Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Ulicami miast przeszły Marsze dla Życia i Rodziny

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2013-05-27

fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

.
W Warszawie i w ponad 100 innych miastach pod hasłem „Kierunek: Rodzina” przeszły Marsze dla Życia i Rodziny. Ich uczestnicy manifestowali przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowanie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

W Warszawie w Marszu uczestniczyło ok. 10 tys. osób, który przeszedł spod pomnika Mikołaja Kopernika do Ogrodu Saskiego, gdzie odbył się piknik rodzinny, któremu towarzyszyły koncerty, zabawy i konkursy.

Podczas Marszu niesiono transparenty zachęcające rodziny do decydowania się na liczne potomstwo. Uczestnicy manifestowali w obronie wartości rodzinnych i życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Na transparentach umieszczono m.in. napisy: „Stop dla aborcji”, „Wybieram życie”, „Rodzina receptą na kryzys”, „Największym skarbem są mama i tata” oraz „Nie oddawaj rodziny walkowerem. Kibicuj rodzinie”.

W Krakowie kilkuset uczestników Marszu dla Życia i Rodziny wyruszyło spod Pomnika Grunwaldzkiego na pl. Matejki i przeszło przez Rynek Główny do Parku im. dr. H. Jordana. Tam odbył się piknik rodzinny z występami muzycznymi oraz stoiskami wydawnictw o tematyce rodzinnej i z muzyką chrześcijańską. Dla uczestników przygotowano też świadectwa uczestnictwa w Marszu.

„Rodzina – tutaj życie się zaczyna”, „Rodzina Bogiem silna”, „Prawo do narodzin dla każdego dziecka”, „Niższe podatki dla ojca i matki” – głosiły hasła na transparentach. „Nasza demonstracja jest pokojowa i apolityczna, dlatego nie będziemy mówić haseł +PO i SLD w twoim domu rządzić chce+. Nie dajmy nikomu rządzić w swoim domu!” – ogłaszał przez megafon prowadzący marsz.

– Mamy nadzieję, że ten marsz na stałe wpisze się w tradycję Krakowa właśnie po to, żebyśmy wskazywali, że rodzinę trzeba bronić – powiedziała dyrektor biura prasowego wydarzenia.

W Gdyni uczestnicy marszu spotkali się przed południem pod Pomnikiem Harcerzy przy ul. Świętojańskiej. Około 300 osób przeszło przez centrum miasta, by w południe dotrzeć do Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętego Piotra Rybaka, gdzie miejscowy proboszcz odprawił mszę.

Ponad dwa tysiące osób uczestniczyło w Marszu dla Rodzin w stolicy Dolnego Śląska. Po mszy w kościele Świętego Krzyża pochód ruszył z Ostrowa Tumskiego ulicami Starego Miasta, przeszedł przez wrocławski Rynek i dotarł do parku śródmiejskiego. Tam odbył się rodzinny piknik z licznymi atrakcjami dla najmłodszych: kiermaszami, grami, zabawami oraz koncertem zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”.

W Opolu w Marszu dla Życia i Rodziny przeszło ok. 800 osób, w tym wiele młodych małżeństw z dziećmi. Marsz zakończył się piknikiem. Organizatorzy wręczyli czterem osobom tytuły ambasadorów życia i rodziny. Otrzymali je Teresa i Tomasz Jurosowie, Barbara Słomian i Krystyna Winiarska. Jak wyjaśnił prezes Fundacji Wybieram V i koordynator Marszu Jan Chabraszewski, to osoby, które od lat działają na rzecz rodzin i dzieci nienarodzonych.

31-letnia Marta Ramolla z Winowa pod Opolem powiedziała w rozmowie z PAP, że wraz z mężem i trzema córkami zdecydowali się po raz drugi na udział w Marszu, bo chcieli pokazać jak ważna jest dla nich rodzina. „Kochamy nasze dzieci i jesteśmy otwarci na kolejne” – mówiła pani Marta. I dodała: „Warunków ekonomicznych nie jesteśmy w stanie przewidzieć, dzieci są dla nas gwarancją przyszłości naszej i Polski”.

Około dwóch tysięcy osób wzięło udział w marszu w Rzeszowie (Podkarpackie). Uczestnicy nieśli ze sobą transparenty z hasłami: „Każdy z nas był kiedyś zarodkiem”, „Dzieci skarbem a nie garbem”, „In vitro ukryta aborcja”.

Kilkaset osób wraz z biskupem Piotrem Liberą przeszło w niedzielę w Płocku (Mazowieckie) w Marszu dla Życia i Rodziny. Bp Libera powiedział m.in., że marsz jest formą obrony „przed zidioceniem” ideologów podważających tradycyjną rolę rodziny i małżeństwa.

W kazaniu wygłoszonym podczas mszy w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny bp Libera przypomniał o obchodzonym Dniu Matki, podkreślając poświęcenie matek w codziennym życiu każdej rodziny.

Marsz rozpoczął tam obchody II Płockiego Tygodnia Rodziny, zorganizowanego pod patronatem biskupa Libery i prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego.

(PAP), Onet.pl

……………………………………………………………………………………………………………..

Rodziny są naszą radością i nadzieją

zdjecieMonika Rogińska/-

W uroczystość Trójcy Świętej ulicami wielu miast Polski przeszły Marsze dla Życia i Rodziny, nad którymi patronat medialny objął „Nasz Dziennik”. W tym roku po raz drugi w ogólnopolskiej akcji wzięła udział diecezja ełcka.  Uczestnikom marszu towarzyszyło hasło: „Kierunek: Rodzina”. Uczestnicy przez swoją manifestację zachęcali do obrony życia, tworzenia polityki prorodzinnej oraz życia w strukturach rodzinnych.

„To, co dobre, się zaczyna, gdzie pojawia się rodzina”; „Wybieram Rodzinę, a nie nadgodzinę!”, „Seksedukacja to deprawacja!”, „Dzieci skarbem, a nie garbem”, „Gdy rodzina zjednoczona, żadne zło jej nie pokona!”, „Tylko w rodzinie smutek ginie” to tylko nieliczne hasła wskazujące na niepodważalną wartość rodziny jako jednostki społecznej i wychowawczej.

Swoją obecnością na marszu uczestnicy jednoczyli się z ogólnopolską akcją mającą na celu zamanifestowanie swoich przekonań, że niezbywalną wartością jest rodzina. Organizatorzy zachęcali, by wspólnie przeżyty czas był okazją do osobistych, rodzinnych i wspólnotowych przemyśleń. Nasza obecność tu to także pokazanie, że nasze rodziny, zwłaszcza wielodzietne, są naszą radością i nadzieją. Przykłady wielodzietnych rodzin, z których mamy najwięcej powołań do kapłaństwa, życia zakonnego, muzycznie uzdolnionych młodych ludzi, jest potwierdzeniem, że wobec każdego życia Pan Bóg ma plan i naszym zadaniem jest chronić to życie.

Podczas marszu organizatorzy rozdawali stópki – znak obrońców życia, aby jeszcze bardziej uświadomić społeczeństwu, jak ważne są działania w obronie życia nienarodzonego.

Wśród uczestników był także prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Na placu Jana Pawła II prezydent powiedział do zebranych: „Dziękuję wam, że wzięliście udział w tej manifestacji wartości rodzinnych. Dla nas rodzina jest najważniejszą wartością. Za chwilę dokonamy wręczenia pierwszych Kart Rodziny, jest to nasze wsparcie rodzin wielodzietnych, aby było im chociaż trochę łatwiej korzystać z różnych możliwości rekreacyjnych i kulturalnych. Zachęcam do udziału we wszystkich działaniach na rzecz rodziny, które są organizowane w Ełku”.

– Już po raz drugi bierzemy udział w tej akcji. Jesteśmy obdarowani czworgiem dzieci. Życie jest darem – każde życie. Naszym dzieciom chcemy dać to, co najlepsze – życie w wartościach chrześcijańskich. Jesteśmy tu ze znajomymi z Kościoła protestanckiego. W naszych rozmowach zauważyliśmy, że życie, rodzina są największą wartością w każdej znanej nam religii. Dlatego nie rozumiemy, skąd tyle ataków na rodzinę – mówi Barbara S., uczestniczka marszu.

Bożena i Mariusz Laskowscy odczytali deklarację ideową Marszu dla Życia i Rodziny. Marsz zakończył się piknikiem rodzinnym na placu Jana Pawła II.

Monika Rogińska

Aktualizacja 26 maja 2013 (19:59)

NaszDziennik.pl

Jedna odpowiedź do “Ulicami miast przeszły Marsze dla Życia i Rodziny”

  1. Rok temu – gdy kwestia homozwiązków w Polsce wydawała się jeszcze mrzonką – ulicami około pięćdziesięciu miast Polski przeszły Marsze dla Życia i Rodziny! Były to kolorowe festiwale normalności! Setki tysięcy Polaków wraz z dziećmi manifestowało wówczas przywiązanie do życia i tradycyjnej rodziny. W tym roku będziemy maszerować już w ponad stu miastach! Chęć organizacji marszów w tak wielu miejscach pokazuje jasno – Polacy są za życiem i rodziną! Rodziną rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: