Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Litwa – Ścigany Tomaszewski

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2011-05-11

Wileńska prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie wypowiedzi przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Waldemara Tomaszewskiego dla prasy. Śledczy twierdzą, że w kontaktach z prasą polski eurodeputowany podżega do nienawiści na tle narodowościowym.

Dochodzenie wszczęto na wniosek Litewskiej Partii Centrum. Chodzi o wywiad dla litewskiego dziennika „Respublika” z 6 kwietnia, w którym Tomaszewski powiedział m.in., że na Wileńszczyźnie, którą w większości zamieszkuje społeczność polska, powinni integrować się nie Polacy, ale Litwini. „Rozpoczynanie wstępnego dochodzenia jest co najmniej nieporozumieniem. Nie istnieje bowiem żadna podstawa prawna, aby je wszczynać, tym bardziej że pan poseł Waldemar Tomaszewski wyraził swoją opinię, która oparta jest na faktach historycznych” – głosi oficjalne oświadczenie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w reakcji na decyzję prokuratury.
Przeciwnicy polityczni wileńskich Polaków z Litewskiej Partii Centrum domagają się, by dochodzenie w sprawie lidera AWPL było „wyjątkowo skrupulatne”. – Partia Centrum i jej przedstawiciel Romualdas Ozolas, który notabene zaledwie 20 lat temu zmienił obywatelstwo na litewskie, działają wyłącznie w celu wzbudzania nienawiści etnicznej – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” eurodeputowany Waldemar Tomaszewski. – Wydaje mi się, że ich celem jest także zastraszenie mojej osoby, a tym samym zastraszenie mniejszości etnicznych, a w konsekwencji zmuszenie ich do asymilacji i zmiany obywatelstwa – podsumowuje Tomaszewski.
W wywiadzie dla dziennika „Respublika”, który tak nie spodobał się posłowi Ozolasowi, a który cytuje PAP, Tomaszewski, odnosząc się do postulatów konieczności integracji litewskich Polaków ze społeczeństwem litewskim, oświadczył: „Z czym musimy się integrować? My tu żyjemy od zawsze. (…) To wy w tym regionie (na Wileńszczyźnie) musicie się integrować, gdyż wy tu przyjechaliście. (…) To jest nasza ziemia. Pójdźcie na stary wileński cmentarz – same polskie nazwiska”.

ŁS
http://www.naszdziennik.pl

Jedna odpowiedź to “Litwa – Ścigany Tomaszewski”

  1. Wuj said

    A co na to Zdradek?

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: