Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Prof. Zdzisław Jan Ryn: List do Polonii

Posted by redakcjawp w dniu 2009-01-05

List do Polonii w Argentynie i wszystkich Polaków

Prof. Zdzisław Jan Ryn
ul. Norwida 10/1
31-521 Kraków
Tel. +48-12 411-2159
Mail: mzryn@cyf-kr.edu.pl

Kraków, Boże Narodzenie 2008
Szanowni Państwo,

Niedługo minie pół roku od dramatycznego przerwania naszej misji dyplomatycznej w Argentynie. Chociaż odbyłem w tym czasie dwie kolejne podróże do Ameryki Południowej:
– na przełomie września/października do Peru na VI Światowy Kongres Medycyny Tradycyjnej w Limie, zaproszony w charakterze honorowego prezydenta tego kongresu oraz
– na Wyspę Wielkanocną (Rapa Nui) w listopadzie/grudniu w charakterze kierownika naukowego Polskiej Wyprawy Speleologicznej Rapa Nui 2008,
do dzisiaj nie możemy zapomnieć o okolicznościach mojej dymisji ze stanowiska Ambasadora RP.
Z końcem września br. udało mi się rozwiązać umowę z MSZ i od 1 października wróciłem do pracy w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak do tej pory Pan Prezydent Rzeczypospolitej nie odwołał mnie z powierzonej mi misji. Utrzymuje się więc sytuacja zawieszenia trudna do interpretacji.
Z jednej strony Pan Prezydent blokuje w ten sposób obsadę tego ważnego stanowiska przez przedstawiciela obecnej koalicji, z drugiej – przedłuża sytuację, w której nasz kraj jest w Buenos Aires reprezentowany na najniższym szczeblu dyplomatycznym. Obie okoliczności są niekorzystne dla naszego kraju i dla Argentyny.
Po wygaśnięciu umowy z MSZ pozwoliłem sobie na udzielenie wywiadu „Naszemu Dziennikowi” (nr 256 z 31 X – 2 XI 2008), w którym ujawniłem pewne okoliczności związane z przerwaniem misji w Argentynie. Kopię tego wywiadu załączam do wykorzystania w środowisku Polonii.
Wielu namawia mnie, aby tę niespotykaną w historii dyplomacji arogancję rządu opisać w książce i podać do publicznej wiadomości. Może otworzy to oczy społeczeństwa na kulisy polskiej polityki zagranicznej i manipulacje środków przekazu.
Wróciliśmy do Krakowa „poturbowani politycznie”, lecz w poczuciu zachowania wierności ideałom patriotycznym. Wierzę, że te wartości zwyciężą, także dzięki postawie milionów Polaków żyjących poza granicami Kraju. Polonia w Argentynie, z którą czujemy się tak blisko związani, ma tutaj szczególnie ważne zadanie do spełnienia.
Zdaję sobie sprawę z tego, że w jakiś sposób zawiedliśmy oczekiwania Polaków w Argentynie rozbudzając nadzieje na wspólne działania dla Polski. Nie mogłem jednak dłużej godzić się z polityką sprzeczną z interesami Polski, a zwłaszcza z zakazem utrzymywania kontaktów ze środowiskami polonijnymi związanymi z USOPAŁ.
Uwolniony od brudnej polityki wróciłem na swoje miejsce i mam nadzieję do czasu pełnej emerytury uniwersyteckiej poświęcić się pracy badawczej, eksploracji i pisaniu książek. Ostatnio opublikowano pierwszą część moich prac o tematyce obozowej – oświęcimskiej, w książce pt. „Rytm śmierci” (Wydawnictwo Fundacja Nasza Przyszłość, ul. Klasztorna 16, 78-400 Szczecinek; Mail: fnp@fnp.pl  gdzie książkę można zamawiać
elektronicznie). Od 2 miesięcy książka jest czytana 5 dni w tygodniu na antenie Radia Maryja z Torunia. Warto rozważyć możliwość wydania tej książki po hiszpańsku. Egzemplarz książki przekazałem do Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires.
Na okres Świąt Bożego Narodzenia oraz na Nowy 2009 rok ślę życzenia Bożego Błogosławieństwa oraz wytrwałości w dalszym działaniu na rzecz Polonii oraz naszej udręczonej Ojczyzny.
Przy wieczerzy Wigilijnej podzielimy się symbolicznie Opłatkiem ze Wszystkimi Polakami mieszkającymi w Argentynie, zwłaszcza z tymi których mogliśmy odwiedzić i poznać osobiście.
Za okazaną współpracę, życzliwość i gościnność najserdeczniej dziękujemy,

Zdzisław i Grażyna Rynowie

Komentarzy 10 to “Prof. Zdzisław Jan Ryn: List do Polonii”

 1. Jack said

  Powyzszy list odzwierciedla MSZ pod wodza Sikorskiego slugusa Obcych interesow . W Ubieglym roku zakazal spotykac sie przedstawicielom Kongresu Poloni Kanadyjskiego z organizacjami polonijnymi Ameryki Poludniowej tworzac w MSZ-cie tz czarna liste .Po interwencji zaprzeczal ze cos takiego wydawal.Teraz okazuje sie ze Klamie. Jak dlugo jeszcze polski Rzad bedzie utrzymywal w MSZ KLAMCOW .Powyzszy list jest tego dowodem .Panie Tusk zdymisjonowac takich ludzi albo sam podaj sie do dymisji.

 2. Zbigniew Koziol said

  Dosc dawno temu, chyba w 1995 roku, moze w 1996, korespondowalem nieco z Sikorskim i przygotowywalem dla niego naiwnie strony w internecie. Zreszta, nie tylko pewnie ja. Sikorski byl w tamych latach aktywny w internecie. Swiadectwa zapewne istnieja. Byli wowczas ludzie, ktorzy mnie przed Sikorskim ostrzegali, ale lekko to bralem.

  Nie pierwszy raz czytam o Panu Ryn, glownie na stronach tego serwisu.

  I nie pierwszy raz dziwie sie. A kogoz to mozna poslac lepszego jako ambasadora w tamte strony. Nie Argentyna, a Brazylia jest jednym z najbardziej znaczacych krajow swiata w najblizszej przyszlosci. I ma nie byc normalnie funkcjonujacego przedstawicielstwa dyplomatycznego z Polski w tamtych krajach?

  zb.

 3. wet3 said

  List ten mowi nam wszystko o „polskim”
  rzadzie rudego i sepleniacego. Polakom naleza sie porzadne baty za wybieranie antypolskich komuchow i lewakow. Dziwie sie niesamowicie, ze przez 20 lat Polacy nic a nic sie nie nauczyli. Co za wstyd!

 4. Ryziel said

  Duch „Bronka”wisi nad naszą dyplomacja ,Jego orędownikiem jest nasz Sikorski.Geremek wycofywał byłych Polaków z PZPR oddelegowanych na placówki dyplomatyczne zastępując żydami którzy nienawidzą Polski
  dzieło to dopełnia przyszły szef NATO

 5. wet3 said

  re: Ryziel
  Zapomniales dodac niejakiego polonofoba Bartoszewskiego, ktory ochoczo wspolpracowal z „drogim Bronislawem” i ma na tym polu nieocenione zaslugi!

 6. Stanley said

  Musze przyznac, ze zastanawia mnie upor z jakim niektorzy Polacy lekcewaza fakt, ze Radek Sikorski wzenil się w bogata zydowska rodzine.Nie chciałbym nikogo obrazac, nazywajac to glupota lub naiwnoscia. Moim zdaniem,jest to raczej rodzaj odruchu Pawlowa. Tak dlugo osmieszano tzw. teorie spiskowa lub oskarzano nas o antysemityzm, ze przychodzi nam to niejako automatycznie. Oskarzenie kogos, ze jest antysemita lub zwolennikiem teorii spiskowej stawia good razu na straconej pozycji. Twierdzic jednakze, ze rodzinne powiazania Radka Sikorskiego nie maja wplywu na jego kariere polityczna lub jego przyszle decyzje,to tak jakby mowic, ze powiazania Wojciecha Jaruzelskiego z wywiadem wojskowym oraz KGB nie mialy wplywu na jego kariere polityczna i decyzje polityczne.Nasza naiwnosc polega na tym, ze oceniamy dzialania zydow wg naszych chrzescijanskich, slowianskich lub polskich kryteriow. Tymczasem, ten narod ma niezwykle wrecz zdolnosci przystosowawcze do kazdych nieomal spolecznychlub politycznych warunkow. Wiem, ze zabrzmi to humorystycznie, ale już w czasach starozytnych wykorzystywano wdziek mlodych zydowek do urabiania wladcow, aby podejmowali korzystne dla zydow decyzje. Nawet nasz krol Kazimierz Wielki byłpod wplywem uroczej Esterki. Nie mowiac już o mlodej Lewinsky, która „urabiala”prezydenta USA Clintona.Ostatnio w czasie afery lobbysty Abramoffa w USA, który oszukiwal Indian i przekupywal politykow, wyczytalem informacje, ze w poblizu rezerwatu indianskiego,który otrzymal prawo do prowadzenia kasyn gry wzrosla gwaltownie ilosc mieszanych zydowsko-indianskich malzenstw.

 7. CzytELnik said

  Pisze pan Ryn, ze zarowno decyzja Tuska, jak i Kaczynskiego, sa szkodliwe dla Polski. Z tych dwoch szkodliwych sytuacji wybral bym mimo wszystko opcje, ktora przyjal Prezydent bo ludzi ktorych Premier by przyslal na obsade lepiej zeby nigdy w Ameryce nie spotkano.
  Niech juz bedzie takie stanowisko jakie jest, ktore powinno byc rozumiane, ze z powodu okupacji wladz w Polsce przez Zmijowe Plemie, nie bedzie na razie nominacji nowego ambasadora.

  P.S. Przeczytalem ciekawa informacje o kolejnej inicjatywie powolania partii Polskiej i Patriotycznej. Moze sie cos z tego w koncu wylegnie.
  http://prawy.pl/r2_index.php?dz=felietony&id=42273&subdz=

 8. Lach said

  O naiwności a który sadownik poważny sad sobie zachwaści?

  http://www.pardon.pl/artykul/7348/podpisz_zdjecie_edycja_noworoczna

 9. pinterest said

  Hey there! This post could not be written any better! Reading this post reminds me
  of my previous room mate! He always kept
  talking about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 10. Watch numerous Latino channels films and Tv shows on the internet. Eugot delivers all of your favorite genres uncut, unedited, and unbelievably free of charge — Just press play!”

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: