Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Dobrą książkę poleca Kinga Polak-Gieroń: Bóg w Hollywood

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-05-13

bog.w.holywood
Tytuł: Bóg w Hollywood
Autor: Łukasz Adamski 
Wydawca: Wydawnictwo AA, Kraków 2014 r.

To nie jest książką o kinie stricte religijnym. Zestawienie opisanych w niej osób i filmów dla tych, którzy spodziewali się znaleźć tuBen Hura Pasje, może być zaskakujące, a nawet kontrowersyjne.

Przeczytamy tu o świecie reżysera ćpuna, który szuka Jezusa na „ulicach nędzy”, raperze rymującym o Bogu
w rytmie karabinu AK47 i księżach z Hollywood, walczących z czystym złem. Spotkamy wielkie gwiazdy kina,
które dostrzegają inny, najgłębszy wymiar życia i nie boja się wyznać swojej wiary: Denzela Washingtona, Marka Wahlberga, Whitney Houston, Steve’a_McQuinna, Stephena Baldwina, Martina Sheena, Samuela L. Jacksona, Andy’ego Garcie, DMX-a. Spotkamy twórców, którzy zmagają się ze swoją wiara, potrafiąc dać temu wyraz
w absolutnie niezwykły i niepowtarzalny sposób na srebrnym ekranie: Alfreda Hitchcocka, Andy Warhola, Martina Scorsese, Abla Ferrare, Terrence’a_Malicka, Toma Shadyaca, Kevina Smitha.

Poznamy hollywoodzki obraz walki z demonicznym złem, obraz katolickiego kapłana, a także pastora walczącego z karabinem maszynowym w dłoni o życie sudańskich dzieci. Zobaczymy, jak Hollywood mierzy się z czarnymi mitami Opus Dei i papieża Piusa XII.  
 

Piotr Zaremba – historyk, publicysta, autor książek, recenzent filmowy

Czekałem na kogoś takiego jak Łukasz Adamski, kogoś, kto połączy miłość do kina z konserwatywna i katolicką wrażliwością. Ktoś taki nie tylko opowie ciekawa historie o watkach religijnych w amerykańskim filmie, lecz pomoże nam spojrzeć prawidłowo na świat współczesny – bez uległości, bez cielęcego ulegania modom, ale z sympatia i zrozumieniem dla człowieka zagubionego.

Grzegorz Górny,publicysta, dziennikarz, autor książek 
Bóg w Hollywood to pierwsza tego typu praca na polskim rynku wydawniczym. Pisana przez fascynatka Cinema Paradiso, a zarazem religijnego zagończyka. Kogoś, kto tropi ślady Boga na duchowej pustyni współczesnej popkultury, by nagle odnaleźć liczne tropy pozostawione przez karawany dzisiejszych misjonarzy. Okazuje się, bowiem, że Hollywood jest w większym stopniu nasycone pierwiastkami chrześcijańskimi niż wynikałoby to z obiegowego stereotypu tego miejsca jako „jadra próżności”.
W każdym razie odbywa się tam zacięta walka duchowa. Odwołując się zaś do porównania Jana Pawła II, ze kino to jeden z „nowych areopagów”, na których toczy się „bój o dusze świata”, uznać należy Hollywood za jeden ze znaczących frontów owej batalii. 

_____________________________________________________________________________________________
Łukasz Adamski – dziennikarz, publicysta, recenzent filmowy. Redaktor naczelny portalu wNas.pl i publicysta tygodnika „wSieci”. Publikował m.in. w „Uważam Rze”, „Ozonie”, „Polska the Times”, „Opcji na prawo”, „Gazecie Polskiej”, „Gościu Niedzielnym”, „Frondzie”. Współpracownik serwisu portafilmowy.pl Autor książki „Wojna Światów w popkulturze”.

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wydawnictwo AA, „Bóg w Hollywod”, format: 140×200, s. 304, oprawa miękka ze skrzydełkami, cena detaliczna 29,90 zł. Książka dostępna w dobrych księgarniach, oraz na www.religijna.pl

 

Kinga Polak-Gieroń

APG STUDIO

 

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: