Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Rząd Czech został obalony

Posted by redakcjawp w dniu 2009-03-24

Czeska Izba Poselska uchwaliła forsowane przez lewicową opozycję wotum nieufności wobec centroprawicowego rządu premiera Mirka Topolanka – który po głosowaniu zapowiedział ustąpienie ze stanowiska. 
Jest to pierwszy przypadek obalenia rządu przez parlament w powojennej historii Republiki Czeskiej – niemal dokładnie na półmetku sprawowania przez nią rotacyjnego półrocznego przewodnictwa Unii Europejskiej.

– Zachowam się ściśle według wymogów konstytucji – zadeklarował Topolanek. Oznacza to, że złoży swą rezygnację na ręce prezydenta Vaclava Klausa.

– Uważam, że może to wywołać komplikacje dla naszego potencjału negocjacyjnego. Partnerzy w Europie przyzwyczaili się twardo z nami negocjować. W tym sensie może się zdarzyć, że nasza pozycja ulegnie osłabieniu – dodał dziennikarzom Topolanek.

Zaznaczył jednocześnie, że byłby za zorganizowaniem latem bieżącego roku przedterminowych wyborów, o ile nie uda się stworzyć nowego rządu.

Poza klubami Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) oraz Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM) za odwołaniem rządu głosowali dwaj deputowani kierowanej przez Topolanka Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) i dwie byłe posłanki współtworzących koalicję rządową Zielonych. W ten sposób wotum nieufności uzyskało wymaganą bezwzględną większość 101 posłów 200-osobowej Izby.
(PAP)

Reklamy

Komentarzy 12 to “Rząd Czech został obalony”

 1. Rysio said

  Kazdy ma taki rzad na jaki zasluzyl.
  Ja mam zaś skisły mózg i też na niego zasłużyłem.

 2. Cham Wiejski said

  Głębia, jaka kryje się za popierdywaniami Rysia, jest porażająca.

 3. Lubomir said

  Pewnie faszyści różnych kolorów z Berlina i okolicy, spróbują po raz kolejny podważyć zdolność Czechów do sprawowania prezydencji kontynentalnej. Oj widzieliby najchętniej ‚przekształcenie’ państwowości czeskiej, na ich ulubione: ‚Sudetenland’ i ‚protektorat Czech i Moraw’, regiony uzależnione gospodarczo, technologicznie i wojskowo od ‚Vaterlandu’. Stąd tyle zabiegów niemieckiej dyplomacji m.in. w blokowaniu relacji czesko-polskich, czesko-słowackich, czy czesko-węgierskich, czesko-słoweńskich i czesko-chorwackich…

 4. Szwindelbaum said

  No i Traktat Lesboński coraz bardziej się oddala, a czas działa na niekorzyść wszelkiej maści europejsowatych terrorystów. Szczególnie teraz w czasach wywołanego przez lichwiarzy
  kryzysu, ludzie będą mieli więcej animuszu, by sięgnąć do innych źródeł informacji niż
  wiodące merdia. Dlatego można się spodziewać zmasowanych ataków na niezależne portale
  internetowe tj. Wirtualna Polonia na którym już pojawili się dywersanci wypisujący głupoty.
  Również w samej Polsce świadomość ludzi rośnie, a po ostatnim doprowadzeniu do upadku
  naszych stoczni coraz więcej ludzi zacznie sobie zadawać pytanie, kto za tym stoi i co się dzieje
  w krainie nadwiślańskiej.

 5. samodzielnie myśląca said

  Stanowisko Topolanka w kwestii kryzysu jest powtórzeniem stanowiska UE, której Topolanek jest zwolennikiem (jest też zwolennikiem traktatu lizbońskiego). Różnice między UE a USA wynikają z pośpiechu lichwiarzy w Europie do szybkiego wyeliminowania $ USA, jako światowej jeszcze waluty, na rzecz € i z niczego więcej. Upadek rządu Topolanka trzeba ocenic pozytywnie, ponieważ upadł rząd czeskiego Tuska. Oczywiście przyczynił się do tego prezydent Klaus. Trudno ocenić, czy eurosceptyczna postawa Klausa wynika z czeskiego nacjonalizmu, czy bardziej z proUSA wasalstwa w rodzaju Kaczyńskiego (osobiście skłaniam się ku tej drugiej możliwości). Tym nie mniej dla Polaków jest to fakt pozytywny, ponieważ stwarza poważne zagrożenie dla przyjęcia traktatu lizbońskiego. Drugim pozytywem jest to, że część czeskiej opozycji, która może przejąć rządy skłania się ku bliższej współpracy z Rosją.

  Komentarz przepisany z ProPolonii http://www.propolonia.pl/article.php?art=249#comments

 6. kilogram13 said

  w czym wspolpraca z „przyjacielem ze wschodu” moze byc pozytywem ?

 7. wet3 said

  re: Samodzielnie Myslaca
  Masz racje nazywajac rzad Topolanka rzadem czeskiego Tuska. Uwazam jednak, ze obrazasz Klausa posadzajac go o ewentualne wasalstwo wobec USA lub nacjonalizm. Klaus pokazal, ze jest czlowiekiem niezaleznym, bardzo inteligeentnym i nie boi sie jasno wyrazac swoich opinii – jak to mialo miejsce w czasie najazdu eurolewactwa z Benditem na czele na Hradczany. Mozemy tylko przypuszczac, ze Klaus z grupa poprawnie myslacych Czechow spowodowodowal obalenie rzadu eurolewaka Topolanka. Chwala mu za to!

 8. krakus said

  Moze obiecywane cuda p.Tuzka się zmaterializują
  na Polskim gruncie w okresie prezydentury Polski
  w Unii.Wzorcem będą Czesi A.D.2009

 9. Lubomir said

  Faszyści i internacjonaliści różnych kolorów – od brunatnego, poprzez różowy, zielony, tęczowy, aż do – czerwonego, mogą faktycznie wzmóc ataki na fora internetowe. Fora przecież gromadzą konkretnych ludzi, z różnych środowisk, od artystów – po pracowników wywiadu i policjantów. Nie wszystkich udało się ogłupić czy ‚wyprać’ z polskiego patriotyzmu i polskiej religijności. Ci ludzie szukają ‚furtek’ do dynamicznego działania. Już wiedzą, że zdrajcy są zdesperowani do czynienia największych zbrodni. Po zniszczeniu ‚Ursusa’, fabryki kabli w Ożarowie, tysięcy przedsiębiorstw przemysłowych i rolniczych w Polsce, o stocznie należałby stoczyć wojnę, by nie dopuścić do całkowitej eutanazji polskiej gospodarki. Zniszczenie polskich stoczni oznacza przecież odepchnięcie Polski od Bałtyku. Oznacza całkowitą marginalizację Polski i kolejny exodus najwartościowszych rodaków. Fora internetowe to swoiste wici. Tego boją się okrutnie zdrajcy i konfidenci. W tym upatrują swój haniebny koniec.

 10. Izaurus said

  Szanowny Panie Krakus! Czy naiwność jest grzechem? Pozostaje więc mea culpa i pięścią w pierś!

 11. Lubomir said

  Promocja kontynentalnego chaosu i berlińskiego super-rządu?. Najwyrażniej każdy sposób jest dobry, by Europą sterowali z tylnego siedzenia: Frau Merkel i Herr Koehler. W Polsce fani niemieckiej dominacji w Europie, już kraczą, że Polska i państwa Nowej Europy nie są przygotowane do pełnienia roli przywódczych na kontynencie. Cóż, wasale zawsze upatrują swoje miejsce w okolicach podnóżka. Może poubierają pikielhauby na dowód jedności z rządem niemieckim?. Nakradli, nabrali łapów, to teraz liczą na niemiecki parasol ochronny…Polakom nie dowierzają.

 12. Rysio said

  Panie Lubomir jakie ksiazki ekonomiczne Pan poleca ?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: