Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Londyn: zakaz wygłaszania kazań przez ks. Małkowskiego jest bezprawny. Oświadczenie Rektora PMK ks. Prałata Stefana Wylężka

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-09-20

Londyn: zakaz wygłaszania kazań przez ks. Małkowskiego jest bezprawny

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego Rektor Polskiej Misji w Anglii i Walii nie może zakazać jakiemukolwiek księdzu głoszenia kazań, gdyż nie ma uprawnień ani ordynariusza miejsca ani ordynariusza prałatury personalnej – twierdzi ks. Ireneusz Wołoszczuk, sędzia Trybunału Arcybiskupiego w Strasburgu.
„Rektor PMK nie ma żadnego tytułu prawnego, aby zabraniać jakiemukolwiek księdzu spoza Misji Polskiej głosić kazań, ani tym bardziej przewodniczyć Mszy św.” – wyjaśnia kościelny prawnik.

Informuje, że Kanon 764 Kodeksu Prawa Kanonicznego jest zupełnie jasny: „prezbiterzy i diakoni posiadają wszędzie władzę przepowiadania, za domyślną przynajmniej zgodą rektora kościoła, chyba że ta władza została ograniczona lub odwołana przez kompetentnego ordynariusza, albo na podstawie prawa partykularnego jest wymagane wyraźne zezwolenie”.

„Natomiast co do głoszenia homilii i przewodniczenia Mszy św. to dla księdza poza własną parafią lub poza własną misją kanoniczną (np. w przypadku kapelanów) zawsze i wszędzie potrzebna jest zgoda rektora miejscowego kościoła – czyli w tym wypadku proboszcza parafii. Tymczasem Rektor PMK w Anglii i Walii proboszczem nie jest” – dodaje.

„W związku z tym zakaz wydany przez Rektora jest bezprawny a przez to kanonicznie nieskuteczny” – konstatuje ks. Wołoszczuk.

Przypomnijmy, że osoby zapraszające ks. Małkowskiego do Anglii otrzymały ze strony rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, ks. prałata Stefana Wylężka informację, że ks. Stanisław Małkowski nie może wygłosić tam homilii, przewodniczyć Mszy św., a nawet wygłosić referatu w parafialnej salce. Ks. Małkowski zaproszony został do Anglii w ubiegłym tygodniu przez Koło Członków Indywidualnych Zjednoczenia Polskiego.

KAI

——————————————————————-
Oświadczenie Rektora PMK ks. Prałata Stefana Wylężka

Drukuj Email KRL Radio Odsłony: 38
rektor WylezekOświadczenie ks. Prałata Stefana Wylężka, Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

Ksiądz Rektor stał się celem ataków zwolenników spotkania z księdzem Stanisławem Małkowskim.

Ponieważ wiele osób zarzuciło księdzu Rektorowi „kolaborację” i „agenturę” a media w Polsce podały fałszywą informację o tym, że Bohater Solidarności jest szykanowany w Londynie, prosimy o udostępnienie i przekazanie dalej poniższego oświadczenia.

Oswiadczenie Stefan Wylek 1

http://www.krlradio.com/informacje/tematy-tygodnia/241-oswiadczenie-rektora-pmk-ks-pralata-stefana-wylezka.html

Komentarzy 13 to “Londyn: zakaz wygłaszania kazań przez ks. Małkowskiego jest bezprawny. Oświadczenie Rektora PMK ks. Prałata Stefana Wylężka”

 1. Analityk said

  Ten Rektor PMK w Anglii i Walii to najwyraźniej jakiś TW, gorliwy sługus Antypolaków, wróg Polaków i Kościoła Katolickiego ubrany w purpury i ogonem na msze gwoniący. To była wyącznie jego inicjatywa podjęta aby przypodobać się oficerom prowadzącym. Wykręty/oszczerstwa mówiące o tym, że ks.St.Małkowski był karany są BZDURĄ. Wrogowie Polski ukarali Gop za prawość, stanie przy prawdzie i głoszenie patriotycznych kazań zgodnie z Ewangelią.

  To tłumaczenie się tego rektora to sugeruje tak jakby przestępcą nazwać ludzi z Solidarności80 którzy zginęli np. w kopalni Wujek lub żołnierzy wyklętych za to że byli zesłani na Sybir za swoją działalność i z tego powodu zabronić im cos czynić czy dostępować zaszczytów. Co za HIPOKRYTA!!!

  Po czynach poznajemy!
  Każdy kto zabrania odprawiać msze ks.St.Małkowskiemu i głosić mu kazania jest jest takim osobnikiem!

  Przypominam – jutro w niedzielę 21 września o godz.11:00 ks.St.Małkowski odprawi mszę w kościele Matki Boskiej przy 1996 Davenport Rd. w Toronto w Kanadzie. Po mszy odbędzie się z nim spotkanie w sali parafialnej.

 2. panMarek said

  Ks. Stefan Wylężek napisał:
  „Pragnę z całą mocą oświadczyć, że nie mogę się zgodzić, aby w powierzonej mojej trosce duszpasterskiej Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, ambona była miejscem wystąpień politycznych i przenoszeniem problemów codziennego politycznego życia polskiego na codzienne problemy życia Polaków mieszkających w Anglii i Walii, katolickich wspólnot emigracyjnych. Kościół zawsze bronił i stawał w obronie wartości przede wszystkim wiary, ale także Narodu i Kultury.”

  a ja Go informuję, że od A.D. 1969 nie ma w Kościele wypłaszania kazań z ambon. Od tego czasu NIGDY nie widziałem żadnego ks. na AMBONIE. O czym ten ks. mówi?

 3. Dziadzius said

  Coś mi nie pasuje takie zabranianie (i to przez Kosciol ) kazań ksieżom z moim zrozumienem funkcji księdza w braniu ( pasterskiego) udziału w życiu wiernych. Kościoł Katolicki błędnie pozwolił na diabelską ideologie – **Separation of Church and State** Jak może człowiek wierzący nie zachowywać się jako wierny w każdym etapie swego życia – To jakby powiedzieć że w Niedzielę nie można KRAŚĆ ale w Poniedziałek-TAK , My chrześcijanie a szczególnie my Katolicy zostaliśmy w jakiś sposób tak jakby oszukani i to przez nasz Kościół bo nasz Kosciół zapomniał o swojej pracy misyjnej i wyrzekł się swoich obowiązków **IDZCIE I NAUCZAJCIE** i przyjał obowiazek tylko ADMIONISTRACJI – ładne samochody i pałace biskupskie a ta chęc służby mamonie poddaje nasz Kościół kazdej nowej poloitycznej sile i przewrotnosci

 4. Ryvan said

  Czytamy: „Ponieważ wiele osób zarzuciło księdzu Rektorowi „kolaborację” i „agenturę” a media w Polsce podały fałszywą informację o tym, że Bohater Solidarności jest szykanowany w Londynie, prosimy o udostępnienie i przekazanie dalej poniższego oświadczenia”. ___ Dalej następuje Oświadczenie ks. Prałata S.Wylężyka ogłoszone przez P M K.
  Z powyższego zdania można wyciągnąć wniosek, że P M K nie traktuje zakazu jako szykan, oraz media podały nieprawdę. Powyższe zdanie nie precyzuje czy chodzi w końcu o przekonanie społeczeństwa, że kneblowanie kapłana to nie szykany, czy rzecz dotyczy samego zakazu. To powyższe zdanie jak i poniższe oświadczenie nie stanowią żadnego wyjaśnienia i są dowodem matactwa.
  W pkt.1/ oświadczenia mamy: „Ta inicjatywa jest poza moją kompetencją….”. Jeśli POZA MOJĄ, to już w lipcu należało odpowiedzieć gdzie koło ‚ZP w WB’ powinno skierować swoją informację i nie formułować samodzielnych zakazów. W pkt.2/ mamy, że Prałat S.W. informował autorów listu „…o zasadach obowiązujących każdego kapłana..”. Pytam w jakim celu?. Autorzy listu to nie kapłani wymagający dokształcenia a zwykli Polacy pragnący spotkać się z cenionym przez nich kapłanem. W pkt.4/ oświadczenia dowiadujemy się, że Ks Prałat S.W. dowiedział się wreszcie o sytuacji kanonicznej Księdza Małkowskiego i w tym miejscu kończy się wyjaśnienie. Takie zakończenie sugeruje, że sytuacja kanoniczna Księdza Małkowskiego maluje się w oczach Ks.Prałata bardzo ponuro niemal kryminalnie.
  Proszę zwrócić uwagę, że w oświadczeniu żadnych wyjaśnień czy protestu ad. oskarżeń o kolaborację czy agenturalność nie znajdujemy.
  Nie podano również nic na temat medialnego kłamstwa – kto i żadnych cytatów. Nawet będąc na misji poza krajem, obowiązywać powinna umiejętność posługiwania się językiem ojczystym – tak jak teraz w celu wyjaśnienia tej ciemnej mgły jaką nad Księdzem Stanisławem roztoczono.
  Poruszany zakaz, to tylko początek wyjaśnienia powodów dla których kapłan ten jest dyskryminowany przez lata. Powinniśmy zadbać by sprawy nie zamieciono na następne dziesięciolecia.

 5. aga said

  Widzę ,że owoce Luny Brystygierowej zaszczepione w Polakach? wciąż silne a także dzielenie księzy na dobrych i złych , na patriotów i na kolaborantów ,chociaż z innego klucza…
  Dzięki Bogu,ze za czasów dajmy na to Grzegorza XVI Polacy nie byli tak krnąbrni wyzwoleni do krytykanctwa KK pod wpływem różnej maści buntowników, bo większość autentycznych patriotów – n.p.powstanców styczniowych już wtedy zaczęłaby krytykę Rzymu a może i odeszła z Kościoła..
  Sw. o. Pio skazany został przez Piusa XVI na milczenie i zakaz spowiedzi, gdzie przecież przy konfesjonale następowało tysiące nawróceń i nie użalał się ani tym bardziej nie buntował ; szkoda,że ks. Małkowski nie ma pojęcia kim są ci jego rzekomi obrońcy-wichrzyciele…

 6. aga said

  Panie Analityk , pan gdzieś napisał,że kardynał dziwisz to TW. Można o jakies dowody poprosić?
  Bo będę pana uważać od tego momentu za mentalne dziecko IV Departamentu MBW Luny Brystygierowej i Gomułki do walki z Kościołem, gdyż tymczasem :

  http://kosciol.wiara.pl/doc/1101403.Kard-Dziwisz-poprosil-o-lustracje

 7. aga said

  To Chrystus jest od osądzania swoich, panie Ryvan kapłanów a nie wierni. I tutaj na ziemi Jego jurysdykcja jest przekazana papieżowi i biskupom.Kto tego nie rozumie, nie jest katolikiem. Kościól nigdy się nie pomylił jak widać w historii, nawet jeśli ludziom współczesnym wydawało się ,że tak.Ale nie mieli arogancji i buty współczesnych „katolików” :

  http://kosciol.wiara.pl/doc/2164271.Bl-ks-Popieluszko-otwarcie-procesu-do-kanonizacji

 8. Analityk said

  @Aga #6

  Proszę wskazać, gdzie napisałem, że Dziwisz to TW.

  W mojej ocenie większośc kapłanów, którzy czynią sprzecznie z tym co napisane jest w Ewangeli to mogą być tchórze nadskakujący waadzy i nielojalni Chrystusowi albo TW lub tacy, którzy w latach 50-tych XX w. na polecenie komunistów poszli do seminariów aby rozsadzać Kościół Katolicki od środka. Ich powołaniem jest antykatolicyzm/antychrześcijaństwo.
  Po czynach poznacie – mówi Biblia. Ich nieprawe czyny są zbyt widoczne, a Dziwisz ma wiele „za uszami”. To, że on prosi o lustrację niczego nie dowodzi.

  Obecna waadza każdego jej lojalnego zweryfikuje „jak trzeba” jak np. gen.Ścibor-Rylskiego.
  http://blogmedia24.pl/node/59369
  Sądzi pani, że w IPN nie wiedzieli kim naprawdę jest/był gen.Ścibor-Rylski? Milczeli jak grób i tylko dzięki przypisom w książce „Wspomnienia cichociemnego” prawda została ujawniona. Takich przypisów niewielu czyta.
  Ujawnienie tej prawdy to była wówczas szokująca rewelacja dla wielu w Polsce chociaż ta prawda od roku czasu znajdowała się w tej książce, a pomimo tego gen. Ścibor-Rylski opływał w zaszczyty.

 9. Ryvan said

  Pani Aga powinna raczej zająć się wyjaśnieniem powodów dla których Ksiądz Małkowski szykanowany jest przez tyle lat. Jeśli będą nam znane uzasadnione powody upoważniające do „takiej chrześcijańskiej miłości” w stosunku do Księdza Stanisława, skończy się i bunt. Ciągłe deklarowanie swojej czołobitności nie musi Adze przynieść spodziewanych „fruktów”.

 10. aga said

  ad.9
  Pan Jezus tez był szykanowany i każdy Jego święty; problemem jest jak przyjmowali te szykany.

 11. Ryvan said

  To nie wyjasnienie powodow do szykan.

 12. Alina said

  http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=13836&Itemid=46

 13. Bua said

  Dziedzius ortografia się kłania.
  Nazwy dni tygodnia pisz zawsze z małej litery, czy to niedziela, poniedziałek, czy wtorek.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: