Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Koniec zasiłków dla Polaków w Wielkiej Brytanii?

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2013-02-19

socjal-wiecej-socjalaBrytyjsko-unijny spór o dostęp do zasiłków

Rząd w Londynie zamierza zaostrzyć kryteria przyznawania zasiłków imigrantom, niejednokrotnie przybyłym na Wyspy specjalnie po to, aby korzystać z brytyjskiej opieki społecznej. Rozciąga się to również na obywateli innych państw Unii Europejskiej.

Londyn jest świadom czekającej go „wielkiej batalii” z Komisją Europejską o dostęp do pomocy socjalnej.

Premier David Cameron zwołał na czwartek naradę nad ograniczeniem wydatków na zasiłki dla obcokrajowców, w tym dla obywateli innych państw Unii.

Rząd chce stosować bardziej rygorystyczne testy, na jak długo i w jakim celu przybyli na Wyspy i czy rzeczywiście należą im się wszystkie zasiłki.

Minister pracy i emerytur Iain Duncan Smith powiedział BBC: „Będziemy tu mieli wielką batalię. Chodzi o Unię, która już próbuje nam wmówić, że nie mamy prawa stosować żadnych testów.

” Minister Duncan Smith dodał, że Wielka Brytania nie jest osamotniona. „Uważamy, że my wszyscy – to znaczy kraje Europy Północnej – musimy zaostrzyć przepisy – mamy więc kilka państw po swojej stronie.”

Największą grupą narodową z państw Unii pobierającą brytyjskie zasiłki są obecnie Polacy. Wkrótce znikną jednak ostatnie bariery utrudniające osiedlanie się na Wyspach Rumunom i Bułgarom.

(IAR)
ilustracja WirtualnaPolonia

Reklamy

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: