Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Praca Sławomira Cenckiewicza „Anna Solidarność” książką historyczną roku?

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2010-10-04

Jury Konkursu „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego zakwalifikowało do III etapu Konkursu po 10 książek w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. W kategorii książek naukowych znalazła się praca Sławomira Cenckiewicza „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)”.

Wyniku konkursu zależą od czytelników, którzy oddają swój głos za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail).
Głosowanie rozpoczęło się 4 października 2010 r. 
Przekonajmy przyjaciół i znajomych do poparcia i oddania głosu na książkę Sławomira Cenckiewicza.
Zróbmy to dla naszej kochanej pani Ani – „Anny Solidarność”, a przy okazji wesprzyjmy niezależnego historyka, który ma odwagę podejmować ważne i groźne dla wielu tematy badawcze.
Szczegóły na temat sposobu głosowania:
www.ksiazkahistorycznaroku.pl/
www.ipn.gov.pl/portal/pl/305/14070/Trzeci_etap_konkursu_Ksiazka_Historyczna_Roku.html

Reklamy

Komentarze 3 to “Praca Sławomira Cenckiewicza „Anna Solidarność” książką historyczną roku?”

 1. z sieci said

  Rymkiewicz do Michnika: „Zostaniesz zapamiętany – jako wróg wolności.”

  Portal http://www.niezależna.pl oraz „Gazeta Polska” zamieszczają list otwarty Jarosława Marka Rymkiewicza do Adama Michnika:

  „Adamie! Kiedyś – dawno temu – byliśmy przyjaciółmi. Teraz pragniesz mnie postawić przed sądem (właśnie otrzymałem list od Twojego adwokata), ponieważ napisałem prawdę: że jesteście – Ty i Twoi ludzie – spadkobiercami Róży Luksemburg i jej straszliwej idei wynarodowienia Polaków (oraz wszystkich innych narodów) – idei podjętej potem przez Komunistyczną Partię Polski.

  Uważasz, że się mylę? Świetnie! To dlaczego grozisz mi sądem, zamiast podjąć ze mną dyskusję? A Twój adwokat pisze do mnie jakieś głupstwa o spółce giełdowej i jej interesach, którym podobno zagrażają moje poglądy. Czy idee i poglądy mają coś wspólnego z pieniędzmi i giełdą? To do tego doszedłeś? A to wstyd! Ale wróćmy do tego, co było trzydzieści kilka lat temu – do lat 70. i 80. zeszłego wieku. Pewnie pamiętasz, gdzie i kiedy się poznaliśmy – w końcu lat 70., na kolacji przy Alei Róż u Janki i Antoniego Słonimskich. (…) Nawet chyba trochę niestosownie się zachowaliśmy – jeśli wziąć pod uwagę wiek gospodarzy oraz wiek ich gości. Ja już dobrze nie pamiętam, o co wtedy poszło, może Ty pamiętasz lepiej – wydaje mi się, że to była wielka kłótnia, nawet awantura o sprawę polską.

  Ale choć się tak pokłóciliśmy, to nie umniejszyło to mojego ówczesnego podziwu i szacunku dla Ciebie – uważałem Cię nadal za rzecznika nadchodzącej polskiej wolności, także za kogoś, kto prowadzi Polskę ku wolności. Doprowadziliście ją – Ty i twoi ludzie – sam widzisz do czego. Do lotniska pod Smoleńskiem. Świadectwo tego, co wtedy o Tobie myślałem, jest w wydanej w roku 1984 w wydawnictwie Jerzego Giedroycia mojej książce „Rozmowy polskie latem roku 1983”. To na pewno pamiętasz. Przedstawiłem Cię tam jako więzionego przez totalitarne państwo bohatera Polaków. Także jako kogoś, kto w przyszłości, w wolnej Polsce, będzie strażnikiem wolności. „Kiedy Kuroń zostanie premierem – napisałem tam (w roku 1983) – to […] posadzi Adasia. Bo Adaś nie zniesie najmniejszej niesprawiedliwości”.

  O jakże strasznie się omyliłem! Ale nie byłem wówczas jedynym polskim pisarzem, który tak Cię widział. Zbyszek Herbert zadedykował Ci wiersz, Marek Nowakowski pisał o Tobie opowiadania. A potem wszyscy staliśmy z opuszczonymi rękami, próbując zrozumieć, co się z Tobą stało – dlaczego symbol wolności, więzień z ulicy Rakowieckiej, stał się symbolem Polski, której pierwszym prezydentem został złowrogi władca totalitarnego państwa.

  Wolności nie da się podzielić na kawałki – nie można mieć trochę wolności, być wolnym po trosze. Albo będziemy mieli całą wolność i wtedy będziemy wolni tak, jak byli wolni Polacy w Pierwszej Rzeczypospolitej, albo będziemy czyimiś niewolnikami. Ty właśnie tego nie zrozumiałeś – chciałeś, żeby Polska miała mały kawałek, kawałeczek wolności – taki, który zamierzaliście nam dać Ty i Twoi ludzie. Taki, który nam zaproponowaliście. Ale my tego kawałka nie chcieliśmy mieć, my go nie potrzebowaliśmy. Wolność, w jej złotej całości, jest fundamentem życia polskiego. To jest jedyny fundament, na którym możemy zbudować całość naszego narodowego istnienia. Tego też nie umiałeś zrozumieć. Jeśli zechcesz przeczytać moją nową książkę, „Samuela Zborowskiego”, to tam znajdziesz obszerne wytłumaczenie i uzasadnienie mojego poglądu na problematykę polskiej wolności.

  Ale może nie musisz tego czytać – bo ta wolność to już nie jest Twoja sprawa. I teraz nie możesz się już nazywać przyjacielem Jerzego Giedroycia i Zofii Hertzowej, także Konstanty Jeleński nie jest już Twoim przyjacielem. Bo Oni byli przyjaciółmi wolności. Więcej – byli obrońcami naszej wolności i wiedzieli, że musimy ją mieć w jej wspaniałej całości. Twoimi przyjaciółmi nie są już także Janka i Antoni Słonimscy. Antoni był człowiekiem wolności i na Twój widok, gdyby spotkał Cię w Alei Róż, pewnie by się odwrócił, a nawet (wiemy obaj, że potrafił być brutalny – był brutalnym obrońcą wolności) splunąłby Ci pod nogi. Tego właśnie się doczekałeś. Żeby bronić wolności, nie wystarczy wygłaszać moralnych kazań. Trzeba jej bronić całym swoim życiem.

  Adamie! Co się z Tobą stało? Więźniu z ulicy Rakowieckiej – na czym polega tajemnica Twojej przemiany? Jaki dramat duchowy, jaka ponura tragedia ukrywa się za tą przemianą? Jaki jest powód tej strasznej duchowej klęski, mój (niegdyś) drogi przyjacielu?

  Co zrobi przyszłość ze mną i z moimi książkami, to teraz, kiedy mam już 75 lat, mniej więcej wiadomo. A co zrobi z Tobą? Tego jeszcze nie wiadomo. Jestem jednak pewien, że także i Ty zostaniesz zapamiętany. Ale mam dla Ciebie w tej sprawie złą nawet bardzo złą wiadomość. Przyszłość będzie o Tobie pamiętać i Polacy o Tobie nie zapomną. Zostaniesz zapamiętany – jako wróg wolności.

  Jarosław Rymkiewicz”

 2. Lubomir said

  Michnik?. To taki sam hochsztapler jak Urban. Ten ‚wolnościowiec’ niejednokrotnie wspominał jak we Lwowie chodził do katolickiego Kościoła i grał rolę pobożnego Polaka, by nie zostać rozszyfrowanym przez Niemców okupujących wówczas to polskie miasto. Ci hochsztaperzy zagrają każdą rolę – Niemca, Rosjanina, Amerykanina i Araba. Gra roli Polaka przychodzi im bardzo łatwo. Tylko,że często tragicznie dla Polski kończy się powierzenie ważnych spraw takim ‚aktorom’, a raczej najemnikom.

 3. wet3 said

  Moim zdaniem Rymkiewicz jest wybitnie chory na slepote i glupote polityczna! Przeciez kazdy przecietnie inteligentny Polak znajac pochodzenie Michnika i zdecydowanie antypolska dzialalnosc Adama (ktora rozpoczal w 1968 roku – na czym prymas Stefan Wyszynski doskonale sie poznal!!!) oraz jego rodzicow powinien z miejsca omijac Michnika tak samo jak unika sie tredowatego!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: