Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Dla Wikipedii Polska to organizator holokaustu

Posted by redakcjawp w dniu 2009-01-26

Polska edycja Wikipedii szerzy kłamstwa dotyczące holokaustu i pomawia Kościół katolicki o współpracę z Niemcami. W haśle poświęconym Adolfowi Eichmannowi czytamy m.in., jakoby nasz kraj był jednym z „organizatorów” zagłady Żydów, a Kościół katolicki współpracował z nazistami, udzielając im pomocy i schronienia. Pod obszernym życiorysem Adolfa Eichmanna zamieszczono tabelkę zatytułowaną: „Organizatorzy Holocaustu i wyniki ich działań”. Wyszczególniono w niej m.in. poszczególne kraje i szacunkową liczbę zamieszkujących dane państwo obywateli pochodzenia żydowskiego, wraz z łącznymi stratami. Na ósmej pozycji wśród organizatorów zbrodni zdezorientowany internauta odnajduje…
Polskę. Kilka pozycji dalej są Niemcy.

– Wydaje mi się, że jest to raczej nieporozumienie, ponieważ Wikipedię edytują prawie wyłącznie Polacy. W związku z tym jest to raczej nieprawdopodobne, żeby Polacy pisali o sobie, iż byli organizatorami holokaustu. Tym bardziej że jest to kompletna bzdura – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Paweł Zienowicz, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
– Albo wynika to z jakiegoś błędu, który powinien zostać naprawiony, albo jest to po prostu tabelka, która pełni formę jakiegoś kleksu i na skutek jakichś technicznych uwarunkowań trafiła tam także Polska, jako związana z holokaustem – twierdzi.
W tabelce z organizatorami holokaustu wymienione zostały także – w kolejności – Słowacja, Węgry, Francja, Włochy, Holandia, Rumunia, Grecja, wspomniana już Polska, Czechy, ZSRR, kraje bałtyckie, następnie Niemcy i Austria, Bułgaria, Jugosławia i Belgia. Układ państw nie przedstawia żadnej chronologicznej spójności.
Jakby tego było mało, przy okazji losów powojennych Adolfa Eichmanna odnajdujemy także nawiązanie do Kościoła katolickiego. „Jak tysiące innych nazistów – zbrodniarzy (Eichmann) postanawia udać się do profaszystowskiej Argentyny Juana Peróna, kraju, powiązanego silnie z Watykanem i III Rzeszą. Biskup Alois Hudal z Włoch zainspirował i zajął się częścią praktyczną pomocy dla byłych zbrodniarzy – obywateli III Rzeszy i Austrii. Współpracuje z biskupem Antonio Caggiano rezydującym w Rosario. W porozumieniu Watykan – Argentyna biorą udział byli SS-Manni i ich sympatycy, jak Carlos Fuldner czy Rudi Freude, sekretarz osobisty Peróna” – czytamy w Wikipedii. I dalej: „O Eichmannie wciąż bardzo głośno w mediach. Klasztory i zakony katolickie będące w zmowie, dają mu schronienie, gdy podróżuje z Niemiec do Włoch. Duże zasługi kładzie Zgromadzenie Św. Rafała z Bawarii. Odwdzięcza się ono za masowe wcielania Żydów do Kościoła katolickiego stymulowane przez terror SD i gestapo w czasie wojny. Ze stałą pomocą podwładnych biskupa Hudala, Eichmann otrzymuje wizę argentyńską w Genui”. Rzecznik Stowarzyszenia Wikipedia Polska Paweł Zienowicz zapewnił nas wczoraj, że postara się „wyjaśnić tę kwestię w miarę szybko”.
Marta Ziarnik

www.naszdziennik.pl

Komentarzy 20 to “Dla Wikipedii Polska to organizator holokaustu”

 1. Polska Mniejszość Narodowa said

  Szczerze ubawiła mnie „odpowiedź” Pawła Zienowicza: „Jest to raczej nieprawdopodobne, żeby Polacy pisali o sobie, iż byli organizatorami holokaustu.”

  Oczywiście, jest to raczej nieprawdopodobne – a jednak się ukazało w Wikipedii!

  Wniosek? Może to nie Polacy pisali hasło, lecz „Polacy z korzeniami”?

 2. Andrzej Głogowski said

  -Polska jednym z „organizatorów zagłady” Żydów a jednocześnie najwięcej „sprawiedliwych wśród narodów Świata” to Polacy.-Polska na ósmym miejscu za nią kilka pozycji Niemcy.-Ogólna relatywizacja i rozmycie ofiar i oprawców.-Nasi sąsiedzi nie chcą żyć w poczuciu winy i zaczynają wybielać historię.To samo dzieje sie w kulturze filmy „Opór”, „Walkiria”,”Westerplatte”i inne.-Widzę tu robotę dla POLSKIEGO Ministerstwa Kultury i Ministerswa Spraw Zagranicznych! -Namiastkę działalnosci mieliśmy w sporze o scenariusz do filmu „Westerplatte”-Trzeba stworzyć strone gdzie wszystkie takie przekłamania będą wyłapywane zamieszczane i publikowane .Co ktoś coś NIEPRAWDZIWEGO napisał, powiedział,ośmieszył,nakrecił wrogi antypolski film ,paszkwil itp!-Musimy sie sami obronić bo nikt inny za nas tego nie zrobi jak sami nie bedziemy pielęgnować naszej histori.

 3. NC said

  „Wydaje mi się, że jest to raczej nieporozumienie, ponieważ Wikipedię edytują prawie wyłącznie Polacy. W związku z tym jest to raczej nieprawdopodobne, żeby Polacy pisali o sobie, iż byli organizatorami holokaustu. Tym bardziej że jest to kompletna bzdura – powiedział w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” Paweł Zienowicz, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska.”

  Pan Zienowicz albo rżnie głupka i jest zwykłym uzytecznym idiotą, albo świetnie wie, o co chodzi, bo na tym polega jego misja.

  Nie bez powodu popularna nazwa Wikipedii to Syjopedia.

  Każde ważne dla syjonistów hasło, obojętnie w jakim języku, jest na bieżąco monitorowane przez wyznaczonego do tego człowieka. Większość z nich to ochotnicy, na ogół studenci wiadomego pochodzenia znający język tubylców. Pracują bez wynagrodzenia. Wynagrodzenie pobierają natomiast ich szefowie, którzy wyznaczają zadania i monitorują wykonanie. Ocenia się, że łącznie Syjopedia jest monitorowana przez ponad 5 tys. ludzi. W samym tylko Wiesenthal Center w Los Angeles zajmuje się tym blisko 50 ludzi na etatach. Polską edycję Syjopedii monitoruja młodzi syjoniści ulokowani na ogół w Polsce, ale takze w Izraelu.

  Łatwo się o tym przekonać samemu – każda poprawka hasła jest natychmiast odwracana przez nadzorcę, a kolejna próba poprawienia hasła kończy się zablokowaniem dostepu za tzw. „wandalizm”. Tak oto szczytna idea owtartego dostępu do współtworzenia haseł została wypaczona przez utworzone grupy uprzywilejowanych cenzorów, realizujących syjonistyczną propagandę dla gojów.

 4. Demaskator said

  Re:Polska Mniejszość Narodowa

  „Wniosek? Może to nie Polacy pisali hasło, lecz “Polacy z korzeniami”?”

  Właśnie ! bo nawet gdyby jakiś niedouczony i przekupny Polak to napisał to urzędnicy państwowi odpowiedzialni za polskie prawo i dobro narodowe powinni natychmiast reagować.
  Wniosek ! Czy urzędnicy państwowi w Polsce są Polakami ?

 5. Polska Mniejszość Narodowa said

  Wikipedię zawsze warto skonfrontować z jakimś innym, godnym zaufania, niezależnym źródłem – np. z Encyklopedią Gazety Wyborczej albo z http://www.jewishencyclopedia.com/.

 6. Cham Wiejski said

  Ciekawe, czy p. Zienowicz odważyłby się spuścić spodnie…

 7. Cham Wiejski said

  Redagują „prawie wyłącznie” Polacy, cenzurują Żydzi.

 8. Jan said

  A ja mam rade dla Zydow . Jak im tak bylo i jest zle w Polsce po jaka cholere tam siedza. Maja teraz swoj kraj po co ten lament.Pierw narzekali ze nie miel;i swojego kraju to czyja to byla wina? Trzeba bylo pilnowac swoich wlosci od zarania a nie wloczyc sie po swiecie i szukac szczescia i wyzysku u innych. Mnie jak ktos nie lubi to nie ide do niego w gosci.Zrozumiale.?

 9. Samodzielnie Myśląca said

  Odnosząc się do tytułu chcę powiedzieć, że szkoda, iz to nie prawda.

 10. Księgowy Walenty said

  Uczmy sie od strarszych braci!

  ::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  Odezwa syjonistów żydowskich

  Drodzy przyjaciele,

  Mamy przewagę militarną, ale przegrywamy walkę w międzynarodowych mediach. Musimy zyskać na czasie, by wojsko odniosło sukces. Możemy mu pomóc pozostając kilka minut więcej w Internecie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podejmuje wysiłki, by zrównoważyć media, ale wszyscy wiemy, że ta bitwa rozgrywa się na poziomie ilości. Im bardziej angażujemy się w komentarzach, blogach, odpowiedziach i sondażach, tym więcej zdobywamy opinii przychylnych naszej sprawie.

  Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poprosiło mnie o zorganizowanie sieci ochotników, którzy chcieliby uczestniczyć w tym wspólnym wysiłku. Jeśli się zgodzicie, będziecie codziennie dostawać odpowiednie informacje, programy komputerowe i listę celów.

  Jeśli się zgodzicie, prosimy o odpowiedź na tę wiadomość.

  Według Silversteina osoba, która na początku stycznia przystąpiła do Hasbary, dostała na początek argumentariusz na rzecz wyrobienia pozytywnej opinii o akcji w Gazie, a potem listę mediów. Hasbara jest nastawiona głównie na media europejskie. Zadaniem uczestników jest odpowiednie reagowanie na artykuły czy wypowiedzi dotyczące konfliktu. Każdy z nich dostaje oprogramowanie o nazwie Megaphone, które wyświetla argumenty dostosowane do aktualnej chwili i wyznacza media, na które należy właśnie zwrócić większą uwagę. W tamtym momencie były to Times, Guardian, Sky News, BBC, Yahoo!News, Huffington Post i Dutch Telegraaf.

  Uczestnicy, rekrutowani w Izraelu i krajach diaspory, mają pełną swobodę formy i treści oddziaływania, ale dla tych, którzy mają mniej czasu, przewidziano gotowce, które da się wkleić wszędzie jednym kliknięciem. Czasem to rozbudowane wypowiedzi, czasem pojedyncze, te same zdania w różnych wersjach, do wyboru w kilku językach.

  7 zasad Hasbara Handbook

  Hasbara jest starsza niż wojna w Libanie. Pierwszy podręcznik Hasbary był przeznaczony dla Światowego Związku Studentów Żydowskich. Wydano go w 2002, jednak chodziło wówczas głównie o walkę z tzw. witrynami alternatywnymi, przeważnie lewicowymi, jeśli krytykowały politykę izraelską. Hasbara Handbook – Promoting Israel on Campus krótko, na 130 stronach, wyjaśnia pozytywne znaczenie propagandy i omawia jej `7 zasad’, trochę jakby niechlujną mieszaninę starych sposobów politycznej retoryki (erystyki) ze współczesnymi metodami sprzedaży proszków do prania i szczyptą `czarnego PR’. Wszyscy to znają.

  Pierwsza to „name calling” – próba trwałego przypisania jakiejś osobie lub idei pozytywnego lub negatywnego symbolu czy atrybutu. Podręcznik radzi np. nazywać wszystkie palestyńskie partie polityczne „organizacjami terrorystycznymi”, a żydowskie kolonie na terytoriach okupowanych „społecznościami”, „wsiami” lub „osiedlami”. Name calling jest bardzo trudny do skontrowania – zapewniają autorzy i przypominają, że najważniejsze w nim jest powtarzanie dokładnie tych samych słów (np. przymiotników) w odniesieniu do konkretnych celów.

  Druga, „glittering generality” („lśniący ogólnik”), polega na trwałym łączeniu opisu działań rządu izraelskiego z pojęciami cenionymi przez audytorium (np. „wolność”, „cywilizacja”, „demokracja” itd.). Podręcznik przypomina też techniki zwalczania „błyszczącego ogólnika”, gdyby stosował go przeciwnik.

  Transfer, trzecia zasada, to przypisanie prestiżu jakiegoś autorytetu bądź idei czemuś innemu (nam – jeśli jest pozytywny, przeciwnikom – jeśli negatywny).

  Na czwartym miejscu jest testimonial (świadectwo szacunku), czyli wciąganie popularnych gwiazd czy osobistości do publicznego poparcia odpowiedniego stanowiska. Osoba, która nas popiera, wcale nie musi popierać Izraela we wszystkim. Jej słowa mogą służyć za testimonial, nawet jeśli są pozbawione aktualnego kontekstu. Podręcznik radzi, by nie zadowalać się Hayah Rosenbad, tylko szukać wśród środowisk inteligenckich. Większość sławnych osób bardziej kłopocze się własnym wizerunkiem niż tym, co mogą zrobić dla Palestyńczyków. Groźba zabrudzenia tego wizerunku może ich przekonać do porzucenia kontrowersyjnych opinii politycznych.

  Piąta, „plain folks”, to prezentowanie odpowiednich poglądów jako ogólnie przyjętych, wychodzących prosto „z uczciwego ludu”. Podręcznik radzi jednak – z powodów etycznych – ostrożnie obchodzić się ze stosowaniem wypowiedzi populistycznych o charakterze rasistowskim (np. `Arabowie to ‚).

  Szósta to zwykły strach, metoda `jeśli mnie nie posłuchasz stanie się coś strasznego’. Strach jest łatwy do manipulowania w klimacie zagrożenia terroryzmem, może być z sukcesem stosowany do wzmocnienia odpowiedniego przekazu. Podręcznik podaje przykłady technik, które mogą rozbroić tę metodę, jeśli jest stosowana przez przeciwnika.

  Ostatnia to „bandwagon”, tworzenie sztucznej większości. Zwolennicy Izraela mogą np. zamawiać sondaże opinii wśród grup przychylnych Izraelowi i wykorzystać je dla wzmocnienia poparcia. Według podręcznika krytykom Izraela udało się stworzyć wrażenie, że mają przewagę w Internecie – jako antidotum radzi stosować przede wszystkim plain folks.

  Dla wielu Hasbara jest przykładem profesjonalnej, dobrze skoordynowanej akcji PR (według Guardiana w „operacji” bierze aktywny udział kilkadziesiąt tysięcy osób). Działa inspirująco i stosuje się do zwykłych kampanii politycznych. Dla innych to próba zniekształcenia czy sfałszowania debaty publicznej. W każdym razie Izraelczycy podkreślają, że w europejskim Internecie przegrywają, a to by znaczyło, że „operacja Hasbara” natrafia tu na pewne ograniczenia. Jedni to tłumaczą europejskim indywidualizmem, inni zakorzenionym antysemityzmem. Nie wykluczone też, że popełniono jakiś błąd, o którym nie da się mówić przez megafon.

 11. Andrzej Głogowski said

  Trzeba tropić antypolskość i antypolonizm w każdym zakątku Świata.Gromadzić dokumentacje dotyczącą antypolskiej i antypolonijnej działalności np; w „Polskim Centrum Dokumentacji”(filmy ,publikacje,wypowiedzi na taśmach,książki,antypolskie gazety i inne przykłady niepatriotycznych zachowań innych państw i instytucji oraz osób)organizacyjnie opartym na wzorze Instytutu Szymona Wisenthala.

 12. LeM said

  Co za bzdura ten artykuł!

  Każdy może sprawdzić co jest w Wikipedii:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Eichmann

  W tabelce, na którą autor się powołuje jest lista państw z wyszczególnioną liczbą strat jaką ludność żydowska poniosła na tych terenach a organizatorzy holocaustu są wymienieni z imienia i nazwiska wraz z funkcją pełnioną w aparacie zagłady.
  Jakoś nie widzę tam Polaków

 13. LeM said

  Trzeba być wyjątkowym tumanem aby tę tabelę odczytać jako listę krajów organizatorów zagłady Żydów

 14. j said

  @ LeM
  Rozumiem, ze pan tu jest po to by tumanom nalac oleju do pustych glow 🙂

 15. Dlaczego wirtulan polonia ulegla takiemu pogorszeniu: czy tu pisza ci sami ludzie ale pod rozmaitymi nickami?
  Nie mozna sie tu swobodnie wypowiadac bo stosowana jest cenzura jak za komuny !!!
  Pachnie tu stechlizna i agentura !!!
  Gdzie sa ci madrzy ludzie? na innych forach?

 16. Q said

  Psycholek de Kowalsky, WP ulegla pogorszeniu z powodu zerwania dialogu ekumenicznego. Jest to cios w mloda demokracje!

 17. NC said

  #12 i #13 LeM:
  Wykazałeś się refleksem szachisty i bystrością ślimaka:
  https://wirtualnapolonia.com/2009/01/27/wikipedia-nie-oskarza-polski-o-holokaust/

 18. j said

  @ LeM

  No i co pan na to panie olejowy? Sam pan widzi, ze z tumanami lepiej nie zaczynac 🙂

  ______________________________________________________________

  „Po niedzielnej interwencji “Naszego Dziennika” w związku z pomawianiem Polski o organizowanie holokaustu, a Kościoła katolickiego o współpracę z nazistami, z hasła na temat Adolfa Eichmanna w polskiej edycji Wikipedii usunięto nieprawdziwe treści. Rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska Paweł Zienowicz, przyznając nam rację, poinformował wczoraj rano o niezwłocznym wprowadzeniu w tabelce, która zawierała stwierdzenie, jakoby nasz kraj należał do “organizatorów” zagłady Żydów, niezbędnych poprawek. “Faktycznie mogła być [tabelka] myląca dla czytelnika. Zmieniliśmy kolejność kolumn i etykietę nad kolumną z krajami” – brzmi oświadczenie przesłane do redakcji “Naszego Dziennika”. W poprawionej wersji tytuł tabeli brzmiał: “Straty w ludności żydowskiej w krajach okupowanych i satelickich” (wcześniej było: “Organizatorzy Holocaustu i wyniki ich działań”). Kilka godzin później portal całkowicie usunął tabelkę oraz zdecydowaną większość treści dotyczących życiorysu Adolfa Eichmanna. Obecnie wstukując w Wikipedii jego nazwisko, znajdziemy jedynie krótką notkę biograficzną.
  MBZ

  http://www.naszdziennik.pl

 19. Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying
  to get started and create my own. Do you require
  any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 20. What’s up to all, for the reason that I am truly keen of
  reading this website’s post to be updated regularly. It includes nice information.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: