Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Jaruzelski to patriota, ale sowiecki

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2010-11-25

Z dr. Sławomirem Cenckiewiczem, historykiem i byłym szefem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, rozmawia Maciej Walaszczyk

Bronisław Komorowski zaprosił Wojciecha Jaruzelskiego na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ma wraz z innymi byłymi prezydentami i premierami doradzać obecnej głowie państwa w kwestii relacji polsko-rosyjskich przed wizytą Miedwiediewa. Jak Pan odebrał te informacje?
– Ze smutkiem, bo po raz kolejny okazało się, że w polityce polskiej po 1990 r. triumfuje zasada ciągłości prawno-ustrojowej z PRL. Niestety, tym razem uosabia ją autorytet głowy państwa – Bronisław Komorowski, który kiedy jest mu to wygodne, powołuje się chętnie na swoje antykomunistyczne tradycje z Nurtu Niepodległościowego, ROPCiO, środowiska „Głosu” i „Solidarności”.

Ale przecież cała tradycja niepodległościowa, do której tak często odwołuje się Komorowski, była właśnie przez Jaruzelskiego czynnie zwalczana.
– Być może istotną rolę odgrywa tu znana już słabość prezydenta do środowiska wojskowych z komunistyczną przeszłością. Pewnie dlatego Jaruzelski z Dukaczewskim wspierali Komorowskiego podczas ostatnich wyborów. Warto pamiętać, że na Jaruzelskim ciążą zarzuty sprawstwa kierowniczego w związku z masakrą Grudnia ’70 oraz kierowania związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym w związku z wprowadzeniem stanu wojennego. Zapraszanie Jaruzelskiego na prezydenckie salony zawiera zatem również pewien wymiar nielojalności wobec polskiego wymiaru sprawiedliwości, który w bólach stara się osądzić komunistycznych zbrodniarzy za niezliczone przestępstwa.

To bardzo symboliczny gest. Jak Pan jako historyk zajmujący się dziejami PRL go odczytuje?
– Jako kolejną próbę relatywizacji historii, zamazywania różnicy pomiędzy tym, co bohaterskie, a tym, co zdradzieckie. Ale to szersze i ugruntowane już zjawisko w „polityce historycznej” III RP. Przecież od lat żołnierz AK, NSZ i PSZ jest traktowany z taką samą estymą jak „gwardzista” z AL, „wojskówki” KPP i Dywizji Kościuszkowskiej LWP. Mamy pomniki krasnoarmiejców z 1920 r., siepaczy z UPA i niemieckich „bohaterów” z obu wojen światowych, mamy też pomnik Berlinga, „czterech śpiących”, pomniki wdzięczności Armii Czerwonej i aleję „zasłużonych” na wojskowych Powązkach, gdzie obok sowietników w rodzaju Dworakowskiego, Korczyńskiego i Geberta leżą bohaterowie września 1939 r., powstańcy warszawscy i ofiary komunistycznego terroru. „Dla każdego coś miłego”, w zależności od opcji!

Jak mocno Wojciech Jaruzelski, jako wojskowy, szef MON i wysoki rangą dygnitarz PZPR, był związany z Sowietami? Znamy opinie, że w porównaniu z Gomułką czy Gierkiem była to wyjątkowa rosyjska marionetka, której zależność od Sowietów można stawiać na równi z Bierutem.
– Być może ze względu na moje aktualne obszary badawcze, które oscylują prawie wyłącznie wokół zagadnień związanych z Ludowym Wojskiem Polskim, patrzę na Jaruzelskiego głównie przez pryzmat jego kariery wojskowej, dopiero później widzę w nim I sekretarza KC PZPR. A z moich badań wynika coraz jaśniej, że pasem transmisyjnym wpływów sowieckich nad Wisłą od początku było wojsko. To najbardziej podległy i lojalny wobec Sowietów sektor PRL, który po 13 grudnia 1981 r. opanował w dodatku główne segmenty państwa – od tajnych służb, poprzez administrację, aż po politykę i finanse państwa. Dzięki temu przetrwał w stanie nienaruszonym tzw. transformację ustrojową. Nadwerężyła go dopiero likwidacja WSI. Jaruzelski uosabia zatem wszystkie cechy tej podległości i lojalności – od szlaku bojowego u boku Sowietów, działalności agenturalnej dla Informacji Wojskowej (a faktycznie „Smiersza”), walki z Kościołem, poprzez zarządzenie gotowości bojowej i wyprowadzenie wojska w Grudniu ’70, aż po uwojskowienie pogrążonej w kryzysie PZPR, wprowadzenie stanu wojennego i wojnę z „Solidarnością”. Trzeba przyznać, że po 1989 r. dość inteligentnie obudował tę swoją życiową drogę, akcentując w zależności od sytuacji i towarzystwa, do którego się zwracał – raz to sybiracką przeszłość, raz to fascynację endecją, innym razem szacunek dla Jana Pawła II, Kuronia i Michnika oraz obronę Polski przed inwazją sowiecką. Wielu dało się na to nabrać.

Jaruzelski ma na koncie masakrę robotników Wybrzeża w 1970 roku. Jak Pan wspomniał, jest podsądnym w toczącym się od lat procesie w tej sprawie. Ciąży na nim też odpowiedzialność za przygotowanie i wprowadzenie stanu wojennego. W tym, jak wykazują dokumenty, prośby kierowane do marszałka Kulikowa o interwencję zbrojną przeciw „Solidarności”. Czy historia osądziła już gen. Jaruzelskiego?
– Wiele kart z życiorysu Jaruzelskiego jest wciąż do odkrycia. Wiem, że po świetnej książce Lecha Kowalskiego o Jaruzelskim powstają następne prace. Za szybko więc na końcowy osąd historii, choć jedno jest pewne – Wojciech Jaruzelski to patriota Związku Sowieckiego. Zresztą często sam się tak definiował. Kiedy jesienią 1981 r. został I sekretarzem KC PZPR, przysięgał Moskwie bezwarunkową rozprawę z „Solidarnością”, mówiąc: „Zrobię wszystko jako komunista i żołnierz, Leonidzie Iljiczu, żeby sytuacja się poprawiła, żeby doprowadzić do przełomu w kraju i naszej partii (…), walcząc o zdrowie sił narodu, które zbłądziły i wstąpiły do ‚Solidarności’. (…) Będziemy atakować przeciwnika, i to naturalnie tak atakować, żeby to przyniosło rezultaty”. Nic dodać, nic ująć. Biedna Rzeczpospolita, która poprzez swojego prezydenta prosi kogoś takiego o radę!

Dziękuję za rozmowę.
www.naszdziennik.pl

Reklamy

Komentarzy 11 to “Jaruzelski to patriota, ale sowiecki”

 1. WIN said

  Dodam tylko, że gorszy – przez swoje zaproszenie – od zaproszonego jest zapraszający i to jest polski dramat.

 2. @@@###@@@****%%%% said

  Wojtek „GRU” Jaruzelski pasuje jak ulal do towarzystwa okupujace palac prezydencki. Jezeli Komoruski faktycznie zostal wybrany bez zastosowania stalinowskiej metody liczenia glosow, to wladza znalazla sie w rekach „przyjaciol Moskwy,” ktorych celem jest wprowadzenie ustroju ludowo-totalitarnego z domieszka putinowskiej troski o dobrosasiedzkie stosunki.
  NATO i komuchy z EU pomoga obecnej wladzy Polszy zupelnie wepchnac Kraj w strefe wplywow „wschodniego mocarstwa,” a lewak Obama przypieczetuje stary-nowy uklad. Rockeffelerowski Brzezinski, ktory natychmiast oczyscil Ruskich z jakiejkolwiek odpowiedzialnosci za Smolensk 2010, wesprze politycznie poprawne kukly w Waszyngtonie i Warszawie. Polsza wraca do
  polozenia sprzed 1989 roku.

 3. tomahawk said

  @Win
  Tylko tylko, ze zapraszajacego wybral demokratycznie narod, tym samym spadajac bardzo blisko dna politycznego. I to jest naszym dramatem narodowym.
  Ale nie ma sprawy, spadniemy jeszcze nizej, az po szyje budzac sie rownoczesnie z reka umocona w nocniku.

  howgh

 4. Andy said


  PRL WYDAŁO NA SOWIECKIE ZBROJENIA PONAD 1000 MILIARDÓW DOLARÓW W CENACH DZISIEJSZYCH.

  Za dużą część tych wydatków, a więć także i za doprowadzenie donędzy Narodu — odpowiada sowiecki agent w polskim mundurze, tow. Jaruzelski.

  Zdrajca Polski, sowiecki agent Informacji Wojskowej tow. Jaruzelski — jest bezpośrednio odpowiedzialny za wiele bolszewickich zbrodni oraz olbrzymie wydatki na zbrojenia w PRL…

  W zamian za niszczenie Polski sowieccy bandyci pozwolili Jaruzelskiemu na pełnienie obowiązków bolszewickiego namiestnika w PRL — namiestnika rządzącego w imieniu bandy bolszewickich morderców z Kremla…

  Jako nagrodę specjalną, sowieccy komunistyczni bandyci dołożyli także tow. Jaruzelskiemu parę typowych bolszewickich błyskotek-medali skrzętnie przez tego bolszewickiego agenta Jaruzelskiego kolekcjonowanych…

  Przez cały czas swojego urzędowania w PRL ten sowiecki agent oraz nadzorca mordeców z SB — tow. Jaruzelski uczestniczył w sowieckim rabunku PRL!

  Rabunek ten odbywał się m.in. poprzez intensywne zbrojenia przygotowywujące mięso armatnie w tzw. LWP do sowieckiego ataku na demokracje zachodnie. LWP było szykowane do tego zbrodniczego ataku bezpośrednio przez tego sowieckiego agenta w polskim mundurze…

  Zbrodnicze, sowieckie plany ataku na Zachód — zaakceptowane i realizowane przez tow. sowieckiego agenta Jaruzelskiego — zakładały, że LWP zaatakuje Zachód wspólnie z sowieckimi bandytami… A po ataku ziemie polskie mogłyby zostać spustoszone przez ataki atomowe na pomocnicze rzuty armii sowieckiej zdążające do walki na zachód!

  Tak więc, tow. Jaruzelski aktywnie uczestniczył w przygotowywaniu nowej bandyckiej wojny w Europie oraz niszczył polską gospodarkę tylko po to, by służyła sowieckim okupantom PRL…

  Już tylko za powyższe — tow. Jaruzelski powinien być skazany w niepodległej Polsce przez niezawisły sąd za zdradę Polski — i powieszony! To, że tego nie zrobiono, świadczy bardzo kiepsko o tej tzw. „niepodległości” PRL-bis!

  * * * * * * *

  Łączne koszty przygotowań PRL do wojny po stronie komunistycznych bandytów z Kremla — osiągneły wysokość ponad 1000 mld dolarów (w przeliczeniu na aktualną wartość dolarów)…

  A tow. sowiecki agent Jaruzelski ma w domaganiu się tych olbrzymich wydatków znaczny udział! Partyjni zdrajcy z PZPR aprobowali to gospodarcze niszczenie Polski oraz spowodowaną m.in. tymi olbrzymimi wysatkami nędzę społeczeństwa w PRL…

  Zob.: „PRL WYDAŁO NA SOWIECKIE ZBROJENIA PONAD 1000 MILIARDÓW DOLARÓW”, http://blogmedia24.pl/node/40942

 5. Andy said


  PRL WYDAŁO NA SOWIECKIE ZBROJENIA PONAD 1000 MILIARDÓW DOLARÓW W CENACH DZISIEJSZYCH.

  Za dużą część tych wydatków, a więć także i za doprowadzenie do nędzy Narodu Polskiego — odpowiada sowiecki agent w polskim mundurze, tow. Jaruzelski.

  Zdrajca Polski, sowiecki agent Informacji Wojskowej tow. Jaruzelski — jest bezpośrednio odpowiedzialny za wiele bolszewickich zbrodni popełnionych przez bandyckie służby specjalne PRL oraz za olbrzymie wydatki na zbrojenia w PRL…

  W zamian za niszczenie Polski sowieccy komunistyczni bandyci pozwolili Jaruzelskiemu na pełnienie obowiązków bolszewickiego namiestnika w PRL — namiestnika rządzącego w imieniu bandy bolszewickich morderców z Kremla…

  Jako nagrodę specjalną, sowieccy komunistyczni bandyci dołożyli także tow. Jaruzelskiemu parę typowych bolszewickich błyskotek-medali skrzętnie przez tego bolszewickiego agenta Jaruzelskiego kolekcjonowanych…

  Przez cały czas swojego urzędowania w PRL ten sowiecki agent oraz nadzorca mordeców z SB — tow. Jaruzelski uczestniczył w sowieckim rabunku PRL!

  Rabunek ten odbywał się m.in. poprzez intensywne zbrojenia przygotowywujące mięso armatnie w tzw. LWP do sowieckiego ataku na demokracje zachodnie. LWP było szykowane do tego zbrodniczego ataku bezpośrednio przez tego sowieckiego agenta w polskim mundurze…

  Zbrodnicze, sowieckie plany ataku na Zachód — zaakceptowane i realizowane przez tow. sowieckiego agenta Jaruzelskiego — zakładały, że LWP zaatakuje Zachód wspólnie z sowieckimi bandytami… A po ataku ziemie polskie mogłyby zostać spustoszone przez ataki atomowe na pomocnicze rzuty armii sowieckiej zdążające do walki na zachód!

  Tak więc, tow. Jaruzelski aktywnie uczestniczył w przygotowywaniu nowej bandyckiej wojny w Europie oraz niszczył polską gospodarkę tylko po to, by służyła sowieckim okupantom PRL…

  Już tylko za powyższe — tow. Jaruzelski powinien być skazany w niepodległej Polsce przez niezawisły sąd za zdradę Polski — i powieszony!

  To, że tego nie zrobiono, świadczy bardzo kiepsko o tej tzw. „niepodległości” PRL-bis!

  * * * * * * *

  Łączne koszty przygotowań PRL do wojny po stronie komunistycznych bandytów z Kremla — osiągneły wysokość ponad 1000 mld dolarów (w przeliczeniu na aktualną wartość dolarów)…

  A tow. sowiecki agent Jaruzelski ma w domaganiu się tych olbrzymich wydatków znaczny udział! Partyjni zdrajcy z PZPR aprobowali to gospodarcze niszczenie Polski oraz spowodowaną m.in. tymi olbrzymimi wysatkami nędzę społeczeństwa w PRL…

  O olbrzymich wydatkach na zbrojenia w PRL pisałem w notce: PRL WYDAŁO NA SOWIECKIE ZBROJENIA PONAD 1000 MILIARDÓW DOLARÓW, http://blogmedia24.pl/node/40942

 6. Lubomir said

  Historia najwyrażniej kończy zataczać koło i wracamy do czasów a la prezydent Bierut i Berman, by znów zaczynać wszystko od początku. Przykre to bardzo.

 7. Rafa said

  @ 4 Andy

  Czy ziejesz nienawiscia do generala za czystki robione w Polskiej Armii po 1968 roku ?

 8. Ant said

  @ Rafał
  Zdumiewające, jak ludzie podatni są na propagandę obracaną w dowolnym kierunku. Wyrzuć telewizor. Izrael potrzebował osadników i wyszkolonych żołnierzy – tego nie ukrywają w prywatnych rozmowach nawet ludzie narodowości żydowskiej.
  Jako ciekawostkę dodam, że najlepsze chyba zdanie mają o Jarozelskim ludzie w Izraelu. O płynących z tamtąd słowach uznania dla jego dokonań słyszałem już w roku 80-tym od znajomej osoby słuchającej radia w języku ydisz. Wtedy mało Polaków zwracało na niego uwagę… a miał już taką reklamę… Ciekawe, prawda? Dla mnie jest to ciągle fakt bardzo intrygujący…

 9. Ant said

  PS
  Błąd. To było oczywiście do Rafy (7)

 10. Lubomir said

  Re: Ant. Polacy-inaczej często traktowali polskie przywództwo bardzo instrumentalnie. Można to dostrzec w wielkiej dezercji żołnierzy pochodzenia żydowskiego z Armii Andersa, przemieszczającej się najwyrażniej celowo przez Bliski Wschód. Można to zauważyć w histerycznych i prowokacyjnych rozróbach żydostwa w 1968 roku, chcącego wylecieć z Polski do Izraela. Rzecz jasna wylecieć ‚LOT’-em, na koszt polskiego podatnika. Dzisiaj żydostwo najwyrażniej chce w Polsce chronić swoich weteranów wojny, którzy już nigdzie nie czują się bezpieczni i chcą wyjechać jak najdalej od Palestyny.

 11. Polar said

  Tym którzy jeszcze tego nie obejrzeli, szczerze polecam.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: