Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Święty Franciszek

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2013-03-27

Święty Franciszek

.

.

Zaraz potem sułtan, chcąc złapać Franciszka na niekonsekwencji, zapytał chytrze: – Wasz Bóg uczy w Ewangelii, by nie odpłacać złem za zło, by nie odbierać płaszcza od tego, kto go wam zabierze… Tym bardziej więc chrześcijanie – wierni tym przykazaniom – nie powinni nachodzić ziem przez nas zabranych.

I tutaj święty Franciszek odpowiedział bez wahania: – Wy nie znacie całej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa, w której gdzie indziej czytamy: „Jeśli twe oko gorszy ciebie, wyłup je i odrzuć daleko od siebie”. Znaczy to, że każdy człowiek, nawet tak bliski i drogi, jak oko w naszej głowie, powinien być od nas oddzielony, jeśli usiłuje odłączyć nas od wiary i od miłości naszego Boga. Dlatego chrześcijanie sprawiają wam przykrości i biją się o ziemie, które niesłusznie zajmujecie, bluźniąc przez swój kult imieniu Chrystusa. Jeśli natomiast powstałoby w was pragnienie miłowania i wyznawania Stwórcy i odkupiciela świata, chrześcijanie miłowaliby was jak siebie samych.

.

Komentarzy 15 to “Święty Franciszek”

 1. said

  To mocna wskazówka!
  🙂
  Trzeba się nad tym zastanowić…

 2. Newman said

  A propos tego fragmentu: Czy mozna prosic o bibliografie, tzn. zrodlo z ktorego ten cytat zaczerpnieto?

 3. Hi there superb blog! Does running a blog similar to this require a large amount of work?
  I have no knowledge of computer programming however I was hoping
  to start my own blog in the near future. Anyway, should you have
  any recommendations or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic nevertheless I simply had to ask.
  Appreciate it!

 4. Austin said

  You may be identified right away from the management department and your
  account may bbe locked and prohibited. You cann fix your Daily advertising budget and accordingly choose an idea.
  She should be usually the one „trying” to acquire you attractyed to
  her – not one other way around (even though that’s not really the way
  it is).

 5. Greetings! Very useful advice within this post! It’s the little changes that
  will make the greatest changes. Many thanks for
  sharing!

 6. website said

  We stumblеd over here by a diffeгent page аnd thought ӏ mаy
  as well check things out. Ι like what I see so now i’m follοwіng уou.
  Look forωard to going over your web page repeatedly.

 7. Newman said

  Szanowni Panstwo,

  Jeszcze raz sie zapytam, bo naprawde chcicalbym sie dowiedziec: Skad jest ten cytat? Z ktorej biografii?
  Bede bardzo wdzieczny za odpowiedz.

  Kroluj nam Chryste!

  Misja Intronizacyjna Chrystusa Krola
  Nowy Jork

 8. aga said

  Panie Newman, jak wyglądała naprawdę rozmowa- dialog Franciszka z Asyżu z sułtanem dała opis Zofia Kossak _Szczucka. w „Bez oręża” – niech Pan sobie przypomni, bo zakładam ,że pan czytał.
  Bowiem Kim był H. Sienkiewicz w powieściopisarstwie historycznym ,tym Zofia Kossak _Szczucka w pisarstwie chrześcijańskim. Niestety z powodu swoich „endeckich” poglądów całkowicie zapomniana i i zakopana pod korzec. Pomimo,iż owszem krytyczna wobec zachowań żydów w Polsce przed wojną, założyła organizację „Żegota ratująca ich w czasie wojny nie doczekała się wdzięczności od michnikowszczyzny.

  http://tadeuszczernik.files.wordpress.com/2011/04/kossak-zofia-krzyc5bcowcy-03-bez-orc499c5bca.pdf

 9. aga said

 10. aga said

  Kiedy dialog jest mozliwy i przynosi owoce?

  Św. Franciszek jest przykładem zarówno dla chrześcijan, jak i dla muzułmanów na to, że dialog międzyreligijny jest możliwy – powiedział w rozmowie z KAI szajch Andrzej Ahmed Saramowicz, podczas projekcji filmu pt. „Święty Franciszek i Sułtan”.

  Odbyła się ona 9 listopada w klasztorze OO. Kapucynów w Kielcach, w drugim dniu Festiwalu Wolność i Pokój.

  Liczni kielczanie obejrzeli w auli klasztoru kapucynów film nawiązujący do XIII-wiecznej historii, której akcja dzieje się podczas V krucjaty chrześcijan do Ziemi Świętej. Św. Franciszek wykazał się wówczas nie lada odwagą i przekraczając linie walk doprowadził do zawarcia pokoju z sułtanem Malekiem al-Kamilem. Wyczyn ten po dziś dzień stanowi wzór dialogu międzyreligijnego, rozładowywania konfliktów, osiągania porozumienia. Wprowadzenie wygłosił szajch Andrzej Ahmed Saramowicz, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

  Jego zdaniem, film dotyka bardzo uniwersalnej prawdy – indywidualności religijnej człowieka. Wzajemny szacunek i zrozumienie pozwala rozwiązać konflikt poprzez dialog.

  – Dopóki ludzie nie będą posiadali silnej wiary i własnego przekonania, że ich religia jest słuszna i dla nich dobra, ale niekoniecznie dobra dla innych, to dialog będzie bardzo trudną rzeczą i będzie to raczej powierzchowna rozmowa. Człowiek we wnętrzu i sercu musi przyznać i potwierdzić prawo drugiego człowieka do własnej religijności. Dopóki tego to nie nastąpi, żaden dialog nic nie da – powiedział Andrzej Ahmed Saramowicz.

  – Sułtan po rozmowie z Franciszkiem rozpoznał w nim człowieka o głębokiej religijności, który nie potrzebuje żadnej innej. Znaczenie św. Franciszka dla muzułmanów jest takie, że przyszedł on z misją, by mówić o pokoju i Bogu. Właściwie to, co łączyło tych dwóch ludzi to wspólny cel – Bóg. To, co jest najistotniejsze w dialogu, to żebyśmy przyznali innym prawo do swojej religijności i oczekiwali tego samego – podkreślił szajch.

 11. aga said

  Zofia Kossak-Szatkowska tak określiła swoje pisarstwo: „Moje książki i ja – to jedno. Cokolwiek pisałam, udolnie czy nieudolnie, było wyrazem mego przekonania i nie mogłabym cofnąć żadnej z dawnych wypowiedzi. Sens życia i cel życia – hierarchia uczuć i obowiązków względem Boga i człowieka utrwalone są we mnie”.

  „Bez oręża”

  W bogatej twórczości autorki dominują wyraźnie trzy nierozerwalnie zespolone nurty – historyczny, patriotyczny i religijny.
  Obiektywna, rzetelna ocena zbrojnych wypraw i walki o Ziemię Świętą – budząca też niekiedy oceny krytyczne wobec sądów piszącej – podjęta w trylogii „Krzyżowcy”, „Król trędowaty” i „Bez oręża” – wskazuje również niskie, przyziemne przyczyny prowadzonych tam wojen. Niestety, często były to pycha, żądza władzy, chciwość, wygórowane ambicje rodowe i rycerskie, lekceważenie Dekalogu, zawiść, zdrada i brak moralności. Szkodziło nieposłuszeństwo w stosunku do Stolicy Apostolskiej – potępiającej przelew krwi – zwalczające się sekty i liczni odszczepieńcy, fałszywie tłumaczący naukę Chrystusa.
  Święte i szczytne cele, dla których podjęto zbrojne działania, stały się okazją do łupiestwa, zdobywania bogactwa, taniej siły roboczej i zagarniania podbitych terenów. Prawdziwą tragedię przyniosła krucjata dzieci, których gorącą wiarę i młodzieńczy entuzjazm wykorzystano do rzekomej walki o Boży Grób i Święte Drzewo Krzyża. Dzieci oszukanych, z ufnością porzucających rodziców i ojczyznę. Wiele z nich utonęło po drodze na niesprawnych galerach lub dostało się w ręce handlarzy niewolników na ciężką pracę i pohańbienie. Jedynie w św. Franciszku sułtan zobaczył prawdziwego chrześcijanina. To, że naprawdę kochał ubóstwo i pokorę, głosił potęgę Bożego Miłosierdzia. Chwalił Boga za cały świat i za wszystko, co dał człowiekowi. Za mękę Odkupiciela, Jego zmartwychwstanie i wskazanie ludziom dróg do zbawienia.
  Jak napisała Zofia Kossak – muzułmański władca po rozmowie z pobożnym zakonnikiem pozwolił mu odwiedzić święte dla chrześcijan miejsca. Dla pełnego bezpieczeństwa w drodze obdarzył go sznurem z sułtańską pieczęcią, dodając własnego niewolnika, który miał go prowadzić pośród tureckich wojsk. Zezwolił też franciszkanom, by mogli działać na Bliskim Wschodzie, co – mimo upływu wieków i zmiennych warunków historycznych – owocuje do naszych czasów.

  za tygodnik. Niedziela

 12. aga said

  Papież z sercem św. Franciszka i umysłem św. Ignacego

  http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/THO/niedziela201332-sorondo.html

 13. Newman said

  Szanowna/y Pani/e Aga,

  Dziekuje za informacje o bibliografii (dolaczam do moich zbiorow o sw. Franciszku), do reszty nie mam zamiaru sie odnosic.

  Z Panem Bogiem,

  Misja Intronizacyjna Chrystusa Krola
  Nowy Jork

 14. Прелесть! Я тоже мечтаю) Возьму – и сделаю… У меня получится.
  Спасибо, очень глубокая и позитивная статья.

 15. Trena said

  Hi to every , as I am in fact eager of reading this webpage’s post to
  be updated daily. It carries pleasant data.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: