Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Dzisiaj rocznica urodzin „Zośki”.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-01-24

24 stycznia (tj. dzisiaj) przypada 93 rocznica urodzin słynnego polskiego bohatera, którego historię postanowił na nowo opowiedzieć reżyser Robert Gliński w filmie „Kamienie na szaniec”. Premiera zaplanowana jest na 7 marca.

Choć rodzice, Państwo Zawadzcy, wybrali dla niego imię Tadeusz, dla większości swoich przyjaciół był po prostu Zośką – narwanym, niepokornym i  pewnym siebie chłopakiem, który bez zastanowienia rzucał się w wir przygód.

kamienie na szaniec

Reżyserem filmu jest Robert Gliński, który o przygotowaniach do filmu mówi tak: 

„Wiele, zwłaszcza, jeśli chodzi o ludzki wymiar postaci Zośki, Rudego dały mi rozmowy z Wacławem Zawadowskim (brat ”Grubego”), w domu, którego na Żoliborzu często bywali bohaterowie „Kamieni na szaniec”. A także chwile wspomnień mojej… mamy, która była w Szarych Szeregach, znała Zośkę, a potem walczyła w Batalionie „Zośka”, w Powstaniu Warszawskim pod dowództwem Andrzeja Moro. O obyczaju epoki dużo opowiadał nam profesor Wojciech Wolski Przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów”.„Moją intencją nie będzie jednak drobiazgowa rekonstrukcja faktów historycznych, czy weryfikowanie relacji świadków przedstawianych zdarzeń. Na pewno filmową opowieść muszę potraktować, jako propozycję „odbrązowienia” pomnikowych postaci-legend tak, aby współczesny odbiorca znalazł w nich postaci bliskie sobie: chłopców i dziewczęta, którzy chcieliby zwyczajnie „żyć”, rozwijać swoje pasje, cieszyć się młodością, przyjaźnić się, kochać. Z drugiej strony film jest także kontrpropozycją wobec współczesnych trendów „odczytywania” bohaterów Kamieni i ich losów w ujęciu genderowym (np. tropienie wątków homoseksualnych), co jest moim zdaniem kompletnym nieporozumieniem. Film będzie opowiadał przede wszystkim o przyjaźni – jej bezwzględnej wartości, której nie da się oszacować statystyką, obliczaniem zysków i strat”.

                                                                                     Fragmenty z eksplikacji reżysera


Robert Gliński to prywatnie brat, prof. Piotra Glińskiego (socjologa, wykładowcę akademickiego, ekologa i polityka m.in. kandydat na premiera z ramienia PIS).

Zapraszam również na oficjalną stronę filmu: http://www.kamienienaszaniec.com/ i FB:https://www.facebook.com/KamienieNaSzaniec.Film

 FOT. KamienienaSzaniec_MarcinMakowski_monolithFilms

zwiastun filmu:

 

Dla Wirtualnej Polonii:

Kinga Polak-Gieroń, APG Studio Kraków

Komentarze 2 do “Dzisiaj rocznica urodzin „Zośki”.”

  1. Kronikarz said

    ; – )

  2. aga said

    Pośpieszalski i G. Braun o Powstaniu Wielkopolskim ,które jako,że jedno z niewielu wygranych , wciąż nie ma swojego naleznego miejsca w historii Polski pisanej przez jej wrogów.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: