Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Nad trumną Bohdana Poręby, Lech Niekrasz odczytał list otwarty do Ministra Zdrojewskiego

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-02-07

W dniu dzisiejszym na cmentarzu, na  obrzeżach Warszawy, w skromnej mogile spoczął wielki Polak Bohdan Poręba, państwo potraktowało go tak samo jak Romana Dmowskiego.
W trakcie uroczystości pogrzebowych nad trumną Lech Niekrasz odczytał list otwarty do Ministra Zdrojewskiego: 

W.Pan Bohdan Zdrojewski

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wielce Szanowny Panie Ministrze

Znana jest Panu zapewne anegdota o tym, że nikt nie wie kto był ministrem kultury we Francji za czasów Balzaka, ale wszyscy na ogół wiedzą, kto to był Balzak. Czy podobnie stanie się i w tym przypadku: ludzie będą wiedzieli, kim był Bohdan Poręba – twórca najbardziej polski z polskich filmów powstałych po wojnie – natomiast nie potrafią odpowiedzieć na pytanie kto za jego czasów był w Polsce ministrem kultury?

Nie, to Panu ministrowi nie grozi po tym, jak ustosunkował się Pan do sprawy pochówku Bohdana Poręby. Pan i Pański resort wejdziecie do historii jako ci, którzy plunęli na tego filmowca i jego dokonani, które są i pozostaną na zawsze trwałym elementem dziedzictwa narodowego. Postawa Pańska wobec tej sprawy, niestety, przypomina niedawne praktyki stalinowskie, polegające na zabijaniu polskich patriotów milczeniem, co wydaje się być pomnażaniem tradycji hańby narodowej.

Nie kto inny jak Pan Minister winien wystąpić o zapewnienie Bohdanowi Porębie miejsca na Powązkach, a nie w niewybredny sposób odżegnywać się od jego pochówku z powodu jego „kontrowersyjności” tego patrioty i znanego oraz cenionego w świecie filmowca. Nie są kontrowersyjni Chochlew, Szumowska, Pasikowski tym podobni antypolscy reżyserzy, których Pański resort wyraźnie hołubi, podczas gdy Poręba jest kontrowersyjny, ponieważ w wolnej Polsce reprezentował postawę narodowca.

Korzystając z okazji, pragnę Pana poinformować, że trwa akcja społecznej zbiórki na pokrycie kosztów tego pochówku i że ta cała skandaliczna sprawa zainteresowała już Polonię w USA i Kanadzie.

Z poważaniem

Lech Z. Niekrasz

publicysta i reporter, autor ponad 50 pozycji wydawniczych, w tym o kulturze(vide: „Chopin gra w duszy japońskiej”i „Tropem antyku po Grecji”

Warszawa 3 lutego 2014r.

Dla Wirtualnej Polonii:

Żałobnik  Mirosław Chandrała

Komentarzy 35 to “Nad trumną Bohdana Poręby, Lech Niekrasz odczytał list otwarty do Ministra Zdrojewskiego”

 1. marcusex said

  Czy to nie znamienne? Dwie wielkie tragiczne postacie Ryszard Poręba i Ryszard Kukliński. Pierwszy dzisiaj został pochowany, 10 rocznica śmierci drugiego nadchodzi. Obaj tak wiele zrobili dla Polski, obaj tak bardzo dzisiaj opluwani. Czy my jeszcze czujemy po polsku?
  Marek L

 2. eugeniuszsendecki said

  Byłem przy tym, to prawda, co piszecie. Redaktor Niekrasz stał nad grobem, na gliniastej ziemi Wólki Węglowej i odczytał ten tekst. Mam nagrane i właśnie wgrywam na YouTube.

 3. NowyEkran said

  Pozdrawiam.Wideo z pogrzebu jest już na youtube. http://nowyekran.wordpress.com/2014/02/08/pogrzeb-bohdana-poreby-wideo/

 4. adsenior said

  No cóż, kanalie dopuściliśmy do władzy, osobników, działających na szkodę Polski i Polaków.

 5. Lubomir said

  Piąta Kolumna przy sterze. Zdjęli z rąk kajdany, ale wtłaczają na dusze, jakby powiedział to mistrz Adam Mickiewicz. Dlatego antypolskie szuje tak nienawidzą także Mickiewicza. Im odpowiada repertuaur Lenina, Marksa i Hitlera.

 6. Miro said

  TUTAJ NIC NIE POMOGA LISTY , PROTESTY I TYM PODOBNE . POLACY MUSZA ZACZAC SIE ORGANIZOWAC I ZROBIC LOMOT , JEDYNE WYJSCIE .

 7. aga said

  No ale dlaczego tylko Pan Niekrasz? Przecież z rozkrzyczanej z ŁOPOzycji mogłby ktoś być,i pod listem się dopisać,prawda?
  Ale jaka ŁOPO zycja taki sejm i taki minister….

 8. marcusex said

  & lutego 2014r odbył się w Łodzi pogrzeb Jerzego Woźniaka.

  Jerzy Woźniak urodził się w Łodzi 29 maja 1938 r. W latach 1962-1998 był pracownikiem TVP, początkowo operatorem, realizatorem i reżyserem w łódzkim ośrodku TVP, w latach 1979-89 kierownikiem jego działu realizacji, w latach 1994-98 dyrektorem naczelnym Ośrodka.
  W roku 1998 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Oddziałów Terenowych ds. Programowych TVP, w ramach której opracował projekt Telewizji Regionalnej (3 Program TVP).
  Od 1962 wykładał w Szkole Filmowej w Łodzi. W latach 1987-93 i 1999-2002 pełnił funkcję dziekana Wydziału Operatorskiego, w latach 1993-94 prorektora ds. współpracy z zagranicą, w latach 2002-08 rektora uczelni. Inicjator organizowanego w latach 1993-2011 przez uczelnię Międzynarodowego Festiwalu Szkół Filmowych i Telewizyjnych „Mediaschool”. Współpracował też z uczelniami filmowymi w Jugosławii, Chorwacji i Francji. Jako reżyser teatralny współpracował m.in. z Teatrem Wielkim w Łodzi. (PAP)
  Z relacji uczestnika pogrzebu wiem, że uczestniczyło w nim tysiące ludzi.
  W tym samym dniu chowany był w Warszawie Bohdan Poręba. Ilu było uczestników pochówku? Nie wiem, nie byłem, ale zapewne do tysiąca wiele brakowało.

  A przecież Bohdan Poręba jako reżyser i twórca pozostawił po sobie takie dzieła filmowe jak „Hubal”, Polonia Restituta” czy „Zmartwychwstanie”.
  A jakie dzieła pozostawił po sobie Jerzy Woźniak?
  Poza tym, że tylko był dziekanem, rektorem, redaktorem, realizatorem, żadnych utworów. A żył w tym samym okresie co Bohdan Poręba.
  Tylko, że Woźniakowi nikt nie zarzuca, ze był, sprawował funkcje i czerpał korzyści z bycia członkiem partii, a Porebie wybaczyć tego nie mogą.
  Gdy pierwszy nic nie zrobił dla Polski a drugi wszystko Jej poświęcił.
  I komu dzisiaj oddajemy honory?
  Niech to świadczy o naszej, Polaków, dzisiejszej kondycji moralnej.
  Marek L

  PS. To samo dotyczy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Znów czerwona swołocz odżyła i szczeka na pułkownika.

 9. KARCER TYGODNIOWY DLA DOWÓDCY KOMPANII HONOROWEJ WP!
  Nie chciałem tego pisać od razu. Nie chciałem robić awantury na pogrzebie, ale jak to spostrzegłem – oburzyłem się i z trudem, ale jednak się powstrzymałem przed publicznym zwróceniem uwagi na niegodne zachowanie żołnierzy z kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego przysłanych na pogrzeb Bohdana Poręby. Najpierw zwróciłem uwagę na to, że owi żołnierze z kompanii nie byli należnego, wysokiego wzrostu, nie wyglądali reprezentacyjnie, ściśle rzecz ujmując. Otóż owi młodzieńcy, a było ich jedynie pięciu i nie mieli długiej broni, z której mogliby oddać salwę honorową, co też było despektem dla Św. Pam. Bohdana Poręby – zanim trumna z Nieboszczykiem została przysypana ziemią i zanim został uformowany kopczyk grobowy i Krzyż weń wbity – pozostawili wieńce, które trzymali na lichej platformie z desek obok grobu i uciekli. Ta platforma jest używana ze względów bezpieczeństwa do przykrywania jamy grobowej wykopanej w ziemi, żeby ludzie nie wpadli do niej, gdy już jest wykopana, a uroczystości pogrzebowe są przesunięte w czasie. Zabezpiecza również otwarty grób przed zalaniem wodą deszczową. Po uformowaniu kopca grobowego dobrzy ludzie musieli podnieść z tej ubłoconej platformy porzucone przez owych niewysokich żołnierzy wieńce i złożyć je należycie i godnie – na grobie. Złość mnie na tych bezdusznych sołdatów wzięła, ale było mi również po prostu wstyd. Ech, jakże nisko upadło morale, jakże niekorzystnie wygląda nasza sytuacja militarna.
  Owi odziani w polskie mundury młodzi mężczyźni – zachowali się jak judasze-zdrajcy, jak obojętni na Sprawę Polską przypadkowi pijaczkowie, czasem podnajmowani do urządzania najtańszych uroczystości pogrzebowych, jak internetowa hasbara nie szanująca naszych uczuć narodowych!
  Piszę jeszcze raz i z naciskiem – nie chciałem o tym mówić od razu, powstrzymałem się przed obsobaczeniem tych żołnierzy, nie poruszałem tego tematu również na stypie. Bałem się, że ludzie ruszą i zaczną lincz tych funkcjonariuszy na służbie nad grobem Bohdana Poręby!
  Piszę teraz, po fakcie – żeby była świadomość jaki jest wielki antypolonizm wśród nadzorców naszego wojska. Bo prawdopodobnie ci polscy żołnierze dostali rozkaz, że mają się ewakuować z uroczystości przed ich zakończeniem? O to, że są tak głupi, żeby się po prostu urwać na piwo, albo na inne przyjemności – przecież ich nie podejrzewam?
  Jak dojdziemy kiedyś do władzy – znajdziemy tego dowódcę, który taki antypolski rozkaz wydał i ukarzemy go tygodniowym karcerem. O chlebie i wodzie! A potem go zdegradujemy o dwa stopnie. Chyba że nam wyda decydentów, którzy jemu wydali polecenie poniżającego zachowania wobec Bohdana Poręby i Żałobników, szczególnie Rodziny Zmarłego.
  Możecie Państwo sprawdzić – czy nie kłamię – na filmach, które są na YT.

 10. Mirosław Chandrała said

  Wszyscy żałobnicy podpisali się pod listem Pana Niekrasza, dając wyraz oklaskami, w obecności Bohdana jak i jego ducha , którego czuliśmy że jest z nami.

 11. aga said

  Przez Miłosierdzie Boże,Niech dusza .Bohdana Poręby odpoczywa w pokoju wiecznym amen.

 12. Mieczysław S.Kazimierzak said

  Znakiem czasu było zekranizowanie przez ś.p.Bohdana Porębę sztuki Lusi Ogińskiej ZMARTWYCHWSTANIE.
  Po SPOWIEDZI Cypriana K.Norwida jako gladiatorowi mianowanemu w czasie ceremonii pogrzebowej do stopnia „brygadiera” kultury narodowej,polskiej – mówimy DO ZOBACZENIA.

 13. NowyEkran said

  Pozdrawiam autora strony jak i wszystkich.

  .Znałem osobiście innego Bohdana.

  Powtórzę mój komentarz z portalu z przyszłością(walka o nowyekran.pl trwa):http://jestesmytu.pl/2014/02/ostatnia-droga-bohdana-poreby/

  „Wideo jest już dokumentem.Gratuluję.Cieszy mnie że Bohdan ma co oglądać i że mógł się spotkać z synem.Mam inne podejście do pogrzebów i wiem że chciał tak jak Kilar bardziej „muzyczne” przejściowe pożegnanie.Lubił tradycyjny jazz new orlean.Ukrywał swoje osobiste poglądy.Był szarmancki,Kochał życie.Nawet to burzliwe.Kochały go kobiety.Zabezpieczył dzieci aby mogły być poza Polską.

  Bohdan ty wiesz o czym piszę.Lubiłeś również klezmer music..Z twoim talentem miałeś konkurencję w Polsce i w EU.Gdy umarłeś stałeś się wolnym człowiekiem.Tam nie ma podziałów na Narody,na rasę,na politykę.Spotkaliśmy się jak wiesz,pomimo różnicy wieku Było…wesoło(muzyczne spotkania).Mała dedykacja z Ottawy pomimo tradycji polskiego jazzu Bohdan nie słuchaj haseł.Wiesz doskonale że ta gra toczy się (polityczna)o wpływy,kasę,forsę a nie o dobro mieszkańców Polski.

  Bohdan wiesz że dziennikarze,blogerzy powołują się na Dmowskiego czy na inne osoby z historii zamiast zadbać o swoje konta w Szwajcarii,skupować ziemię,płacić alimenty,dbać o forsę dla dzieci.Dla swoich ale i wszystkich w Polsce.Oni w wielu przypadkach mają w 4 literach katastrofę demograficzną w Polsce.

  Oni dyskutują,szukają winnych a sami nie protestują.Wykorzystują teraz Twoje nazwisko jak Wajda Twoje koncepty,które kradł i stosował jak Zanussi w swoich produkcjach filmowych.O tym wiedzą doskonale wszyscy w branży filmowej.

  Bez Ciebie Bohdan nie było by również wspaniałych spektakli operowych w Polsce.Twoje nazwisko nie zawsze było na plakatach ale twoje porady były tak cenne że zawsze miałeś tantiemy a Pagart korzystał z Twoich Porad.

  Bohdan,Na Zdrowie,Tym razem tylko z…jazzem.

 14. Subiekt L. z "Lalki" B. Prusa dawnej Adam said

  Ad 7
  Pani Ago.
  Ma Pani słuszna rację.
  Czy na pogrzebie była ekipa PIS ??? – może za duże koszty jak na taką partię (ale na Majdan, chociaż daleko to pojechali
  chociaż olbrzymia większość Ukraińców zawsze będzie hołubiła BANDERĘ, którego Polacy na pewno nie będą kochać).
  A ekipa Ojca Rydzyka ??? – czy Nasz Dziennik zamieścił chociaż wzmiankę o Jego śmierci ??? – ja się nie doczytałam.
  A podobno Pan Bogdan „pisywał” również w Naszym Dzienniki.
  Mój Boże w czasie okupacji hitlerowskiej setki Polaków ukrywało Żydów za co groziła „czapa”, a dzisiaj „niby Polacy”,
  „niby patrioci” BOJĄ SIĘ PUBLICZNIE SIĘ POJAWIĆ NA POGRZEBIE WIELKIEGO POLAKA, a nawet zamieścić
  wzmiankę o JEGO ŚMIERCI.
  OHYDA, OHYDA, OHYDA.

 15. Jacek said

  ad NowyEkran

  Jakis Blavatzky – klezmer sie „objawil”, urzadza seanse spirytualistyczne i pod pozorem „rozmowy zduchem”:

  -tlumaczy w jakiej „duchowej zazylosci” jest ze zmarlym i jak „jest w niebie”, przy okazji czyniac nonsensownym „w wymiarze wiecznym” publicznie wyznawany patriotyzm zmarlego :

  „Spotkaliśmy się jak wiesz,pomimo różnicy wieku Było…wesoło(muzyczne spotkania).”

  „Bohdan ty wiesz o czym piszę.Lubiłeś również klezmer music..Z twoim talentem miałeś konkurencję w Polsce i w EU.Gdy umarłeś stałeś się wolnym człowiekiem.Tam nie ma podziałów na Narody,na rasę,na politykę.”

  -robi ze zmarlego klamce:

  „Znałem osobiście innego Bohdana.”, „Ukrywał swoje osobiste poglądy”

  – oraz „ujwania” jego zycie sosbiste:

  „Kochał życie.Nawet to burzliwe.Kochały go kobiety.Zabezpieczył dzieci aby mogły być poza Polską.”

  – i daje zmarlemu rady powolujac sie na to co on „wie” o tym co zmarly „wie”:

  „Mała dedykacja z Ottawy pomimo tradycji polskiego jazzu Bohdan nie słuchaj haseł. Wiesz doskonale że ta gra toczy się (polityczna)o wpływy,kasę,forsę a nie o dobro mieszkańców Polski.”

  – wszystkich uznajacych publicznie patriotyzm zmarlego zrownuje z wajdami:

  „Bohdan wiesz że dziennikarze,blogerzy powołują się na Dmowskiego czy na inne osoby z historii zamiast zadbać o swoje konta w Szwajcarii,skupować ziemię,płacić alimenty,dbać o forsę dla dzieci.Dla swoich ale i wszystkich w Polsce.Oni w wielu przypadkach mają w 4 literach katastrofę demograficzną w Polsce.

  Oni dyskutują,szukają winnych a sami nie protestują.Wykorzystują teraz Twoje nazwisko jak Wajda Twoje koncepty”

  – aby sie „uwiarygodnic” schlebia zmarlemu, ktorego opluwa:

  „Wykorzystują teraz Twoje nazwisko jak Wajda Twoje koncepty,które kradł i stosował jak Zanussi w swoich produkcjach filmowych.O tym wiedzą doskonale wszyscy w branży filmowej.

  Bez Ciebie Bohdan nie było by również wspaniałych spektakli operowych w Polsce.Twoje nazwisko nie zawsze było na plakatach ale twoje porady były tak cenne że zawsze miałeś tantiemy a Pagart korzystał z Twoich Porad.”

  – no i „oczywiscie” przystepuje do duchowej biesiady (od biesow) ze zmarlym:

  „Bohdan,Na Zdrowie,Tym razem tylko z…jazzem.”

  co za gnoj.

  Takie wypisy swiadcza o tym kto i za co nienawidzil sp. Bohdana Poreby i nienawidzi Go, jak kazdego Polaka, poza grob.

 16. Jacek said

  PS

  tak podpisuja sie talmudysci, mszcza sie za probe publicznego ujawnienia prawdy o Jedwabnym.

 17. Jacek said

  a tu mozna przeczytac o koszernym „przemysle filmowym”:

  Gorsze od śmierci http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3022

 18. NowyEkran said

  Jacek powiedział/a

  2014-02-08 @ 14:52
  ad NowyEkran
  Typuję na nalot z neon24.pl na wirtualnapolonia.

  Tonderski czy Spirito a może Wojtas?Boicie się Towarzysze przeszłości z ex-PRL?
  Oprócz Tonderskiego.

  Te same legendy i teksty co u oprawców Popieluszki ?

  Płaciłem podatki w ex-PRL,ignorancie,60% od dziecka.Byłem najmłodszym w ex-PRL 1 koncermistrzem w Operze.Podróżwałem i zarabiałem od 8(!) roku życia w dolarach.Znałem Kilara,Pendereckiego,Porębę,K.Dębskiego i innych znakomitych twórców w ex-PRL a ty mi tutaj z kłamstwami po pogrzebie Poręby wylatujesz?Odrzucasz jak fanatycy z PZPR Jazz,który lubiał Bohdan Poręba?

  Bohdan był dynamicznym Twórcą a nie słabym skarżącym się na życie z powodu „żydów” w Polsce.

  Czy mam tutaj wymienić kompozytorów żydowskiego pochodzenia w Polsce,którzy współpracowali
  z Bohdanem,ignorancie?

  Boicie się Lipskiego dlatego Blokady kont na neon24.pl?

  A teraz dla Bohdana i innych.

  ” W 1963 r. po wyreżyserowaniu filmu o żołnierzach gen. Stanisława Maczka „Daleka jest droga” stracił na kilka lat możliwość pracy w zawodzie filmowca. Zajął się teatrem, tworząc m.in. spektakl piosenek partyzanckich „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”.

  Lucjan Marian Kaszycki,

  http://www.polmic.pl/index.php?option=com_mwosoby&id=337&view=czlowiek&litera=12&Itemid=5&lang=pl

  Muzyka do filmu Droga na Zachód w reż. Bohdana Poręby (1961)

  Dzikie pola
  Muzyka – Jewgienij Doga
  Film -„Siwa Legenda” Bohdana Poręby.

  Dorzuć polan do ogniska
  Niech się tli do rana.
  Złotą broszą księżyc błyska
  Krzyżom na kurhanach.
  _______________________

  Nie masz wiedzy o polskiej KULTURZE,TRADYCJI ,MUZYCE,O FILMIE.

  Bohdan miał nawet propozycje jako Polak z Holywood.

  Specjalnie nie podaJę WIKI gdyż to jest za trudne dla wroga polskiej Kultury i tradycji.

  Jacek powiedział/a

  2014-02-08 @ 14:52.Podaje Link z Polski: a ja podaję dla pełnego strachu komentującego.
  http://www.filmweb.pl/person/Bohdan+Por%C4%99ba-47459

  Reżyseria

  2007
  ZMARTWYCHWSTANIE
  Widowisko telewizyjne
  Reżyseria
  1991
  SIWA LEGENDA
  Film fabularny
  Reżyseria, Producent
  1989
  TAJNY WIĘZIEŃ STANU
  Spektakl telewizyjny
  Adaptacja, Reżyseria
  1988
  PENELOPY
  Film fabularny
  Reżyseria
  1986
  ZŁOTY POCIĄG
  Film fabularny
  Reżyseria
  1983
  KATASTROFA W GIBRALTARZE
  Film fabularny
  Reżyseria
  1982
  POLONIA RESTITUTA
  Serial fabularny
  Reżyseria
  1980
  POLONIA RESTITUTA
  Film fabularny
  Reżyseria
  1977
  GDZIE WODA CZYSTA I TRAWA ZIELONA
  Film fabularny
  Reżyseria
  1976
  RZECZ LISTOPADOWA
  Spektakl telewizyjny
  Reżyseria, Opracowanie tekstu
  1975
  JAROSŁAW DĄBROWSKI
  Film fabularny
  Reżyseria
  1973
  HUBAL
  Film fabularny
  Reżyseria, Dialogi
  1971
  JADĄ GWIŻDŻE
  Film fabularny – krótkometrażowy
  Reżyseria
  1970
  PRAWDZIE W OCZY
  Film fabularny
  Scenariusz, Reżyseria
  1969
  GNIEWKO SYN RYBAKA
  Spektakl telewizyjny
  Reżyseria
  1967
  PIERWSZE KROKI
  Spektakl telewizyjny
  Reżyseria
  1965
  DZIEŃ OSTATNI DZIEŃ PIERWSZY
  Film fabularny – telewizyjny
  Scenariusz, Reżyseria
  NAD ODRĄ
  1963
  DALEKA JEST DROGA
  Film fabularny
  Reżyseria
  1961
  DROGA NA ZACHÓD
  Film fabularny
  Reżyseria
  1959
  APEL POLEGŁYCH
  Film dokumentalny
  Reżyseria
  1959
  LUNATYCY
  Film fabularny
  Scenariusz, Reżyseria
  1957
  WYSPA WIELKIEJ NADZIEI
  Film dokumentalny
  Scenariusz, Reżyseria
  1955
  I DLA NAS ŚWIECI SŁOŃCE
  Etiuda szkolna
  Scenariusz, Reżyseria
  1954
  NORD FF1
  Etiuda szkolna
  Scenariusz, Reżyseria
  Producentschowaj

  1991
  SIWA LEGENDA
  Film fabularny
  Reżyseria, Producent
  Adaptacjaschowaj

  1989
  TAJNY WIĘZIEŃ STANU
  Spektakl telewizyjny
  Adaptacja, Reżyseria
  Scenariuszschowaj

  1977
  ZNAK ORŁA
  Serial fabularny
  Scenariusz
  1970
  PRAWDZIE W OCZY
  Film fabularny
  Scenariusz, Reżyseria
  1965
  DZIEŃ OSTATNI DZIEŃ PIERWSZY
  Film fabularny – telewizyjny
  Scenariusz, Reżyseria
  NAD ODRĄ
  1959
  LUNATYCY
  Film fabularny
  Scenariusz, Reżyseria
  1957
  WYSPA WIELKIEJ NADZIEI
  Film dokumentalny
  Scenariusz, Reżyseria
  1955
  I DLA NAS ŚWIECI SŁOŃCE
  Etiuda szkolna
  Scenariusz, Reżyseria
  1954
  NORD FF1
  Etiuda szkolna
  Scenariusz, Reżyseria
  Opracowanie tekstu
  1976
  RZECZ LISTOPADOWA
  Spektakl telewizyjny
  Reżyseria, Opracowanie tekstu
  Dialogi
  1973
  HUBAL
  Film fabularny
  Reżyseria, Dialogi
  Reżyser
  1968
  TABLICZKA MARZENIA
  Film fabularny
  Reżyser II
  Opieka artystyczna

  1978
  ZAPOWIEDŹ CISZY
  Film fabularny
  Opieka artystyczna (w napisach określenie funkcji: Nadzór artystyczny)
  Bohaters
  2009
  PRAWDA, DOBRO I PIĘKNO. FILM O BOHDANIE PORĘBIE
  Film dokumentalny
  Bohater
  Nagrody indywidualne
  1977
  GDZIE WODA CZYSTA I TRAWA ZIELONA
  Lublin (Międzynarodowe Forum Filmowe „Człowiek-Praca-Twórczość”) Grand Prix
  1977
  GDZIE WODA CZYSTA I TRAWA ZIELONA
  Gdynia (do 1986 Gdańsk) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych; od roku 2012 Gdynia Film Festival) Nagroda Publiczności
  1974
  HUBAL
  Sopot (FF) Statuetka Wolności
  1974
  HUBAL
  Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Złoty bilet (nagroda kierowników kin)
  1973
  HUBAL
  Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka
  1972
  PRAWDZIE W OCZY
  Nagroda CRZZ (Centralna Rada Związków Zawodowych)
  1958
  WYSPA WIELKIEJ NADZIEI
  Syrenka Warszawska (Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii: film krótkometrażowy;

  Przestań się ośmieszać gdy piszesz O Porębie ignorancie i agitatorze.

  Zapoznaj się z twórcami,kompozytorami z którymi współpracował Bohdan Poręba

  W realu gwarantuje Tobie jak podasz nazwisko urlop z pięknymi pielęgniarkami za obrażanie…….

  Ile daliście wdowie po Porębie aby mogła normalnie żyć po śmierci męża?

  50.000 Euro czy 125.000 Euro a może te 100.000 zatrzymane przez Bosaka z RN?
  Z fundacji ,która miała wyprodukować film i marzenie Poręby!!!?

  Autor Blogu i strony wybaczy mi wybaczy mi ale jak czytam martwe teksty z przeszłości
  agitatorów to ponosi mnie temperament….

  Z Poważaniem Marek Lipski,Niemcy(119 metrów za Nysą)

 19. Jacek said

  ad NowyEkran #18

  Blavatzky zaorbitowal.

 20. Jacek said

  Bardzi warto przeczytac:

  Stanisław Michalkiewicz Dwie strategie

  http://www.pch24.pl/dwie-strategie,20945,i.html

 21. NowyEkran said

  Jacek powiedział/a

  2014-02-08 @ 17:00
  ad NowyEkran #18

  Blavatzky zaorbitowal.:::::::::
  ________________________________
  Trolu ,który piszesz nie na temat.Masz szczęście że ukrywasz

  się i masz paniczny strach …

  Rozumiem że nie masz wiedzy i nie chcesz napisać o Bohdanie Porębie i skradzionych przez Bosaka z Ruchu Narodowego pieniędzy.

  Nie masz odwagi pochwalić śp.Bohdana Poręby?

  Gdyby nie Poręba to nie było by forsy dla fundacji ,która miała w planie produkcję filmu w reżyserii Poręby.Gdzie jest ta FORSA?

  Szkoda że OHP Ciebie nie nauczyło wykonywać rzetelnie zadań dla polskich patriotów.

  Bohdan będzie miał pomnik nawet gdybym miał go sam, zbudować i to w Niemczech ignorancie.

 22. Analityk said

  Jedwabne kłamstwo w Ogrodzie Krasińskich. Pokłosie błędu Lecha Kaczyńskiego

  Jan Bodakowski

  Trwające właśnie prace archeologiczne mające na celu odnalezienie archiwum Bundu, jakie toczą się w warszawskim Ogrodzie Krasińskich, podważają zasadność zablokowania ekshumacji w Jedwabnem, którego dopuścił się Lech Kaczyński.

  Przypomnijmy, że w 2001 roku, gdy rozpoczęto ekshumację w Jedwabnem, Lech Kaczyński był ministrem sprawiedliwości, a Ewa Juńczyk-Ziomecka (w latach 2006-2010 podsekretarz i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego) była dyrektorem do spraw rozwoju Muzeum Historii Żydów Polskich. Po jej telefonie Lech Kaczyński przybył na wielogodzinne rozmowy do Muzeum, po których zdecydował o zablokowaniu ekshumacji w Jedwabnem.

  – To, co działo się między 30 maja a 4 czerwca 2001 roku, było raczej parodią ekshumacji. Przeprowadzeniu rzetelnych prac sprzeciwili się bowiem rabini, argumentując, że wykopywanie zwłok jest sprzeczne z religią żydowską – opowiadał później prof. Andrzej Kola, który miał je przeprowadzić. Kaczyński uznał, że głos rabinów ma większe znaczenie niż prawda materialna i zabronił kontynuacji wykopalisk.

  Antypolski ruch Kaczyńskiego

  Prawdziwa motywacja decyzji Kaczyńskiego miała wiele wspólnego z religią, ale nie z judaizmem, tylko z religią holokaustu. Wykopanie zbyt małej ilości resztek kostnych oraz łusek skompromitowałoby bowiem ostatecznie Jana Tomasza Grossa oraz wszystkich jego stronników, którzy zaangażowali się w propagowanie jego konfabulacji, na których ufundowano mit o zaangażowaniu „zwykłych sąsiadów – Polaków” w holokaust. Wyjście na jaw prawdy dotknęłoby tak wielu polityków i publicystów zaangażowanych w antypolską akcję Grossa, że wybrano pogrzebanie jej razem z kośćmi zamordowanych Żydów pod absurdalnie brzmiącym pretekstem.

  Dziś rabini nie protestują

  Dwanaście lat później, podczas prac archeologicznych prowadzonych w warszawskim Ogrodzie Krasińskich, mających na celu odnalezienie archiwum Bundu (niezależnej od Sowietów, ale sojuszniczej wobec ZSRR, najsilniejszej komunistycznej partii Żydów) natknięto się na kości, które wedle wszelkiego prawdopodobieństwa należały do Żydów. Tym razem jednak wykopalisk nie przerwano. Nie odezwał się w tej sprawie żaden rabin, nikt nie przedstawił teorii, że znalezionych kości nie można ruszać, bo na to nie pozwala judaizm – jak to zrobiono w przypadku Jedwabnego. Wręcz przeciwnie – okazało się, że żydowskie kości ruszać jak najbardziej można, a na warszawskim Cmentarzu Żydowskim znajduje się nawet specjalna kwatera dla takich znalezisk. Przy okazji przypomniano, że podczas powojennego porządkowania i odbudowywania terenów stołecznego getta na podobne znaleziska natykano się regularnie, jednak nigdy nikomu do głowy nie przyszło, by wysunąć teorię, że znalezione kości powinny po wsze czasy leżeć na miejscu znaleziska, a ktoś, kto je ruszy, obrazi Żydów.

  Badania na zlecenie ŻIH

  W części parku (niedostępnego obecnie dla Warszawiaków i zmyślnie otoczonego nowym, wykutym kilkumetrowym parkanem) leżącej przy ulicy Świętojerskiej nadal więc prowadzone są zaawansowane prace archeologiczne. Według relacji nieżyjącego już Marka Edelmana, w miejscu badań archeologicznych, przed wybuchem powstania w getcie, komuniści żydowscy ukryli archiwum Bundu. Teraz postanowiono je odnaleźć. Swoją drogą zastanawiające jest – ze względu na zabezpieczenia wykopalisk, niedostępność dla osób postronnych, skalę zaangażowanych środków, ogromne koszty – co w tym archiwum jest tak cennego, że rozpoczęto te prace.

  Poszukiwania archeologiczne zostały rozpoczęte po apelu przedstawicieli społeczności żydowskiej, w tym Pawła Śpiewaka, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Prace archeologiczne sfinansowano decyzją Rady Warszawy z pieniędzy podatników. Odnalezione szczątki z Ogrodu Krasińskich i z innych miejsc badań archeologicznych, gdzie znajdowały się żydowskie zwłoki, po zabezpieczeniu przez policję i zbadaniu w Zakładzie Medycyny Sądowej przekazywane są społeczności żydowskiej i – jak wspomniano wyżej – grzebane na Cmentarzu Żydowskim.

  Wznowić ekshumację w Jedwabnem

  Warszawskie wykopaliska wyraźnie świadczą o tym, że uzasadnienie religijne dla blokady ekshumacji w Jedwabnem było tylko głupim pretekstem. Warto może więc wznowić ekshumację – co jest dziś o tyle trudniejsze, że na miejscu tragedii stanął pomnik wraz z zamurowanym otoczeniem. Wydaje się jednak, że prawda jest ważniejsza od tej konstrukcji.

 23. NC said

  Re 13: Hasbara już dała głos. Zdemaskowała się niezdolnością użycia wołacza.

 24. 6.Miro powiedział/a
  2014-02-08 @ 08:59
  TUTAJ NIC NIE POMOGA LISTY , PROTESTY I TYM PODOBNE . POLACY MUSZA ZACZAC SIE ORGANIZOWAC I ZROBIC LOMOT , JEDYNE WYJSCIE .

  Jest inne wyjście Nie można dać się sprowokować do rozwiązania siłowego na ulicy..Trzeba poprzeć apel śp pani Anny Walentynowicz i zbojkotować ten układ z Magdalenki w wyborach do sejmu w 2015 roku.Jest jeszcze czas żeby się zorganizować Niech każdy sam sobie odpowie na pytanie co ma z tego że chodzi na wybory.Jeśli do tego czasu nie pojawi się jakaś polska opcja patriotyczna to lepiej zostać w domu.Apel pani Walentynowicz znajduje się na stronie internetowej http://www.stowarzyszeniedemokracjausa.com Stefan Michał Dembowski Ps zapraszamy do dyskusji na ten temat

 25. 10.Mirosław Chandrała powiedział/a
  2014-02-08 @ 11:32
  Wszyscy żałobnicy podpisali się pod listem Pana Niekrasza, dając wyraz oklaskami, w obecności Bohdana jak i jego ducha , którego czuliśmy że jest z nami.

  Proponuję aby każdy kto solidaryzuje się w pamięci z Bogdanem Porębą i na dodatek nie boi się ,niech skopiuje list Niekrasza i wyśle do ministra kultury .Takie akcje należało by w Polsce zainicjować.Jeśli przyjdzie do ministerstwa nawet kilkaset listów to tego faktu nie da się ukryc.Bądźmy znowu Solidarni jak mówiła za zycia pani Anna Walentynowicz.Stefan Michał Dembowski http://www.stowarzyszeniedemokracjausa.com Ps .dobrze by było aby POLONIA przyłączyła się do tej akcji.

 26. 14.Subiekt L. z „Lalki” B. Prusa dawnej Adam powiedział/a
  2014-02-08 @ 14:27
  Ad 7
  Pani Ago.
  Ma Pani słuszna rację.
  Czy na pogrzebie była ekipa PIS ??? – może za duże koszty jak na taką partię (ale na Majdan, chociaż daleko to pojechali
  chociaż olbrzymia większość Ukraińców zawsze będzie hołubiła BANDERĘ, którego Polacy na pewno nie będą kochać).
  A ekipa Ojca Rydzyka ??? – czy Nasz Dziennik zamieścił chociaż wzmiankę o Jego śmierci ??? – ja się nie doczytałam.
  A podobno Pan Bogdan “pisywał” również w Naszym Dzienniki.
  Mój Boże w czasie okupacji hitlerowskiej setki Polaków ukrywało Żydów za co groziła “czapa”, a dzisiaj “niby Polacy”,
  “niby patrioci” BOJĄ SIĘ PUBLICZNIE SIĘ POJAWIĆ NA POGRZEBIE WIELKIEGO POLAKA, a nawet zamieścić
  wzmiankę o JEGO ŚMIERCI.
  OHYDA, OHYDA, OHYDA.

  A dlaczego na pogrzebie Bohdana Poreby miał by być PiS,Przecież to partia żydowska,antypolska a Bogdan Poręba należał do Grunwald u Moczara. Ale na pogrzeb przyszedł przyjaciel Bohdana Poręby Bolesław Szenicer przewodniczący Gminy Wyznaniowej Starozakonnych w RP .Był na mszy w kościele oraz podczas ceremoni pochówku na cmentarzu na Wólce Węglowej.Ps nie wszyscy żydzi są żli tak samo jak nie wszyscy Polacy są dobrzy.Proszę sobie zadać trochę trudu i poczytać o żydzie który przeszedł na wiarę chrześcijańską Roman Brandstaetter .Proszę też zapoznać się z jego piesnią boże zegary.Może to pozwoli niektórym zrozumieć sens tego wszystkiego co się dzieje w naszym życiu Stefan Michał Dembowski http://www.stowarzyszeniedemokracjausa.com New York

 27. Jacek said

  ad NowyEkran #21

  Blavatsky sie przegrzewa przy schodzeniu z orbity. A co na to kontrola lotu?

 28. 1.marcusex powiedział/a
  2014-02-08 @ 00:23
  Czy to nie znamienne? Dwie wielkie tragiczne postacie Ryszard Poręba i Ryszard Kukliński. Pierwszy dzisiaj został pochowany, 10 rocznica śmierci drugiego nadchodzi. Obaj tak wiele zrobili dla Polski, obaj tak bardzo dzisiaj opluwani. Czy my jeszcze czujemy po polsku?
  Marek L

  Panie Marku, chociaż jeszcze pana nie poznałem to zapewniam pana że miliony Polaków w Polsce i poza jej granicami czują po polsku.Na wszystko przychodzi odpowiedni moment Polacy już się przebudzili.Świadczą o tym banery rozwieszane na meczach piłkarskich, marsz 11 listopada, akcje narodowców przeszkadzających żydowskim pseudoautorytetom,rajd katynski polskich motocyklistów i jeszcze wiele innych akcji włącznie z tą na Woodstoku gdzie Miecugow dostał po ryju.Jest tylko jeden problem,Polacy nadal chodzą na wybory i głosuja na antynarodowe,antypolskie PO,PiS,PSL,SLD,PJN,Solidarna Polska,Ruch Paligłupa.Dlatego nasze stowarzyszenie nagłasnia apel pani Anny walentynowicz o bojkot wyborów w 2015 roku.Jesli do tego czasu nie powstanie polska formacja narodowa to lepiej zostać w domu i zbojkotowac wybory.Stefan Michal Dembowski http://www.stowarzyszeniedemokracjausa.com

 29. 4.adsenior powiedział/a
  2014-02-08 @ 04:48
  No cóż, kanalie dopuściliśmy do władzy, osobników, działających na szkodę Polski i Polaków.

  No cóż daliśmy się oszukać na fali entuzjazmu Solidarności i Wałęsy.To powinno nas czegoś nauczyć.Teraz już wiemy kto jest kim i nikogo nam już obcego nie podstawią ale musimy im tą władze odebrać bo sami jej nie oddadzą Są dyskutowane dwa sposoby na odebranie Im władzy.Pierwszy to duży ruch społeczny i pójście na wybory a drugi to poparcie apelu śp. pani Anny Walentynowicz o bojkot wyborów.Nasze stowarzyszenie na dzień dzisiejszy popiera bojkot wyborów.Za bojkotem przemawia fakt że PKW fałszuje dane dotyczące frekwencji wyborczej.W wyborach w 2011 roku frekwencja wyniosła 35,65% a PKW podała że 48,89% . Oznacza to że kto liczy głosy ten wygrywa.Widać jak im zależy na wysokiej frekwencji.Każdy we własnym sumieniu musi podjąć decyzję jak się zachować w dniu wyborów.Należy przede wszystkim nie głosować na antypolskie partie zasiadające obecnie w sejmie.Wszystkie te partie są antynarodowe.Kto tego nie rozumie ten nie rozumie co się w Polsce stało.Apel znajduje się na stronie http://www.stowarzyszeniedemokracjausa.com Zapraszam do dyskusji na ten temat Stefan Michał Dembowski

 30. 7.aga powiedział/a
  2014-02-08 @ 10:08
  No ale dlaczego tylko Pan Niekrasz? Przecież z rozkrzyczanej z ŁOPOzycji mogłby ktoś być,i pod listem się dopisać,prawda?
  Ale jaka ŁOPO zycja taki sejm i taki minister….

  Ty też możesz się podpisać i przyłączyć do apelu Stowarzyszenia Demokracja USA z Nowego Yorku .Każdy może wydrukować list i wysłać go pocztą zwykłą lub internetową do ministra kultury .Wystarczy chcieć i przestać się bać.Dużą rolę w tej akcji może odegrać POLONIA . Nie wystarczy ograniczać sie do komentowania wydarzeń w Polsce i na świecie pod pseudonimem.Od dłuższego juz czasu namawiam na wszystkich portalach aby podpisywać się z imienia i nazwiska.Przestańcie bać się być Polakami w Polsce i poza jej granicami Stefan Michał Dembowski http://www.stowarzyszeniedemokracjausa.com

 31. Jacek said

  ad Stefan Michał Dembowski

  „Należy przede wszystkim nie głosować na antypolskie partie zasiadające obecnie w sejmie.Wszystkie te partie są antynarodowe.Kto tego nie rozumie ten nie rozumie co się w Polsce stało.”

  Ma Pan racje, z tym, ze one nie sa antynarodowe, one sa antypolskie jak sam Pan stwierdza, wlasnie dlatego, ze sa „narodowo” uwarunkowane.

 32. 8.marcusex powiedział/a
  2014-02-08 @ 11:02
  & lutego 2014r odbył się w Łodzi pogrzeb Jerzego Woźniaka.

  A przecież Bohdan Poręba jako reżyser i twórca pozostawił po sobie takie dzieła filmowe jak “Hubal”, Polonia Restituta” czy “Zmartwychwstanie”.
  A jakie dzieła pozostawił po sobie Jerzy Woźniak?
  Poza tym, że tylko był dziekanem, rektorem, redaktorem, realizatorem, żadnych utworów. A żył w tym samym okresie co Bohdan Poręba.
  Tylko, że Woźniakowi nikt nie zarzuca, ze był, sprawował funkcje i czerpał korzyści z bycia członkiem partii, a Porebie wybaczyć tego nie mogą.
  Gdy pierwszy nic nie zrobił dla Polski a drugi wszystko Jej poświęcił.
  I komu dzisiaj oddajemy honory?
  Niech to świadczy o naszej, Polaków, dzisiejszej kondycji moralnej.
  Marek L

  PS. To samo dotyczy pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Znów czerwona swołocz odżyła i szczeka na pułkownika.

  Polacy nadal są podzieleni.Ten podział rozpoczoł się podczas kampani wyborczej prezydenckiej,kiedy Mazowiecki zgłosil swoją kandydaturę.To było zaplanowane.Tak jest do dzisiaj,Dzielą nas krzyzem,Smoleńskiem, stanem wojennym i Kuklińskim Każdy pretekst jest dobry aby tylko Polacy nie porozumieli się ponad głowami władzy.Zrozumiała to śp pani Anna Walentynowicz pisząc w 2011 roku apel o bojkot wyborów.Wierzyła że Polacy pójdą po rozum do głowy i pokonają podziały .Niestety tak się nie stało i pani Ania nie doczekała tej chwili .Nie mamy innego wyjścia albo zorganizujemy się w bojkocie przeciwko temu antypolskiemu i antyludzkiemu systemowi albo ten zorganizowany już system wynarodowi nas do końca i pozostaniemy kolonią zarządzaną przez obce nam cywilizacje.Wybór należy do nas samych.Niech każdy we własnym sumieniu odpowie sobie czy chodząc na wybory nie przyczynił się do trwania tego systemu władzy.Co mamy z tego że od 24 lat wybieramy wciąż tych samych szubrawców?Czas się zreflektować.Kolejne wybory do sejmu będa w 2015 roku Stefan Dembowski http://www.stowarzyszeniedemokracjausa.com

 33. 31.Jacek powiedział/a
  2014-02-09 @ 14:10
  ad Stefan Michał Dembowski

  “Należy przede wszystkim nie głosować na antypolskie partie zasiadające obecnie w sejmie.Wszystkie te partie są antynarodowe.Kto tego nie rozumie ten nie rozumie co się w Polsce stało.”

  Ma Pan racje, z tym, ze one nie sa antynarodowe, one sa antypolskie jak sam Pan stwierdza, wlasnie dlatego, ze sa “narodowo” uwarunkowane.

  Panie Jacku dziękuję że pan się zgadza z tą opinią.Proszę zapoznać się z apelem pani Ani i jesli się pan nie obawia to proszę do nas napisać gdyż nie o wszystkim możemy tu dyskutować Pozdrawiam Stefan Michał Dembowski http://www.stowarzyszeniedemokracjausa.com

 34. sudah said

  płaczę Przyjacielu………….płaczę……

 35. Alina said

  http://marucha.wordpress.com/2014/02/10/oswiadczenie-lekarza-o-smierci-bohdana-poreby/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: