Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Australia: Działacz SPK Jerzy Stanisław Misiak, OAM, nie żyje

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2010-04-05

Jerzy Stanisław Misiak,OAM ps. ZYCH ur. 8 lutego 1924 r. w Warszawie – żołnierz Armii Krajowej, brał udział w Powstaniu Warszawskim w Zgrupowaniu CHROBRY II, 15 p. p. w 3 Kompanii por. ZDUNINA, zmarł 4 kwietnia 2010 r. w Adelaide. Po upadku Powstania został osadzony, od 4 października 1944 r., w Stalagu 344 w Lomsfdorf (Łambinowice), stamtąd, po przejściu kilkaset kilometrów liczącym marszu ewakuacyjnym został uwolniony, w pierwszych dniach kwietnia 1945 r w Bad Neustad., przez IV Armię Amerykańską gen. Pattona. Od 1946 r., po pobycie w dawnym obozie jenieckim w Murnau kontynuował, rozpoczęte w czasie okupacji na tajnych kompletach w Warszawie, studia w Technische Hochschule Stuttgart. W Australii osiedlił się w 1950 r., gdzie podjął pracę w zawodzie chemika.

Zarówno Stowarzyszenie Polskich Kombatantów jak i Koła Armii Krajowej powstały w Australii w 1950 r. Jerzy S. Misiak był członkiem tych organizacji od momentu ich założenia, jednakże bardziej był związany z SPK. Organizacje te odgrywały dominującą rolę w życiu niepodległościowej emigracji w Australii. W Zarządzie Krajowym SPK w Australii, który został przeniesiony do Adelaide w 1975 r. J. S. Misiak pełnił funkcję Sekretarza Generalnego (10 lat).

Jedną z pierwszych decyzji ZK SPK w A. była decyzja o budowie Pomnika Katyńskiego – sekretarzem powstałego Komitetu był J.S. Misiak. W uroczystości odsłonięcia Pomnika Katyńskiego, przy sprzeciwie ambasady sowieckiej, 17 września 1977 r., wzięli udział: duszpasterz polskiej emigracji ks. bp. Szczepan Wesoły z Rzymu, prezes Federacji Światowej SPK w Londynie p. Stefan Soboniewski, przedstawiciele rządów federalnego i stanowego, przedstawiciele organizacji polonijnych z całej Australii, a orkiestra wojska australijskiego odegrała hymny polski i australijski. Dla zadokumentowania tego wydarzenia została wydana przez ZK SPK okolicznościowa broszura.

Jerzy S. Misiak w listopadzie 1975 r. został mianowany członkiem Prezydium Rady Federacji Światowej SPK w Londynie i tę odpowiedzialną funkcję pełnił przez 25 lat. Na Zjeździe Delegatów Kół SPK w Australii, w 1985 r., został wybrany prezesem Zarządu Krajowego SPK w Australii, którą to funkcję pełnił przez 19 lat. Był współtwórcą powstałej FUNDACJI SPK w AUSTRALII, która miała zgromadzić, zgodnie ze Statutem SPK, majątek wszystkich Kół SPK w Australii i służyć pomocą finansową organizacjom polonijnym w Australii.

W tym czasie, dzięki działaniom podjętym przez Jerzego S. Misiaka, stosunki Zarządu Krajowego SPK w A. z rządami: federalnym i stanowymi, z Ministerstwem Veteran’s Affairs oraz z australijskimi organizacjami kombatanckimi układały się wzorowo. Nie ustaje współpraca z Returned & Services League of Australia i z Rats of Tobruk Association. W dniu 24.06.1987 r. patronat nad SPK w Australii objął Gubernator Generalny Sir Ninian Stephen. W sierpniu, tego samego roku, wizytował Australię prezes Federacji Światowej SPK w Londynie p. Zygmunt Szadkowski. Wizyta ta odbiła się szerokim echem w kręgach politycznych i wojskowych Australii.

O wielkim szacunku i uznaniu dla polskich kombatantów w Australii świadczy udział, 15 sierpnia 1992 r., w Paradzie Zwycięstwa w Warszawie, Federalnego Prezesa RSL Brig. Alf Garlanda, który został w Polsce, za swoją przyjaźń dla polskiego żołnierza osiadłego w Australii, udekorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. Brig. Alf Garland nosił z dumą tę Komandorię na wszystkich polonijnych i australijskich uroczystościach. W Marszu Zwycięstwa miał wziąć udział jeszcze jeden australijczyk – komandor Harry Blake – łącznik brytyjski na polskich okrętach Marynarki Wojennej w czasie II Wojny Światowej. Niestety, stan jego zdrowia nie pozwolił mu na wyjazd do Warszawy – Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP został udekorowany w Adelaide.

Dzięki staraniom ZK SPK w A. i przy współpracy z Rats of Tobruk w 1996 r. ponad 500 australijskich kombatantów otrzymało Krzyże Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Dowodem przyjaźni i współpracy polskich i australijskich kombatantów jest postawiony w Hobart, na Tasmanii, Pomnik Braterstwa – THE MONUMENT OF POLISH-AUSTRALIAN BROTHERHOOD IN ARMS.

W sierpniu 2000 r. Zarząd Krajowy zorganizował, pod patronatem Marszałka Senatu RP prof. Alicji Grześkowiak i Gubernatora Południowej Australii Sir Eric Neal, AC ,CVO, uroczystości 50-lecia Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Australii. Do wejścia w skład Komitetu Honorowego wyrazili zgodę: Marszałek Sejmu RP Maciej Płażyński, duszpasterz polskiej emigracji Abp. Szczepan Wesoły, Ambasador RP w Australii dr Tadeusz Szumowski , przewodniczący Rady Federacji Światowej SPK Czesław Zychowicz, Konsul Generalny RP w Sydney Wiesław Osuchowski i inni dostojnicy. Uroczystości, na które przybyli przedstwiciele Kół SPK i organizacji polonijnych z całej Australii, trwały dwa dni.

Pod Pomnikiem Katyńskim odbył się Apel Poległych i złożone zostały wieńce, w bankietach udział wzięli dostojni goście australijscy i polonijni, a Polski Teatr STARY z Adelaide zorganizował oprawę arystyczną tego 50-lecia SPK. W czasie tej uroczystości nadanych zostało ponad 30 polskich odznaczeń państwowych przyznanych za zasługi w pracy społecznej w środowisku kombatanckim. Staraniem Jerzego S. Misiaka została wydana, w 1992 r., książka „Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Australii (1950 – 1992)” w redakcji Michała Filka i O. Rajmunda Koperskiego OP.

Jerzy S. Misiak zrezygnował z pełnionej w SPK w Australii funkcji prezesa Zarządu Krajowego w 2002 roku. Za swoją pracę społeczną na rzecz kombatantów i środowiska polonijnego w Australii otrzymał odznaczenia i medale:
Medal Wojska Nr 11623 – 1948 (Londyn);
Krzyż Armii Krajowej Nr 25246 – 1982 (Londyn);
Krzyż Powstania Warszawskiego Nr 1-94-5;
Srebrny Krzyż Zasługi – 1971;
Złoty Krzyż Zasługi – 1975;
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1987;
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP Nr 204-93-36;
Krzyż Komadorski z Gwiazdą Nr 194-5;
Medal Pro Memoria Nr 134/KU/05;
Światowy Krzyż Kombatancki SPK – 1977;
Kombatancki Krzyż Wielka Brytania -1990;
Kombatancki Krzyż Kanada – 1985;
Kombatancki Krzyż USA – 1987
MEDAL OF THE ORDER OF AUSTRALIA, OAM – 1995.

http://www.pulspolonii.com/

Reklamy

Komentarze 3 to “Australia: Działacz SPK Jerzy Stanisław Misiak, OAM, nie żyje”

 1. Ryziel said

  Prawdziwi Polacy odchodzą na „wieczna wartę” a szumowiny mają się dobrze

 2. Z tej okazji pragne przeslac kondolecje dla jego zony.
  Spij kolego w ciemnym grobie niech ci sie Polska przysni tobie.
  SPKowiec z Launceston Marian Zazula

 3. ambasador said

  Boże dopiero dzisiaj trafiłem na tę straszną informację. Odszedł tak wspaniały człowiek, wielkiego serca, tak kochający POLSKĘ. TAKA OGROMNA STRATA – TAKI OGROMY ŻAL. KRYSIU wyrazy najgłębszego współczucia. Jurek w sercach przyjaciół żył będzie wiecznie. Wiesiek Osuchowski , Ałmaty -Kazachstan

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: