Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

W Irlandii wyprzedziliśmy Brytyjczyków

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2012-03-31

Polacy stali się największą mniejszością narodową w Irlandii, wyprzedzając mniejszość brytyjską. Język polski jest już drugim, po angielskim, najczęściej używanym językiem w Irlandii.

Emigracja z Polski do Irlandii spowodowała zmianę struktury ludnościowej tego kraju. Spis powszechny z 2011 r. wykazał, że Polacy stali się największą mniejszością narodową w Irlandii, wyprzedzając Brytyjczyków. Język polski jest obecnie drugim, po angielskim, najczęściej używanym językiem w Irlandii. Irlandzkim posługuje się tylko 1,8 proc. ludności kraju (82,6 tys. obywateli). Przygniatająca większość mieszkańców tego kraju, 84 proc., zadeklarowała się jako katolicy.
Ludność Irlandii zwiększyła się od ostatniego spisu w 2006 r. o blisko 350 tys., osiągając poziom 4,58 mln, najwyższy od 150 lat. Dla porównania – ludność ponad 38-milionowej Polski zwiększyła się w ciągu ostatnich 10 lat o zaledwie 271 tysięcy. Większość ludności Irlandii stanowią mniejszości narodowe, których łącznie jest 196. Dziesięć najliczniejszych, na czele z polską, stanowi łącznie 70 proc. ogółu ludności kraju.
Mniejszość polska liczy 115,2 tys. osób, w tym ponad 55,6 tys. kobiet i 59,6 tys. mężczyzn. W porównaniu z poprzednim spisemu z 2006 r. proporcja Polaków – mężczyzn do kobiet – wyrównała się, podczas gdy wcześniej mężczyzn było dwukrotnie więcej niż kobiet. Świadczy to, zdaniem demografów, o tym, że imigranci z Polski, którzy przybyli do Irlandii po 2004 r., urządzili się na stałe, a obecnie sprowadzają swoje narzeczone i żony i powiększają rodziny. Liczba polskich dzieci urodzonych w Irlandii wzrosła w ciągu 6 lat trzykrotnie.
Podobne procesy dotyczą także imigracji z pozostałych nowych krajów UE, w tym Litwy i Łotwy, jednak odbywa się to na znacznie mniejszą niż w przypadku Polski skalę. Na ogólną liczbę 76,5 tys. kobiet urodzonych poza Irlandią, które w latach 2006-2011 osiadły w tym kraju, około 40 proc. stanowią Polki. W ostatnim czasie tempo napływu na wyspę imigrantów z Polski maleje. Według danych z 2011 r. wynosiło 3,8 tys. osób rocznie.

Małgorzata Goss
NDz

Reklamy

Jedna odpowiedź to “W Irlandii wyprzedziliśmy Brytyjczyków”

  1. Lubomir said

    Wszystko następuje najwyrażniej w ramach niemieckiej polityki oczyszczania Polski…z Polaków. Wierni Berlinowi folksdojcze, udający polskich polityków, nadzorują tylko ten proces. A przecież do Polski, jak niegdyś, powinni napływać ludzie twórczy i dynamiczni – z całej Europy i nie tylko Europy. Powinni napływać ludzie, którzy pchaliby do przodu Polskę – cywilizacyjnie i technologicznie. W Polsce wciąż panuje dobry klimat dla obcokrajowców, chcących stawać się Polakami z wyboru…Chcących Polsce poświęcić wszystkie swoje siły duchowe, umysłowe i fizyczne.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: