Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

20 mln Polaków bez polskich dokumentów. MSZ problemu nie widzi.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-11-30

Ponad 20 mln Polaków na świecie nie ma polskich dokumentów mimo że pielęgnuje swoją polskość i utożsamia się z polską kulturą. MSZ nie tylko nie ma pomysłu na zagospodarowanie tego potencjału, ale zachowuje się, jakby dążyło do zerwania wszelkich związków tych ludzi z Macierzą. 
Systematyczne zmniejszanie liczby konsulatów, czy utrudnianie Polakom uczestniczenia w wyborach to zaledwie wierzchołek góry lodowej problemów, jakie stawia przed Polakami mieszkającymi zagranicą polski MSZ. Coraz mniejsza liczba szkół polskich przy ambasadach, brak zaangażowania w życie Polonii i niechęć do kultywowania tradycji oraz przekazywania historii to wyznaczniki podejścia resortu najpierw Radosława Sikorskiego, a obecnie Grzegorza Schetyny do tych najistotniejszych dla życia wspólnotowego kwestii.

 

Wśród Polonii słychać coraz wyraźniejsze głosy, że resort zachowuje się tak, jakby dążył do tego, aby Polacy poza granicami kraju wynarodowili się. Dotyczy to zarówno Polonii sensu stricte, jak i Polaków mieszkających na dawnych ziemiach polskich, obecnie znajdujących się w granicach Białorusi, Litwy czy Ukrainy.

 

Wprawdzie rząd przygotował program współpracy z Polonią, który wkrótce zostanie zaprezentowany na posiedzeniu sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, jednakże ani Polonusi, ani zaangażowani we współpracę z nimi posłowie nie robią sobie nadziei na jakąkolwiek poprawę w tej materii. Woli politycznej nie ma bowiem od wielu lat, a fundusze przekazywane z budżetu państwa z roku na rok topnieją.

 

Anna Wiejak

Z zaprzyjaźnionego z nami portalu Prawy.pl

Artykuły powiązane

Reklamy

Komentarzy 26 to “20 mln Polaków bez polskich dokumentów. MSZ problemu nie widzi.”

 1. Sceptyk said

  Kilka lat temu dostalem z rodzina paszporty konsularne bez wiekszych trudnosci.
  Bylem swiadomy, ze moim obwiazkiem kiedy bylem na wizycie w Polsce, bylo rowniez uzywanie paszportu polskiego,bo to bylo wymagane przez wladze polskie. Moglem probowac przedstawic paszport kanadyjski, ale byloby przeciw prawu polskemu, Moglem takze narazic sie na uwage: a co, wstydzi sie pan
  obywatelstwa polskiego? Nie, nie wstydzilem sie, ale balem sie, ze moglbym
  okazac sie niepewnym politycznie i byc zatrzymanym przez byle co. Przy okazji
  moglem odwiedzac grob rozdicow na Powazkach. Teraz prawie wszyscy w rodzinie wymarli. Moglbym przyjechac na wczasy medyczne do Buska,ale nie
  jestm pewny jak dobre te wczasy bylyby. Moja zona zawsze, mimo ,ze tez jest
  Polka, jest zawsze negatywnie ustosunkowana do wyjazdu do Pollski.
  Ogolna niechec.

 2. Żaden dokument nigdy (na szczęście!) nie będzie w stanie zdefiniować (odebrać czy nadać) komukolwiek polskości … Biurokratyczna rejestracja powołana do tego by doić ludzi w zamian za namiastkę (stempelek) „obywatelstwa” i to od biurokratów którzy robią to tylko dlatego że „ustawa nakazuje” nie jest i nie będzie elementem kultury, języka, tradycji czy historii (a co stanowi o polskości)… Przez ponad 120 lat zaborów choć nie było Polski byli jednak Polacy i to nie byle jacy!… Niech to będzie przykład dla tych którzy martwią się że nie mają kwitka od antypolskiego MSZ-tu, czy innych instytucji tego postmagdalenkowego tworu. Gdyby nie obowiązek ustawowy nigdy nie wykupiłbym poświadczania mojej tożsamości jakim jest „dowód osobisty”. Na tej plastikowej karcie nie ma nic czego bym w głowie czy sercu nie miał a co symbolizuje biały orzeł w koronie na czerwonym tle….

  POETA
  Po całym świecie
  możesz szukać Polski, panno młoda,
  i nigdzie jej nie najdziecie.

  PANNA MŁODA
  To może i szukać szkoda

  POETA
  A jest jedna mała klatka –
  o, niech tak Jagusia przymknie
  rękę pod pierś.

  PANNA MŁODA
  To zakładka
  gorseta, zeszyta trochę przyciaśnie.

  POETA
  – A tam puka?

  PANNA MŁODA
  I cóz za tako nauka?
  Serce – !–?

  POETA
  A to Polska właśnie.

 3. NC said

  Chodzi rzecz jasna o zniechęcenie Polaków na świecie do utrzymywania więzi z Polską, bo Polska przeznaczona jest do likwidacji i zastąpienia Judeopolonią, gdzie polscy patrioci z zagranicy, do tego na ogół niezależni materialnie od rządu nad Wisłą, będą zagrożeniem i nie są do niczego potrzebni.

 4. jj said

  Dziwię się dziwieniu Admina.Przecież od 1920 roku tak się postępuje, vide deportacje ekonomiczne z czasów zaborów i następnie lekceważenie Polonii w Ameryce Południowej .
  Przecież pozostawiono tych Rodaków zupełnie samotnie i nikomu to nieprzeszkadzało. Podobnie zresztą postąpiono z ochotnikami z Ameryki Pół. po I Wojnie Światowej. Oni także nie otrzymali rent inwalidzkich.

  To jest bezpośredni dowód, ze tzw państwo istnieje formalnie tylko.

 5. Dziadzius said

  Ja mam pewne trudności z tym całym artykułem i komentarzami . Jako obywatel Kanady, Polskiego pochodzenia , przysiągłem [ dobrowolnie] że będę wierny królowej i rządowi Kanady—
  —00- i treaz powiedzcie mi gdzie w kartach mego obywatelstwa Kanady pisze że ja [kanadyjczyk] mam[ moralne i etyczne ] prawo głosować na polityczne wydarzenia w obcym kraju { POLSKA]
  Mam pytanie do was wszystkich z podwójnymi obywatelstwami — Jak by była wojna między Polską i Kanadą i udział w wojsku byłby przymusowy!!! – do którego wojska byście szli ??

 6. Alina said

  Niedawno wyrabiałam paszport wg nowych przepisów, sprzecznych z konstytucją, wg których musimy zostawiać – a nie jest to czynność konieczne do kontaktu obywatel z urzędami – odcisk palca. Kiedy bardzo się opierałam przytaczając konstytucję pan urzędnik rozkosznie stwierdził – no to nie dostanie pani paszportu, przecież posiadanie paszportu nie jest obowiązkowe, tak jak dowodu osobistego. No!
  Współczuję wszystkim zagranicznym Polakom, bo w czasie tygodniowego, albo 2-tygodniowego pobytu w kraju nie mają szans złożyć osobiście wniosku, a potem po 2-3 tygodniach OSOBIŚCIE odebrać dokumentu. I to w XXI wieku, internet, telefony na całym świecie, można złożyć wniosek gdziekolwiek i odebrać paszport gdziekolwiek – wydawałoby się.
  Na to jest jeden sposób. Musimy sobie założyć własną polską administrację i olewać tę eskimoską. Musi być jakiś sprytny sposób. Na razie przychodzi mi do głowy jeden.
  Przed wyborami parlamentarnymi wzorem G.Brauna i E. Dobrowolskiej trzeba zająć nie PKW, ale każdą telewizję i jednocześnie zacząć nadawać na cała Polskę własny program. Dobrze przygotowany, spokojny, logiczny. Numer jaki zrobił Jaruzel nam trzeba teraz zrobić komuchom z PO w naszym interesie. Bo ludzie są zupełnie ogłupieni przez telewizory. Jak zobaczą, że jest inny świat pójdą za nim, szczególnie kiedy obnaży się całe to oszustwo, które mamy ostatnio. Ten numer mogą zrobić tylko masy młodych ludzi. Albo wymyślić sposób wejścia z własnym programem na częstotliwości cyfrowe największych telewizji w godzinach największej oglądalności albo w czasie najgłupszych seriali, tak jak robiło to „Radio Solidarność” np. w Warszawie włączając sygnał wojennej piosenki „Siekiera, motyka piłka szklanka” https://www.youtube.com/watch?v=I6wW1VWV_1c
  – Hycle nam nie dają żyć ….
  Ten drugi sposób wymaga pomysłu i zdolnych ludzi ze sprzętem. Ale ma tę zaletę, że policja nie spałuje, nie użyje armatek ani prowokatorów, bo nie będzie wiedzieć gdzie i kiedy.

 7. Marc said

  Do Dziadziusia,

  A ja mam pewne trudności z Pańskim pytaniem tak jak powodem, dla którego Pan je zadaje… Czy wszystko, co robimy musi być wpisane w karty obywatelstwa? Czy Kanadyjczycy urodzeni w Kanadzie, też składają przysięgę na wierność rządowi? Od kiedy mieszkam w tym kraju, rządów zmieniło się wiele. Rządów o bardzo różnych profilach, programach i podejściach politycznych. Któremu z nich według Pana powinienem być wierny? Gdyby wszyscy byli zobowiązani być wiernymi każdemu rządowi, to … opozycja nie miałaby prawa bytu! Już nie wspominając demokracji, nawet śladowej! Czy według Pana udział w polskim głosowaniu obywateli polskich jest nielojalnym w stosunku do ich kraju zamieszkania? Czy będąc Kanadyjczykami niestosownym było budować pomniki Polakom niemającym nic wspólnego z Kanadą? Myślę tu na przykład o pomniku Ofiar Katynia w Toronto, którego budowie ze strachu przed Sowietami, rząd federalny był przeciwny, czy Kopernika w Montrealu. Dalej uważam, uchodźcy z Polski, którym Polska jest bliska powinni brać udział w jej wydarzeniach kulturalnych i politycznych, które przecież nie pozostają w sprzeczności z Pańskimi przysięgami.
  A na Pańskie hipotetyczne pytanie odpowiem tak: Nie widzę takiej możliwości, aby Polska wypowiedziała wojnę Kanadzie. A gdyby Kanada wypowiedziała wojnę Polsce to, pomimo iż jestem Kanadyjczykiem, siedziałbym pewnie w obozie na podobieństwo Japończyków w czasie II Wojny Światowej.

  Z pozdrowieniem

 8. Sceptyk said

  Obserwuje wpisy Dziadusia. Kiedys powiadal, ze mieszkal w U.S.A Dzisial deklaruje zamieszkanie w Kanadzie. Kiedys robil wiele bledow ortograficznych, teraz prawie wcale. Wydaje sie, ze gra role stosowna do wpisow na Wirtualne
  Polonii.

 9. Guła said

  Branka zawsze odbywała się zgodnie z przynależnością do zaboru.

  Ale jest alternatywa (4) Mianowicie, na wzór żymiański należy opanować Kanadę, USA i tak dalej.

 10. Guła said

  „Na tej plastikowej karcie nie ma nic czego bym w głowie czy sercu nie miał a co symbolizuje biały orzeł w koronie na czerwonym tle….”
  To prawda nic nie ma takiego na tym plastyku. A od 1 stycznia 2015 r zgodnie z ustawą oprócz tzw PESEL, imienia i nazwiska nic nie będzie.
  Od momentu wprowadzenia tego plastiku (do cymbergaja) została wyrugowana narodowość którą w szczególnych przypadkach (nawet na zakłamanej Litwie) rozwiązuje drugi paszport. Po co? A no na wszelki wypadek.

 11. Dziadzius said

  @8 sceptyk —
  dzięki za pochwałę co do mojej gramtyki ale z ręką na sercu ja piszę tak jak umię i jak pamietam z Polskiej szkoły 65 lat temu. Niestety błędy się coraz częściej wkradają do mego pisania bo czas między dzisiejszym pisaniem a szkołą jest z każdym dniem dłuższy- a pamięć krótsza.
  Ale tak wróćmy do do tematu —
  Co ma moje obywatelstwo [ kanadyjskie czy inne] czy nawet moja dobra gramatyka czy też jej brak ma wspólnego z moim ogólnym pytaniem na temat dwupaszportywości ?? —
  ***Jeżeli przysięgałeś biorąc obywatelstwo danego państwa [ innego niż Polska] to jakie masz prawo głosować na rzecz kraju w którym nie mieszkasz i którego wynik głosowania ciebie nie dotyczy?
  W mojej tułaczce spotkałem dwa narody [Polski i Zydowski] które mają typowe chyba wrodzone podejście do argumentu a mianowicie kiedy argument jest nie do obronienia atakują osobistość przeciwnika a nie temat argumentu – a że „sceptyk” to nie Polsko-słowianskie słowo —-
  to Szalom Icek

 12. aga said

  ad.8
  Bingo.Ale dziadzius to nie jest jedna osoba. To zjawisko wieloosbowe jak niem. organizacja WOLF.Dziadziusie swojaki natomiast w LWP 😉

 13. Lubomir said

  Kiedy u tronu Rzeszy w Aachen, przyznaje się order niemieckiego imperatora osobie odpowiedzialnej za teraźniejszość i przyszłość Polski, a równocześnie w ten sam sposób wyróżna się polakożercę Erikę Steinbach, to czego dla Polski można oczekiwać w przyszłości?. Chyba tylko kultywowania, jeżeli nie III Rzeszy, to na pewno kultywowania ‚utrwalaczy’ pruskiej obecności w Polsce. I to obserwujemy. Przybywa pomników i nazw ulic ludzi z epoki II Rzeszy, z epoki kajzera Wilhelma II i von Bismarcka. Wystarczy pojeździć po Dolnym czy Górnym Śląsku, lub po Pomorzu, by to odkryć. To cichy, pełzający antypolonizm. Przy równoczesnej likwidacji polskiego szkolnictwa i polskiej gospodarki, jest to bardzo niebezpieczne zjawisko. Antypolacy ubierają maski naszych rodaków. Jednak z polskością mają tyle wspólnego, że maniakalnie jej nienawidzą. Psychopaci to złożone osobowości.

 14. Dziadzius said

  @12 AGA– a ja zawsze, i to przez tyle lat, myślałem żem biedny jedynak – a tu widać że Pani – i Pan Icek znaleźli mi braci – no niby wedlug was- to braci po fachu.
  Dzieki teraz już nie będe wodeczkę pił tylko z moim lustrem ale z duchami druku.

 15. Lubomir said

  Najwyraźniej wielu włóczęgom i odwiecznym wygnańcom zależy bardzo na tym, żeby to Polacy zajmowali ich miejsce i stawali się globalnymi nomadami i kloszardami. Oni tymczasem będą grać rolę narodu osiadłego, rzecz jasna w dostatniej dla nich Polsce. Ostatnio coraz głośniej m.in. o niemieckich pokrzywdzonych i wypędzonych, chociaż to własnie nie Niemcy ale Polacy – wpychani są w taką życiową rolę.

 16. Dziadzius said

  @ 7 Marc,–
  Cześć,
  Panie Marc, widać, że ja też mam podobne trudności z Pańską odpowiedzią.
  Dzięki że Pan poświęcił wiele wysiłku ażeby przeanalizować każdą szczyptę mego „post” i skrupulatnie dać odpowiednią ktytykę.
  Ja też bym chciał tak samo zrobić z Pańską odpowiedzią, ale nie mam do tego ani Pańskiego kunsztu, ani potrzebnej znajomości Polskiego języka.
  Ja, pisząc mój „post” – byłem pewny, że przedstawiłem czysto zrozumiały argument, że **dwupaszportowość**, w mojej opinii, jest nie moralna bo dwóm panom służyć nie sposób.
  Widać, że tego nie osiągnąłem, i że nasze przeciwne opinie wylądowały na zupełnie innej płaszczyźnie , na płaszczyżnie „uczuć”.
  Nie ma nigdzie żadnej prawnej a co najważniejsze ” enforcable” definicji takich „uczuciowych” pojęć jak: -narodowość- patriotyzm- honor- ojczyzna- obywatelstwo [ inne niż fizyczne miejsce pobytu] – wiara- bo te wszystkie pojęcia są opisane na podstawie „osobistości” a więc zmienne według „wolnej woli” i ” rozumnej inteligencji”.
  Mając Kanadyjskie obywatelstwo nie przeszkadza mi ono w udziale i popieraniu Polskiej kultury i tradycji i historii i jezyka przez udział w Polskich organizacjach jak Kongres- Kombatanci – koścół i do tego nie potrzebuje dwupaszportowosci. Polskie organizacje istniały od wielu lat w Kandzie przed popularnym :dwupaszportowyzmem”
  Mój oryginalny argument był, że będąc obywatelem Kanady ja nie mam prawa mieszać sie do spraw innego państwa a szczególnie kiedy ja w tym państwie nie mieszkam i wyniki mego głosowania nie mają na mnie żadnego wplywu bo jak mi potrzeba to ubiorę kanayjską czapkę i ci mi Polska.
  Jak by Pan zapatrywał się na to żeby Etiopia głosowała na temąt emigracji do Kanady — Pan na pewno by powiewdzial a co ma Etiopia do Kanady ??

  Pan, czy chcąc czy nie chcąc , jednak poparł moją opinię kiedy powiedział, że w wypadku wojny Polsko-Kanadyjskiej Pan nie bedzie ani w Polskim ani w Kandyjskim wojsku a raczej bedzie siedział w obozie ala takim jak mieli Japończycy podczas Drugiej Wojny Swiatowej.- bo dwóm panon służyć nie można.
  Tak pobocznie, Japończycy byli posadzeni w obozach [ w Kandzie I Stanach] dlatego że byli z ” narodowosci” wrogiej Kanadzie. Ich majątki były skonfiskowane i rozprzedane Tak samo jak było w Kandzie z Austryjakami i Niemcami podczas Pierwszej Wojny . Do tych obozów dostali się też i ukraincy [ może nie tyle ukraincy co biedni chłopi z okolic Krakowa] bo na ich „paszportach” pisało że byli austryjakami bo ukrainy nie bylo aż w roku 1918.

 17. Valdi said

  Dziadziuś, po co te tłumaczenia, ja doskonale rozumiem. Ci śmieszni ludzie nie wiedzą co to tęsknota za krajem, bo siedzą tu, w swoim kraju. Żyjąc gdziekolwiek, jesteś Polakiem i nikt tego nie zmieni. Mam córkę w Szkocji, nie chce wracać do takiej Polski, mimo, że bardzo tęskni. Czy, Ona, nie ma prawa się wypowiadać na temat grajdoła w jakim żyła?. Myślę, że większa część narodu powróciła by do Polski, gdyby – Polska była Polską -… zaś pozostali byli by dumni na obczyżnie, że są Polakami. Pozdrawiam!.

 18. Marek said

  No cóż, stali bywalcy tego forum od lat piszą o likwidacji państwa polskiego
  i o roli „korporacji geremka” czyli MSZ. To tam przygotowują agenturę, którą
  wysyłają po świecie, by działała na szkodę narodu polskiego i inwigilowania
  oraz przejmowała kontrolę nad Polonią rozsianą w różnych rejonach świata, szczególnie za oceanem.
  Władze okupacyjne przestały już ukrywać, że to ma być państwo żydowskie w którym
  zostawią sobie pewną liczbę gojów-niewolników, bo przecież ktoś musi utrzymywać
  ten bajzel i być mięsem armatnim w różnych wojenkach wywoływanych przez
  strasznych braci.
  To forum moim zdaniem też od dłuższego czasu jest kontrolowane przez koszerną agenturę ulokowaną na Czerskiej, Wiertniczej i w wielu innych miejscach, w dodatku
  najczęściej funkcjonującą na koszt nieświadomych, tubylczych autochtonów.
  Dziś praktycznie całe państwo jest zażydzone łącznie ze wszystkimi urzędami,
  uczelniami, mediami, przemysłem rozrywkowującym, a przede wszystkim z bankami,
  bo kontrola nad finansami jest kluczowa w zniewalaniu całych narodów i kontynentów.
  W tej chwili należy uważnie śledzić konfrontację żydów z Rosją cara Putina,
  która po spacyfikowaniu dawnych demoludów znalazła się na celowniku lichwiarzy.
  Zawirowania związane z tym konfliktem mogą doprowadzić do uzyskania
  jakiejś formy niezależności, którą trzeba będzie mądrze zagospodarować.
  Pewnie zaraz po moim wpisie pojawi się kilka przydługich komentarzy koszernych
  agentów. Oni stosują taką taktykę, że na jeden wpis odpowiadają wieloma często
  nie na temat długimi tekstami.

 19. aga said

  ad. 17
  Bez przesady a czy Szkocja jest jeszcze Szkocja? Jedynie wyższy poziom życia czytaj wyższe zarobki i opieka zdrowotna.. Ale cała ta zgnilizna ,która u nas dopiero raczkuje, tam jest od dawna zadomowiona.Ja znam kilka osób ,które wróciły stamtąd i wolą Polskę pomimo,że tyle tutaj nie zarabiają.

 20. Lubomir said

  Zaroiło się od antypolaków w Polsce. Oni myślą jak bronić się przed Iranem, jak gdyby Iran graniczył z Polską a nie leżał w sąsiedztwie Iraku i Izraela. Natomiast w ogóle nie interesuje ich los Polaków na Litwie, Żmudzi, Łotwie czy m.in. na Pomorzu Przednim. Polska prasa w Czechach i polskie organizacje na Zaolziu, też nie mają wsparcia ze strony oficjalnych instytucji polskiej Macierzy. Figurantów lubiących gigantyczne polskie pieniądze – za udawanie Polaków, jak gdyby wciąż przybywało. Ci figuranci często gardzą polszczyzną, natomiast szwargoczą po niemiecku i ględzą o jakimś swoim heimacie.

 21. aga said

  Od antypolaków to się zaroiło już przy okrągłym stole i to tych najbardziej obłudnych ,bo mających usta pełne Polski. A jaka Kartę „POlaka” ci sami „patrioci” wypichcili?

  Iran idzie na wojnę przeciwko ISIS. Może jeszcze nie w koalicji z USa ale dobry znak…

  A co z pana matiuszką?Ano nicziewo;)

 22. aga said

  Bardziej wiarygodny niz wszystkie imamy z putinami razem wzięci;

 23. aga said

  ad.18
  Jasne, kto nie z nam to żyd…Czyli kto nie z Putinem to żyd.
  Wie pan chociaz wymyśił kto i kiedy ten motyw propagandowy? Dodam,ze wcale nie Gomułka.

 24. aga said

  ad.18
  Niech pan sobie raczy uwzględnić w swoich wywodach jeszcze taki drobiazg ,że tzw. „panowie z Czerskiej ” czyli Oleksy, Michnik, Miller, Rozenek – poseł Ruchu Palikota to gościli u putinowskich bilderbergowców, zwanych Klubem Wałdajskim a wtedy pański świat wcale nie okaże się taki prosty…

 25. Guła said

  Iran stosunkowo nie tak dawno złożył oświadczenie że będzie walczył z ginem USA o ile ten stwór zagrozi jego granicom. Nie świadczy to wcale o możliwości powstania jakiejkolwiek koalicji hamerykańskiej.
  Taki naiwny to Iran nie jest i nie pozwoli na jakiekolwiek wejście na ich teren kuchennymi drzwiami. Wynika to jasno z Irańskiego oświadczenia.

  Tak czy inaczej najwyższa pora zakasać rękawy, i brać się za kopanie studni. Tym bardziej że Rosjanie (narodowości rosyjskiej) ani myślą dzielić się zasobami syberyjskimi. Odebrać sobie nie pozwolą a mogą co najwyżej temu i innemu co nieco dołożyć.

 26. Marek said

  Uderz w stół, a nożyce się odezwą.

  Szacowna Ago !

  ani Putin, ani tym bardziej żydzi budujący swój NWO nie są przyjaciółmi Polaków.
  Obie te nacje są wrogie Polakom i realizują swoje cele przy czym dziś Polska jest
  pod okupacją żydowską, bo to żydzi zdominowali kontrolę nad pieniądzem i media
  w Polsce, a raczej w POlin. Dlatego też pomniki sowieckich wyzwolicieli pomału znikają
  i są zastępowane różnymi tęczami, palmami i innymi muzeami.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: