Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Marysia Pyż – Pakosz: Pokażę Ci Lwów

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-05-26

Mój Drogi Kolego,

Pozostało we Lwowie trochę spraw wołających o natychmiastową pomoc i grom z niebios.
Powiedz mi taką rzecz, czy byłeś we Lwowie? Jeśli tak to nie zmarnowałeś życia, bo „nie ma takiego jak Lwów„, a jeśli nie, to być może moje listy zachęcą Cię do odwiedzenia tego miasta. O tym, że to miasto jest niezwykłe i wyjątkowe nie trzeba nikogo przekonywać, ani długo o tym pisać, a zresztą nie po to to publikuję.

Czy lubisz słuchać muzyki? No, chyba tak, bo ludzie przeważnie to lubią i każdy słucha innej. A czy pójdziesz aby jej posłuchać np. do sali organowej? I tu zaczyna sie najbardziej aktualna historia lwowska. Sala organowa…
Ponad 20 lat istnieje niepodległe państwo – Ukraina. I ponad 20 lat istnieje we Lwowie sala organowa… w kościele św. Marii Magdaleny. Kościół, który zbudowano jeszcze w XVII w. niepodległe państwo przerabia na salę organową, bo… są tam jedne z najlepszych organów na świecie. Fakt, organy fajne. To dobrze. Ale czy w związku z tym muszą tam urządzać salę organową?
A teraz po kolei.
11 marca 2011 roku władza miasta Lwowa na nieodpłatnych zasadach przekazuje „budynek” do dyspozycji sali muzyki organowej i kameralnej na kolejne 20 lat. To nic, że od lat modlą się tam ludzie i ponad 3 wieki istniał kościół. I bez znaczenia jest fakt, że na dachu „budynku” są krzyże. Po co się przemęczać i wymyślać sobie kolejne problemy? Mer Lwowa A. Sadowyj twierdzi, że ludzie się i tak modlą więc problemu nie widzi. A to, że w XXI w. ludzie głodują w obronie kościoła i świecą komórką podczas mszy św. to nic nie znaczy. I nie ważny jest fakt, ze na „budynku” są tabliczki z napisem „sala organowa” (foto nr 1) i główne wejście jest zamurowane.
lwowsalaorg1 

Przecież można wejść bocznym (foto nr. 2).

 

 

lv2

 

I jeszcze mniej znaczące jest to, że aby uczynić znak krzyża wodą święconą przy wejściu do kościoła to można pozachwycać się napisem w 2-ch językach (foto nr 3).

 

lv3

 

 

 

 

A rzeczą wogóle bez znaczenia są afisze koncertowe i zdjęcia Bandery obok samego wejścia aby się pomodlić (foto nr 4).

lv4
Wiesz co? Byłam dzisiaj na mszy w kościele. Być może ludzie w Polsce nie wiedzą, że kościół poza granicami naszej Ojczyzny miał nieco inne znaczenie. Była to jedyna ostoja Polskości, dlatego ludzie tak o nią walczą. Czy nikogo z turystów we Lwowie nie zadziwia fakt, ze ksiądz aby przejść do ołtarza musi obejść pół kościoła i po mszy św zasłonić ten ołtarz? Tak, tak. Zasłonić. Może nikt w życiu by się nie domyslił, ale o tym świadczy ino mało widoczna szara zasłona z prawej strony ołtarza (foto nr 5).

lwowsalaorg4

 

Czy ten oto ołtarz świadczy o tym, że akurat tu znajduje się sala organowa? (foto nr 6)

lv6
Człowieku, zatrzymaj się na chwilę. Przecież zaraz te ławki zostaną przerzucone na inną stronę dzięki specjalnemu mechanizmowi, tak aby nie niszczyć podłogi w sali organowej (foto nr 7)

lv7

i będziesz mógł usiąść tyłem do ołtarza i wysłuchac koncertu (foto nr 8). Zastanów się, być może warto?

lwowsalaorg8

 

Aha, i jeszcze jedno. Gdy dopadnie Cię nagła potrzeba, możesz skorzystac tu z toalety. Ale tylko pod zamalowanymi freskami Rozena. I abyś nie miał złudzeń i mógł obejrzeć starą chrzcielnicę, świadczy o niej tylko ten nie do końca zamalowany krzyż na ścianie w obecnej toalecie (foto nr 9).

lv9
A więc zapraszam Cię. Tylko we Lwowie… I tylko w tym miejscu, bo zapewniam Cię, że „ani oczy nie widziały ani uszy nie slyszały” tego co tu sie dzieje.
W środę 21 maja księża po raz kolejny przegrali sprawę w sądzie w Kijowie. Mają 10 dni aby podać apelację. To znaczy, że mają prawo. Tylko, że kaucja teraz jest wyższa. Jakieś 38 tysięcy hrywien. Poprzednia wynosiła dwadzieścia parę. Ale to nic. Jak tak dalej pójdzie to może zostawią wreszcie salę organową w spokoju? Ale ludzie mają jeszcze kilka dni… Raz parafianie zebrali, to drugi raz też sobie poradzą. Pytanie brzmi – co dalej? Aha, no i jeszcze powiedz mi, ten budynek (foto nr 10) wygląda zupełnie jak sala organowa, czy nie tak? I krzyż u góry tez musi być!

lwowsalaorg3
A teraz kochany, zdrowo myślący człowieku, apeluję i proszę. Pomóż nam, Polakom we Lwowie, wesprzyj nasze starania. Przyczyń się do tego, aby taka ekstremalna „wycieczka” przez kościół więcej nie miała miejsca.

http://mariamagdalena.lviv.ua/

 

Pozdrawiam Cię ze Lwowa,
Mariysia Pyż

Zdjęcia Konstanty Pyż

—————————————————————————————————————————
Konto Delegatury w Polsce:
Prowincja Misjonarzy Oblatów M. N. Delegatura
Prowincjalna na Ukrainie ul. Ostatnia 14; 60-102
Poznań, POLAND Bank: PEKAO SA II o/Poznań 61-767
Poznań, ul. Masztalarska 8a SWIFT CODE: PKOPPLPW
Nr konta: 64124017631111000018132416 (PLN)
69124017631978000018132432 (EUR)
77124017631787000018132429 (USD)

Wpłat można dokonywać z dopiskiem – koszty sądowe

Komentarzy 13 to “Marysia Pyż – Pakosz: Pokażę Ci Lwów”

 1. arek29 said

  Kochany nasz Lwów ginie, bo lobby ukraińskie w Polsce jest popierane przez zdrajców-targowiczan.Skandal z polskim kościołem św. Marii Magdaleny jest tego dobitnym przykładem.
  Zdrajcy w naszych urzędach i episkopacie finansują hojnie ukraińskie antypolskie organizacje, cerkiew prawosławną i greko-katolicką, W Polsce przekazuje się cerkwiom ukraińskim wszystko co tylko oni sobie zażyczą.
  A we Lwowie?
  No…..polskim okupantom nic się nie należy. Taka jest polityka.
  Pojednanie? Z kim mamy się pojednać.Banderowcy rosną w siłę, dzięki PO, PIS i lewakom.W Polsce masę pieniędzy dajemy z naszych podatków na tzw. ekumenizm, popieramy „herojiv ukrainy” , UPA itp.
  A my katolicy we Lwowie jesteśmy prześladowani.
  I co na to polski konsulat i MSZ ?
  Nic – żeby nie drażnić „dobrych stosunków” z banderowcami.
  Rodacy – musimy walczyć o Polaków na Polskich Kresach. Teraz nastał taki czas, bo jak tylko ukraińcy trochę się ogarnął po kryzysie, to zażądają polskich ziem. /tzw.Zakierzonie/ Oni zawsze byli/ bunt Chmielnickiego i rzeź wołyńska/ fałszywi i podstępni. Mord profesorów lwowskich też maja na sumieniu.
  Brawo Pani Marysiu- w niedługim czasie wesprę Panią nie tylko sercem. Tak trzymać. Jest Pani prawdziwą Polką.
  Dużo zdrowia i wytrwałości.

 2. Kapsel said

  Barbarzyńcy we Lwowie

  Adam Śmiech

  „BARBARZYŃCY WE LWOWIE” – Jednodniówka Narodowa – 22 listopada 2011
  Jak podają m.in. ZIK i Istoriczna Prawda, we Lwowie żołnierze usuwają z dawnego jezuickiego kościoła Piotra i Pawła (obecnie cerkiew grekokatolicka) przechowywane tam od 65 lat zbiory Ossolineum, konkretnie, przede wszystkim, niezwykle bogata, unikatowa kolekcja prasy polskiej (źródła ukraińskie oczywiście Ossolineum nie wymieniają, tylko bibliotekę im. Stefanyka). Mają one być przeniesione do nowego magazynu na ulicy Awiacyjnej 1 do 28 listopada b.r. Nie wiadomo jednak w jakim stanie i czy w komplecie dotrą one do miejsca przeznaczenia. A może chodzić nawet o 2 miliony 300 tysięcy woluminów.

  Nakręcony 19.11.11 przez ukraińską dziennikarkę z ZIK film (do obejrzenia niżej) pokazuje barbarzyńskie metody obchodzenia się z książkami pochodzącymi z XVIII-XIX wieku przez żołnierzy. Są one rzucane przez kolejnych żołnierzy ustawionych w łańcuch. “Fruwają po ulicy”, upadają, wypadają z nich kartki, żołnierz w ciężarówce urządza sobie zawody w ilości złapanych woluminów, niektóre odrzuca z hukiem (pewnie uderzają w boki “budy” ciężarówki) w głąb… Nie musimy przypominać, że zbiory Ossolineum stanowią nieoceniony skarb kultury polskiej, przywłaszczony sobie przez ZSRR (z bezpośrednim beneficjentem – Ukraińską SRR), a po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, przetrzymywany dalej przez nowe, “wolne i demokratyczne” państwo ukraińskie. Władze polskie są całkowicie bezsilne, a wręcz bezpłodne, jeśli chodzi o podjęcie jakichś sensownych kroków celem odzyskania tego skarbu należnego wyłącznie Polsce. A chodzi o 2/3 oryginalnych zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (tylko 1/3 udało się uratować w 1945 r.). Po raz kolejny wiara ukrainna bierze górę nad interesem Polski. Bezprzykładna niemoc, milczenie, i uwłaczający brak wiedzy w Polsce o tym, czym te zbiory są dla kultury polskiej.

  Oto przykład zwykłej, codziennej ignorancji ….

  całość

  http://www.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/ossolineum.html

 3. arek29 said

  Dziękuję za przypomnienie- ja to widziałem na własne oczy.Profanacja kościoła i pogarda dla Polaków.
  Zgroza jak ta dzicz to traktował- celowo chciała dewastacji. Oni nas nienawidzą.
  Wszystko co polskie ma być zniszczone na zawsze, bo taka jest polityka we Lwowie banderowców.
  Lwowska Galeria Obrazów – to samo co Ossolineum. pałac Potockich,37 polskich kościołów które zostały zagrabione w 1945r. itd. itp.Brak miejsca i czasu , aby wszystko wymieniać.

  To nie jest niemoc władz mianującymi się „polskie” To jest celowe działanie- spisek antypolski, ot co!
  I nie zwiodą mnie słówka styropianowo-magdalenkowej propagandy, jaka teraz jest u „wadzy”
  Czekam aż się u-krainne ziemie rozpadną w proch , na 5 części.
  Wtedy polski Lwów wróci jako Semper Fidelis do macierzy.
  Amen

 4. aga said

  ad.1
  To jest kontynuacja być może błędnej ?polityki Watykanu i Piusa XII ,który mając n.p. szeroką i udokumentowaną wiedze n.t. rzezi Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wsch. a także o antypolskim i antykatolickim cichym pakcie między Cerkwią a grekokatolikami na Ukrainie nawet słowem się na ten bolesny temat nie zająknął.

  Cerkiew grekokatolicka miała swoje przedstawicielstwo w Rzymie, papież Pius XII wiedział o zagładzie polskich Kresów, ale o tej zbrodni nigdy nie wspomniał a w wyniku interwencji P. Szandruka u gen. Andersa i papieża Piusa XII żołnierze SS-Galizien nie ponieśli kary za dokonane zbrodnie wojenne.

 5. arek29 said

  Ad.4
  Tak , to bolesna prawda.
  Bp.Józef Michalik też ma na sumieniu pakt pojednania z cerkwią, chociaż z ich strony żadne przeprosiny nie nastąpiły i nie nastąpią.
  Śmieją się i drwią z nas jacy to naiwni jesteśmy.

 6. Ma zatem o co zabiegać CYWILIZACJA ŁACIŃSKA,której Polska stała się bastionem w Europie Tym bardziej na Ukrainie tak w sferze ducha jak i materii.Jest zatem wyzwaniem dla integracji polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie,która wręcz jest dramatycznie rozbita.

 7. Analityk said

  @Aga #4

  Znów widze opluwacza Piusa XII i gen.Andersa.
  Jakie są dowody na to, że to prawda?

  Ja nie wierzę, że gen Anders zgodził się aby nie ukarano banderowców i żołnierzy SS-Galizien mordujących bezbronne kobiety i dzieci oraz ich mężów, ojców i braci na Kresach RP.
  Dla mnie pani szkaluje – tak jak to robią Żydzi – Piusa XII i – jak to czyni żydobolszewia i lewactwo – gen. Andersa dowódcy wojsk polskich pod Monte Casino.

  Jaki jest pani cel? Przecież pani działa jako agent wpływu aby te postaci obrzydzić Polakom tak jak to czynią wrogowie Narodu Polskiego.

 8. Wystąpienie said

  Marysia Pyż – Kongres Ruchu Narodowego 03.05.2014

 9. Tak w historii było,że kolebką patriotyzmu były obrzeża Polski.
  W antypolkiej działalności z czasów okupacji panuje zmowa milczenia nad kolaboracją zbolszewikowanych Żydów z sowietami.To bezpośrednio dało początek podłożenia ognia pod wołyński kocioł.

 10. aga said

  Panie Analityk a czyim agentem jest pan?Epatuje [pan nośnymi słowami ale radziłabym trochę poczytać historię KK.
  Jeśli napiszę,że Grzegorz XVI Polakom, którzy zwrócili się do niego o poparcie Powstania Listopadowego, papież nakazał podprządkować się władzy cara, to tez pan mi będzie imputował ,że opluwam papieża?Z faktami się nie dyskutuje,chyba,że jest pan pogrobowcem Lenina, ubranym dla niepoznaki w szatki „patrioty” .szkoda,że pan gdzie indziej nie szuka owych „opluwaczy”. Oni tez noszą różne ciekawe szatki.
  Poza tym gen. Anders , z którego robi pan nieskazitelnego bohatera , miał wiele ciemnych plam na życiorysie.Słyszał pan o pierwszej żonie i dzieciach generała ,uratowanych z łagru przez jednego z jego żołnierzy i jak ów żołnierz został potraktowany?

 11. aga said

  ad.5
  Jednakowoż nie znamy intencji papieża a z papieżem katolik nie dyskutuje i nie wolno mu go osądzać ;Namiestnika Chrystusowego może osądzać tylko sam Chrystus.
  Patrząc na historię, pewne decyzje, które wydawały się niesłuszne i niezrozumiałe,dla katolików ówczesnych, stawały się jasne i słuszne czasami dopiero parę wieków później.

 12. aga said

  „Opluwają” to Piusa XII właśnie środowiska komunistyczne za to co zrobił czyli za potępienie komunizmu a nie za to czego nie zrobił…
  Analityk zapewne pochwali działanie Piusa XII w zakresie ratowania żydów 😉

  Znanych jest wiele świadectw Żydów uratowanych dzięki Piusowi XII, którzy publicznie dziękowali mu za ocalenie. We wrześniu 1945 r. Światowy Kongres Żydów ofiarował 20 tys. dolarów na prowadzone przez Watykan instytucje charytatywne w dowód uznania tego, co Stolica Święta uczyniła dla ratowania Żydów przed prześladowaniami faszystowskimi i nazistowskimi. 29 listopada 1945 w Watykanie za wysiłki na rzecz ratowania Żydów papieżowi podziękowała delegacja 80 byłych więźniów obozów koncentracyjnych. W czasie wojny organizacje kościelne ocaliły 500-800 tys. Żydów. Zdaniem izraelskiego teologa i historyka Pinchasa Lapide Kościół Piusa XII uratował od pewnej śmierci z rąk nazistów 860 tysięcy Żydów. Liczba ta dalece przekracza efekty działań innych instytucji religijnych czy akcji ratunkowych podejmowanych przez państwa”. Uważał, że otwarta krytyka Hitlera doprowadziłaby do katastrofy. Dzięki poparciu Piusa XII deportacji uniknęło około 80 tys. węgierskich Żydów, zaś kolejnych 12 tys. z całej Europy otrzymało wizy do Dominikany.

  Z dokumentów watykańskich wynika, że papież działał w zakresie ratowania Żydów na Słowacji i Chorwacji. Świadczy o tym także list, który dotarł 11 czerwca 1943 do delegata apostolskiego ze Stambułu abp Angelo Roncallego od członka komisji pomocy Żydom europejskim, Meira Touval-Weltmanna. List wyrażał podziękowanie za pomoc Stolicy Apostolskiej w ratowaniu Żydów. Tezy krytyczne zatem wobec papieskiej dyplomacji podczas II wojny światowej, są coraz częściej – w miarę dostępu do dokumentów – podawane w wątpliwość przez badaczy papieskiej dyplomacji.

  Do bardzo znaczących elementów historii Piusa XII należy zaliczyć relację przyjaźni, która wywiązała się między nim a naczelnym rabinem Rzymu Izraelem Zolli. Relacja ta została uwieńczona konwersją rabina do Kościoła Katolickiego i przyjęciem na chrzcie, w dowód wdzięczności, świeckiego imienia Piusa XII.

  W styczniu 2007 r. Ion Mihai Pacepa opublikował w National Review artykuł, w którym twierdzi, że brał udział w zmontowanej przez KGB operacji mającej na celu oczernienie Piusa XII jako sympatyka nazistów, antysemitę zachęcającego Hitlera do przeprowadzenia Holocaustu. Według Pacepy w watykańskich dokumentach dostarczonych KGB przez rumuński wywiad nie było żadnych kompromitujących papieża informacji.

  Jeden z najwybitniejszych znawców archiwów watykańskich bardzo dobitnie polemizuje z tezami przypisującymi Piusowi XII jakiekolwiek sprzyjanie faszyzmowi, określając je mianem płytkich intelektualnie i irracjonalnie antyklerykalnych. 15 września 2008 r. rozpoczęło się w Rzymie międzynarodowe sympozjum mające na celu wydobywanie prawdy o papieżu Piusie XII, szczególnie w aspekcie jego postawy wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Należy zaznaczyć, że w ogłoszonej 20 października 1939 encyklice Summi Pontificatus potępił rozpętanie II wojny światowej przez totalitaryzm Niemiec nazistowskich.

  W encyklice Mystici Corporis Christi, ogłoszonej 29 czerwca 1943 r., Pius XII przedstawił naturę Kościoła jako Mistycznego Ciała Chrystusa. Zaapelował w niej również o jedność chrześcijan.

  13 lipca 1949 wydał dekret nakładający ekskomunikę na członków partii komunistycznych.- I właśnie za to dziś mamy czarną legendę papieża, jako sympatyzującego z Hitlerem antysemitę przede wszystkim

 13. mat said

  Niestety, losem naszych rodaków i naszej spuścizny narodowej nikt nie jest zainteresowany.

  http://www.polskatimes.pl/artykul/236569,lwow-nie-oddal-polakom-swiatyni,id,t.html

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: