Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

New Jersey: Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2012-04-04

HISTORIA POWSTANIA KOMITETU PAMIĘCI  ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej (Katyn Forest Massacre Memorial Committee, Inc.) został założony w Stanie New Jersey jako organizacja nie-dochodowa (Not for Profit Organization) w roku 1986. Założyciele Komitetu: Józef Płoński, Stanisław Paszul, Lucjan Rutkowski, Marian Morawski, Stanisław Wolff, wystąpili do Rady miasta Jersey City z propozycją udostępnienia placu na budowę i postawienie pomnika dla upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej. Komitet otrzymał plac przy Exchange Pl., jako miejsce na Pomnik – upamiętniający – pomordowanych męczęńską śmiercią przeszło 22 tysiące przedstawicieli polskiej inteligencji, w tym najwięcej ofiar ponieśli oficerowie, podoficerowie i żołnierze Polskiej Armii. Przedstawiciele Narodu Polskiego, którzy oddali życie dla Polski ginąc z rąk NKWD na rozkaz podpisany przez czołowych funkcjunariuszy: Berię, Mołotowa, Kalinina, Kaganowicza, Stalina. Wszyscy zostali pomordowani przez egzekucję – strzałem w tył głowy. Ponad 4,000 ofiar tej egzekucji odnaleziono w masowym grobie, w lesie katyńskim, niedaleko Smoleńska.

Pomnik Katyński przy Exchange Pl., Jersey City został oficjalnie odsłonięty podczas uroczystości we Wrześniu, 1991 r. Pomnik ten wraz z rzeźbą polskiego żołnierza wykonał znany i ceniony nie tylko w polskich środowiskach: artysta z Johnson Artelier – Andrzej Pityński. Jest to pierwszy pomnik poświęcony ofiarom Komunizmu w Stanach Zjednoczonych. Już od przeszło 25 lat Polonia, z udziałem: Komitetu Katyńskiego, grup Weteranów i różnych organizacji polonijnych: jak Kongres Polonii Amerykańskiej i innych – biorą udział w corocznych uroczystościach przy pomniku upamiętniając kolejne rocznice zbrodni Katyńskiej. Komitet, wraz z zarządem dołożyli starań umieszczając tablice informacyjne na pomniku, które informują mieszkańcow Jersey City i innych okolic oraz osoby odwiedzające o pamięci dla ofiar narodu polskiego, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej i w walce przeciwko totalnej władzy komunistycznego systemu w Związku Sowieckim, w państwach Europy Wschodniej i Polski – jaki powstał zgodnie z układem w Jałcie w roku 1945. Każda uroczystość odbywa się przy udziale różnych zaproszonych gości z Polski i reprezentatów władz rządowych USA i miejskich miasta Jersey City nadając uroczystościom charakter oficjalny i historyczny.

Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z dnia 11-go Września, 200l została wmontowana tablica na pomniku we Wrześniu, 2004 r., jako też miejsce oficjalne, gdzie odbywają się uroczystości dla mieszkańców-amerykanów miasta Jersey City. Komitet Katyński przy udziale różnych organizacji polonijnych urządza uroczystości przy pomniku dla upamiętnienia ofiar którzy zginęli z rąk terrorystów 11-go września w roku 2001.

Obecnie pomnik wymaga pewnych reperacji i Komitet planuje pewne renowacje wraz z remontem schodów i podstawy pomnika, która jest wymagana dla dobrego utrzymania stanu struktury pomnika. Komitet planuje też postawić ogrodzenie wokół pomnika i pewne inne renowacje dla polepszenia prezentacji pomnika na placu przy Exchange Pl. Zwracamy się z APELEM i gorącą prośbą do Polonii, wszelkich organizacji i osób indywidualnych o pomoc finansową dla umożliwienia wykonania tej pracy nad pomnikiem. Jest to Pomnik, który należy do całej POLONII. Mamy nadzieję, że Polacy, organizacje Polonijne przyczynią się i pomogą w realizacji tego celu. O wszelkie informacje prosimy kontaktować się z zarządem komitetu: Krzysztof Nowak, P. O. Box 1602, Cranford, N.J. 07016; tel. 908 875-4l79 <www.krzysztoftnowak@yahoo.com>

Zapraszamy całą POLONIĘ, grupy Weteranów, różne organizacje Polonijne i wszystkich Polonusów na uroczystość 72-ej rocznicy ZBRODNI KATYŃSKIEJ przy Pomniku – która odbędzie się 15-go Kwietnia, 2012 o godz. 1:00 (13:00). Program przewiduje: Modlitwa. Odśpiewanie Hymnów. Złożenie kwiatów i wieńców przy pomniku: przez grupy Weteranów, organizacje Polonijne i osoby induwidualne-grupowe. APEL POLEGŁYCH, wystąpienie gości, szkoły im. Józefa Piłsudskiego z Jersey City, Chór Aria, wspólna modlitwa i odśpiewanie Boże Coś Polskę i GOD BLESS AMERICA. Gorąco prosimy o liczne przybycie i wzięcie udziału w uroczystości. Wszystkie donacje prosimy wystawic na: Katyn Forest Massacre Memorial Committee, Inc., wysylajac na powyzszy adres komitetu. Za wszelkie donacje Staro-Polskie: BÓG ZAPŁAĆ.

Dziękuję za Komitet i zarząd: Krzysztof Nowak, Chairman

http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=6440&Itemid=56

Komentarze 2 do “New Jersey: Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej”

  1. Niezalezny said

    Umieszczam Historie Komitetu, oraz budowy Pomnika. Zapraszam wszystkich czytelnikow do obejszenia Pomnika na youtube.

  2. Lubomir said

    Kiedy Niemcy przekształcają Polskę w integralną część Niemieckiego Obszaru Gospodarczego, to może należałby nagłośnić na cały świat, również poprzez wznoszenie pomników, fakt istnienia w czasie wojny w Warszawie zbudowanego przez Niemców KL Warschau, miejsca bestialskiego mordu dwustu tysięcy Polaków, za to tylko tylko, że byli Polakami. Europa zachłystuje się od niemieckich sukcesów gospodarczych i wyników finansowych. Tymczasem ‚niemiecki marsz’ przez Europę, jest to pokojowy podbój Europy, z eksterminacją lokalnej ludności w niedalekiej perspektywie czasu. Wskażniki zgonów z przyczyn ekonomicznych, już alarmują. I to zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech, w Grecji i we Włoszech.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: