Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Człowiek Gigant – Ś.P. Prof. Jerzy Przystawa

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2012-11-06

Odszedł od nas po długiej walce z rakiem wielki patriota, który całe swoje życie bezinteresownie poświęcił dla Polski.

Stanislaw Tymiński: Poznałem Prof. Przystawę jako kandydat na prezydenta pod koniec pierwszej tury wyborów w listopadzie 1990 roku. Byłem wtedy w zapełnionej ludżmi auli Politechniki Wrocławskiej. W czasie „pytań i odpowiedzi” Prof. Przystawa wszedł na podium i z moim mikrofonem w ręku wygłosił dynamiczne  przemówienie w mojej obronie, bo byłem wtedy pod wściekłym atakiem mediów, które wspierały kandydaturę premiera Tadeusza Mazowieckiego.  Pan Przystawa jako radny miasta Wrocławia powiedział, że zauroczyła go moja książka „Święte Psy” i że będzie na mnie głosował, ponieważ byłem jedynym kandydatem spoza „układu”.  Jego wsparcie bardzo mi wtedy pomogło znieśc ataki wrogiej mi prasy, która mnie notorycznie dyskredytowała i poniżała.  Po wyborach prezydenckich na jego prośbę przez rok czasu sponsorowałęm na jego wydziale amerykańskiego studenta fizyki jądrowej.

Tak poznałem bardzo inteligentnego człowieka, który był wykładowcą fizyki jądrowej, dynamicznym mówcą, pełnym argumentów publicystą oraz niezmordowanym organizatorem.  Jego marsze JOW wymagały wiele trudu organizacyjnego ale były każdego roku kontynuowane.

W nastepnych latach często spotykałem się z Prof. Przystawą kiedy był nękany przez sądy jako krytyk gigantycznej grabieży Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Jako przewodniczący i założyciel JOW.PL niezmordowanie przez ponad dwie dekady promował koniecznośc zmiany ordynacji wyborczej z proporcjonalnej na większościową.  Dzięki jego nieustannej pracy powstała silna ogólnopolska organizacja JOW.PL, która obecnie stanowi silne zaplecze administracyjne ponownej próby zebrania podpisów koniecznych do referendum w sprawie zmiany ordynacji wyborczej. Po internetowym zgłoszeniu ponad 100,000 ochotników do zebrania tych podpisów do  ZMIELENI.PL,  lider tej akcji Pan Paweł Kukiz dał Prof. Przystawie honor złożenia pierwszego podpisu na nowym formularzu. Kilka godzin pózniej zatrzymało mu się serce osłabione długą walką z chorobą i przejęte emocją tego wydarzenia. Mimo natychmiastowej reanimacji Prof. Przystawa nie odzyskal przytomnosci aż do śmierci.

Dobrze pamiętam jego słowa, kiedy mu się poskarżylem, że byłem zmęczony pracą polityczną w Polsce.  Prof. Przystawa powiedział mi wtedy, żeby nigdy nie oczekiwac od Ojczyzny zapłaty ani wdzięczności i abym pamiętał ilu Polaków straciło życie w bezinteresownej walce o wolnośc.

Trudno mi tu w krótkim formacie tej eulogii opisac szczegóły ogromnego poświęcenia i pracy Prof. Przystawy dla nas Polaków. Był on zawsze dla mnie był dla mnie przykładem bezinteresownego patrioty, w czasie, kiedy patriotyzm jest prawie zakazany na korzyśc promowanego dziś przez nurtowe media kosmopolityzmu. Ale Prof. Przystawa nigdy nie pozwolił na upolitycznienie organizacji JOW.PL ponieważ uważał, że wyborcza ordynacja większościowa powinna byc dostępna dla wszystkich Polaków, bez względu na orientację i poglądy.

Odszedł od nas człowiek wielkiego formatu – gigant w walce o wolnośc i demokrację. Zostawil nam nadzieję, że po zmianie ordynacji wyborczej na większościową Polacy z czasem nauczą się aby wybierac ludzi rozumnych, prawych i uczciwych na swoich reprezentantow do Sejmu i do Senatu. Mam nadzieję, że ten jego testament stanie się ciałem według jego woli. Wtedy w Polsce powstanie prawdziwa elita ludzi, którzy zadbają aby Polska była kochającą matką a nie okrutną macochą.

Wszyscy wiemy, że nasz czas na tej ziemi jest ograniczony. A nasz koniec często bywa smutny i przykry. Ale przede wszystkim musimy pamietac o długim zyciu człowieka, który od nas odszedł i musimy cieszyc się z tego co dlas nas za życia zrobił.  A ciebie Profesorze  Przystawa zawsze zawsze bedziemy pamietac jako niezmordowanego patriotę, ktory nas przygotowal do wielkiej zmiany stylu w jakim będziemy wybierac naszych reprezentantów, naszych przyszłych liderów. Dzieki ci za przyjażń, troskę i wielki wkład pracy w rozbicie chmur nad Polską aby nas ociepliło światlo wolności.

 

Stanislaw Tymiński

Acton, Ontario, Kanada

www.rzeczpospolita.com

Reklamy

Komentarze 2 to “Człowiek Gigant – Ś.P. Prof. Jerzy Przystawa”

  1. @ + @ = @@ said

    Pamiętam te czasy wyborów prezydenckich, gdy na plakatach St. Tymińskiego spotykało się czerwone plamki na czole jako złowrogie znaki ewentualnych zamachowców (dziś powiemy „seryjnych zabójców”). Publiczne wystąpienie prof. Przystawy na wiecu wyborczym St. Tymińskiego należało więc wtedy odbierać jako akt jego wielkiej odwagi i męstwa. Oczywiście, jest to smutne, gdy ludzie nie do zastąpienia od nas odchodzą na tamtą stronę życia.

  2. Irena Więzik said

    Dobroć,pracowitość,męstwo – cechy Profesora ! Smutne,że odszedłeś..
    Zostaniesz w mojej pamięci.Spoczywaj w pokoju !

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: