Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Zasrańce atakuja postać Witolda Pileckiego

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2013-05-19

zasranceŁączka oddaje bohaterów

„Musimy walczyć o prawdę” – w ten sposób Zofia Pilecka-Optułowicz komentuje brutalny prasowy atak na ojca

W „Polityce” prof. Andrzej Romanowski ostro zaatakował , insynuując, że rotmistrz współpracował z reżimem komunistycznym. Odpowiedzią IPN był komunikat Instytutu Pamięci Narodowej, w którym przypomina on, że rotmistrz był bohaterem i nie ma co do tego faktu żadnych wątpliwości. Córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” mówi, że prof. Andrzej Romanowski, który napisał tekst o jej ojcu jako zdrajcy, znany jest z podobnych publikacji. – Jego charakteru się nie zmieni, mam wrażenie, że ma też odpowiednich mocodawców tam, gdzie pisze. Nasi prawdziwi historycy powinni dać mu odpowiednią ripostę, a tacy biedni ludzie jak ja muszą niestety przełykać gorzkie pigułki. Jesteśmy bezradni w takiej sytuacji – wskazuje. Pilecka dodaje, że choć jest przerażona faktem, że tego rodzaju paszkwilanckie publikacje mogą ukazywać się w wolnej Polsce, to jednak trzeba być na nie przygotowanym. – Dla ojca honor i prawda były bardzo istotnymi wyznacznikami w życiu. Atak na niego traktuję jako walkę z etosem bohaterów. To jest dalszy ciąg niszczenia pamięci nie tylko ojca, ale i wszystkich, których wielce szanuję i którzy wiele zrobili dla Polski – podkreśla nasza rozmówczyni. – Mój ojciec został zniszczony fizycznie, zniszczono mu także pamięć, nic nie miało po nim pozostać. Jak więc pan Romanowski może pisać o jakiejś kolaboracji? To, co napisał, jest całkowicie nielogiczne – dodaje.

Zofia Pilecka jest przekonana, że poszukiwania szczątków jej ojca na powązkowskiej Łączce zakończą się sukcesem. Często sama tu przychodzi. – Wierzę w to, że odnajdą się szczątki mojego ojca i w końcu będę mogła swojego tatusia położyć razem z mamą. Bardzo się cieszę z prowadzonych wykopalisk. Ta akcja powinna mieć miejsce 40 lat wcześniej, ale były takie czasy, jakie były. Dziś jest właśnie ten moment, na który wszyscy czekaliśmy, bo są wspaniałe urządzenia elektroniczne, czego dawniej nie było. Praca wykopaliskowa jest zupełnie inna, bardziej precyzyjna, mamy także badania DNA – wylicza. Profesor Krzysztof Szwagrzyk z IPN, kierujący pracami na powązkowskiej Łączce, potwierdza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, że II etap wykopalisk na cmentarzu przebiega dość sprawnie. Wczoraj na Powązki dotarła w końcu długo oczekiwana przez ekipę koparka, która zerwała asfalt z alejki oddzielającej teren Łączki od współczesnych grobów. – Wszystko jest pod kontrolą, zerwaliśmy chodnik i asfalt. W tej chwili trwają roboty ziemne. Chcielibyśmy dzisiaj rozpocząć pod chodnikiem wykopy – powiedział Szwagrzyk. Okazało się, że pod zdartą alejką odkryto sporą wylewkę betonową. Na miejscu pracowały młoty pneumatyczne, które w końcu uporały się z betonem. – Te chodniki, które wydawały się lekką konstrukcją, zostały zrobione na 15-centymetrowej wylewce betonowej. Udało nam się jednak z nimi uporać i wchodzimy z naszym sprzętem, żeby zrobić wykop – dodaje profesor. Równolegle trwają prace przy cmentarnym murze. Do tej pory ekipie udało się od poniedziałku odnaleźć w sumie 12 ludzkich szkieletów, trzy ostatnie wczoraj rano.

Piotr Czartoryski-Sziler, NDz

Tytuł i ilustacje dodała WirtualnaPolonia

Komentarzy 8 to “Zasrańce atakuja postać Witolda Pileckiego”

 1. niezalezny said

  Nalezy dodac ze w ostatnio wydanej biografi rotmistrza, a szczegolnie w wydaniu po angielsku, na samym zakonczeniu jest ujete ze „zginal” z reki tych co ratowal. Wiec wcale sie dziwie ze az do tego stopnia atakuja postac rotmistrza, pokazujac nam na co jest ICH stac.
  http://www.wicipolskie.org

 2. rstradomski said

  Bardzo dobr tytul

 3. Bez wnikania w bełkot PRLowskie propagandy… Pilecki tak mocno współpracował że go zakatowali i zamordowali?… Osobliwa współpraca… O rotmistrzu Pileckim http://odyssynlaertesa.wordpress.com/2013/04/27/pluzanski-pilecki-zamiast-che-guevary-najwyzszy-czas/

 4. j said

  Ciekawe dlaczego oficjalna strona

  http://www.msz.gov.pl/files/docs/komunikaty/20111128BERLIN/radoslaw_sikorski_polska_a_przyszlosc_ue.pdf

  na ktorej byl umieszcono transkrypt haniebnego przemówienia Sikorskiego przestala istniec? Wstyd sie zrobilo Zdradkowi Sikorskiemu?

  Zapewne minister nie bedzie zadowolony jak ten haniebny tekst odnajdzie na naszej Wirtualnej Polonii 🙂
  O tu:
  https://wirtualnapolonia.com/2011/11/30/transkrypt-haniebnego-przemowienia-sikorskiego/#comment-79539

 5. @ + @ = @@ said

  Poznajmy tego „profesora” (dane za Wikipedią):

  Andrzej Romanowski

  Data i miejsce urodzenia: 20 sierpnia 1951, Kraków

  Zawód: literaturoznawca

  Partie: ROAD, UD, UW, PD

  Polski literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, publicysta, polityk; od 2003 redaktor naczelny Polskiego słownika biograficznego.

  Życiorys
  W 1974 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1982 obronił pracę doktorską, w 1999 uzyskał habilitację. Tytuł profesora otrzymał w 2004. Był stypendystą Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku (1990). Jest kierownikiem Katedry Kultury Literackiej Pogranicza na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wykładowcą. W 2003 został również pracownikiem Instytutu Historii PAN w Warszawie.

  Jego zainteresowania naukowe obejmują literaturę polską wschodniego pogranicza, związki literackie polsko-ukraińsko-białorusko-litewskie, stosunek polskiej literatury wobec walki o niepodległość, ważne cytaty polskiej literatury.

  Od 2003 jest redaktorem naczelnym Polskiego słownika biograficznego (przejął funkcję po Henryku Markiewiczu). W tym samym roku został powołany w skład Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk.

  Od 1976 publikuje w „Tygodniku Powszechnym” (w latach 1990–2002 był również redaktorem pisma). Pracował ponadto w redakcjach „Czasu Krakowskiego” (1989) i „Myśli Demokratycznej” (w 1991 redaktor naczelny). Wchodził w skład władz regionalnych i krajowych Ruchu Obywatelskiego Akcji Demokratycznej, Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. 23 czerwca 2012 został członkiem rady politycznej Partii Demokratycznej – demokraci.pl.

  Krytykuje krytykę stanu wojennego porównując go z II RP i puczem Pinocheta. Krytykuje polski patriotyzm w wydaniu Solidarności i PiS.

  Systematycznie wypowiada się przeciwko lustracji w Polsce i żąda likwidacji IPN. W 2007 wydał książkę Rozkosze lustracji.

  Nagrody
  We wrześniu 2000 za książkę Młoda Polska wileńska nagrodzony został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. 14 września 2008 „w uznaniu jego postawy uczonego i obywatela” otrzymał nagrodę Kowadła, przyznawaną przez krakowskie stowarzyszenie lewicowych intelektualistów Kuźnica.

 6. Julka said

  ad/5
  Szybko awansował. Aby awansować, trzeba było mieć dostęp do publikacji opracowań. Ten dostęp był limitowany dla swoich za PRL-u i jest tak w dalszym ciągu: kto trzyma z władzą może publikować (bez względu na poziom tych prac), inni nie mają szans. Dlatego naukowcy do tej pory piszą na zamówienie rządzących. Ale żeby już tak sie sprzedawać!

 7. Adam said

  Przypomina mi się dowcip z okresu okupacji niemieckiej 1939 – 1945.
  Przychodzi Polak do spowiedzi i mówi: proszę księdza jak ja zobaczę niemieckiego
  żołnierza to od razu w duchu przeklinam, ażeby cię rozerwało, ażebyś stracił oczy,
  ażebyś to, ażebyś tamto. Ja wiem, że tak nie można bo to nie po katolicku i ja chcę otrzymać
  rozgrzeszenie, ale te przekleństwa są silniejsze ode mnie.
  Ksiądz po namyśle odpowiada: chłopaku staraj się powstrzymywać od tego rodzaju
  przekleństw, ale jak już bardzo musisz to po prostu powiedz: „niech ci ziemia lekką będzie”.
  I ja uważasz, że tak należy zakończyć życzenia w stosunku do tych co starają się zohydzić
  wspaniałą polską historię plując na „Zośkę i Rudego”, obrońców Westerplatte, warszawskich
  powstańców, a ostatnio POLSKIEGO BOHATERA rotmistrza Pileckiego.

 8. Lobserwator said

  Ci ludzie nigdy sie nie zmienia. Ten azjatycki koczownivzy szczep to najpodlejsi z podlych

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: