Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2013-02-06

zdjecie.

Opieszałość i brak reakcji polskich władz na projekt ustawy skierowanej do Sejmu RP o ustanowienie 11 lipca Dniem Męczeństwa Kresowian spowodowało, że obywatele wzięli sprawy w swoje ręce.

Pod projektem ustawy nieustannie zbierane są podpisy, by uczcić pamięć jednych z najtragiczniejszych i najkrwawszych dni dla Polaków w czasie II wojny światowej.

Inicjatywa nawiązuje do wydarzeń z 11 lipca 1943 roku. Wówczas bojówki OUN-UPA wymordowały na Wołyniu co najmniej 3 tysiące bezbronnych, polskich cywili. Historycy jednak oceniają, że tego dnia liczba ofiar była znacznie większa, zaś w latach 1939-1947 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej OUN-UPA zgładziły ponad 130 tys. Polaków.

Jak zauważa portal Kresy.pl, dzień będący kulminacją trzeciego ludobójstwa na polskim Narodzie zasługuje na upamiętnienie. Mimo to polskie władze tak go nie odbierają, o czym świadczy chociażby fakt, że inicjatywa dotycząca projektu uchwały „O ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian” z niewiadomych przyczyn utknęła w parlamencie.

Przez 69 lat tę jedną z najkrwawszych prób zgładzenia Polaków próbowano na różne sposoby wyprzeć z pamięci kolejnych pokoleń. „Skorzystaliśmy z przysługujących nam praw obywatelskich i sami powołaliśmy komitet inicjatywy ustawodawczej skutecznie zmierzający do celu” – czytamy na portalu Kresy.pl.

Jak wyjaśniono, komitet inicjatywy ustawodawczej projektu ustawy w sprawie ustanowienia dnia 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian po zebraniu wymaganych 100 tys. podpisów uświadamia całemu społeczeństwu prawdę o tuszowanym ludobójstwie na Polakach z Kresów. Ponadto komitet ma szansę doprowadzić sprawę do końca. „Apelujemy do wszystkich organizacji kresowych i tych naszych Rodaków, którym prawda o naszym narodzie leży na sercu, o rozpoczęcie zbierania podpisów. Akcją obejmujemy cały kraj, każdy zakątek, gdzie tylko są chętni do zbierania podpisów. Pokażmy, że nie chodzi tu o 100 tys. podpisów, ale i o coś więcej. Na początku marca br. listy ze 100 tys. podpisów musimy złożyć w Sejmie. Wówczas posłowie będą musieli zająć się naszym projektem” – zaznaczono.

Wszelkie informacje na temat akcji oraz odpowiedni formularz do zbierania podpisów znajdują się na stronie:http://11lipca1943.wolyn.org/

Zebrane podpisy należy przesłać pocztą na adres: Bartexpo – Wydawca KSI 02-670 Warszawa, ul. Puławska 240, lok. 60, z dopiskiem: „Inicjatywa”.

Izabela Kozłowska

NaszDziennik.pl, fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Jedna odpowiedź do “11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian”

  1. Dziadzius said

    Ciezko jest nie zaplakac nad bolem Braci Polakow, Braci Kresowianain, bolu zadanego tak od Ukraincow jak tez od Polakow z Bierutowskiego PRL czy Polakow z dzisiejszego PRL+S… Panowie historii nik nie zmiani. Ukraincy, brutalnie, barbarzynsko wyrzneli 500,000 czy mniej ( chocby i jednego) Polakow i tylko za to ze byli Polakami i mieszkali na Polskiej ziemi. Polska ma wieksze prawo do Kresow niz Zydzi do Plastyny bo my w terazniejszej historii bylismy na Kreach od upadku Kijowa ( +/- 1240) az do Chmiela1648 i az do 1918 a zydzi stracili ??Palestyne za Chrystusa

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: