Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Kogo tak naprawdę czci Poroszenko

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-10-18

Spełnione marzenie Piotra Skwiecińskiego, czyli – kogo tak naprawdę czci Poroszenko

W debacie „Kryzys na Ukrainie a Polska racja stanu”, która odbyła się 31 stycznia br. w Warszawie, Piotr Skwieciński oświadczył, że dla Polski „lepsza jest Ukraina banderowska niż moskiewska”. „Nawet gdyby miałby to być rząd wrogi Polsce […] to i tak jest lepiej niż jakikolwiek rząd sterowany przez Moskwę” – mówił wówczas Skwieciński.


Ten sposób myślenia o Ukrainie – nieważne jak bardzo antypolska, byle skierowana przeciwko Moskwie – wybrzmiewa w tekście Klapki na oczach, czyli „patriotyczne” reakcje na nowe ukraińskie święto, który ukazał się na portalu wPolityce.pl. Red. Skwieciński krytykuje w nim reakcję części środowisk („patriotycznych” – jak to określił autor), jaka miała miejsce po ustanowieniu przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę święta Dnia Obrońcy Ojczyzny w dniu 14 października. Jest to zarówno religijne Święto Pokrowy, jak i oficjalna data utworzenia UPA. Wg publicysty niewłaściwą (niepatriotyczną?) reakcją jest oburzenie części środowisk tym posunięciem prezydenta Ukrainy. Ukraińska Powstańcza Armia była tylko jednym z podmiotów, które na przestrzeni wieków nawiązywała do Święta Pokrowy jako ukraińskiego symbolu – zaznacza autor.

Zdumiewa, że ks.Zaleski nie wie o wszystkich faktach, które nie pozwalają uznać 14 października za wyłącznie, czy nawet głównie, święto UPA – czytamy w dalszej części tekstu. Skwieciński zarzuca kapłanowi, iż ten ośmielił się napisać o Poroszence, że tym posunięciem „dał w twarz rodzinom pomordowanych przez banderowców”.

Mimo to publicysta zauważa że w 1999 roku prezydent Kuczma ogłosił 14 października świętem jako Dzień Ukraińskiego Kozactwa, bez odniesień do UPA.

Nie będę dociekał, czy Skwieciński ubolewa nad tym, że wówczas obchodzono w tym dniu święto „bez odniesień do UPA”, choć przecież „lepsza Ukraina banderowska niż moskiewska”, a tradycja kozactwa jest na pewno bliższa Moskwie niż tradycja banderowska. Dziwi jednak, że w momencie, w którym Ukraina stała się bardziej banderowska niż moskiewska, Skwieciński gani tych, którzy na ten (błogosławiony przecież) fakt zwracają uwagę. Trudno doszukać się konsekwencji u kogoś, kto publicznie marzy o banderowskiej Ukrainie, a gdy jego fantazje zaczynają się w końcu ziszczać, usilnie broni Ukraińców przed zarzutami o banderyzm, tak jakby to było coś złego.

Kogo jednak w rzeczywistości uczcił Poroszenko? Sięgnijmy do źródeł:

„Nasze Siły Zbrojne, Gwardia Narodowa, pogranicznicy, mundurowi zasłużenie odziedziczyli chwałę tych Ukraińców, którzy podczas Drugiej wojny światowej bronili ojczyzny w szeregach Armii Czerwonej. Broniąc Ojczyzny uczymy się i na podstawie ich doświadczenia. Tak samo, jak i na podstawie doświadczenia Wojska Zaporoskiego, strzelców siczowych i bojowników UPA. I teraz na własnym heroicznym doświadczeniu Ojczyźnianej wojny roku [dwa tysiące] czternastego” – powiedział Poroszenko 14 października, pozdrawiając żołnierzy ATO na wyspie Hortyca i wręczając państwowe nagrody.

Obecne polskie oburzenie ustanowieniem tego dnia ukraińskim świętem państwowym można więc porównać z hipotetyczną sytuacją, w której nagle Żydzi zaczęliby się oburzać faktem, że w skarbcu na Wawelu Polacy przechowują i oddają cześć oczywistemu symbolowi antysemityzmu – czyli Szczerbcowi. Byłoby to absurdalne, bo choć w okresie międzywojennym Szczerbiec istotnie został przyjęty jako znak przez antysemicki ONR, to przecież wcześniej już od wieków był bardzo ważnym elementem polskiej symboliki narodowej – pisze Skwieciński, tak jakby polskie społeczeństwo faktycznie otaczało opieką koronacyjny miecz królów polskich ze względu na to, że symbolem tym posługiwał się ONR czy ktokolwiek inny.

Mamy do czynienia albo z chwilową niedyspozycją intelektualną red. Skwiecińskiego, albo po prostu z brzydkim chwytem erystycznym. Każdy, kto zna choćby pobieżnie sprawę, zauważy, że nie ma tu żadnej analogii do sytuacji w której ukraiński prezydent w bezpośredni sposób połączył obecne ukraińskie święto państwowe z tradycją UPA, podobnie z resztą, jak zrobił to wcześniej w odniesieniu do ukraińskich barw narodowych, z których to barw, jak się wyraził, jest dumny, gdyż „walczyli pod nimi żołnierze UPA”.

To tak, jakby Bronisław Komorowski ogłosił, że jest dumny z barw biało-czerownych, gdyż salutowali im oficerowie SB i UB, czy generałowie Kiszczak lub Jaruzelski – bo taka analogia, w przeciwieństwie do analogii zaproponowanej przez Skwiecińskiego, byłaby bardziej adekwatna.

Marcin Skalski
Za http://www.kresy.pl

Komentarzy 13 do “Kogo tak naprawdę czci Poroszenko”

 1. Klasyka manipulacji dla odwrócenia uwagi od ŻYDOWSKIEJ EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANEJ STRATEGII GRUPOWEJ,której nie uwzględnia się w oficjalnej polskiej polityce historycznej.Mamy do czynienia z cywilizacyjną zdolnością do przewrotności od ŻYDOBOLSZEWIZMU do ŻYDOBANDERYZMU. 

 2. Basia said

  To nie jest jakakolwiek klasyka manipulacji tylko trzęsący ze strachu gaciami dupek dziennikarski, ot cała filozofia, od której rzekomo wszystko się zaczyna…

 3. Basia said

  Taki czarny Piotruś pilnuje korytka, bo nie chce chodzić głodny, weszki tak mają.

 4. Odys syn Laertesa said

  Bardzo dobrze obnażona obłuda… Ja nie mam wątpliwości co do tego że nielogiczna analogia jaką posłużył się Skwieciński miała w sposób nieudolny usprawiedliwić jawne pogwałcenie prawdy historycznej dotyczącej pomordowanych przez OUN/UPA Polaków, poprzez wybiórcze jej potraktowanie przez środowisko PISowskie zafiksowane na Rosję do tego stopnia że jest gotowe zapomnieć o polskich ofiarach rzezi na Wołyniu w myśl poprawnych relacji z Ukrainą (które wcale się przez to nie poprawiły)
  http://odyssynlaertesa.wordpress.com/2013/07/16/narada-szczurow-czyli-pamiec-kaczynskiego-przed-i-po-glosowaniu-nad-prawda-wolynska/

 5. UPA trenuje said

  Ukraina – dzikie pola XXI wieku.

  Konrad Stachnio
  Polska
  2014-10-18

  Powstańcy pospolitego ruszenia Donbassu objeżdżając pozycje oddziałów Ukraińskiej Gwardii Narodowej odkryli masowe groby z ludźmi. Przysypane ziemią zwłoki ludzi znaleźli saperzy, którzy oczyszczali teren kopalni z min. Ofiary mają związane ręce z tyłu, ślady po tzw strzale kontrolnym w tył głowy oraz ślady tortur. Znaleziono przy zwłokach łuski od pocisków kalibru 9 mm. Większość z nich to kobiety z wyciętymi organami. Wg Powstańców którzy odkryli zwłoki i jako pierwsi dokonali wstępnych oględzin ciał, wynika że ofiary poddawane były długotrwałym mękom.

  Jedna z kobiet była najprawdopodobniej w ciąży. Wykopane zwłoki potwierdzają, że wobec ludzi stosowano tortury: zatrzymanym odrąbywano części ciała, na ciałach wypalane były różne znaki, w tym także symbole nazistowskie. Dwie z głów były całkowicie oddzielone od tułowia. Wszystkie ofiary były ubrane po cywilnemu. Przy wjeździe do pobliskiej osady znaleziono rów, do którego po prostu zrzucono zwłoki kilku osób. Mieszkańcy twierdzą, że członkowie Gwardii Narodowej rozstrzeliwali ludzi za ich rzekome kontakty z ruchem oporu. Potwierdzono przewagę szczątków młodych kobiet. Do tej pory zlokalizowano trzy mogiły, Powstańcy są pewni, że jest ich dużo więcej, obserwatorzy OBWE potwierdzają te obawy.

  http://www.prisonplanet.pl/polityka/ukraina_dzikie_pola_xxi,p1016063046

 6. Ło matko! Ręce precz od Lenina! said

  Kompromitacja Donalda Cooka

  W prasie wojskowej nie milkną echa kompromitacji amerykańskiej floty wojennej i systemu Aegis po incydencie na Morzu Czarnym
  Ministerstwo spraw zagranicznych USA przyznało, że załoga niszczyciela USS Donalda Cooka została wojskowo zdemoralizowana po tym, jak rosyjski samolot wojskowy Suchoi-24 (Su-24) przeleciał nad ich okrętem na Morzu Czarnym, i nie posiadając przy tym ani bomb, ani rakiet, a tylko podwieszony elektroniczny przyrząd wojenny, zdołał kompletnie obezwładnić całą elektronikę okrętu i uczynić go bezbronną łajbą. Udowodnił to zaraz potem szyderczo pozorując kilkanaście ataków rakietowych.

  http://jeznach.ne.3lab.info/post/113993,kompromitacja-donalda-cooka

 7. solkraken said

  ze zdumieniem obserwowałem wielką migrację eskimosów na prawą stronę mocy po katastrofie smoleńskiej, która przy okazji usunęła z ich drogi wszystkich Polaków na kluczowych stanowiskach od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, IPN po Narodowy Bank Polski… w osłupieniu słuchałem wyjątkowo „prawicowej” eskimoski E. Stankiewicz grożącej otwarcie namiestnikowi Merkel w tzw. III.RP podczas warszawskiej manifestacji w obronie Telewizji Trwam niczym „wolność” wiodąca lud na barykady francuskiego malarza Eugène Delacroix… nie wiedziałem jak interpretować obecność braci Karnowskich w telewizji TRWAM podczas jawnie bezprawnego dyskryminowania Lux Veritatis – wręcz prowokacyjnie absurdalnego, tak jakby z góry skazanego na potępienie i negację nawet w antyklerykalnej EU… teraz już widzę gołym okiem że chodzi o usprawiedliwianie „nieuchronności” III. Wojny Światowej Z KAŻDEJ STRONY polskiej sceny politycznej ;)))

  ps.

 8. Trwa WOJNA O PIENIĄDZ,a do militaryzacji tej wojny prze pieniądz zadłużony.Powstała na ANTYDOLAROWA koalicacja rosyjsko-chińska.To tym bardziej potwierdza,że nie spełnienia się marzenie prezydenta Roosevelta aby dzielić wpływy na politykę globalną globalną z Rosją.W czasach jego prezydentury z ROSJĄ BOLSZEWICKĄ.
  POLSKA jest nadal miedzy WSCHODEM A ZACHODEM tylko bardziej globalnie niż w katach 20-tych ubiegłego wieku analizował Feliks Koneczny.
  Doświadczamy CYWILIZACYJNEJ MIESZANKI pod znaczącym wpływem CYWILIZACJI PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.

 9. solkraken said

  ad. 8 niedługo urodziny owego DZIELNEGO POLAKA i PRAWDZIWEGO NAUKOWCA – Feliksa Karola Konecznego ur. 1 listopada 1862 w Krakowie… warto przypomnieć, że prześladowali go maSSoni od Zjuka oraz SSyjoniści za ODTWORZENIE INFRASTRUKTURY POLSKIEJ NAUKI, za celne i rzetelne analizy cywilizacyjne, które na pewno im mogły przeszkadzać w masowym oduraczaniu z użyciem jeszcze wówczas nielicznych pseudo-autorytetów, POP-KOMERCYJNYCH SZARLATANÓW wśród inteligencji nad Wisłą.

 10. mmmm said

  Ad 7i9

  szanowny panie, nie zauwazył pan, że ” katolicki głos w twoim domu” przeszedł na dietę hm…. bardziej koszerną?!

  Gdzie podziali się publicyści w stylu prof J.R Nowaka czy prawdziwie zatroskanego Michała Grabianki?!
  Zamiast nich mamy podróby w stylu Ziemkiewicza Reszczyńskiego czy braci Karnowskich 🙂

  ( już nie słucham, nie oglądam i nie płacę)

 11. @Solkraken
  Dziękuję za przypomnienie,dzięki któremu pod krzyżem na katedralnym cmentarzu we Wrocławiu zapalę lampkę za duszę tego wybitnego polskiego badacza.Na tym wrocławskim cmentarzu spoczywają pionierzy polskości na Kresach II RP.
  Często w komentarzach odnoszę się do jego książki POLSKIE LOGOS A ETHOS z nadzieją,że pojawi się ekonomista,który językiem matematyki dopisze rozdział o wartościach NARODOWYCH.Z pewnością będzie pomocny w wyjściu z PUŁAPKI ekonomii politycznej globalizmu,która bazuje na EKONOMII ŻYDOWSKIEJ,jak ją rozumiał Feliks Koneczny w CYWILIZACJA ŻYDOWSKA.

 12. @Mmmm
  Doświadczamy CYWILIZACYJNEJ MIESZANKI pod znaczącym wpływem CYWILIZACJI PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.
  W związku z trwającą WOJNĄ O PIENIĄDZ i antydolarową koalicją :
  Ta koalicyjna egzotyka powstała w wyniku WOJNY O PIENIĄDZ,którą opisał Chińczyk Song Hongbing.Językiem matematyki potwierdził opisany przez polskiego badacza Feliksa Konecznego w CYWILIZACJA ŻYDOWSKA proces handlowania wojną i pokojem.Chińczyk udokumentował to w historii bankowości od czasów wojen napoleońskich na przykładzie sagi rodu Mayer-Rothschild.Coraz bardziej okazuje się,że w swobodnym przepływie śroków finansowych KAPITAŁ zaczyna nabierać wartości NARODOWYCH.Jak wojna to i zniewolenie,a więc Polska wobec tradycji walki o wolność przeciw komu będzie organizowała kolejne powstanie?!
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/…/Rosja-Chiny-sojusz-zapisany-w…/

 13. solkraken said

  ad. 10 obawiam się, że purpuraci (w tym Lux Veritatis) już zgodzili się na kreowanie „wspólnoty europejskiej” nad Wisłą nawet jeśli oznacza to wdrożenie multi-kulti, negację XXw Tradycji poprzez judaizację katolicyzmu oraz wojnę z Putinem, który już oficjalnie jest porównywany z ambon do bestii hitlera :(((

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: