Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Piotr Szubarczyk – Kalendarz polski codzienny: 9 lutego 1990. Znak Polaków

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-02-09

9 lutego 1990

Foto: Orzeł Biały – godło Rzeczypospolitej Polskiej, według wzoru i kolorystyki dziś obowiązującej na mocy ustawy Sejmu RP (2005). Projekt z roku 1927, autorstwa Zygmunta Kamińskiego, zmodyfikowany w roku 1990 przez Andrzeja Heidricha.

 

Znak Polaków

Sejm kontraktowy” z lat 1989-91 nie był prawdziwym sejmem polskim, aż 65% „posłów” pochodziło spod Okrągłego Stołu, byli mianowańcami rządzącej w Polsce partii sowieckiej – PZPR.

Mimo to kilka ustaw tego „sejmu” zasługuje na przypomnienie. Jedną z nich była ustawa z 9 lutego 1990 r. o zmianie godła. W art. 2 zapisano: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

W pierwszych latach Polski sowieckiej wielu rodaków szło do więzienia za manifestowanie przywiązania do wizerunku Orła Białego, któremu Stalin kazał wyłamać koronę – dla podkreślenia, że Polsza – narodna respublika jest terytorium zależnym od Sowietów, więc nie przysługuje jej królewski atrybut królewskiego, wolnego narodu.

Zmiana godła w roku 1990 nie zrobiła jednak na Polakaach większego wrażenia. Powszechna była świadomość, że nie jest ona prawdziwa, rzetelna; że nie wynika z ducha narodu, raczej z potrzeby z miany dekoracji, tak jak wcześniejsza zmiana nazwy państwa z PRL na Rzeczpospolitą Polską (29 grudnia 1989).

Sam tytuł ustawy był w gruncie rzeczy obraźliwy dla powagi i majestatu Rzeczypospolitej Polskiej. To była ustawa o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem Rzeczpospolita Polska nie wymagała przecież żadnej „zmiany przepisów”! Zmiany przepisów wymagała Polska sowiecka – PRL! To powinna być ustawa unieważniająca „przepisy” przyjęte przez „sejm” Polski sowieckiej i przywracająca (a nie zmieniająca!) godło Polski!

W tekście ustawy, opublikowanej w „Dzienniku Ustaw” nr 10/1990, poz. 60, wyrażenie orzeł biały zapisano małymi literami! Do tego poważny błąd merytoryczny. Przez godło rozumie się przecież sam wizerunek Orła Białego. Przyjęty w ustawie wizerunek był już nie godłem, lecz herbem Polski (godło + tarcza).

Sejm kontraktowy zaaplikował Polakom kurację – od upodlenia sowieckiego po pozory niepodległości. Zamiast powrotu do symboli i imponderabiliów narodowych – wygumkowanie tego, co było zbyt rażące i nieudolne domalowywanie zewnętrznych pozorów niepodległego państwa.

Peerelowskie godło wisiało jeszcze długo na urzędach państwowych, na budynkach i w budynkach użyteczności publicznej z domalowaną – najczęściej nieudolnie i tandetnie – koroną. Taka praktyka była lekceważeniem narodowego znaku dla jakichś iluzorycznych „oszczędności”.

Orzeł Biały z roku 1927 zawierał błędy w sztuce heraldycznej, które można było poprawić po roku 1990, ale do dziś tego nie zrobiono. Przede wszystkim zakończenia przepaski Orła powinny mieć kształt trójliścia a nie gwiaździstej rozety. To nasuwa bowiem wielu znawcom skojarzenia z symboliką masońską. W niektórych środowiskach narodowych proponuje się nawet z tego powodu powrót do wizerunku Orła Białego, który obowiązywał w odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 1927 i który towarzyszył żołnierzowi polskiemu w zwycięskim cudzie nad Wisłą. Rzecz warta uwagi i przemyślenia. Symbole narodowe to nie dekoracje. Ich wymowa powinna być głęboka, jednoznaczna i zrozumiała dla każdego Polaka. Sprawa ostatecznego godła i herbu RP jest chyba jeszcze ciągle przed nami.

Piotr Szubarczyk
Reklamy

Komentarzy 8 to “Piotr Szubarczyk – Kalendarz polski codzienny: 9 lutego 1990. Znak Polaków”

 1. Zgadzam sie z ostatnim paragrafem. W IIej RP tez „przesladowali” za Orla Bialego. Te „gwiazdy” sa definitywnie masonskie. Orzel tez mial Krzyz na piersi. Nie tylko na koronie.

 2. Zenek said

  to samo chciałem napisać co Pan Krzysztof Nowak. Gwiazdy, żeby tylko „masońskie”, to są satanistyczne pentagramy z żydowskiej kabały.

 3. marian44 said

  Obecny orzeł ma koronę książęcą. I fajnie jest, nikomu to nie przeszkadza 😦 – złośliwcy.

 4. Victoria said

  A teraz popatrzcie Panstwo na dziob orla, ktorego zreperowaly nam moski i wywrocily do gory nogami. Jak wyglada dziob orla ( gorna czesc zawsze dluzsza od dolnej), ale masonskie icki wszystko co piekne i zgodne z natura musza wywrocic do gory nogami. Takie schorzenie dolega im od wiekowi roznosza to po swiecie. Zaraza. Prosze sobie obejrzec Orla Polski Niepodleglej z 1919 roku, ktory nawet 10 lat nie dozyl, bo sie do niego straszni i postepowi dorwali szybciutko.

  Tego dzioba ze zmijowatym czy szatanskim jezykiem jakos nikt nie chce zauwazyc.

  Czas najwyzszy zrobic porzadek z zydowskim zarzadem i ich herbem! Niech sobie zabieraja swoje dupska i wyprodukowane przez siebie orzelki z tego kraju.
  Kazdy porzadny Polak rezygnuje z kupna koszulki z zydowskim ptakiem. Kiedy wszyscy zaczniemy pytac o koszulki z orlem z roku 1919,
  z korona z krzyzem i tylko takie kupowac, to przynajmniej na ulicach zrobi sie przyjemniej.

 5. La Reine Toronto said

  Re: 4
  a moze ma Pani wizerunek tego naszego Orla z roku 1919? Warto przypomniec rodakom.

  A Pilsudski tez naszego Orla zmienil i gwiazdkami ‚ozdobil’.

  Moze ktos z Panstwa przedstawi kolejno wizerunki?

 6. Victoria said

  Prosze zauwazyc ze masoneria podmienila nam orla w roku 1927. (Autor artykulu o tym mowi, ale jakby bardzo delikatnie, nie nazywajac do konca rzeczy po imieniu, by nie urazic zydow – sprawcow pokatnej manipulacji) Od tej pory mamy w przyblizeniu to co dzisiaj.
  NASZ ORZEL powinien miec korone zamknieta, zwienczona krzyzem, symbolizujaca niepodleglosc. Skrzydla wzniesione wyzej, a ogon jak w 1919, a nie masonska zaraze.

  ad.5
  Prosze szukac pod haslem: godlo Polski 1919 zdjecia

  Radze drukowac szybko – Swieto ZOLNIERZY HONORU tuz, tuz, a zapotrzebowanie bedzie roslo.

 7. Jacek said

  „Sam tytuł ustawy był w gruncie rzeczy obraźliwy dla powagi i majestatu Rzeczypospolitej Polskiej. To była ustawa o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem Rzeczpospolita Polska nie wymagała przecież żadnej „zmiany przepisów”! Zmiany przepisów wymagała Polska sowiecka – PRL! To powinna być ustawa unieważniająca „przepisy” przyjęte przez „sejm” Polski sowieckiej i przywracająca (a nie zmieniająca!) godło Polski!”

  bardzo trafnie.

  „W tekście ustawy, opublikowanej w „Dzienniku Ustaw” nr 10/1990, poz. 60, wyrażenie orzeł biały zapisano małymi literami! Do tego poważny błąd merytoryczny. Przez godło rozumie się przecież sam wizerunek Orła Białego. Przyjęty w ustawie wizerunek był już nie godłem, lecz herbem Polski (godło + tarcza).”

  slusznie.

  „Orzeł Biały z roku 1927 zawierał błędy w sztuce heraldycznej, które można było poprawić po roku 1990, ale do dziś tego nie zrobiono. Przede wszystkim zakończenia przepaski Orła powinny mieć kształt trójliścia a nie gwiaździstej rozety. To nasuwa bowiem wielu znawcom skojarzenia z symboliką masońską. ”

  rowniez slusznie.

  „W niektórych środowiskach narodowych proponuje się nawet z tego powodu powrót do wizerunku Orła Białego, który obowiązywał w odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 1927 i który towarzyszył żołnierzowi polskiemu w zwycięskim cudzie nad Wisłą.”

  dlaczego ” w niekotrych”? Tak nalezy zrobic. Poniewaz:

  „Symbole narodowe to nie dekoracje. Ich wymowa powinna być głęboka, jednoznaczna i zrozumiała dla każdego Polaka.”

  Do tego potrzebne jest pelne zrozumienie czym ma byc Panstwo Polskie oparte o Prawo Naturalne.

 8. wlader said

  Naród bez godła i herbu, tutaj trochę poczytałem, odnośniki na dole strony też http://www.bliskopolski.pl/godlo-polski/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: