Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Beatyfikacja Jana Pawła II już w maju?

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2011-01-05

Komisja lekarska oraz konsultorzy teologowie wydali pozytywną opinię w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II. Teraz z aktami zapozna się komisja kardynałów i biskupów, następnie sprawa trafi na biurko Ojca Świętego Benedykta XVI. Jeżeli w niedługim czasie dekret o cudzie zostanie promulgowany przez Papieża, to jest realna szansa, aby beatyfikacja Jana Pawła II odbyła się już nawet w maju tego roku.

 O tym, że nic już nie stoi na przeszkodzie beatyfikacji Jana Pawła II, napisał wczoraj włoski dziennikarz Andrea Tornielli w „Il Giornale”. Upublicznił on informację, że w grudniu minionego roku komisja lekarska pozytywnie zaopiniowała domniemany cud za wstawiennictwem Jana Pawła II, dotyczący uzdrowienia francuskiej siostry zakonnej Marie Simon-Pierre z choroby Parkinsona. Według niego, pozytywną opinię w tej sprawie wydała już także komisja teologów.

Teraz pozostaje opinia kolejnego gremium Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – komisji kardynałów i biskupów, którzy – zdaniem Torniellego – powinni się zebrać jeszcze w tym miesiącu. Jednak pewność, że wyniesienie Papieża Polaka na ołtarze jest naprawdę bliskie, będziemy mieć wówczas, gdy Benedykt XVI zaaprobuje dekret o cudzie, który dokonał się za wstawiennictwem Jana Pawła II. – To są rzeczy bardzo delikatne, pewne informacje powinny być publikowane dopiero wówczas, gdy ukaże się dekret papieski zatwierdzający cud – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, konsultor Referatu Spraw Kanonizacyjnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Przypomina, że po zaopiniowaniu kwestii domniemanego cudu najpierw przez lekarzy, a potem przez określone gremia Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych sprawa trafia na biurko Ojca Świętego, który podejmuje ostateczną decyzję.

 – Dopiero jeżeli Papież zezwala na opublikowanie dekretu o cudzie, daje zielone światło do beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych czy do kanonizacji w przypadku błogosławionych – tłumaczy.

Nie kryje też powściągliwości co do wyznaczania konkretnych terminów beatyfikacji Jana Pawła II, gdyż, jak zaznacza, prace w watykańskiej Kongregacji Sprawa Kanonizacyjnych mają własny rytm.

 – Cieszymy się z informacji, które do nas docierają, jakkolwiek zdajemy sobie sprawę, że wiążącą rzeczą będzie dekret papieski o cudzie. Żywimy nadzieję, że w najbliższym czasie dekret taki zostanie opublikowany – podkreśla.

Jeżeli jeszcze w styczniu zostanie zatwierdzony przez Papieża dekret o cudzie, to możliwym terminem beatyfikacji jest maj. Bardzo prawdopodobna wydaje się data 1 maja – w tym roku obchodzone będzie w tym dniu Święto Bożego Miłosierdzia.

Doskonale pamiętamy, że Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 r. – w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia. Zapowiedziana na ten dzień inna beatyfikacja, która ma się odbyć w Hiszpanii, nie będzie stanowiła przeszkody, gdyż były przypadki, że równocześnie odbywały się beatyfikacje w różnych miejscach świata. Wiązanie daty beatyfikacji ze Świętem Bożego Miłosierdzia kryje w sobie głęboką symbolikę, ponieważ Jan Paweł II bez wątpienia może być nazwany „Papieżem Bożego Miłosierdzia”.

 – Ojcu Świętemu bardzo drogie było orędzie o Bożym miłosierdziu. Jako biskup krakowski, a potem jako Papież starał się o beatyfikację, a następnie kanonizację Siostry Faustyny, Apostołki Bożego Miłosierdzia. W dniu jej kanonizacji w roku 2000 ogłosił dla całego Kościoła Święto Miłosierdzia, nadając pierwszej niedzieli po Wielkanocy tytuł Niedzieli Miłosierdzia. Nie możemy też zapomnieć, że Jan Paweł II głosił orędzie miłosierdzia poprzez encyklikę o Bogu bogatym w miłosierdzie „Dives in misericordia” – zwraca uwagę ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Instytutu Duchowości Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie. Jak zaznacza, Papież Polak zwracał oczy świata na miłosierną miłość Boga, a 17 sierpnia 2002 roku zawierzył cały świat Bożemu miłosierdziu. Dlatego 1 maja br. jako data beatyfikacji Jana Pawła II byłby bardzo wymowny. Jednak co do konkretnego terminu należy nadal być powściągliwym. Równie dobrze może to być przecież niedziela, 16 października br., kiedy obchodzić będziemy kolejną rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Małgorzata Bochenek

NDz

Komentarze 3 to “Beatyfikacja Jana Pawła II już w maju?”

 1. Moimzdaniem1 said

  Gdyby beatyfikacja nastapila 1-go maja to bylaby piekna data i zmiana znaczenia tego komuszego swieta w swieto Jana Pawla II.

 2. Wykład ks. Karola Stehlina – Czym jest Kościół ? – Kryzys w kościele – środki zaradcze

  W święto Objawienia Pańskiego – kiedy Jezus Chrystus objawił się światu pogańskiemu

  warto na nowo zobaczyć – czym jest Kosciół jako Mistyczne Ciało Chrystusa ?

  W jakim jest obecnie położeniu ? Co każdy może uczynić, aby Kościół

  wobec współczesnego pogaństwa stawał się coraz bardziej – Miastem położonym na górze

 3. marta said

  Do Moimzdaniem1.data 1 maja to święto iluminatów to data utworzenia masonerii dlatego starsze pokolenie musiało chodzić na pochody.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: