Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Krzywda ludzka woła

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2013-08-21

zdjecieRząd Donalda Tuska postanowił „oszczędzać” na krzywdzie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów (FOT. M. MATUSZAK)

Pozbawienie kilkuset tysięcy niepełnosprawnych i ich opiekunów wsparcia finansowego woła o pomstę do nieba! Ksiądz biskup Antoni Dydycz w przejmującym apelu wzywa władze do zmiany niesprawiedliwych przepisów

Zmiana przepisów związana z nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych od 1 lipca br. postawiła wiele rodzin, które opiekują się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, w dramatycznej sytuacji finansowej.

O ich los upomniał się Kościół. „Nie można milczeć w tej sprawie. Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli: módlcie się o sprawiedliwość! Dzwońcie do wszystkich redakcji i urzędów! Gdyż nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tych, którzy takie normy układali, zatwierdzali, publikowali, oraz dla tych, którzy je egzekwują” – podkreśla w specjalnym oświadczeniu ordynariusz drohiczyński ks. bp Antoni Dydycz. Zwraca uwagę, że to są największe wykroczenia, gdyż uderzają w słabych i potrzebujących. Nie przyjmuje też tłumaczenia rządu, że zabranie świadczenia opiekunom niepełno- sprawnych spowodowane jest przypadkami nadużyć. „To czyja to wina? Tych, którzy poświęcają się dla cierpiących? Chyba nie! To wina tłumu urzędników” – wskazuje ksiądz biskup. Wzywa też do interwencji w tej sprawie Bronisława Komorowskiego: „Panie Prezydencie, gdzie Pan jest?”.

Ksiądz biskup zareagował na dramatyczny „Apel krzywdzonych na oczach całej Polski”, podpisany przez Małgorzatę Trymerską, która opiekuje się chorą na alzheimera mamą. „Od 2010 r. miałam przyznane świadczenie pielęgnacyjne na czas nieokreślony, które zostało mi zabrane, mimo iż z pewnością było mi ono słusznie przyznane. Nie tylko ja jestem w takiej sytuacji, ponieważ 250 tys. osób straciło świadczenie pielęgnacyjne” – podkreśla. Zwraca uwagę, że opiekując się mamą, nie może podjąć pracy, ponieważ koliduje to z opieką. „Pisząc o tym, walczę o godną starość dla swojej mamy” – puentuje.

Przed 1 lipca świadczenie mogli pobierać krewni osób z orzeczoną niepełnosprawnością, która powstała po 25. roku życia. I choć teraz ta grupa może skorzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego w wysokości 520 zł, to jednak kryteria jego przyznawania tak zostały określone, że w praktyce trudno go uzyskać. Stąd też pilna potrzeba poprawienia dostępności świadczeń pielęgnacyjnych oraz znacznego zwiększenia ich wysokości. – Nasz klub złożył do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w tej sprawie nawet projekt ustawy. Niestety, od maja poseł Sławomir Piechota nie poddał go pod czytanie – ubolewa Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski.

„Wykluczeni” przez polski rząd opiekunowie dorosłych niepełno- sprawnych napisali list otwarty, w którym wzywają premiera Donalda Tuska „do przywrócenia odebranego im prawa do świadczenia pielęgnacyjnego”. – Od 1 lipca rząd postanowił na nas oszczędzać, zabierając nam środki do życia – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” pani Dorota z Podkarpacia, która od pięciu lat opiekuje się swoją chorą na alzheimera mamą. Musi ją nakarmić, umyć, ubrać, po prostu niemal bez przerwy przy niej być. By pani Zofia mogła żyć, jej córka potrzebna jest jej niemal przez całą dobę. Nie może pracować etatowo. Czy głos takich osób jak ona usłyszą władze?

Małgorzata Pabis, NDz

————————————————————————————————–

 

Apel krzywdzonych na oczach całej Polski

Szczęść Boże!

Jestem jednym z wielu „wykluczonych opiekunów”, którym zostało zabrane świadczenie pielęgnacyjne. Piszę, ponieważ pozostaje mi tylko nadzieja, że ktoś poruszy nasz problem.

Opiekuję się moją mamą z chorobą Alzheimera stwierdzoną od 2005 roku. Moja mama jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, w związku z czym wymaga całodobowej opieki. Choroba z wiekiem się pogłębia i chcąc w jakimkolwiek stopniu powstrzymać szybki jej rozwój, trzeba poświęcać dużo czasu na gry słowne czy rozwiązywanie zadań ze specjalnych książek ze stowarzyszenia alzheimerowskiego itp. Pomagam mamie, zaczynając od porannej toalety (często myli środki czystości), ubierania się, odżywiania – po toaletę i przebieranie się na noc. Podaję jej regularnie lekarstwa, pilnuję terminów wizyt u lekarza, dowożę i muszę uczestniczyć w badaniach, ponieważ mama sama by sobie nie poradziła. Samopoczucie mamy potrafi zmienić się w ciągu chwili, traci orientację i z tego powodu szybko się denerwuje. Jest pod ciągłą kontrolą, ponieważ mylą jej się różne fakty z przeszłości z rzeczywistością.

Od 2010 r. miałam przyznane świadczenie pielęgnacyjne na czas nieokreślony, które zostało mi zabrane, mimo iż z pewnością było mi ono słusznie przyznane. Nie tylko ja jestem w takiej sytuacji, ponieważ 250 tys. osób straciło świadczenie pielęgnacyjne.

Opiekując się moją mamą, nie mogę podjąć pracy, ponieważ koliduje to z opieką. Lekarstwa dla mojej matki (alzheimer, cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca) pokrywają większą część jej dochodów. Pisząc o tym, walczę o godną starość dla swojej mamy. Zwracam się z ogromną prośbą o nagłośnienie naszej sprawy.

Z wyrazami szacunku

Małgorzata Trymerska

Komentarzy 7 do “Krzywda ludzka woła”

 1. Janusz said

  Tu nie trzeba apelować do premiera Tuska, bo to nic nie da, tu trzeba apelować do narodu, żeby nie popełniał więcej głupstw.

 2. Dziadzius said

  O każdej porze i o każdej dobie
  Niebo pomaga tym co pomagają sobie.
  Ci co daleko od stołu stoją
  Glodni życ będą bo się cienia boją
  W historii nie ma takiego zdarzenia
  Żeby bandyta bez strachu rzemienia
  Dzielił sie chlebem i kielbasy krągiem
  Gdyby nie silnie uderzony drągiem
  Modlitwa aż pod same leci obłoczki
  Ale lepszy rezultat podpieczone boczki

 3. Lubomir said

  Gdyby Polacy prosili Kutscherę o większy humanitaryzm wobec Warszawy, to pewnie dzisiaj nie byłoby nas w ogóle. Ludzkie uczucia mają ludzie, ale nie człekokształtne bestie. Kutschera nawet nie był etnicznym Niemcem, ale jako neofita był sto razy gorszy od przeciętnego Niemca. Psychopatów nie brakowało w przeszłości, nie brakuje ich także współcześnie. Liczą, że są perfekcyjni w udawaniu kogoś innego, niż są w rzeczywistości. Oj potrzebne są okresowe badania psychotechniczne i pokrewne, potrzebne!.

 4. wykluczona opiekunka said

  My,wykluczeni opiekunowie nie mamy środków do życia,nie mamy ubezpieczenia zdrowotnego,niektórzy z nas zaczynają chorować,bo jak długo można żyć w takim napięciu nerwowym ????Oszukał nas haniebnie rząd RP,jak nigdy dotąd!!!!Wprowadzili ustawę wbrew opiniom Biura Legislacyjnego,wbrew Konstytucji RP!!!Wbrew Konwencji Praw człowieka!!!Czy naprawdę nie ma sposobu,aby przeciwstawić się planom eksterminacji chorych dorosłych???

 5. opiekun said

  To hańba ,co zrobił rząd !!!!!!!!!Chcą na siłę oderwać nas od naszych bliskich ,chcą zarabiać na ludziach chorych!!!!Nie pozwólmy im na to !!!!Żeby Polska była Polską!

 6. Bez opiekuna osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji jest uboga i jak sierota w więzieniu swojego losu,z którego wydobywa się krzyk bezradności wobec tego co ją spotkało. Któż może zrozumieć lepiej jej potrzeby i jej pomóc niż najbliższa rodzina? „Uderzając” w takiego opiekuna krzywdzi się jego podopiecznego. Prz.22,22-23″Nie okradaj nędzarza, gdyż jest nędzarzem, nie depcz ubogiego w sądzie, gdyż Pan broni ich sprawy i pozbawia życia tych, którzy ich krzywdzą”. Prz.23,10-11″Nie przesuwaj dawnej granicy i nie wchodż na pole sierot, gdyż mocny jest ich obrońca. On przeprowadzi rozprawę przeciwko tobie.” Prz.29,7″Nabożny zajmuje się sprawą ubogich,lecz bezbożny w ogóle na nią nie zważa”. Dziękuję ks. bp Antoniemu Dydycz, jako jedynemu, dotychczas, z hierarchów kościelnych w Polsce, który wystosował odważny apel do władz o zmianę niesprawiedliwych przepisów wobec wykluczonych opiekunów osób niepełnosprawnych.

 7. Wojtek said

  Z bólem to piszę,
  ale „widziały gały, co wybierały”, czyli Partię Oszustów

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: