Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Ukraińska V kolumna w Polsce

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-11-08

W internetowej Wikipedia czytamy, że Prawy Sektor (ukr. Правий Сектор) to ukraińskie ugrupowanie opozycyjne o charakterze niesformalizowanego ruchu nacjonalistycznego, składające się przede wszystkim z młodzieżowych organizacji o nierzadko neofaszystowskich poglądach, którego przywódcą jest Dmytro Jarosz, współzałożyciel i przewodniczący (komendant) Wszechurkaińskiej Organizacji „Tryzub” im. Stepana Bandry (1996–1999, od 2005).
Prawy Sektor jako zorganizowana grupa powstał w czasie protestów antyrządowych na kijowskim Majdanie w latach 2013–2014. Po raz pierwszy objawił się 1 grudnia 2013 roku, gdy ok. 200 członków organizacji zaatakowało na ul. Bankowej kordon milicji strzegącej budynków rządowych.

Stanowili główny trzon sił samoobrony Euromajdanu, grupując się w paramilitarne oddziały – „sotnie”, wyposażone w broń palną i odbywające regularne treningi, pod okiem weteranów wojny w Afganistanie. Głównym członem Prawego Sektora są członkowie faszystowskiego Socjalno-Narodowego Zgromadzenia (SNA), zwani też Patriotami Ukrainy, w skład którego wchodzą też organizacje Tryzub, Biały Młot, UNA-UNSO, C14 – będące neonazistowskim skrzydłem nacjonalistycznej lwowskiej Swobody oraz piłkarscy ultrasi, głównie Dynama Kijów. Członkowie Prawego Sektora odwołują się do tradycji znanych terrorystów i ludobójców z okresu II wojny światowej: Stepana Bandery i Romana Szuchewycza, a także terrorystycznych i ludobójczych ukraińskich organizacji z tego okresu: Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która jest odpowidzialna za wymordowanie ok. 100 000 Polaków podczas II wojny światowej. Często też posługują się symbolami tych organizacji – tryzubem i czarno-czerwonym sztandarem.

 

26 października 2014 roku odbyły się na Ukrainie wybory parlamentarne. Prawo do głosowania w czterech okręgach znajdujących się w Polsce: Warszawa, Kraków, Lublin, Gdańsk miało 11,5 tysiąca obywateli Ukrainy, z czego 5 tysięcy z nich mogło oddać głos w Warszawie. W stolicy Polski głosy oddało blisko 1900 osób. We wstępnych wynikach pierwsze miejsce zajął Front Narodowy Arsenija Jaceniuka (494 głosy), drugie – Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego (468 głosy), a trzecie – Blok Petra Poroszenki (430 osób). W całej Polsce zagłosowało tylko 27% osób uprawnionych do głosowania. Spośród tych którzy głosowali 36% oddało swój głos w Warszawie, a od 18 do 21% w Krakowie, Lublinie i Gdańsku. 850 wyborców zagłosowało na Samopomoc i po ok. 700 na Front Narodowy i Blok Petra Poroszenki.

 

Czwarte miejsce pod względem popularności zajął wśród Ukraińców głosujących w Polsce Prawy Sektor. Odwołujące się do tradycji OUN-UPA to faszystowskie i antypolskie ugrupowanie otrzymało wśród obywateli Ukrainy w Polsce ponad 200 głosów! ( Kresy.pl 27.10.2014). Jednak także w Samopomocy, Froncie Narodowym i Blok Petra Poroszenki nie brak ludzi, którzy są nacjonalistami ukraińskimi, czcicielami UPA i Stepana Bandery, a przez to wrogami Polski i Polaków. Czcicielami UPA i Stepana Bandery są i Andrij Sadowy, i Arsenij Jaceniuk (jawny banderowiec) i Peter Poroszenko, który dzień powstania UPA ogłosił kilka tygodni temu nowym ukraińskim świętem żołnierza. Ukraińska V kolumna w Polsce jest więc liczna i na pewno stanowi poważne zagrożenie dla Polski i społeczeństwa polskiego.

 

Nie ulega wątpliwości, że wśród np. agentów Prawego Sektora (który skupia głównie młodzież i młodych ludzi), Samopomocy, Frontu Narodowego i Bloku Petra Poroszenki w Polsce są m.in. studenci ukraińscy, którzy studiują w Polsce dzięki otrzymanemu stypendium od rządu polskiego. I także nie ulega wątpliwości, że wielu z nich jest zaangażowanych w różną antypolską działalność, chociażby wśród mniejszości ukraińskiej w Polsce. W drugiej połowie października 2014 roku media w Polsce, m.in. dziennik „Rzeczpospolita” i „Kresy.pl” (24.10.2014), pisały, że polskie służby specjalne coraz bardziej interesują się aktywnością ukraińskich nacjonalistów na południowo-wschodnich krańcach Polski. Jak pisze „Rzeczpospolita”, sympatycy Swobody i Prawego Sektora  przyjeżdżają najczęściej na spotkania na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jawnie eksponują swoją nacjonalistyczno-faszystowską symbolikę, a podczasspotkań i debat mówią np. o włączeniu kilkunastu przygranicznych powiatów polskich do Ukrainy. Doszło już do kilku spięć polsko-ukraińskich z tego powodu.

 
Dla Wirtualnej Polonii
Marian Kałuski, Sydnej

Reklamy

Komentarzy 11 to “Ukraińska V kolumna w Polsce”

 1. Edward said

  Takie pisanie antagonizuje Polakow i Ukraincow i wlasnie o to chodzi aby nawzajem zabijali sie
  (na wschodzie Ukrainy juz sa ogromne zbrodnie).Wiec WP doklada do tego reke-i nie ma co
  zgrywac sie na obrazalskiego!Tak Polakom jak i Ukraincom trzeba pisac prawde kto stoi za tymi
  zbrodniami.Jarosz to parszywy zyd ktory przynajmniej mieszkal w Londynie.Jemu daje pieniadze
  zydostwo na organizowanie zbrodni na Ukrainie(Ukraincy nie maja wiedzy kim on jest).Poroszenko
  to zyd z Izraela i dla niego Polacy czy Ukraincy to smiecie wiec bez skrupulow ustanawia swieto
  zbrodni (we wojne to oni tez napuszczali jednych na drugich).Sa jeszcze zydzi zlodzieje-miljarderzy
  (np.Kolomyjski) ktorzy maja prywatne armie najemnikow z calego swiata do zabijania Rosjan.
  Calkiem mozliwe ze nastepnymi do zabijania beda Polacy a potem Ukraincy-beda juz zbednym
  balastem.Ktos z was ma odwage te prawdy pisac?To nie jest antysemityzm,zreszta-oni nie sa semitami
  lecz chazarami (azjatami) ktorzy w ~VIwieku przyjeli judaizm.

 2. Analityk said

  @Edward

  Ten website to wolność wypowiedzi w sprawach ważnych dla Polaków i innych słowian chrześcijan. Pańskie uwagi o tym, że Żydzi są wrogami Polaków i Ukraińców są też cenne.

  Każde pisanie jest tu ważne, każda informacja, która poszerza swiadomość. My Polacy musiemy wiedzieć, że Polska jest dla Polaków i lojalnych Nam Polakom mniejszości narodowych. To samo dotyczy Ukrainy. Jednakże jeśli wśród Ukraińców sa tacy, którym Polska sie nie podoba to droga wolna – nikt was tu nie zamierza krzywdzić. Nam Polakom chodzi tylko o Prawdę historyczną a nie o sianie nienawiści między naszymi narodami. Dla nazistów, sługusów/sympatyków Hitlera/Stalina i zachłannego nienawidzącego innych żydostwa nie ma i nie będzie miejsca w Polsce. Tak samo dotyczy banderowców – sympatyków Bandery, Szychewicza i SS-Galizen.

  Wielu Ukraińców nie zna historii swoich ziem. Winą Polskiej magnaterii było – nie tylko w stosunku do Ukraińców ale i do warstw własnego narodu – dawanie przywilejów Żydom!
  Ustanowienia ich często jako poborców podatków i oddawania w arendę w ich ręce wielu kluczowych obiektów w społecznościach czy to polskich czy ukraińskich np. młynów, karczm, etc. Żydzi byli pośrednikami i łupili jak mogli wszystkich którzy byli od nich zależni lub cokolwiek potrzebowali kupić, dostać jakąś usługę np. zmielić zboże czy zjeśc posiłek w karczmie. Żydzi bogacili sie na tych grabieżach/oszustwach, gdyz nakładali ceny/podatki – aby sie wzbogacić – o wiele wyższe niż to co żądali polscy magnaci. Żydostwo bogaciło sie i rosło w siłę, mając w pogardzie tych „pod sobą”. To się zemściło, nie wykształciła sie warstwa srednia w Polsce ani na Ukrainie. Żydzi się nią stali. Nastepnie często wraz z masonerią podkopywali fundamenty ekonomiczne istnienia Rzeczpospolitej, a później po jej upadku służyli zaborcom jako donosiciele, podburzali nieprzygotowanych Polaków do wystapień i powstań przeciw zaborcom mając na uwadze, że zaborcy Nas Polaków pokonają, ukarzą, odbiorą własność, ześlą na wygnanie, a oni wszystko łatwo dostaną w swoje ręce na własnośc.

  Pisał o tym Józef Ignacy Kraszewski
  Cytat
  (…)
  …wykorzystał swoje obserwacje jako redaktor kronnenbergowskiej ‚Gazety Codziennej’ (był nim od 1859 r. – ALS) do napisania powieści pt. ‚Żyd’ (1866), w której podaje, iż bogaci Żydzi pokładali wielkie nadzieje w możliwości realizacji swych dalekosiężnych planów w związku z trwającymi przygotowaniami do wywołania nowego powstania w Królestwie Kongresowym. W wywołaniu takiego powstania bogaci Żydzi byli żywotnie zainteresowani. Potwierdza to przytoczony przez Kraszewskiego taki oto tok ich rozumowania:
  „w powietrzu czuć proch, ale dla nas to nic złego(…) skorzystajmy z dobrej okazji. Zamiast bawić się w patriotyzm, asymilację itp. mrzonki, myślmy przede wszystkim o sobie. Chłop polski nie lubi nas, wiemy o tym, ale chłop jest głupi – nie boimy się go. O szlachtę głównie nam idzie. Wmiesza się ona przez sam punkt honoru w awanturę, pójdzie do lasu, na krwawe pole, za co ją rząd ukarze, zniszczy, wytępi, wydusi, wywłaszczy, a wówczas dla nas droga otwarta”
  (cyt. za T. Jeske-Choiński, „Historia Żydów w Polsce,” s. 137)

  W każdym narodzie musi się wyrobić ponad masy jakaś inteligencja i rodzaj arystokracji. My jesteśmy materiałem gotowym, my zawładniemy krajem, opanujemy już przez giełdy i przez wielką część prasy nad polową Europy. Ale naszym właściwym królestwem, naszą stolicą, naszym Jeruzalem będzie Polska. My będziemy jej arystokracją, my tu rządzić będziemy. Kraj ten należy do nas, jest nasz. (S. Dider, „Rola neofitów w dziejach Polski,” s. 111).
  (…)

  O takich zachowaniam nie ma wzmianki w Muzeum Żydów w Warszawie ani o takich „zydowskich patriotach” jak Leopold Kronnenberg, który „wyasygnował on na cele powstańcze 1 milion złotych rubli”, a po upadku powstania „car odznaczył Leopolda Kronnenberga najwyższym rosyjskim odznaczeniem: Orderem św. Włodzimierza oraz przyznał mu dziedziczne szlachectwo”. Otrzymał to najwidoczniej za ułatwienie upuszczenia polskiej krwi, wybicia i pojmania najbardziej patriotycznych synów i córek polskiej ziemi.

  Dzisiaj w Polsce – po jej wejściu do UE i podporządkowaniu sie jej zarządzeniom – jest podobnie. Wielu Polaków ogłupionych przez antypolskie ściekowe media nie interesuje jakie plany mają względem nich Żydzi wieszając im przed nosem marchewkę, aby im się wysługiwali.

  Każdy kto się wysługuje Żydom jest wrogiem Polaków, Ukraińców i innych chrześcijańskich narodów. Żyd zawsze myśli wyłącznie o sobie – tak jak zacytowałem ich słowa – nie bawi się w patriotyzm, asymilację itp. według nich mrzonki.

 3. Analityk said

  PS.

  Polacy i Ukraińcy powinni BARDZO uważnie patrzec co knują Żydzi zasiadający na decyzyjnych stanowiskach w obu państwach.
  Oni mogą wywołać wojnę między naszymi narodami aby zyskać przestrzeń życiowa dla siebie samych i zydowskich osiedleńców z innych krajów!
  To trzeba brać bardzo poważnie pod uwagę po wypowiedzi Michnika/Szechtera, że jeśli ich interesy w Polsce będą zagrożone to oni wywołaja konflikt polsko-ukraiński.

 4. Alina said

  http://niezalezna.pl/61183-dominik-taras-siedzi-w-radomskim-areszcie

 5. Kapsel said

  Cenzura w wolnej Polsce ? To z okazji 11 listopada – Święta Niepodległosci?

  Wywiad z Kaczanowskim został dzisiaj opublikowany na stronie głównej Onetu i po kilku godzinach zupełnie usunięty z portalu:

  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ivan-kaczanowski-sledztwo-ws-krwawego-czwartku-moze-uchronic-przed-wojna/bhfvw

  Warto przy tej okazji przypomnieć stary artykuł – chodzi o udowodnienie przez Kaczanowskiego, że tak zwana Niebieska Sotnia na Majdanie w Kijowie została wystrzelana przrez samych nacjonalistow ukraińslich w celu eskalacji protestu

  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/taka-jest-moja-wersja/2syf0

  W tym konteksćie ustanowienie przez ologarchę i obszarnika ziemskiego Poroszenkę pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy państwowego orderu Niebieskiej Sotni to jakiś makabryczny żart = jeszcze jeden zakłamany od podstaw „mit zalożycielski”. Niestety – krwawy….

  Wczoraj w Wiadomosciach TVP Programu I „niezmordowana” Maria Stepan pwiedziała, że Ukraina bardzo, bardzo potrzebuje bohaterów, i że są nimi jej zdaniem żłonierze ukraińscy zwani wsieci internetu przez swoich wielbicieli „kiborgami” walczący z separatystami o lotnisko w Doniecku.

  Nie powiedziała jednak, że ci bohaterscy „kiborgowie” kryją się już tylko w podziemiach lotniska , bo napowietrzna jego cześć jest od kilku tygodni w rękach separatystów, ani że artyleria wspierająca „kiborgów” we wsi Piaski swoimi pociskami zamordowała chłopców grających w piłkę na szkolnym stadionie, dwoje zabitych, kilkoro bardzo ciężko rannych dzieci.

  Służyłem w wojsku w artylerii i moim zdaniem pierwszy pocisk może chybić o 100 – 200 metrów – kolejne – są coraz blizej celu, zwykle już trzeci pocisk trafia w cel. To abecadło TKO – Treningu Kierowania Ogniem. Na boisko szkolne spadło kilkanaście pocisków….

  Obserwatorzy OBWE w Doniecku stwierdzili, że niosące śmieć dzieciom pociski przyleciały z pólnocnego zachodu, to znaczy – ze stanowisk ukraińskliej artylerii, kiborgów…

  Zalew kłamstwa, przemilczenia – a teraz jeszcze cenzura. Bardzo to przygnębiające.

 6. Kapsel said

  Jest dobra wiadomość, że coś drgnęło w sprawie PRZECIWDZIAŁANIA propagowaniU faszyzmu w Polsce przez wywieszanie faszystowskiej flagi czerwono-czarnej zbrodniczej , ludobójczej organizacji OUN-UPA

  BYŁOBY DOBRZE, GDYBY POLICJA I PROKURATURA OTRZYMAŁA WIĘCEJ EKSPERTYZ NA TEN TEMAT OD NAUKOWCÓW, BADACZY TEGO TEMATU !

  Wczoraj nadeszło z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu zawiadomienie, iż w dniu 4.11.2014 roku Komenda Miejska wszczęła dochodzenie, w sprawie ukraińskich studentów propagujących banderowska flagę w Przemyślu tj. o przestępstwo z art. 256 par 1 kk oraz o wyłudzenie Karty Polaka tj. o przestępstwo z art. 272 kk.

 7. Lubomir said

  Na bazie wojującego antypolonizmu powstały państwa należące niegdyś do historycznej Rzeczypospolitej Polskiej. Odstąpienie od nazistowskiej, rasistowskiej nienawiści do Polski, Polaków i polskości, musiałoby oznaczać powrót Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii pod kuratelę RP. Te trzy ostanie kraje egzystowały w RP jako Inflanty.

 8. Lubomir said

  Przepraszam za pomyłkę. Oczywiście chodziło o dwa ostatnie, a nie trzy ostatnie kraje. Chodziło wyłącznie o obecną Łotwę i Estonię.

 9. aga said

  ad. Analityk

  A co knują żydowscy oligarchowie z Putinem na czele nie ?

 10. Mściciel z 27 WDP AK said

  Analityku żyd jak i chrześcijanin pisze się zawsze z małej litery. Ponieważ nie ma narodowości żydowskiej jak i chrześcijańskiej. Izraelczyk oczywiście z dużej. To taka mała moja dygresja, z resztą twych wpisów się zgadzam.

 11. boristhenes said

  Reblogged this on Wolna Polska.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: