Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Zmarł Janusz Krasiński

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2012-10-15

W Warszawie zmarł wczoraj Janusz Krasiński, prozaik, dramatopisarz i reportażysta, honorowy prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Janusz Krasiński urodził się w 1928 roku. W czasie okupacji był członkiem Szarych Szeregów. Podczas Powstania Warszawskiego został wywieziony do Oświęcimia, później do Dachau. Oskarżony o działalność konspiracyjną i szpiegostwo na rzecz USA w latach 1947-1956 był więziony na Mokotowie, w Rawiczu i Wronkach. Pisarz siedział w jednej celi z ludźmi ze sprawy rotmistrza Witolda Pileckiego. – Wszyscy czekaliśmy na to, że Bierut ułaskawi Pileckiego, tak jak ułaskawił skazanego również na śmierć Tadeusza Płużańskiego. Niestety, nie ułaskawił. Nie mogę powiedzieć, że widziałem rotmistrza, ale wyglądaliśmy przez okno nocą, jak prowadzili ludzi na stracenie. Ich głowy okręcone były szmatą, więc nie mogliśmy rozpoznać, kogo prowadzą, ale można było wyliczyć, kiedy został rozstrzelany Pilecki – powiedział dwa lata temu w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Krasiński. Z zarzutu szpiegostwa uwolnił go dopiero Sąd Najwyższy – Izba Wojskowa w 1998 roku. Pisarz w latach 2005-2008 był prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a potem honorowo kierował SPP.

Krasiński był autorem m.in. powieści „Haracz szarego dnia” (1959 r.), „Wózek” (1966 r.), „Syn Wallenroda” (1979 r.), licznych sztuk teatralnych, np. „Czapy, czyli śmierci na raty” i „Śniadania u Desdemony”. W 2006 roku Nagrodą im. Józefa Mackiewicza uhonorowany został cykl jego powieści autobiograficznych („Na stracenie”, „Twarzą do ściany”, „Niemoc”, „Przed agonią”).

PCz, NDz

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Zmarł Janusz Krasiński”

  1. ADAM said

    Odszedł jeszcze jeden KOLUMB troszkę młodszy bo rocznik 1928.
    Jest nas coraz mniej a POLSKOŚĆ ginie.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: