Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Kempa: jeśli Komorowski jest katolikiem, to powinien zostawić krzyż

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2010-07-13

Może dla marszałka Komorowskiego żałoba się skończyła, ale dlaczego Komorowskiemu przeszkadza krzyż? Jeszcze nikt z krzyżem nie wygrał. Jeśli Bronisław Komorowski jest naprawdę katolikiem, to powinien zostawić ten krzyż właśnie pod Pałacem Prezydenckim. Zdjęcia i kwiaty w Sejmie na miejscach posłów PiS, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, powinny leżeć przez rok lub do końca wakacji, a najlepiej do końca kadencji tego Sejmu. Palikot sam powinien złożyć mandat. Taki człowiek w PiS nie zagrzałby miejsca ani chwili. Jest różnica między Jerzym Wenderlichem z SLD, a Grzegorzem Schetyną z PO. Gdyby Wenderlich wystartował na stanowisko marszałka Sejmu, to bym go poparła. Wszyscy z PiS powinni być „przeciwko” Schetynie w trakcie głosowania. PiS nie będzie głaskać PO. My nie mówiliśmy nigdy o języku miłości – powiedziała w drugiej części rozmowy dla Onet.pl Beata Kempa, posłanka PiS.

Jacek Nizinkiewicz: Wracając do Jarosława Kaczyńskiego, to nie wydaje się pani, że lider opozycji powinien być jednak na sali plenarnej w trakcie wyboru nowego marszałka Sejmu?

Beata Kempa: Jeden dodatkowy głos przeciwko by nic nie zmienił.

– Pani żartuje. Na takim wydarzeniu chyba powinno się być.

– Ja sobie przypominam jak premier Donald Tusk, lider PO, podczas ważnych głosowań zamiast być w Sejmie był na boisku i grał w piłkę…

– Bronisław Komorowski powiedział o krzyżu pod Pałacem Prezydenckim: „Krzyż przed Pałacem Prezydenckim to symbol religijny, więc zostanie we współdziałaniu z władzami kościelnymi przeniesiony w inne, bardziej odpowiednie miejsce”. Zgadza się pani z prezydentem elektem?

Może dla marszałka Komorowskiego żałoba się skończyła, zresztą pewnie i dawno temu. Są oznaki zewnętrzne noszenia żałoby i jeśli Bronisław Komorowski jest naprawdę katolikiem, to powinien zostawić ten krzyż właśnie pod Pałacem Prezydenckim.

– Ale Polska nie jest państwem wyznaniowym. Mamy rozdział państwa od Kościoła, nie wszyscy są w kraju katolikami, więc może krzyż powinien zostać przeniesiony spod urzędu państwowego, jakim jest Pałac Prezydencki, w miejsce kultu religijnego ?

– A dlaczego Komorowskiemu przeszkadza krzyż? Jeszcze nikt z krzyżem nie wygrał.

– Krzyż przed Pałacem Prezydenckim powinien pozostać na zawsze?

– Tak.

– Grzegorz Schetyna powiedział w Radiu ZET o zdjęciach posłów PiS na siedzeniach sejmowych: „Chciałbym, żeby ta sprawa została zamknięta, będę rozmawiał z szefem klubu PiS, jeżeli zostanie wybrany, bo to rodzi kłopot takiej logistyki funkcjonowania Sejmu na plenarnych posiedzeniach. To jest problem, ale myślę, że go wyjaśnimy”. Co pani na to?

– Jeszcze mi w uszach świszczą te słowa o tym, jak zgoda buduje i jak to marszałek Schetyna chce być marszałkiem całego Sejmu. A tu proszę, już się zaczyna ten merytoryczny „dialog” z opozycją. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego im to tak przeszkadza, dlaczego nie chcą uszanować naszych uczuć w tej sprawie? Nowi posłowie nie mają z tym problemu, tylko ma go Schetyna. Te kwiaty na miejscu posłów PiS kłują w oczy Schetynę, a nowym posłom PiS to nie przeszkadza, bo oni swoje urzędy posła obejmowali ze łzami w oczach. Jeden z posłów, który znał bardzo dobrze Przemysława Gosiewskiego, powiedział, że nie jest w stanie usiąść na tym miejscu i ja go za to bardzo szanuję. Co komu przeszkadzają te kwiaty i zdjęcia?! W Sejmie jest dużo miejsca.

– Jak długo w Sejmie na miejscach posłów PiS, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, powinny leżeć zdjęcia i kwiaty?

– Moim zdaniem przez rok lub do końca wakacji, a najlepiej do końca kadencji tego Sejmu.

– Co lepszego jest w Jerzym Wenderlichu z SLD niż w Grzegorzu Schetynie z PO, że podczas wyborów wicemarszałka Sejmu głosowała pani za kandydaturą posła partii postkomunistycznej, a przeciwko posłowi postsolidarnościowemu na marszałka Sejmu?

– Jest między nimi zasadnicza różnica. Gdyby Wenderlich wystartował na stanowisko marszałka Sejmu, to bym go poparła.

– Czyli poseł partii wywodzącej się z PZPR jest pani bliższy niż poseł zaciekle walczący z komuną w NSZ?

– Jakby to powiedzieć dobrze, żeby mnie Schetyna nie pozwał (śmiech).

– Proszę ważyć słowa, bo ja nie chcę chodzić po sądach jako świadek.

– (śmiech) Wenderlich wypowiada się czasami ostro, ale nie ma w nim cynizmu. Poza tym wspaniale gra na skrzypcach …

– …i był bigbitowym muzykiem kościelnym, a Rydzyk był jego menedżerem, jak sam o sobie mówi poseł lewicy, zwany wcześniej przez PiS – postkomunistą.

– A tego, że grał u o. Rydzyka nie wiedziałam (śmiech).

– Czyli lepszy postkomunista niż działacz Solidarności?

– Bardzo dobre pytanie, mimo że chce mnie pan na nim położyć. Nie postawiłam krzyżyka na „tak” przy Schetynie, bo on nie kontynuował ideałów NZS po 1989 r. On nie zrobił nic, żeby kontynuować ideały „Solidarności” w wolnej Polsce. Nie tworzył dobrego ustawodawstwa i nie przypilnował reform w wolnej Polsce. On stanął w pół drogi tak jak Lech Wałęsa. Zresztą nie wiem, czy tak naprawdę PO wierzy w jakieś wartości. Jak trzeba, to są socjalni, a gdy sytuacja się zmienia, to mówią o liberalizmie. To chyba największy grzech PO – bezideowość.

– A Wenderlich?

– Wenderlich nie ubiegał się o funkcję marszałka Sejmu i on jest wierny swoim przekonaniom.

– Powiedziała pani komunistą, a nie politykiem lewicy, jak chce Jarosław Kaczyński? Mam nadzieję, że nie wytnie mi panie tego przy autoryzacji.

– Spokojnie. A Schetyna do 1989 r. miał piękną kartę, ale później nie zrobił już nic, żeby wcielić ideały „Solidarności” w życie. Przecież jakby on chciał POPiS, to by ten POPiS był. Myślę, że to Schetyna wtedy nie chciał tej koalicji. Poza tym wszyscy jakby zapominamy, że Tusk zdymisjonował go z rządu po aferze hazardowej…

– A co z „językiem miłości” PiS? Pani może się przebierać za hipiskę, czy śpiewać na scenie, ale przypominam, że mówiła pani o zmianie dyskursu po tragedii smoleńskiej. Nie słyszę w pani wypowiedziach tej zmiany i stonowania.

– My nie mówiliśmy nigdy o języku miłości. My apelowaliśmy o zmianę tonu debaty publicznej. Chcemy poważnie rozmawiać o najważniejszych dla Polaków sprawach. Spór jest istotą demokracji. Ale można się spierać mądrze, używając argumentów, które są merytoryczne, a nie takich, które mają drugą stronę poniżyć. My nie używamy słów Palikota, Niesiołowskiego…

– Marek Migalski z PiS napisał na swoim blogu, że prezydentura Komorowskiego będzie gnuśna.

– Ale nie mówimy językiem Niesiołowskiego czy Kutza. My chcemy mówić językiem wielkiej pracy dla Polski. Nie będziemy głaskać PO. Jeśli będą postępować źle, to my będziemy o tym mówić. Krytyka to nie jest nic złego, tylko – jak już mówiłam – musi być merytoryczna. Odnosić się do rzeczy, sytuacji a nie do osób. Mądrzy ludzie potrafią słuchać tych, którzy odnoszą się do ich działań krytycznie. I potrafią z tej krytyki wyciągać pozytywne wnioski. Nigdy nie jest tak, że tylko jedna strona ma rację. Niestety PO zachowuje się często tak, jakby pozjadała wszystkie rozumy. 

– Nie wszyscy powiedzieli „nie” Schetynie. 13 posłów się wstrzymało. Będą konsekwencje?

– Ale nikt z PiS nie był „za”. Wszyscy powinni być „przeciwko” Schetynie, zwracając uwagę na jego pracę w Sejmie. On wypowiadał się tylko raz, miał zero interpelacji, zero zapytań i to go dyskwalifikuje.

– Joanna Kluzik-Rostkowska uważa inaczej?

– Joasia uważa inaczej. To jej sprawa. Jest regulamin klubu i tam jest mowa o takich sytuacjach i o ich ewentualnych konsekwencjach.

– Ale nie było dyscypliny przy głosowaniu.

– Brak dyscypliny nie zwalnia nikogo z głosowania zgodnie z linią klubu.

– A jaka była linia?

– A jaka mogła być? Proszę nie żartować. Schetyna został najpierw zdymisjonowany z rządu po aferze hazardowej, a chwilę później Tusk go wysłał do Sejmu na wojnę z Prawem i Sprawiedliwością. Do tego dochodzi znikoma aktywność Schetyny jako parlamentarzysty. Częściej udziela się na boisku piłkarskim niż na mównicy sejmowej. To naprawdę wystarczające powody, by głosować „przeciw”.

– Czy komisje śledcze powinny w dalszym ciągu pracować? Czy one coś wyjaśnią?

– Marszałek Schetyna na pewno będzie chciał zakończyć pracę komisji śledczych, szczególnie jednej – tej od afery hazardowej. Myślę, że aby zakończyć pracę tylko tej jednej, będzie w stanie mówić, że chce zakończyć pracę wszystkich. Ja znam stenogramy z podsłuchów i chciałabym, aby były opublikowane. Uważam, że komisje ds. śmierci Krzysztofa Olewnika i komisja hazardowa powinny pracować. Ale przyznaję, że należy zmienić ustawę o komisjach.

– A komisja Blidy powinna dalej procedować?

– Nie, bo ona niczego nie wyjaśnia i nie potwierdza żadnej z niesprawiedliwych tez z początku jej powołania. A komisja hazardowa pewnie będzie miała podwójny raport i ona coś wyjaśni. Rozważamy wysyłanie wniosków do prokuratury na kanwie tego materiału, który znamy z prac komisji. Powinna być konfrontacja Tusk–Kamiński, ale pan Sekuła uważa, że już się tak napracował, że już trzeba kończyć prace komisji. Chcę powiedzieć wyraźnie jedną rzecz: styk polityki i biznesu jest nieunikniony i nie jest czymś złym, ale politycy i biznesmeni muszą wiedzieć, gdzie są granice dialogu społecznego, a gdzie zaczyna się nieuczciwy lobbing. To trzeba dookreślić.

– Marek Dubieniecki i Marta Kaczyńska mogą startować z list PiS do Sejmu? Gdyby chcieli kandydować, to pani przyjęłaby ten pomysł z radością?

– Nic mi nie wiadomo na ten temat. A takie gdybanie „co by było, gdyby było” nie ma żadnego znaczenia ani sensu. 

– Czy zgadza się pani ze słowami: „Gdyby były samoloty i zgoda co do wspólnej wizyty z premierem Tuskiem, to by nie było katastrofy. Nie mam pojęcia czyj to był błąd, ale nieuprawnione są spekulacje, że winien jest pilot”, które wypowiedziała pani partyjna koleżanka – Joanna Kluzik-Rostkowska ?

– Ja uważam przede wszystkim, że rząd Tuska zrobił kardynalny błąd, że pozostawił śledztwo właściwie w rękach Rosjan, bo my mamy tylko jednego przedstawiciela. Nasi prokuratorzy są uzależnieni od tego, co ustalą rosyjscy śledczy. Dziś po trzech miesiącach od katastrofy nie wiemy praktycznie nic. O tym głośno mówią same rodzinny ofiar. A co do słów Joasi, to ja się z nimi zgadzam. Źle się stało, że były dwie wizyty i niedopuszczalne jest to, że winą za katastrofę już na samym początku zaczęto obarczać pilotów.

– Co powinno stać się z Januszem Palikotem po jego wypowiedziach?

– Gdyby Schetyna naprawdę chciał, to Palikota nie byłoby już dawno w PO. Palikot sam powinien złożyć mandat. On obniża poziom zaufania do polskiego parlamentu. Taki człowiek w PiS nie zagrzałby ani chwili. Zastanawiam się, dlaczego sam Tusk nie usuwa Palikota? To jest bardzo zastanawiające. On co najmniej powinien być poza klubem PO, a po swoich słowach powinien zrzec się mandatu.

– Czy wyobraża sobie pani koalicję PiS–SLD? Bartosz Arłukowicz mówi, że w polityce nie mówi się „nigdy”.

– O koalicjach mówi się po wyborach. Wtedy wrócimy do odpowiedzi na to pytanie.

– Nie wyklucza pani, że m.in. z tym komunistą Wenderlichem wejdzie pani w koalicję.

– Zobaczymy. Nie ja będę o tym decydować. Mam nadzieję, że wybory wygra zdecydowanie jedno ugrupowanie i weźmie całą władzę, ale i odpowiedzialność.

– Być może tak, bo Jarosław Gowin mówi, że PiS to Urugwaj, a PO to Holandia.

– Widzi pan jacy oni są?! Niech PO mniej porównuje, a więcej pracuje. Ja naprawdę marzę, że te niepotrzebne spory się skończą i zaczniemy rzeczywiście poważnie rozmawiać o sprawach ważnych dla Polaków.

– Dziękuję za rozmowę.

W pierwszej części rozmowy dla Onet.pl Beata Kempa powiedziała m.in., że Bronisław Komorowski odnajdzie przyjemność w siedzeniu pod żyrandolem. Marszałek Komorowski powinien interweniować, kiedy w programie Kuby Wojewódzkiego w psie odchody były wtykane flagi Polski. W Polsce ludzie są prześladowani za poglądy polityczne. W sprawie powołania członków KRRiT Komorowski z Tuskiem i Schetyną urządzili spektakl. W Polsce pod rządami PO i prezydenta z PO będą ograniczone funkcje kontrolne. Nie będzie kontroli mediów, nie będzie kontroli parlamentu, nie będzie kontroli ze strony NIK, będzie bardzo osłabiona kontrola ze strony innych instytucji, a będą rozbudowane kwestie podsłuchów i technik operacyjnych.

Koniec części drugiej.

Rozmawiał: Jacek Nizinkiewicz

(TSz, kkz)

Autor: Jacek Nizinkiewicz Źródła: Onet.pl

Komentarzy 14 do “Kempa: jeśli Komorowski jest katolikiem, to powinien zostawić krzyż”

 1. Barbara P. said

  O Krochmanie vel Wajdzie – Rue de la Fontaine au Roi 75011 Paris. Ten adres powinien temu faryzeuszowi, zdrajcy, kapusiowi przypomnieć lata 1987-89, gdy mieszkał w Paryżu, udając emigranta politycznego, demoralizował i wykorzystywał seksualnie wraz z Borowczykiem P M!!!. Kolaborant, który sprzedawał każdego poznanego Polaka do agentów SB wicekonsulów Tomaszewskiego i Piaseckiego rezydujących w Ambasadzie PRL. Wybitna gnida komunistyczna z Krochmana vel Wajdy.

 2. wet3 said

  Kempa powinna wiedziec lepiej i nie odwolywac sie do katolicyzmu. Wszystkim wiadomo, ze z Komoruskiego jest taki katolik jak z koziej d..y traba! Prawda jest bowiem taka, ze wszystko, co jest zwiazane z sp.Lechem Kaczynskim dprowadza wszystkich POlszewikow do bialej goraczki.

 3. wet3 said

  @ Barbara P.
  Wielkie dzieki za informacje o Krochmanie vel Wajdzie. Duzo zdrowia zycze.

 4. Barbara P. said

  Wet3 niema za co, PM, to Paulina Młynarska. Poszukaj w necie co z parchami z Kałuszyna w czasie Wojny Bolszewickiej zrobili Polacy, za robienie list do rozwałki dla NKWD ( wywieszali na latarniach tych sowieckich sługusów, to trzeba zrobić powtórnie).

 5. Marek said

  From: monitorpolski@yahoo.com
  Subject: Wojna o krzyże. Nowy odcinek programu 11 Minut
  To: monitorpolski@yahoo.com


  Jeśli uważacie, że warto to roześlijcie dalej.

 6. lucek said

  JESLI KTOS MA DOBRE ZAMIARY CZY PRZESZKODA BEDZIE MU KRZYZ ???. MOZE NIE JEST JESZCZE TAK ZLE Z SUMIENIEM PREZYNENTA ELEKTA ZE JESLI WOGOLE MA SUMIENIE INNI JUZ TEGO NIE MAJA WYZBYLI SIE WSZELKICH SKRUPULOW I TRUDNO ICH NAWET POSADZIC O CZLOWIECZENSTWO.ALE ZACZYNAC DZIALALNOSC OD USUWANIA KRZYZA??? NAWET KOMUNISCI W TEN SPOSOB NIE POSTEPOWALI. MOWIAC ZE KRZYZ POWINIEN ZNAJDOWAC SIE W MIEJSCU BARDZIEJ GODNYM SAM SOBIE WYSTAWIA OPINIE, POWINIWN POWIEDZIEC ZE ZE ZWGLEDU NA KRZYZ ZROBI WSZYSTKO DLA DOBRA POLSKI I POLAKOW. TYLKO DLA LUDZI O NIECZYSTYCH ZAMIARACH KRZYZ NIE JEST SLODKIM ALE WYRZUTEM… „TYLKO POD KRZYZEM TYLKO POD TYM ZNAKIEM POLSKA BEDZIE POLSKA A POLAK POLAKIEM „

 7. Jacek said

  To babskie gadanie, „agresywne” na wyrost bo kazali jej chlopa udawac. Zero substancji sama geba. Trzeba szybko uaktywnic prawice, aby pis nie poszedl do wyborow znowu jako „zbawiciele” Polski.

 8. alexirin said

  Za komuny tez ow symbol byl wam niewygodny, a przetrwal. Nawet jak go usuniecie on tam zawsze bedzie, i ludzie nadal beda nawiedzac to miejsce, majac go w sercu tak jak w sercu miec beda pamiec po niezyjacych czy zamordowani byli czy nie. Wasze zamiary wywolaja sytuacje odwrotna od zamierzonej – to bedzie symbol (czy krzyz bedzie stal czy tez nie) zwyciestwa prawdy nad klamstwem.

 9. alexirin said

  Komorowski przy pomocy księży chce usunąć krzyż Do zwolenników usunięcia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego dołączył obok ks. Kazimierza Sowy kolejny “postępowy” duchowny, o. Maciej Zięba, dominikanin. Pożałowania godne.

 10. alexirin said

  Przestroga dla tych co walczą z Krzyżem
  12-07-2010 10:43 Hela: Nie walczmy z krzyżem!!! Ku przestrodze !!!

  Przytoczę Państwu pewne zdarzenie z roku 1982.W pokoju w którym pracowałam wisiał krzyż.Nie wiemy dokładnie kto go powiesił,ale było to w okresie stanu wojennego.Nasz szef otrzymał polecenie,aby go usunąć, lecz nikt nie chciał tego zrobić.Ten bał się o swój stołek,czy chciał się wykazać i zrobił to sam.On został w pracy po godzinach,a rano jak przyszliśmy to krzyża już nie było.Może to tylko przypadek,ale po kilku dniach ten Pan zginął w wypadku samochodowym.Wymowny to przykład.

  http://poznajmy-prawde.blog.onet.pl/Przestroga-dla-tych-co-walcza-,2,ID410466472,DA2010-07-13,n

 11. piotr1930@gmail.com said

  Pozdrawiam wszystkich Prawdziwych Polaków nie tych ,co robią wielki halo w Sejmie przecież wiadomo,że Pan Komorowski przychyla ,się w stronę SLD Z Poważaniem Piotr .Błąd ponieważ napisałem prawdę

 12. wet3 said

  @ Piotr1930
  Z tymi wychylkami masz racje. POlszewicy i SLD prezentuja to samo barachlo – z tym, ze POlszewicy sa o wiele bardziej antypolscy i gorsi!!!

 13. AnnaMaria said

  Belkot usunieto

 14. AnnaMaria said

  belkot walczacej ateistki usunieto

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: