Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Zachować polską tożsamość

Posted by redakcjawp w dniu 2008-11-25

XIV walne zebranie Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej

– Naród Polski jest niepodzielny. Polska jest Ojczyzną wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania, co jest zgodne z zapisem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – zaapelowali delegaci 14. walnego zebrania Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej. Spotkanie odbyło się w Punta del Este w Urugwaju, w 15. rocznicę powstania Unii.

– Zawsze będziemy wdzięczni tym krajom, które po bratersku przyjęły miliony polskich emigrantów, przybyłych na te ziemie w poszukiwaniu nowych horyzontów. Pierwsza fala emigracji polskiej do tego rejonu świata miała motywy ekonomiczne, przybywano w celach: poszukiwania pracy, stabilizacji czy założenia rodziny. Następnie emigranci przybyli z przyczyn politycznych, w trudnych czasach, gdy Polska znajdowała się pod okupacją – mówił, otwierając obrady, Jan Kobylański, prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej. Wyraził też wdzięczność Urugwajczykom i Urugwajowi, który tak jak inne kraje latynoamerykańskie przyjął polskich emigrantów. 15 lat Unii Stowarzyszeń Polskich Ameryki Łacińskiej to czas łączenia Polonii na kontynencie południowoamerykańskim. Delegaci spotkania przyznali, że wielki wkład w budowanie jedności wśród Polaków mieszkających w tej części świata miał prezes USOPAŁ Jan Kobylański. Jest to możliwe dzięki temu, że robi to, o czym inni tylko mówią. – Jako członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, która konstytucyjnie nadzoruje działania MSZ, z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że pan prezes więcej robi dla umacniania polskości niż niejeden instytut kultury polskiej finansowany z naszych podatków – powiedział poseł Bogusław Kowalski, który odpowiedział na apel Polonii o podjęcie działań w celu odzyskania przez prezesa Kobylańskiego tytułu honorowego konsula Urugwaju. – W PRL władze komunistyczne czyniły wszystko, aby nasi rodacy na obczyźnie nie byli zjednoczeni. Obowiązywała zasada „dziel i rządź”. Ze smutkiem należy stwierdzić, że podobnie postępują rządzący po 1989 roku. Jako przykład niech posłuży próba zniszczenia autorytetu i zmieszania z błotem Jana Kobylańskiego, z którego polskojęzyczne media zrobiły szmalcownika, przestępcę wojennego – mówił senator Czesław Ryszka i podkreślił, że obecnie, kiedy wszystkie te zarzuty Instytut Pamięci Narodowej odrzucił, nikt z rządzących nie zdobył się na gest przeprosin.
Marian Kurzac, sekretarz generalny USOPAŁ i prezes Unii Juventus w Brazylii, powiedział, że działania umacniające polskość na kontynencie południowoamerykańskim są możliwe w USOPAŁ dzięki szacunkowi wobec poszczególnych organizacji, które wchodzą w skład Unii i zachowaniu ich idei. – Wszystkie polskie organizacje muszą żyć, bowiem dadzą one siłę jednej nadrzędnej organizacji, jaką jest Polska – mówił Marian Kurzac, który za swojej prezesury w Unii Juventus wyprowadził to stowarzyszenie z potężnych trudności finansowych. Zapewnił, że Polacy rozsiani na całym świecie nie mogą zapomnieć o Polsce i muszą jej pomagać, gdyż Polska to matka. – To nasza Ojczyzna, ona nas wychowała, ona nam dała życie i świadomość, że jesteśmy Polakami – mówił prezes Unii Juventus.
Polacy mieszkający poza granicami Ojczyzny popierają wielkie dzieła powstające w Ojczyźnie i pomagające zachować Polakom swoją tożsamość. Dlatego podczas spotkania padło wiele słów wdzięczności dla Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych, które to pomagają utrzymać więź Polonii z Ojczyzną.
W spotkaniu, jakie odbywało się przez trzy dni w Punta del Este, wzięła udział Polonia reprezentująca polskie organizacje w Ameryce Łacińskiej, m.in. Argentynie, Brazylii, Chile, Ekwadorze, Meksyku, Paragwaju, Peru, Urugwaju. Na jubileuszowym spotkaniu USOPAŁ pojawili się także delegaci z Austrii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Polski. Z Ojczyzny przybyli m.in. poseł Bogusław Kowalski, senator Czesław Ryszka, senator Waldemar Kraska, prof. dr hab. Jerzy Robert Nowak oraz przedstawiciele Radia Maryja, Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Uczestnictwo przedstawicieli spoza Ameryki Łacińskiej stanowi poparcie dla jednoczącej działalności Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej. Z roku na rok delegacje z Europy i Ameryki Północnej są coraz liczniejsze.
W imieniu obecnych na spotkaniu przedstawicieli Radia Maryja głos zabrał o. Waldemar Gawłowski, rektor wspólnoty redemptorystów w Toruniu. Zaznaczył, że Unia to jedność, która jest ogromnie trudna do osiągnięcia. – Unia jest bardzo trudnym dziełem jedności wielu ludzi z różnych miejsc i środowisk. I tę jedność właśnie dziś świętujemy w 15. rocznicę powstania Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej – mówił o. Waldemar Gawłowski. – Podziwiamy pamięć i waszą tożsamość – mówiąc za Ojcem Świętym Janem Pawłem II – którą zachowujecie, o której nie zapominacie. Umacnianiu tej pamięci służy USOPAŁ i za tę pracę dziękujemy w tym miejscu panu prezesowi Janowi Kobylańskiemu – zaznaczył o. Gawłowski i podziękował także za uznanie przez USOPAŁ posługi Radia Maryja dla Polonii na świecie. Wspomniał też, że każde dobre dzieło spotyka się z niezrozumieniem i wrogością. – Każdy, kto chce zrobić coś sensownego dla Polski, musi liczyć się z atakiem – zaznaczył ojciec Waldemar Gawłowski.
Inauguracja obrad XIV walnego zebrania USOPAŁ odbyła się w Muzeum Artigasowskim, znanym jako Koszary Dragonów. Następnie delegaci złożyli wieńce pod pomnikiem generała Jose Artigasa, bohatera narodowego Urugwaju. Na dziedzińcu Koszarów Dragonów przedstawiciele USOPAŁ odsłonili także tablicę pamiątkową. Wszystkie trudne sprawy Polonii zostały polecone Bogu podczas Mszy św. w katedrze w Maldonado, której przewodniczył ksiądz biskup Rodolfo Wirz, a którą celebrowali duszpasterze polonijni i kapłani przybyli z Polski, m.in. ks. infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”. Trzy dni obrad zakończyła niedzielna Eucharystia sprawowana przez nuncjusza apostolskiego w Urugwaju księdza arcybiskupa Anselmo Guido Pecorari.
Katarzyna Cegielska, Punta del Este

www.naszdziennik.pl

Komentarzy 19 to “Zachować polską tożsamość”

 1. babetka said

  Kwintesencja żydowskości: maniakalna wręcz chęć na siłę wprowadzania euro oraz problem chronienia życia nienarodzonych od poczęcia. A dzisiejszy wywiad z dornbaumem w ND to świetny temat do dyskusji właśnie na temat zachowania polskiej tożsamości. I należą się podziękowania za zamieszczenie tego wywiadu a zwłaszcza za dwa pytania. Ja nigdy nie miałam wątpliwości co do intencji żydów z PIS – nigdy na nich nie głosowałam i głosować nie mam zamiaru (to jednak żydy) ale są jeszcze Polacy, którzy wierzą im. Niech przeczytają dzisiejszy wywiad z dornbaumem. Pierwsze pytanie dotyczy „waluty” ? euro – żydowskiej waluty wprowadzanej na siłę Chrześcijańskim Narodom Europy. Dornbaum powiedział: „Mój pogląd jest następujący: w obecnej chwili nie istnieją mocne argumenty ani za, ani przeciw”.
  Jeśli w krajach grupy euro nie jest mocnym argumentem przeciwko wprowadzeniu euro:
  – stagnacja,
  – bezrobocie,
  – ujemny (sic!) wzrost gospodarczy
  – a także fakt, że NBP nie będzie już do niczego potrzebny bo naszymi finansami będą zarządzać żydo-niemcy
  – fakt, że niemcy jako naród w 80% pragną powrotu do marki, swojej narodowej waluty
  to ja naprawdę nie wiem jakich jeszcze potrzeba argumentów ?
  I niezwykle cenne co żyd sam przyznał: „Dla mnie kwestia euro jest wyborem czysto pragmatycznym, oczywiście to się łączy z dalszym ograniczeniem suwerenności.” I tu się Polak będzie zawsze różnił od żyda, po prostu nigdy nam nie będzie po drodze. Panie dornbaum o ile wiem to pański ojciec był przeciwko niepodległości Polski i wprowadzał komunizm !

  Dornbaum powiedział: „Uważam, że podważanie obecnego stanu prawnego na poziomie ustawowym w efekcie wywołanego procesu politycznego doprowadzi do pogorszenia sytuacji prawnej płodu ludzkiego, który powinien być prawnie chroniony.” – proszę zwrócić uwagę, że nie może mu przejść przez gardło powiedzenie: prawnie chroniony OD POCZĘCIA. Te dwa słowa od poczęcia to temat nie do przejścia dla żydów w Polsce i w chrześcijańskich krajach Europy. A gdyby temu żydowi przyszłoby zabrać głos na ten temat w izraelu ? też kwestionowałby ? I POLSKA TO DLA ŻYDów STANOWCZO ZA WYSOKIE PROGI ! ! !

 2. Holmes said

  Babetko, pubisz popluc, zwiazku z tematem nie ma, byle naharczec niby to „na Zyda”. Glupia prowokatorka. Czy to nie Ty pisujesz na onecie?
  Tu widac Zycinski sie podoba!!

 3. Mucha Plujka said

  Panie Holmes, czy Holmesztajn, Babetce to my wierzymy, bo to szczera Polka… a kim Pan jest?

 4. Ryziel said

  A kto to jest Kalkstein

 5. babetka said

  Do holmes: portal onet nie zasłużył sobie na to abym tam pisywała swoje opinie, to po pierwsze. Nie zwykłam z pierwszym lepszym być na Ty to po drugie. I po trzecie: arcybiskup Życiński czy też raczej jego postawa jako księdza katolickiego nigdy mi się nie podobała i było dla mnie jednoznaczne, że musi być agentem. Wystarczyło posłuchać: co mówi, z kim się spotyka, jak prowadzi archidiecezję i kogo broni. I proszę mi nie przypisywać czegoś, czego nigdy nie napisałam albo raczej dokładnie czytać moje wypowiedzi.

 6. Ojczyzno ma said

  Ktos jest pracowity, a ktos lubi tylko ucztowac. Sa podzialy miedzy ludzmi, spolecznosciami, narodami, rasami. Te podzialy nie wynikly ze zlego przespania ubieglej nocy. Trzeba je uszanowac i trzeba z nimi zyc. Dlatego powstaly panstwa i ustanowiono granice. Dlatego pieniadz w jednym kraju jest dobry, a w drugim kiepski. To tez trzeba zrozumiec i zaakceptowac. Na sile dobrobytu nie bedzie, ale na sile jest wyzysk, niewolnictwo, przemoc.
  Czymze jest narzucanie narodom Europy jednej waluty, jednego prawa, jednej wladzy, jak nie wprowadzana metodami pozademokratycznymi przemoca.
  Kazdy objaw wlasnej kultury narodowej, religii, obyczaju, tradycji jest podwazany, badz wprost zakazywany. Nawet siega sie do wnetrza rodzin, zeby tam zamieszac, zepsuc. Probuje sie wnetrze czlowieka, jego zycie biologiczne, poddac antyhumanitarnym prawom. W tym zniewolonym europejskim tyglu, jak w obozie koncentracyjnym, wszyscy, czy chca, czy nie, musza wypelniac nakazy wladzy, nie wiadomo czyjej, ale wszechogarniajacej, potezniejacej z kazdym dniem i glosem poslusznych jej mediom.
  Znamienne, ze w dekadach niewoli i w obecnej niepodleglosci Polski, wiecej moga o dobru Polski mowic i dbac o nia tylko ci, ktorzy sa na emigracji.
  Czyz to nie dowodzi, ze ta niepodleglosc, daleka jest od wolnosci? ze ta demokracja to tylko pseudodemokracja?
  Zwroccie uwage, ze dobrzy ludzie zyjacy w Polsce z uczciwej nieraz bardzo ciezkiej pracy, wyznajacy religie od tysiaca lat panujaca na tym obszarze, nie maja swojego glosu, tylko musza skladac swoje pieniadze na prywatne radio aby mogli z niego uslyszec to co jako wolni ludzie powinni miec zagwarantowane przez konstytucje! I to Radio jest jeszcze przesladowane przez ich rzad niepodleglej wolnej Polski! Jakiz to rzad dlawi glos narodu?
  Czyz to ten sam narod jest w rzadzie? Czyz Polacy bardziej niz swoich wolnosci obywatelskich potrzebuja jakiegos Europarlamentu? Czy tamten Europarlament bedzie bardziej polski i ich zrozumie, pokocha?
  Jak zyja Polacy w swojej ojczyznie, wolnej i niepodleglej?
  Kto im psuje, dokucza, odbiera, miejsca pracy, szpitale, szkoly, przedszkola, plody rolne?
  Wybaczcie, nie bede wiecej pisal.

 7. Mucha Plujka said

  To polski naród ma jeszcze jakąś tożsamość?
  Jaką?
  Lizanie d… starozakonnym?

 8. Holmes said

  Juz chcialem odpowiedziec Babetce ale sie zorietowalem, ze to nie jej wpis. Wnioskuje po tym ze nie uzyto slowa ZYD w zadnym zdaniu. Ktos tu sobie zarty stroi. Musi byc to jakis prowokator mniejszy.

 9. Analityk said

  @Ojczyzno Ma

  Panska wypowiedz mocno mnie wzruszyla. Jest taka prawdziwie humanitarna, szczera i polska. To jest glos Polaka Patrioty.
  Nie wiem kim jestes, ale w moich oczach jestes prawdziwie polskim i chrzescijanskim KAPLANEM.
  Oby tacy na kamieniu sie rodzili w Polsce i byli kaplanami w Kosciele Katolickim.

  Niech Cie dobry Bog blogoslawi za Twoja niezwykle prawa wypowiedz, ktora kazdemu prawemu Polakowi powinna gleboko zapasc w serce i poruszyc jego sumienie przeksztalcajac je w prawdziwie prawe i humanitarne.

 10. Poseł PIS -Bogusław Kowalski jest TW o pseud. Mieczysław . Nie przeszkadza mu to, jak widać,w dzialalności parlamentarnej, ani w czarowaniu Pana Kobylańskiego. Inna osobistością , której niestety, Pan Kobylański udzielił pełnomocnictwa na Polskę jest b.kpt żeglugi wielkiej , Zbigniew Sulatycki, swego czasu gorliwy PZPR-owiec. Może i o tym warto jawnie przypomnieć , bo i wielki Polak czasami się może mylić.

 11. Doda said

  To ze B. Kowalski jest TW wiadomo jest od wielu lat, bo podalo te wiadomosc „Zycie Warszawy” kilka lat temu. Nie przeszkadzalo to o. Rydzykowi popierac Boguslawa Kowalskiego, gdy ten zostal usuniety z LPR.

 12. Ryvan said

  W tej calej mojej niewiedzy posiadam jednak pewnosc, ze Pan Kobylanski jest patriota. Z tym tez przeswiadczeniem zycze Panu Janowi Kobylanskiemu dlugich lat zycia i dalszej owocnej dzialalnosci na rzecz Polski. Cieszy fakt, ze zostal zaproszony na zjazd Pan Kulinski (szkoda, ze nie pojechal) co moze oznaczac, ze jednak ktos obserwuje to forum. Zastanawia mnie jednak czy ten obserwator, USOPAL badz Ojciec Rydzyk wyciagaja jakies konkretne wnioski po zapoznaniu sie z ukazujacymi sie tu wypowiedziami?. WP jest b. dobrym papierkiem lakmusowym dla wszelkiej dzialalnosci politycznej w naszym kraju. Oczywiscie to nieliczne grono stalych bywalcow tego forum moze sie wielokrotnie mylic w swojej ocenie jednak ma do tego prawo bowiem nie posiada pelnej wiedzy o dzialaniach pokretnych i niewidocznych. Zatem mamy do czynienia z dyskutantami sercem zaangazowanymi w sprawe Polski i co jest pewne z tzw. pluskwami a czasem prowokatorami z ktorymi forum rosprawia sie dosc sprawnie.
  Tak czy inaczej to forum ma zdecydowany profil z ktorego latwo mozna odczytac odbior spoleczny zjawisk wystepujacych na poskiej scenie politycznej.
  Dla przykladu powiem: serce mi zabilo radosniej kiedy sluchajac RM tu w Kanadzie dowiedzialem sie, ze dokopano sie wod termalnych w Toruniu (oczywiscie dzieki zabiegom Ojca Rydzyka) no tak, ale natychmiast przypomnialem sobie, ze w okresie sejmowego glosowania nad przyjeciem Traktatu unijnego(tuz po przeglosowaniu) Ojciec Rydzyk z ktorym sie polaczono
  byl caly w skowronkach i opowiadal jak to pani „Helenka” zrbila takie smaczne potrwy(chyba byl w Toronto w tym czasie).
  No wiec jak moge miec zaufanie do Ojca Rydzyka jezeli brata sie z Panem Kaczynskim (na ktorego i ja optowalem przed jego wyborem a potem zostalem oszukany ), ktory nie glosowal przeciw przyjeciu traktatu, bil brawo gdy niszczono Abp. Wielgusa itd. Musze zauwazyc, ze taki lancuszek mozna ciagnac dalej i dzialania Ojca Rydzyka sa niespojne a zatem budzace najgorsze podejrzenia. Pojawilo sie wiele glosow kryyki pod Jego adresem i wyglada na to, ze te glosy sa lekcewazone a to jest przyczynek do upadku bo opinia mimo wszystko sie roznosi i ta tutejsza opinia jest umotywowana inaczej niz w GW – duzo lepiej i wiarygodniej. Jezeli uciekinierzy z LPR i reszta towarzystwa skupionego wokol Ojca Rydzyka ma jakies wyjasnienia do stawianych na tym forum zarzutow to powinny zostac tu przedstawione chyba ze jestesmy lekcewazeni a wtedy stajemy sie ewidentnymi przeciwnikami i mimo woli dmiemy w traby nalezace do oczywistych wrogow Polski.
  Ps.: Jezeli prawdziwa jest wiadomosc, ze warunkiem poparcia dla PIS maja byc miejsca na listach do europarlamentu to zadaje pytanie: czy nie moga to byc wlasne listy ? Czas najwyzszy Szanowni Panowie aby siegnac do patriotycznych warstw inteligencji dotychczas niezagospodarowanych.

 13. aga said

  Po wystąpieniu Kaczynskiego w Fundacji Sorosa,ktora z nienawisci nazwali Batorego,gdzie ten wyraźnie powiedzial o co im chodzi nigdy nie glosowalam na PiS.Dla mnie gwarancją ,że istnieje jakaś prawica była zwsze i bedzie LPR,ktora zaistniala dzięki RM.I dlatego wciąż nie mogę zrozumieć tych animozji,niechęci ,żeby nie powiedzieć nienawici miedzy o.Rydzykiem a R.Giertyhe,ktore to wykorzyswtuja karierowicze i prowokatorzy-zawodowi rozbijacze jak Macierewicz,Pęk,Krupa ,i inni.Myślę,że o.T.Rydzyk,jako kapłan powinien wyciągnąć rękę i pojednać się z Giertychem ,nawet jeli ma jakieś uzasadnione urazy.Ostatecznie jest kapłanem i wzorem.A dla Ryvan i wszystkich słuchacdzy RM:oto jak Jaroslaw Kaczyński podchodzi do patriotycznego elektoratu :”Jest zasada, którą chyba pierwszy sformułował Konrad Adenauer, że dla partii prawicowej, która chce rządzić, na prawo może być tylko ściana. Nie można tej prawdy absolutyzować, bo w końcu rządziliśmy, mając na prawo od siebie LPR. Ale na pewno nie byłoby dobrze z naszego punktu i dla polskiej polityki w ogóle, żeby coś takiego jak LPR znów powstało. Ale jest oczywiście taka cena, której nie będziemy gotowi płacić. My nie zamierzamy wychodzić z Unii Europejskiej ani nie zamierzamy zmieniać generalnie prozachodniego kierunku polskiej polityki zagranicznej. Niemniej jesteśmy gotowi brać pod uwagę poglądy środowisk, które mają bardzo tradycjonalistyczny stosunek do rzeczywistości. Traktujemy to jako wartość. Też jestem tradycjonalistą, choć pewnie nieco innym niż te przysłowiowe panie w moherowym berecie.” całość: http://www.rp.pl/artykul/222423_Na_prawo_od_nas_tylko_sciana_.html

 14. pap said

  Jest ktoś, kto mógłby wyjaśnić powód animozji jaki to zaistniał pomiędzu Radiem Maryja a – zmodyfikowanym z Mańki – LPRem.
  Prawda Halinko?

  Chociaż moim zdaniem problem, jak pytanie, jest retoryczny.

 15. Ojczyzno ma said

  Szanowny Analityku,
  Dziekuje za dobre slowa i sam sie raduje bo znalazl sie Czlowiek, Polak, co mysli i czuje po polsku jak ja. Nie przychodzi lekko pisac na forum o tym co boli i co jest wielkim uczuciem.
  Gdy mysle o Polsce, czytam, slucham, ogladam wiadomosci, najczesciej brakuje slow albo cisna sie takie, ktorych nie powinno sie wypowiadac. Odbieramy wiadomosci czesto detaliczne, jak obecne wladze, wylansowane przez antypolskie media, a potem wybrane przez narod, z zimna perfidia i premedytacja zmierzaja do zniszczenia naszej Ojczyzny. Wyglada to na realizacje z dawna opracowanego planu, gdy niepopularne decyzje rzadu i Sejmu krok po kroku rozszczepiaja cialo naszej matki. Coz my zwykli ludzie uczynic mozemy? Tylko wyrazic swoj bol slowem i czekac na kolejne wybory, w ktorych jesli wiekszosc odeprze antypolska oglupiajaca agitacje, bedzie nadzieja na zmiane bo w tej chwili jakakolwiek zmiana nie moze juz chyba byc gorsza.
  W tym tragicznym czasie jawnego niszczenia Polski, kazda po polsku czujaca dusza, powinna jednoczyc sie wokol wartosci tradycji, naszej polskiej kultury, rodziny, Boga. A gdy sluchamy, widzimy, czytamy, starajmy sie zrozumiec, czy to co nam jest przekazywane jest robione dla dobra naszego, Polakow i naszej Ojczyzny. Czy te zrodla sa zrodlami czystej prawdy.
  Serdecznie pozdrawiam i sciskam prawice.

 16. Lubomir said

  Re: Marian Barański. Nie zarzucałbym p.Sulatyckiemu przynależności do PZPR. To nie była ani NSDAP, ani KPZR. Wolę ludzi z charakterami niż partyjne czy bezpartyjne prostytutki, udające Dziewice Orleańskie. I nie myślę wyłącznie o Bonim czy oszuście udającym profesora, Bartoszewskim. Trzeba odrożniać ‚szmaty’ od ‚pereł’.

 17. Mucha Plujka said

  Jaka jest teraz ta „polska tożsamość”?
  Chyba judeopolska!
  Zażydzona mentalność, zażydzony Kościół, zażydzone szkolnictwo, prasa, dyplomacja, rozrywka, sztuka…

 18. czesław said

  Metropolita Lubelski to jeden z tzw.księży patriotów w czasach stalinowskich,gorący zwolennik Żydowskiej Gazety Wyborczej w Polsce.Śmiertelny wróg Radia Maryja.Sam nic nie stworzył bo nie umie,a zazdrości Dzieła stworzonego przez Ojca Dyrektora Tadeusza.Kto Go posadził na to stanowisko,chyba sam diabeł zaopiniował Jego osobowość.

 19. czesław said

  Metropolita Lubelski to jeden z tzw.księży patriotów w czasach stalinowskich,gorący zwolennik Żydowskiej Gazety Wyborczej w Polsce.Śmiertelny wróg Radia Maryja.Sam nic nie stworzył bo nie umie,a zazdrości Dzieła stworzonego przez Ojca Dyrektora Tadeusza.Kto Go posadził na to stanowisko,chyba sam diabeł zaopiniował Jego osobowość.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: