Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Dobry maharadża

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2012-02-02

alt
Dobry maharadża – odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej!

.

Drodzy Członkowie i Sympatycy KSD,

Nasze Stowarzyszenie w 2010 roku poparło inicjatywę Centrum Studiów Polska-Azja, na rzecz pośmiertnego uhonorowania indyjskiego maharadży Nawanagaru Digvijaya sinha ji, który uratował około tysiąca polskich dzieci wysiedlonych z ZSRR. Wydaliśmy w tej sprawie Oświadczenie (ZOBACZ) oraz wysłaliśmy pismo do Kancelarii Prezydenta RP, w którym podkreśliliśmy, że „czyn indyjskiego monarchy nie tylko zasługuje na upamiętnienie, ale także na to, aby prawda o jego wielkim sercu dotarła do wszystkich Polaków” (ZOBACZ). I wreszcie doczekaliśmy wspaniałej wiadomości – po 70. latach dobroczyńca naszego Narodu zostanie pośmiertnie odznaczony. Poniżej publikujemy pismo Krzysztofa Iwanka, inicjatora akcji uhonorowania maharadży.

Szanowni,

Z radością informujemy, iż Prezydent RP Bronisław Komorowski ,,w uznaniu wybitnych zasług w niesieniu pomocy dzieciom polskich zesłańców’’ odznaczył pośmiertnie maharadżę Digvijayasinhaji Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyrażamy naszą wielką wdzięczność Panu Prezydentowi za nadanie tego odznaczenia; pragniemy również serdecznie podziękować wojewodzie mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu za wcześniejsze poparcie wniosku, dzięki czemu mógł on drogą formalną dotrzeć do Kancelarii Prezydenta RP.

Przypominamy, iż naszym celem było nie tylko doprowadzenie do pośmiertnego odznaczenia maharadży, ale także do nazwania jego imieniem terenu zielonego na terenie Warszawy. Z radością informujemy, iżKomisja ds. Nazewnictwa Miejskiego Miasta Stołecznego Warszawy  jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała propozycję nazwania na cześć maharadży jednego z warszawskich skwerów. Jednakże Zespół Nazewnictwa Miejskiego  zauważył, iż tytuł i imię maharadży są wieloczłonowe i trudne do wymówienia, stąd zaproponował, by skwer nazwano imieniem Dobrego Maharadży, ale umieszczono na nim odpowiednią tablicę pamiątkową która zawierałaby ,,dokładniejsze informacje o patronie’’.

Uważamy takie rozwiązania za salomonowe i wyrażamy naszą wdzięczność tak Zespołowi, jak i Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego. Składamy również serdeczne podziękowania radnym dzielnicy Ochota, którzy poparli nasze starania i wystąpili na drodze formalnej o nazwanie imieniem maharadży jednego z terenów zielonych w tej dzielnicy. Jesteśmy oczywiście świadomi, iż o ile decyzja o odznaczeniu maharadży jest ostateczna, to wniosek o nadanie imienia Dobrego Maharadży musi jeszcze przejść dalszą formalną  drogę; trzymamy zatem kciuki za jego powodzenie.

Przypominamy, iż starań o odznaczenie i upamiętnienie maharadży dokonywaliśmy wspólnie z Kołem Polaków z Indii z Lat 1942-1948 i warszawskim Zespołem Społecznych Szkół Ogólnokształcących im. Maharadży Jama Saheba Digvijay Sinhji (,,Bednarska’’). Instytucjom tym i ich reprezentantom pragniemy serdecznie podziękować za współpracę i wydatne wsparcie w staraniach na rzecz odznaczenia indyjskiego monarchy.

Instytucjami, które objęły patronat nad naszą akcją i i tymi, które na różne sposoby ją wspierały, były:

Dom Spotkań z Historią, Indo-Polish Friendship Association, Indo-Polish Chamber of Commerce and Industry, firma promote-biz, forum bollywood.pl, forum Histmag.org, Forum Żydów Polskich, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Radio Żyrardów, Muzeum Azji i Pacyfiku, Festiwal Mandragon, Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza, Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia.

Wszystkim tym instytucjom i ich reprezentantom/reprezentantkom bardzo dziękujemy za udzieloną pomoc. Jesteśmy także wdzięczni Domowi Spotkań z Historią i Muzeum Azji i Pacyfiku za organizację spotkań z wychowankami obozów dla dzieci polskich w Indiach.

Dziękujemy również wszystkim 2222 osobom, które na portalu petycje.pl podpisały petycję elektroniczną na rzecz odznaczenia maharadży. Wierzymy, iż głos każdego z Państwa był małą cegiełkę, która pozwoliła zbudować ten sukces. Petycja była wysłana do Kancelarii Prezydenta RP i jesteśmy przekonani, iż stanowiła silne wsparcie dla wniosku.

Wdzięczność wyrażamy również 1545 osobom, które zostały ,,fanami’’ akcji na portalu Facebook.

Naszą wdzięczność wyrażamy również mediom, które przyczyniły się do propagowania historii o polskich dzieciach w Indiach i o samej akcji na rzecz odznaczenia i upamiętnienia maharadży. Były to m.in. Katolicka Agencja Informacyjna, Radio Plus, portal Polskiego Radia dla Zagranicy thenews.pl, Program Pierwszy Polskiego Radia, portal wp.pl, dziennik Polska the Times, dziennik Gazeta Wyborcza, tygodnik Najwyższy CZAS, gazeta Krakow Post, Radio Żyrardów, a także mediom indyjskim: dziennikom Deccan Herald, New Kerala i Times of India a także licznym indyjskim portalom informacyjnych.

Dziękujemy też oczywiście wszystkim przyjaciołom Centrum Studiów Polska-Azja i czytelnikom portalu polska-azja.pl za wsparcie.

Krzysztof Iwanek


za: http://www.polska-azja.pl/2012/02/01/maharadza-odznaczony-nadanie-imienia-skwerowi-na-dobrej-drodze/

alt
.http://ksd.media.pl/component/content/article/1-news/523-dobry-maharada-odznaczony-krzyem-komandorskim-orderu-zasugi-rzeczypospolitej-polskiej

Reklamy

Komentarze 3 to “Dobry maharadża”

 1. Wuj said

  Nic to Bronka nie kosztowalo no to sie i zgodzil

 2. Lubomir said

  Dobrze chociaż, że maharadży Lakshmi Mittala nie próbują odznaczać za kupienie Huty Katowice po cenie złomu – od ‚czerwonego maharadży’ Szarawarskiego. Widać wyrażnie, że są dobrzy i żli maharadżowie.

 3. NC said

  O Polsce usłyszał po raz pierwszy w latach 20-tych, gdy mieszkając wraz ze stryjem w Szwajcarii, poznał bliżej sąsiada – Ignacego Paderewskiego. Osobowość mistrza, rozmowy i dyskusje na temat Polski, które miały tam miejsce, zrobiły na młodym księciu takie wrażenie, że do końca życia czynnie interesował się jej losami. Jako jeden z dwóch hinduskich delegatów w gabinecie wojennym Wielkiej Brytanii poznał generała Władysława Sikorskiego.
  (…)

  Powiedział dzieciom:

  „Nie uważajcie się za sieroty. Jesteście teraz Nawanagaryjczykami, ja jestem Bapu, ojciec wszystkich mieszkańców Nawanagaru, w tym również i wasz.”

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Digvijaysinhji

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: