Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Sam na sam ze świętami

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2013-03-27

Święta to czas radości i odpoczynku. Zdarza się jednak, że stają się przyczyną niepokoju, nerwowości, a nawet depresji. Z badania miesięcznika Reader’s Digest wynika, że aż 33% Polaków uważa ten czas za bardziej stresujący niż radosny. Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami i nie ulegać przedświątecznej presji? 

Wielkanoc to dla wielu długo oczekiwany moment, pełen radości i spokoju. Z globalnego sondażu przeprowadzonego przez miesięcznik Reader’s Digest wynika, że większości ludzi okres świąt faktycznie kojarzy się z radością. Cieszy się z nich aż 97% Filipińczyków, 96% Rosjan, 95% Niemców, 85% Francuzów i 82% Amerykanów. W Polsce sytuacja wygląda jednak niepokojąco – tylko 67% mieszkańców naszego kraju odczuwa radość związaną ze świętami. Gorzej jest tylko na Węgrzech (64%) i w Czechach (60%). Jakie są powody tego negatywnego nastawienia?

Wielkanocne zamieszanie

Przygotowania do świąt bywają motywujące, jednak dużo częściej wprowadzają niepotrzebny stres i chaos w życie domowników.Wiosenne porządki, zakupy, godziny spędzone w korkach, a później w kuchni – to tylko nieliczne z powodów złego samopoczucia na chwilę przed Wielkanocą. Nadmiar obowiązków powoduje, że gubimy sens świąt. Zapominamy o radości i uśmiechu, a presja i przymus dążenia do perfekcji sprawiają, że zamiast cieszyć się ze spotkania w rodzinnym gronie, odczuwamy zmęczenie i niezadowolenie z efektów swojej pracy. – Niewiele osób ma pełną świadomość czynników wpływających na zmianę nastroju, co znacznie ogranicza sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresującychNależy więc zastanowić się, co jest powodem złego samopoczucia. Czy jest to stres związany z przedświątecznymi obowiązkami, problemy w domu lub pracy, a możezewnętrzne bodźce – hałasujący sąsiedzi lub długie kolejki w sklepach – mówi dr n. med. Jarosław Strzelec, ordynator Kliniki Inventiva w Tuszynie k. Łodzi. Warto także zwrócić uwagę na reakcje organizmu. Jeśli uda się w porę rozpoznać źródło negatywnych emocji, szansa na ich opanowanie będzie znacznie większa. Sytuacje powodujące stres dzielą się na kontrolowane i niekontrolowane. Ważne jest więc, by nie doprowadzić do uczucia bezradności i depresji próbując zmienić coś, na co nie mamy wpływu. Czasem warto pogodzić się z danym stanem rzeczy, ponieważ próba zmiany może powodować frustrację i ogólne wyczerpanie – zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Sam na sam ze świętami

Nadmiar obowiązków i codzienne problemy to nie jedyny czynnik stresogenny, jaki towarzyszy Wielkanocy. Nie każdy może w tym czasie cieszyć się radosnymi spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi. Święta to wyjątkowo trudny okres dla osób samotnych.Świadomość braku wsparcia najbliższych i poczucie bycia niepotrzebnym sprawia, że dużo mocniej odczuwają stres. Muszą zmierzyć się nie tylko z pustką czterech ścian, ale także ze swoimi lękami i słabościami. – Złe samopoczucie wynikające z osamotnienia w czasie świąt może stać się podłożem poważnych zaburzeń psychotycznych, nerwicy czy depresji – mówi dr Jarosław Strzelec. – Osoby samotne dużo częściej niż zwykle sięgają w tym czasie po substancje psychoaktywne. Ucieczką od świątecznego „koszmaru” jest najczęściej alkohol – dodaje. Jednak czas spędzony z samym sobą nie zawsze musi być smutny i przypieczętowany butelką wysokoprocentowego napoju. Eksperci zapewniają, że poprawa nastroju w większości przypadków zależy od nastawienia. Musimy zmienić więc sposób myślenia o świętach i zamiast martwić się brakiem ukochanej osoby, zacząćcieszyć się tym, co mamy.

Opanowanie stresu związanego ze świętami może być nie lada wyzwaniem. W walce z negatywnymi emocjami z pewnością pomocne będzie wsparcie bliskich i sprawiedliwy podział przedświątecznych obowiązków. W przypadku osób samotnych istotne jestwypełnienie czasu różnymi formami aktywności i urozmaicenie go, na przykład nowym hobby czy zawieraniem znajomości. Należy jednak pamiętać, że pierwszym krokiem w drodze do opanowania negatywnych emocji związanych ze świętami jestuświadomienie sobie, co jest powodem złego samopoczucia. Wtedy dużo łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie i poradzić sobie ze stresem.

Jedna odpowiedź to “Sam na sam ze świętami”

 1. Analityk said

  Dobrze się radzi innym, gdy portfel pełny.

  Cytat
  (…)
  … pierwszym krokiem w drodze do opanowania negatywnych emocji związanych ze świętami jest uświadomienie sobie, co jest powodem złego samopoczucia. Wtedy dużo łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie i poradzić sobie ze stresem
  (…)

  Ależ rada!
  Co mają zrobić ludzie, którzy nie mają emerytury, ani renty ani oszczędności i nie maja czym zapłacic za czynsz?
  Jakie rozwiązanie taki mądrala wymysli?!

  Muszą chyba wziąc pałę lub łom i rozstrzaskać jakiemuś pOsłowi jego głupi łeb chętny tylko do kombinowania i kradzieży.

  Przestępcy rządzący w Polsce nie dają nikomu emerytury kto nie przepracowal 25 lat. Nie dostanie emerytury chocby mu brakowało do tych 25 lat 2 dni. Co to za bandyckie państwo?!
  Wygląda na to, że wkrótce wiezienia w Polsce będą pełne ludzi skazanych za kradzież żywności, ubrania, leków.

  Z każdym stresem czlowiek sobie poradzi jeśli ma środki do przeżycia. Reszta to głupstwo. O tym jednak rządzący milczą.

  Tych zwyrodnialców zarządzających Polska trzeba koniecznie usunąć!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: