Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Ślązakowcy o Żołnierzach Wyklętych: to symbole chorej Polski

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2015-03-10

Ślunsko Ferajna – jedna z najbardziej radykalnych organizacji ślązakowskich. Część jej członków uważa, że Śląsk znajduje się pod polską okupacją. 

Zdaniem działaczy ślązakowskich biorących udział w jednej z audycji radiowych, „Polska będzie obłożnie chora tak długo jak jej symbolem będzie Powstanie Warszawskie i Żołnierze Wyklęci”, a noszenie symboli powstańczych jest jak noszenie koszulek z Che Guevarą.

W trakcie sobotniej audycji Radia Silesia „Rozmowy Aktywnych Ślązaków” na temat Muzeum Śląskiego dyskutowali: Jerzy Gorzelik (Ruch Autonomii Śląska),Dietmar Brehmer (Mniejszość Niemiecka), Tomasz Słupik (politolog UŚ, członek RAŚ), oraz Rafał Adamus (członek zarządu RAŚ i prezes Rady Górnośląskiej, zrzeszającej głównie organizacje ślązakowskie).

Rafał Adamus wyraził nadzieję, że Muzeum Śląskie stanie się miejscem kultywowania „śląskości” tak jak dla Polaków takim miejscem jest – jego zdaniem – Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym według niego Polakom „podaje się na tacy pielęgnowanie tej swojej polskości”.

Jerzy Gorzelik krytycznie wyraził się o elementach polskiego dziedzictwa historycznego: Powstaniu Warszawskim i Żołnierzach Wyklętych. „Polska będzie obłożnie chora tak długo jak jej symbolem będzie Powstanie warszawskie i Żołnierze Wyklęci” – powiedział Gorzelik, przy czym nie chciał tego oceniać.

Z kolei prowadzący program Dawid Biały stwierdził, że„młodzież nosi symbole powstania warszawskiego w sposób równie bezrefleksyjny jak kiedyś nosiła wizerunki z Che Guevarą”. Wówczas dr Słupik wyraził opinię o niebezpieczeństwie nacjonalizmu, który zawsze nieuchronnie prowadzi do wielkich katastrof.

Dietmar Brehmer, przedstawiciel mniejszości niemieckiej, wyraził swoje nadzieje z przynależności Polski do Unii Europejskiej w słowach: „Dobrze, że Polska znalazła się w Unii Europejskiej i w najbliższych latach będziemy się normalizować z tym krajem”.

Wszyscy liczyli na powrót na stanowisko dyrektora Leszka Jodlińśkiego. W trakcie kierowania muzeum ściśle współpracował on ze środowiskami ślązakowskimi. Dwa lata temu zakończył on kadencję, a jego odejście spotkała się z krytykę ze strony RAŚ i związanych z nimi organizacji. W sobotę Gorzelik porównywał brak przedłużenia angażu Jodlińskiemu do „wilczego biletu” stosowanego w czasach III Rzeszy. Z kolei według Słupika to właśnie Jodliński w końcu zrealizuje „aspiracje do europejskości Śląska”.

Czytaj także: Gilotyna na pohybel

W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” nowa dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast stwierdziła, że nowa wystawa stała muzeum jest „neutralna, niczego nie sugerująca, aczkolwiek stwarzająca możliwość własnej refleksji widzowi”. Oświadczenie to oburzyło części śląskich publicystów i działaczy ślązakowskich, określając je mianem „popadania w polityczną poprawność”.

slaskipolska.pl / KRESY.PL

Przeczytaj także: Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…

Reklamy

Komentarzy 12 to “Ślązakowcy o Żołnierzach Wyklętych: to symbole chorej Polski”

 1. Moher49 said

  Ciekawe kto to towarzystwo finansuje ?. Wiele osób na Śląsku dziwi się dlaczego Polacy walczyli z Niemcami. Trzeba było siedzieć cicho. „Przecież Niemcy nikomu krzywdy nie robili”. I jak takim wytłumaczyć dlaczego powstała AK, NSZ i kto to byli żołnierze wyklęci ?.

 2. Piotrx said

  Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…
  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/slask-slazak-slazakowiec

 3. olo said

  Śląsk to patologia.

 4. Armagedon said

  To niemcy czy raczej V-kolumna chce oderwac slask od POLSKI.Przecierz slask to POLSKA….A kto chce oderwac slask od POLSKI Jest poprostu Folksdojczem zdrajca

 5. solkraken said

  ciekawe jak to będzie „zdrowo”, gdy się oderwą… Słowenia już to przerabia – z w rodzinach sodoma-gomora, w domach multi-kulti, za każdym rogiem kebab, a na rynkach meczety :(((

 6. Felicja said

  Oj tak Niemcy to „wyższa cywilizacja” widać to m.i w takim „dziedzictwie kultury światowej” jak Auschwitz,w tym ze szwaby dorobił się juz 70000 islamistow,grupy roszczwniowych nienawidzacych białych Murzynow i teraz bundeswehra walczy z isllamistami we WLASNEJ organizacji! Śląsk nie potrzebuje pegidy co najmniej tyle i masy niewyksztalconych muzułmanów głównie z Afryki przejadaja juz teraz przyszłe emerytury.

 7. janko said

  Niech sie odrywaja, czas zeby te wszystkie panstwa „soc-narodowe” sie porozpadaly – potrzeba nam rozdrobniena, zaglady socjalu, wolnego rynku, konkurencji!! Zycze tego sobie, czyli POlsce, i wszystkim podobnym europejskim degenaratom jak Francja czy Niemcy w pierwszym rzedzie

 8. z sieci said

  To depozytariuszy obcych kapitałów a więc interesów. Bez tych subwencji nie istnieją tak jak nie istnieje bez kapitału ruch w interesie Polski.

  Stan Tymiński zedrze najszybciej struny głosowe … na próżno.

 9. Ślązak said

  Mój pradziadek był Austriakiem. Mój dziadek był nieprzejednanym antykomunistą i na pewno nie mówił by źle o żołnierzach wyklętych. Do tego moja mama jest zkongresówki — i chyba tak wygląda dzisiejszy Śląsk.

  A jak czytam o tych psycholach, to robi mi się słabo! Prusy!!!

 10. Zenek said

  szkopy chcą zrobić Ślązakom Majdan, a durni i frajerów nigdzie nie brakuje…

 11. Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o Polsce i Śląsku: „Dać Polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła.”
  A ja dodam ze małpy to się trzyma w klatkach albo na łańcuchu!
  Niech Slonsk wroci na swoje miejsce do BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND !
  Po Ukrainie czas na wolny Slask!, poLSKIE MOCHERY RAUS ZE SLASKA!
  poloki to są podludzie nie zasługom na ta piekna ziemja, poloki to białe murzyny, śmieci Europy, polak to makumba dla pana Ślązaka albo Niemca!
  Mój Majster tak mówi polki to się nadajom ino na P Putzfrauen albo Prostituirte -sprzątaczki albo prostytutki, a poloki ino na Penner – menele i racjo mo!

 12. Moher49 said

  Re 11, W przyzwoitym kraju taka menda jak Gorzelik siedziałaby w ciupie albo miała wizytę seryjnego samobójcy
  i zdechła raz na zawsze. Niestety Polska zbyt pobłaża swoim wrogom.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: