynuowal swoje prace ukazujac swiatu ogrom zbrodni.Spoczywaj w pokoju.
  A Rodzinie przesylamy wyrazy wspolczucia.

 2. Telimena said

  Odejscie prof. Wiktora Poliszczuka to niepowetowana strata dla historii obu narodow polskiego i ukrainskiego, a szczegolnie dla nowego pokolenia ktore powinno poznac prawde. Profesor Poliszczuk przyczynil sie do poznania i akademickiego opracowania najnowszej historii nacjonalizmu ukrainskiego dzieki ktoremu setki tysiecy Polakow na Kresach zostalo zamordowanych.
  Czesc Jego Pamieci.
  Wyrazy wspolczucia Rodzinie.

 3. K said

  Nie byl 100% Ukraincem. Mial w sobie polska krew.

 4. ez said

  Szkoda zacnego człowieka. A ze mial w sobie polsa krew to i latwiej Mu bylo na te straszne sprawy uczciwie spojrzec.
  Niech mu kanadyjska ziemia lekka bedzie!

 5. Ryziel said

  Gdy wymrą światkowie tych haniebnych wydażen może wtedy przjaźń polsko ukrainska bedzie możliwa.A tak naprawdę czy nie jest to zasługa Piłsudzkiego,że tych lachów tak rżneli,ukraińcy

 6. Do Ryziel. Wymarcie świadków nic nie da. Od kilkunastu lat banderowcy szkolą jednak w wielu organizacjach młodzież w duchu nienawiści do Polski, a ostatnio zaczynają wchodzić do szkół. Setki pomników rzeźników Polaków stoi na tzw. zachodniej Ukrainie. Polska milczy, sparaliżowana aksjomatem rzekomego strategicznego partnerstwa z banderowskim obozem politycznym. W tych warunkach może być tylko gorzej, a Piłsudski ma z tym wszystkim niewiele wspólnego.

 7. Lach said

  O pierwszym rezaniu Lachów książe Albrycht Radziwiłł tak pisze;

  „Kozacy i plebs popełnili nieslychane zbrodnie, ponieważ niesłychane były nasze grzechy. Oto jednak dobroć Boża i wstawiennictwo Bogarodzicy, Naszej Królowej Polski, sprawiły, że w dzień jej Wniebowzięcia Królestwo nie zginęło, z czego łatwo wnosić, jaka kara nas oczekiwała, jeśli zasługi Naszej Pani i naszych patronów ledwo uzyskały to co oglądamy. Resztę pozostawiam kaznodziejom. Musimy uskromić naszą wolność, a raczej nadużywanie jej, i przywrócić ducha, bardziej ochoczo przeciwstawić się wrogom, ale i prawem uwolnić poddanych od grabieży przez wojsko. I jak te trzy rzeczy przyniosły nam pomstę niebiańską, tak lekarstwa przeciw nim powstrzymają Boży gniew”

  Dodam jeszcze słowa Bolesława Prusa który co do „Ogniem i Mieczem” Henrykowi Sienkiewiczowi stawiał tylko ten zarzut;

  ” W jego powieści nie widzimy ani wyzyskiwanego ludu, ani pogardzanych popów, ani weteranów, rozpamiętywających czasy sławy i równouprawnienia pod sztandarami Rzeczypospolitej. Nie widzimy ani chciwych grosza panów i panków, ani zgrai Żydów – ofizjalistów, ani Żydów, podsuwających nowe plany wyzysku na własną rękę. Nie widzimy tych których bito, którym zabierano fortuny, żony lub córki. Słyszymy tylko kiedy niekiedy lekkie wzmianki.

  Tymczasem rzeka nienawiści kozackiej złożyła się z tych właśnie kropelek i strumyków. Te kropelki i strumyki odbijały w sobie całą sprawę z róznych punktów i one to, nie jakaś masa pijana i bezimienna, zalewała dwory, znosiła szczupłe wojska Rzeczpospolitej. Znaleść je można i w znacznie późniejszych czasach.”

  Chciałoby się dodać czasach, nam współczesnych. A w czasach nam współczesnych jest jeszcze mnie ciekawie. Oto Litwa za nic ma naszych polskich rodaków, bo za nic ma ich ojczyznę, i nic tym litewskim z tego powodu stać się, nie stanie.

 8. Greybeee said

  Znalazłem listę mieszkańców wsi Budki Borowskie na Wołyniu.
  Proszę zwróćcie uwagę na ten zapis:
  30. CZORNY Stepan, żona Ełena lat 30, syn Semen lat 3, syn Eugeniusz lat 2. Rodzina ukraińska. Stepan został rozstrzelany przez partyzantów radzieckich za służbę w niemieckiej Schutz-policei oraz współpracę z ukraińskimi nacjonalistami. Żona wraz z dziećmi została zamordowana przez Ukraińców 6/7.12.1943.

  Żródło: http://wolyn.ovh.org/opisy/budki_borowskie-09.html

 9. Z tego co wiem , to profesor Poliszczuk miał matkę Polkę.Był jedynym pół Ukraińcem ,który mówił prawdę o monstrach z UPA, choć niektórzy z kresowców twierdzili,że zawyżył i to kilkakrotnie, liczbę Ukraińców zamordowanych za pomoc Polakom.Panu Lachowi , który zdaje się rozumieć mordy na Polakach , odpowiadam,że dawni Polacy na pewno nie pozbawiali życia Ukraińców na 360 sposobów.

 10. Lach said

  I chwała, dawnym Polakom, za to.

  A co było po dawnych Polakach? Po chmielnicczyźnie? Zali nie tak samo?
  A przypadki takie jak Rzeczpospolita Pawłowska to wyjątki potwierdzające regułę.

  ” — A z czyjej winy?
  — Kto się pierwszy do niej przyzna, temu pierwszemu Bóg ją odpuści.”

  Pan panie Marianie, zdaje się, nie z kresowego Zetu czerpie swoje polityczne przekonania.

  Acha, i niezależnie;

  Nie ma dosyć kary na tych co sparsiuczyli Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

 11. Tomek said

  To największa strata dla Polski i Polaków…
  Poliszczuk był jedynym człowiekiem, który miał odwage pisać prawdę.

 12. Realistka said

  Jego ojcem był prawosławny Ukrainiec Bartłomiej, a matką Polka Janina. Na Kresach w malzenstwach mieszanych syn przyjmowal religie ojca a corka matki.

 13. wet3 said

  re: Lach
  Nie masz racji naszym (szlachy) glownym grzechem bylo oddanie wladzy Zydom nad chlopami. Dlatego kozacy wycinali Zydow w pien. Wina szlachty jest posrednia. Dzieki krwiopijstu Zydow mielismy te rewolte i przelew krwi.

 14. wet3 said

  Odszedl prawy czlowiek, ktory nie wahal sie pisac prawdy o ukrainskich zbrodniarzach. Czul sie Ukraincem. Byl wyznania prawoslawnego. Trudno wiec podejrzewac go o specjalne sympatie gla Polakow. Niech dobry Bog przyjmie go do siebie. Chwala i czesc mu za obiektywizm.

 15. Lach said

  @Wet3

  I wystarczyło!

  Bardzo niepokoją mnie analogie dramatów kresowych do naszej rzeczywistości dla której to analogii, przytoczyłem powyższe cytaty.

  Dzisiaj nasza elita też nie jest winna, wszak mamy do czynienia z ludźmi honoru.

 16. Stefan Szumnarski said

  Ryziel powiedział: „A tak naprawdę czy nie jest to zasługa Piłsudskiego, że tych lachów tak rżnęli ukraińcy”.Po co sięgać do czasów szlachy i kozactwa kiedy „sanacja” chcąc wygrać wybory w 1930 roku od 16 września do 30 listopada tegoż roku dokonała akcji pacyfikacyjnej na Ukrainie. Akcja ta objęła 450 wsi w 16 powiatach a przebieg był wszędzie podobny.Przybyła do wioski ekspedycja policji lub wojska i likwidowała ukraińskie instytucje społeczne i kulturalne. Zdzierano szyldy i demolowano urządzenia wewnętrzne np. czytelni „Poświty”,sklepów spółdzielni, mleczarnii, niszczono portrety Szewczenki, naigrywano się z ukraińskich uczuć narodowych.
  Oddziały pacyfikacyjne nakładały na wieś kontrybucje zbiorowe w postaci zboża i pieniędzy a bicie chłopów ukraińskich było powszechne. Może to nie jest zasługa osobista J. Piłsudskiego ale „dzielnych Legionistów”, którzy za wszelką cenę chcieli się przypodobać Marszałkowi i zamiast dokonać sanacji dokonali teroryzacji. My Polacy nie jesteśmy bez winy ale to wcale nie znaczy, że św. pamięci W. Poliszcuk nie ma swojej racji bo to są dwie różne sprawy. Cześć jego pamięci.

 17. wet3 said

  re: Lach
  Dosc wartosciowe porownanie chociaz, moim zdaniem, jest nieco hybione. Szlachta oddala Zydom wladze nad chlopami i nic jej nie obchodzilo co Zydzi robia. Dzis, niestety, ale jest to nasmutniejsza prawda, narod w glosowaniu w kazdych wyborach oddaje wladze Zydom. Potem biadoli i klnie, a gdy przychodza nastepne wybory, to znow robi to samo. To, co dzis sie dzieje jest tylko i wylacznie wina narodu, ktory zdaje sie nie miec wyrobienia politycznego za grosz. Kiedys zwalalem to na halasliwa propagande lewackich, politycznie poprawnych antypolskich mediow. Dzis zmienilem zdanie. Polacy sa sami sobie winni i maja to na co zasluguja. Po 20-tu latach powinni juz wiedziec co robic.

 18. […] URL: Zmarł prof. Wiktor Poliszczuk « Wirtualna Polonia Tags: a-ostatnio-zaczynaj, a-tzw-zachodniej, banderowcy-szkol, duchu-nienawi, kilkunastu-lat, […]

 19. Whyy users still make usse of to read news papeers when in this
  technologicalglobe everything iis accessible on web?

 20. This is a very nice site and could be an authority site, call us for details

 21. mixcloud tricks said

  Cheers pal, I am a hip hop producer your article was awesome, it really heleped me. I hope my soundcloud track will be better after reading this.thanks!

 22. Great site! Keep up the great work! Visit mine here: http://www.youtube.com/watch?v=3UFbctnrnpM

 23. Many thanks for every other helpful site. Exactly where altogether different might I recieve that sort of information written in a very excellent method? I own a challenge that i am right now managing with, and i have been on the structure away with regard to these info.

 24. Watch said

  I like the helpful info you supply in your articles. I will bookmark your blog and take a look at once more here frequently. I am somewhat certain I will be told many new stuff proper here! Good luck for the following!

 25. That may be very interesting, You will be a completely experienced doodlekit. I’ve truly signed up with your own nourish and appearance to interested in really your current fantastic article. In addition, I’ve provided your internet site within my web sites

 26. of course appreciate your web-site however, you use the spelling on some of your site content. Many of them are rife along with punctuation complications i in discovering them very problematic in truth on the other hand Let me certainly come once again yet again.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: