Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Polska w zaniku

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2011-12-29

W dowcipie z czasów, kiedy PRL była zadłużona (tylko) na 25 mld dolarów, Zenon Laskowik poucza Bohdana Smolenia, by zamiast narzekać, że samochód nie nadaje się do użytku, bo ma zepsute jedno koło, mówił, że trzy koła są sprawne. Taka informacja nie tylko jest zgodna z prawdą, ale brzmi o wiele lepiej. Ten stary dowcip pokazywał, jak działała ówczesna propaganda, i mimo upływu czasu pasuje on do polskiej rzeczywistości po 22 latach tzw. transformacji ustroju. O tym, w jakim kierunku zmierza dziś Polska, wiemy tylko tyle, ile przekażą nam media i władza, a te w większości nadal trwają w przeświadczeniu, że samochód jest sprawny, bo ma aż trzy dobre koła.

Jak ma bezpiecznie rozwijać się kraj, który pozbawił się przemysłu, zlikwidował stocznie, kopalnie, sprzedał większość strategicznego majątku narodowego, zredukował i rozbroił własną armię, wyzbył się banków, oddając je w obce ręce, w końcu bezkrytycznie scedował swoje prawo i polityczne decyzje na rzecz Unii Europejskiej? Jakie perspektywy ma kraj, który dopiero niedawno spłacił swoje długi z lat 70., a już dziś jest realnie zadłużony na 3 biliony złotych, wliczając w dług publiczny system ochrony zdrowia i ubezpieczeń społecznych. Taki kraj może tylko wegetować i wisieć u klamki możnych i bogatych. Ludność takiego wyzbytego własności kraju może liczyć jedynie na pracę w handlu i usługach i poszukiwanie pracy na Zachodzie. W minionych 22 latach Polska pozbyła się prawie 1,5 miliona swoich obywateli szukających dla siebie lepszych perspektyw w bogatszych krajach. Takiego exodusu nie było w powojennej historii Polski. Polskiej mediokracji, która zatraciła wiarę w jakiekolwiek znaczenie naszego kraju i chęć faktycznych reform, stan taki wydaje się odpowiadać. Wyzbyć się jakichkolwiek aspiracji, siedzieć cicho i usypiać grillujący Naród.
A jednym z tych sprawnych kół jest prawo, które pozwala premierowi czuć się bezkarnie, gdy nawołuje do niepłacenia abonamentu na rzecz spółek Skarbu Państwa czy – jak ostatnio – ingeruje w rynek giełdowy przez osłabienie pozycji jedynego dziś polskiego giganta gospodarczego, jakim jest KGHM.
Miniony rok przyspieszył także proces zanikania polskiej suwerenności politycznej. Dowodem na to jest kompletna klęska oficjalnego śledztwa smoleńskiego, które zamienia się w wielkie „smoleńskie kłamstwo”. Im dłużej będzie trwało udawanie, że Polska z tej traumy „zdała egzamin”, tym większy będzie szok po ujawnieniu wyników niezależnego śledztwa komisji Antoniego Macierewicza. Na nic zda się trwanie w „hołdzie berlińskim” złożonym przez ministra Radosława Sikorskiego, który w zbliżeniu niemiecko-rosyjskim nie widzi już kontynuacji paktu Ribbentrop-Mołotow. A przecież nie zmieniły się wektory polityki Unii Europejskiej wobec Rosji. O wszystkim decydują Niemcy, dla których najważniejszym partnerem politycznym i gospodarczym wciąż pozostaje Rosja, nowo przyjęty członek Światowej Organizacji Handlu. Otwarcie enklawy kaliningradzkiej, z wszelkimi dziś i w przyszłości negatywnymi dla nas skutkami, było wyłącznie projektem rosyjsko-niemieckim przy niemym, akceptującym udziale Polski.
Fasadowość struktur Unii Europejskiej ujawniła farsa z tzw. polską prezydencją. W imię czegoś tak groteskowego jak przekonywanie, że może być coś takiego jak polskie „przywództwo” w UE, wyrzucono w błoto setki milionów złotych. Czerwona lampka nie zapaliła się nawet wtedy, gdy zdecydowano się uszczuplić rezerwy NBP w imię „ratowania strefy euro”.
Kończący się rok zamykają, jak symbole, nieobecność na pogrzebie Vaclava Havla w Pradze polskiego prezydenta, oficjalnie chorego, choć dał radę następnego dnia pozdrowić swoich fanów na portalu społecznościowym, oraz wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie poświęcona Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu pt. „Polityk, mecenas, reformator”, ze szczególnym akcentem położonym na „reformator” i „mecenas”. Wystawa objęta honorowym patronatem przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wojciech Reszczyński
(NDz)

Reklamy

Komentarzy 17 to “Polska w zaniku”

 1. Musi co jestem chory albo czyms podtruty – zajrzalem na witryne WP/PL i zemdlilo mnie. Znalazlem odgrzany belkot sprzed kilku dni, z nowa data i z ta sama zalosna trescia:
  ———————————————————
  http://wiadomosci.wp.pl/title,A-to-zaskoczenie-Politykiem-roku-2011-zostal,wid,14118868,wiadomosc.html
  ———————————————————

  Miroslaw Krupinski
  (nie bede komentowal detalicznie bo juz to zrobilem za pierwszym razem)

 2. Jacek said

  A jak inaczej moga wygladac skutki agenturalnych „rzadow” w atrapowej „iii rp”? Polakami i Polska rzadza antypolacy w sluzbie wrogow Narodu Polskiego. Nie ma tu czego owijac w bawelne ( czy raczej plastik).

 3. Od dwoch dni przygladam sie czarujacej buzce premiera, dzis pod adresem:
  ——————————–
  http://wiadomosci.wp.pl/title,Za-jego-rzadow-nie-bedzie-lepiej-najnowszy-sondaz,wid,14116485,wiadomosc.html
  ———————————
  I mam pytanie – czy te sino-brazowe plamy na obu skroniach maja jakies znaczenie? Moze wymagaja zbadania przez dobrego lekarza – to moga byc symptomy wylewu, korespondujace z powtarzajaca sie gestykulacja obu dloni.

  Miroslaw Krupinski

 4. romanUS said

  tak piekna buzka d. tuska !! szalejacy z nienawisci czlowiek z najwyzszej polki , do czego juz doszlo . a ludziska z wyplukanym rozumem glosuja na niego !!! tragedia !!! PiS !!! nie ma w polsce innej opcji

 5. tumry said

  Oczywiście, że Polska jest w zaniku, bo o to dokładnie sprawującym władzę chodzi. Rezoner Pinokio i szajka, którą jest (P)aczka (O)bwiesiów, a za ich plecami odpowiednio umocowani czuwacze-decydenci – robią swoje. Naród już dzisiaj musi wiedzieć jak, gdy nadejdzie czas, rozliczyć to towarzystwo, „dziękując” mu adekwatnie do jego „osiągnięć”. W tym dziele trzeba będzie być bezwzględnym, jak jeszcze nigdy dotąd. Jako obywatele zawsze byliśmy za łagodni i szujostwo, łajdactwo i złodziejstwo wychodziło przez to na swoje. Trzeba z tym skończyć. Kara jaką musi zastosować Naród w stosunku do tych odszczepieńców, powinna być tego rodzaju, że przekroczy ich najdalej idącą wyobraźnię. Może to odstraszy istniejący już narybek od powielania starych i sprawdzonych wzorów zdrady. Jeżeli się to nie uda możemy skończyć, jak bez mała Prusowie, tj. najpierw zostać niewolnikami we własnym kraju, a później ….

 6. Lubomir said

  Może nie należy opluwać III RP?. Przecież IV-ą, czy V-tą RP też mogłoby opanować antypolskie łajdactwo. Lepiej chyba za Melchiorem Wańkowiczem mówić pozytywnie o III RP, ale i mówić równocześnie o zdrajcach, jurgieltnikach i sabotażystach w Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej.

 7. Ryvan said

  Wszystkie ogniwka ukute przed 89 a funkcjonujące po 89 to ten sam łańcuch. Nie mam żadnych wątpliwości , że i to zwące się IV (z tombaku) też puściło na zamówienie.
  Czy autor dyskutowanego felietonu występował w ND przeciw podpisniu Traktatu w czasie poprzedzającym sejmowe głosowanie? Jeśli nie, to niech teraz nie rozrywa szatek bo jest zbyt późno. Napisał: „… A jednym z tych sprawnych kół jest prawo, które pozwala premierowi czuć się bezkarnie …” – jeśli to unijne to niech się wali w piersi a jeśli nie unijne to niech wali tych co mogli prawa zmienić na dobre a nie zrobili tego.
  Jak śmieszni są ludzie, którzy w tej chwili widzą jakieś alternatywy dla Polski. W tym momencie nie ma żadnej. Nie ma na horyzoncie żadnej partii, która byłaby wiarygodną i taką partię dopiero należy stworzyć.
  Jedno jest pewne nie wolno stawiac na kogokolwiek związanego z Magdalenką czy Okr. Stołem.

 8. Wrozenie z fusow…
  ———————-
  http://wiadomosci.wp.pl/title,Tusk-moze-sie-pogubic-Rzad-z-Millerem-i-Gowinem-jest-mozliwy,wid,14124094,wiadomosc.html?ticaid=1da5d
  ———————–

  Taaaaaaaaaaaaaaaaak… Oczywiscie – historia i zyciorys Czaucescu sa najlepszym tego dowodem, W obu aspektach – zarowno metod rzadzenia jak i ich skutkow – losu Czaucescu i stanu Rumunii jak juz Czaucescu zlinczowano,

  Mnie osbiscie najbardziej jednak interesuja aktualne stawki dla „profesorow” orzekajacych o zdolnosci tuskow do kierowania panstwem i udzialajacych im swiadectwa moralnosci nad zwlokami ich ofiar.

  Miroslaw Krupinski

 9. PS do @1: fragmenty zyziorysu tuskochwalcy (copy.paste z Google):

  Paweł Śpiewak – Wikipedia, wolna encyklopediapl.wikipedia.org/wiki/Paweł_Śpiewak
  Kopia – Podobne

  Dajesz +1 publicznie. Cofnij
  Paweł Śpiewak (ur. 17 kwietnia 1951 w Warszawie) – polski socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, były poseł na Sejm V …

  PROF. PAWEŁ ŚPIEWAK artykuły, zdjęcia, filmy – Super Express on-linewww.se.pl/prof-pawel-spiewak,55531/Kopia

  Dajesz +1 publicznie. Cofnij
  25 Mar 2011 – prof. Paweł Śpiewak – najnowsze wiadomości, artykuły i zdjęcia. Informacja z kraju i ze świata, plotki z życia gwiazd. Paweł Śpiewak: Po Kaczyńskim Tusk bierze się za Schetynę i …www.se.pl › Wydarzenia › OpinieKopia

  Dajesz +1 publicznie. Cofnij
  22 Paź 2011 – Frakcja Schetyny, gdy zobaczy, że stawiała na złego konia, przejdzie do frakcji Tuska – mówi prof. Paweł Śpiewak. Paweł Śpiewak.

  Zobacz też …
  Profesor Paweł Śpiewak dyrektorem Żydowskiego Instytutu …www.mkidn.gov.pl/…/profesor-pawel-spiewak-dyrektorem-zydowski…Kopia

  Dajesz +1 publicznie. Cofnij
  3 Paź 2011 – Minister kultury Bogdan Zdrojewski wręczył prof. Pawłowi Śpiewakowi nominację na dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Uroczyste …

  Prof. Paweł Śpiewak o liście biskupów ws. in vitro: „Opinie …wpolityce.pl/…/2631-prof-pawel-spiewak-o-liscie-biskupow-ws-in-vi…Kopia

  Dajesz +1 publicznie. Cofnij
  3 Sie 2011 – Prof. Paweł Śpiewak jest zdania, że Kościół stawia wiernych przed wyborem „ albo jesteś w Kościele, albo głosujesz za in vitro i wypadasz z …

  Paweł Śpiewak nowym dyrektorem … – Dziennik Wschodniwww.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111005/…Kopia

  Dajesz +1 publicznie. Cofnij
  5 Paź 2011 – Znany socjolog, prof. Paweł Śpiewak został dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Nominację wręczył mu minister …
  Paweł Śpiewak nowym dyrektorem Żydowskiego … – Wirtualny Sztetlwww.sztetl.org.pl/…/1580,pawel-spiewak-nowym-dyrektorem-zydo…Kopia

  Dajesz +1 publicznie. Cofnij
  Paweł Śpiewak nowym dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wiceminister kultury Piotr Żuchowski poinformował, że profesor Paweł Śpiewak ma …

 10. Polacy spia a tuskozlotowka zdycha:

  Mid-market rates: 2011-12-30 11:17 UTC

  1.00 PLN = 0.224236 EUR
  Polish Zloty Euro
  1 PLN = 0.224236 EUR 1 EUR = 4.45958 PLN

  w tempie siegajacym 1% kursu dziennie…

  MK

 11. PS do 10 zeby nie byc goloslownym:
  ————————————————

  kurs Euro w nocy 28/29 grudnia wynosil wg
  http://www.xe.com/ucc/
  Mid-market rates: 2011-12-28 22:22 UTC

  1.00 PLN = 0.227208 EUR
  Polish Zloty Euro
  1 PLN = 0.227208 EUR 1 EUR = 4.40126 PLN

  ten sam kurs 30 grudnia rano, jak @ moja opinia 10
  1 EUR = 4.45958 PLN
  co podzielone przez kurs poprzedniego ranka wynosi:

  4.45958 : 4.40126 = 1.013 (101.3%)

  kiedy sprawdzalem podobne sprawy kilka lat temu – zmiany kursu odbywqly sie raz dzennie po zamknieciu banku, byly tez wypadki finansowych „trzesien ziemi” kiedy to bywaly zmiany o wiekszej czestotliwosci.

  W kazdym razie waluta ktora traci 1% wartosci dziennie statystycznie traci przecietnie 365% swojej wartosci rocznie. Przy ktorym to wyniku rocznym ani sie nie upieram ani go Polakom, nawet tym najbardziej wrednym, nie zycze. Ale mysle ze warto kopie tej mojej opinii/kalkulacji zachowac. Bo jest to conajmniej demonstracja wrogosci UE wobec Polski, ktorej premier ociaga sie z placeniem obiecanych wczesniej alimentow Francji i Wlochom…

  No a poza tym jest to rowniez praktyczny wskaznik utraty wartosci Tuska i jego „rzadu”.

  MK

 12. W odniesieniu do opinii 10 i 11 – jest znacznie gorzej. Pisalem w nich o katastrofalnym spadku PLN w stosunku do Euro. Dzisiaj ukazala sie publikacja na temat Wloch:
  —————————–
  http://www.sbs.com.au/news/article/1615343/Euro-dives-close-to-one-year-low-at-1.294
  ——————————
  w ktorej (rowniez w tytulowym adresie URL) znajduje sie informacja o katastrofalnym spadku kursu Euro. Podsumowujac obie wiadomosci razem (ta o katastrofalnym kuesie PLN wobec Euro z ta o katastrofalnym spadku Euro – dochodzimy do najbardziej z mozliwych katastrofalnej sytuacji zlotowki i Polski.

  Na pocieszenie – sam Donald Tusk zyje i mozecie nadal na niego glosowac az do usmarkanej smierci. Tylko czyjej… oto jest pytanie. Obawiam sie ze smierci Polski jako takiej.

  Niestety – glupota (wyborcow i cierpliwych) jest nieuleczalna.

  Pozdrawliaju s Nowym Godom
  Miroslaw Krupinski

 13. W slad za wczesniejszymi moimi ostrzezeniami o systematycznej dwaluacji polskiej zlotowki (PLN). :
  ———————————–
  http://finanse.wp.pl/kat,98674,title,Prog-dlugu-obroniony-A-zloty-leci-na-leb-na-szyje-Co-sie-dzieje,wid,14126448,wiadomosc.html
  ————————————
  – czyzby polskim mediom wzrok sie poprawial, czy tez ukrywac juz nie ma jak? Moze zreszta jestem niesprawiedliwy – tej prawdy ukazuje sie coraz wiecej…

  Miroslaw Krupinski
  (vide poprzednie ostrzezenia w tym watku).
  Miroslaw Krupinski

 14. powtarzam podany @ 13 adres URL. Poprzednio podany nagle zaczal miec drgawki. Oto powtorka adresu:

  http://finanse.wp.pl/kat,98674,title,Prog-dlugu-obroniony-A-zloty-leci-na-leb-na-szyje-Co-sie-dzieje,wid,14126448,wiadomosc.html

  Nota bene – wydaje mi sie byc identyczny jak poprzedni. Jezeli i ten nie wywola opisanego w adresie watku – proponuje wpisac ten adres w Google.

  Miroslaw Krupinski

 15. Przepraszam ze wchodze jeszcze raz. Ciekawostka jest jeszcze bardziej zoologiczna niz przypuszczalem. Otoz niektore tematy w rzadowych polskich mediach… zostaly antydatowane. To znaczy sa publikowane dzis z data wsteczna. Mam pelne archiwa tamtych publikacji (zdublowane poza komputerem tez). Zabawa idzie na calego – i wszystko po to aby Polacy po sfalszowaniu „nieprzekroczenia progu zadluzenia” mieli mozliwosc zadluzania sie dalej – bo bez tego alimenty ociecywane Francji i Wlochom przez Tuska bylyby formalnie niemozliwe (co od dawna jest wiadome) . Dlaczego? – a no dlatego/po to aby Polska mogla alimentowac finansowo dwa wspomniane kraje musi miec prog wlasnego zadluzenia nieprzekroczony. A przekroczony ma.

  No ale ma rowniez Tuska, dla ktorego kosmetyka finansow Polski nie jest nowoscia.

  Na dosc watpliwe pocieszenie – Polska nie jest czlonkiem UE i uzytkownikiem Euro (wciaz uzywa PLN). Nie ma wiec statutowego obowiazku finansowania krajow czlonkowskich Unii – co zrozumial i wykorzystal premier Wielkiej Brytanii. Rozumiem jednak ze UE wie wiecej niz Polacy o grzechach i dlugach Tuska i bedzie robil wszystko co mu UE kaze aby to na jaw nie wyszlo.

  Miroslaw Krupinski
  PS. A miniony rok 2011 „nie byl az tak zly”. Aktualny 2012 zaczal sie i zapowiada sie duzo gorzej. Maski spadaja…

 16. PS @ 14 Proponuje Panstwu zapoznac sie z dyskusja tego tematu (link) na witrynie WP/PL. Niektorym oczeta sie wreszcie otwieraja… Troche pozno – ale lepiej niz wcale.

  MK

 17. Lubomir said

  W czasie europejskich rządów obłąkanego Hitlera Polska nie miała ani swojego Quislinga, ani Petaina, ani Hachy, czy chociażby Ferenca Szalasi’ego. Teraz miałaby mieć niemieckich konfidentów na szczytach władzy?. To chyba jakiś zły sen a nie rzeczywistość, żeby pomiot szatana ogłupiał, sprzedawał i likwidował Polskę.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: