Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

O Żołnierzach Wyklętych w zgierskich szkołach ponadgimnazjalnych.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-03-03

5 Dni Niezłomnych w Zgierzu

 Już po raz drugi zgierskie środowiska narodowe zorganizowały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zgierskie obchody były częścią programu „5 Dni Niezłomnych” (27 lutego – 3 marca) koordynowanego przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego. Patronat honorowy nad programem objęli m. in.: JE ks. Arcybiskup Metropolita Łódzki Marek Jędraszewski, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Dyrektor Oddziału Łódzkiego IPN Marek Drużka, Przewodniczący Zarządu Regionu Łódzkiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Krenc, Dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych Henryk Siemiński oraz grupa parlamentarzystów.

W Zgierzu w ramach obchodów odbyło się kilka ciekawych wydarzeń:

27 lutego w „Lutni” odbyło się spotkanie z red. Tadeuszem M. Płużańskim, historykiem i publicystą, prezesem Fundacji „Łączka”, szefem działu „Opinie” „Super Expressu”, autorem książek o Żołnierzach Wyklętych i ich oprawcach („Bestie”, „Bestie 2”, „Oprawcy”). Spotkanie wzbudziło zainteresowanie mieszkańców Zgierza, wzięła też w nim udział delegacja Brygady Łódzkiej ONR. Dyskusja ogniskowała się głównie wokół prac ekshumacyjnych na kwaterze „Ł” warszawskich Powązek i utrudniania ich prowadzenia (pod względem finansowym) przez władze państwowe.

28 lutego w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy miała miejsce projekcja filmu „Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza” oraz spotkanie z jego reżyserem Piotrem Zarębskim. Po wyświetleniu dokumentu, p. Zarębski, opowiedział zebranym o trudnej historii powstania filmu, a także o samym jego bohaterze – Rafale Gan-Ganowiczu i jego życiu, zwłaszcza po 1990 roku, gdy był postacią niewygodną dla elit ówczesnej Polski.

1 marca o godzinie 18:00 w kościele farnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, sprawowana przez koncelebrowana przez ks. kan. Andrzeja Chmielewskiego i ks. Artura Pytlaka.

Msza święta została zamówiona przez Klub imienia Romana Dmowskiego. Na Mszę przybyło kilkuset zgierzan, jednocząc się we wspólnej modlitwie. Homilię wygłosił ks. Chmielewski, który postawił Żołnierzy Wyklętych jako ewangeliczny wzór poświęcenia.

1 i 2 marca w Zgierzu i Aleksandrowie Łódzkim po Mszach świętych za Żołnierzy Wyklętych działacze Narodowego Zgierza kwestowali w ramach zbiórki publicznej „Przywracamy Pamięć Żołnierzom Wyklętym” zorganizowanej przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Ponadto 27, 28 lutego i 3 marca członkowie Klubu im. Romana Dmowskiego poprowadzili 7 lekcji o Żołnierzach Wyklętych w zgierskich szkołach ponadgimnazjalnych.

MK

Wirtualna Polonia

Komentarzy 10 to “O Żołnierzach Wyklętych w zgierskich szkołach ponadgimnazjalnych.”

 1. Kapsel said

  Marsz Żołnierzy Wyklętych przeszedł ulicami Przemyśla [WIDEO]

  Ponad 3 tys. osób wzięło udział w marszu z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uczestnicy przeszli z Rynku na cmentarz wojskowy przy ul. Przemysława.

  Z przodu członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”. Potem szli strzelcy, harcerze, działacze organizacji prawicowych oraz kibice klubów Polonia Przemyśl, Czuwaj Przemyśl i MKS Radymno. Byli również goście z innych miast, m.in. ze Stalowej Woli.

  W czasie marszu prowadzona była ogólnopolska kwesta na ekshumacje i identyfikacje żołnierzy wyklętych.

  http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140302/PRZEMYSL/140309977

 2. Victoria said

  Nazywajmy ich wreszcie tak jak na to zasluguja! To elita naszego kraju, bestialsko wymordowana. Zolnierze HONORU.
  Zrobmy wreszcie porzadek z tym zydobolszewickim nazewnictwem, perfidnie narzucanym nam POLAKOM.
  Wykleci i przekleci sa ich przesladowcy i wnuki do ostatniego pokolenia.

 3. Kapsel said

  Żołnierze Wyklęci (także: Żołnierze Niezłomni). Polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne — antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
  Ostatni członek ruchu oporu — Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” — zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie — 21 października 1963 roku. W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji mocarstw zachodnich na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i powyborczej amnestii, po której podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób.
  Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. W czasach PRL ogół jednostek antykomunistycznych określany był jako reakcyjne podziemie. Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 — użyto go pierwszy raz w tytule wystawy Żołnierze Wyklęci — antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r., organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Termin „żołnierze wyklęci” upowszechnił Jerzy Ślaski, publikując książkę o takim tytule.
  W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia
  .Już w roku 1943 w związku z niemieckimi klęskami na wschodnim froncie dowództwo AK rozpoczęło tworzenie struktur na wypadek okupacji przez ZSRR. Powstała organizacja NIE łącząca struktury cywilne i wojskowe, mająca na celu samoobronę i podtrzymywanie morale polskiego społeczeństwa w oczekiwaniu na wojnę Zachodu z ZSRR. Organizacja ta jednak została znacznie osłabiona w wyniku akcji „Burza” i powstania warszawskiego. Dodatkowym ciosem było aresztowanie dwóch najważniejszych osób w konspiracji: gen. bryg. Emila Fieldorfa i gen. bryg. Leopolda Okulickiego. 7 maja 1945 rozwiązano NIE i powołano nową organizację: Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, która przetrwała kilka miesięcy i została zastąpiona Ruchem Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”.
  W największym okresie działalności organizacja liczyła 25-30 tys. ludzi.Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie, nie jest jednak dniem wolnym od pracy. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
  Łukasz Ciepliński, August Emil Fieldorf, Stefan Korboński, Wincenty Kwieciński, Franciszek Niepokólczycki, Witold Pilecki i Jan Rzepecki zostali pośmiertnie odznaczeni Orderem Orła Białego.
  Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski: Marian Bernaciak, Hieronim Dekutowski, Kazimierz Kamieński, Stanisław Kasznica, Władysław Łukasiuk, Stanisław Marchewka, Jan Rodowicz, Józef Rybicki, Zygmunt Szendzielarz, Jan Tabortowski, Edward Taraszkiewicz i Leon Taraszkiewicz.

  KRZYSZTOF KLENCZON I CZERWONE GITARY – Biały Krzyż – Żołnierzom Wyklętym

 4. Kapsel said

  Aranżacja i wykonanie: IRYDION Utwór: „Biały Krzyż” Słowa: Janusz Kondratowicz Kompozytor: Krzysztof Klenczon oraz symboliczne mogiły Żołnierzy Wyklętych, którym nie dane było być pochowanym po Chrześcijańsku jak ludzie… „Biały Krzyż” Dzieciom Wielkiej, Niepodległej, Świętej, których szczątki tak straszne sowieckim okupantom nie doczekały się godnego pochówku do dziś…

  Irydion + „Biały Krzyż” + miejsca pamięci tzw. „Bezgrobnych”

 5. Kapsel said

  Wykład Leszka Żebrowskiego o Żołnierzach Wyklętych

  Cichociemni Żołnierze wyklęci dokument]

 6. Kapsel said

  Leszek Żebrowski o „Mitach przeciwko Polsce”

 7. Kapsel said

  Lekcja Patriotyzmu udzielona przez p.Leszka Żebrowskiego w Opolu w dniu 25.04.13r.

 8. aga said

 9. bodo said

  Nagrodę odbierzemy w niebie

  Niewola była nam za ciężka
  i uwierały nas kajdany
  w las prowadziła walki ścieżka
  a z nami duch niepokonany

  Po lasach szliśmy i bezdrożach
  śmierć się czaiła w każdym krzewie
  lecz nas tak wiodła ręka boża
  jak nuta wiedzie ptaki w śpiewie

  Nic, że posłanie z leśnych mchów
  że dachy były z czubów drzew
  bo wy byłyście treścią snów
  i za was przelejemy krew

  Nie płacz dziewczyno ma
  dla wolnej Polski i dla ciebie
  w piersi mej biją serca dwa
  – nagrodę odbierzemy w niebie

  …………….

 10. aga said

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: