Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Dobrą książkę poleca Kinga Polak-Gieroń: III Rzesza. Zbrodnia bez kary.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2015-05-06

III rzesza kinga
.

Tytuł: III Rzesza. Zbrodnia bez kary.  

Autorka: Joanna Wieliczka-Szarkowa
Wydawca: Wydawnictwo AA, Kraków 2015 r.

Zbrodnie i upadek III Rzeszy!

Napisana z rozmachem historia zbrodni Trzeciej Rzeszy, której lata panowania
w Europie były z jednym z najmroczniejszych okresów w dziejach świata.

Joanna Wieliczka-Szarkowa sięga do ideologicznych źródeł nazizmu, takich jak rasizm, eugenika, antysemityzm, religia germańska. Omawia historyczne okoliczności puczu monachijskiego, oraz propagandowe i organizacyjne przygotowanie przejęcia władzy w 1933 r. Uważnie śledzi lata budowy systemu nazistowskiego w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej, szczególną uwagę zwracając na konsekwentną realizację celów ideologicznych (eliminacja Żydów, walka z chrześcijaństwem) i strategicznych (zbrojenia, budowa machiny propagandowej i potęgi SS), oraz na kluczowe wydarzenia jak pożar Reichstagu, noc długich noży, czy Anschluss Austrii. Najwięcej miejsca w książce zajmują wydarzenia z lat II wojny światowej. Autorka obszernie relacjonuje kampanie wojenne Wehrmachtu, oraz zbrodnie dokonywane na tyłach frontu. W końcowych rozdziałach omawia tygodnie agonii i ostateczny upadek III Rzeszy, oraz kulisy Procesu Norymberskiego, który nie przyniósł oczekiwanego rozliczenia najbardziej zbrodniczego systemu w dziejach świata.

Książka, która tak obszernie przedstawia historyczne kulisy potęgi i upadku III Rzeszy, stawia pytania
o dużym znaczeniu moralnym i cywilizacyjnym:
 Jak to możliwe, że nowoczesne i kulturalne społeczeństwo w sercu Europy ogarnęło zbiorowe szaleństwo? Dlaczego odrzucono człowieczeństwo? Dlaczego Europa nie rozliczyła sprawiedliwie nazistowskich zbrodni? Dlaczego wciąż lekceważy płynące z przeszłości ostrzeżenia? I jakie konsekwencje może mieć fakt, że w istocie popełnione zbrodnie pozostały bez kary…?
Prof. dr hab. Artur Patek Instytut Historii UJ
Trzecia Rzesza to jeden z najbardziej ponurych rozdziałów w historii Europy. Przeraża ogrom zbrodni oraz opętańcza ideologia, która owładnęła umysłami tak wielu ludzi. Przeraża pogarda, z jaka traktowano drugiego człowieka. Jak było możliwe, że nowoczesne i kulturalne społeczeństwo w sercu Europy ogarnęło zbiorowe szaleństwo? Dlaczego odrzucono człowieczeństwo? Autorka stawia też inne pytanie, niepokojące, dramatyczne, – dlaczego Europa wciąż lekceważy płynące z przeszłości ostrzeżenia? Dzieli się smutna konstatacja, że
w istocie popełnione zbrodnie pozostały bez kary. I przestrzega przed konsekwencjami odcinania się od korzeni. W tej warstwie refleksyjnej widzę duży atut książki. Joanna Szarkowa jest znakomita Autorka i stworzyła oryginalna prace, której lektura jest bardzo pożyteczna, a dzięki sprawnemu pióru także niezwykle wciągająca.
_____________________________________________________________________________________________________________­­________________________________________
Dr Joanna Wieliczka-Szarkowa historyk, autorka książek: III Rzesza. Narodziny i zmierzch szaleństwa (2006); Józef Piłsudski 1867-1935. Ilustrowana biografia (2007); Czarna księga Kresów (2012), Żołnierze wykleci (2013), Wołyń we krwi 1943 (2013), Żołnierze Niepodległości 1914-1918 (2013), Bitwy polskich żołnierzy 1940-1944(2014), Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis (2014). Współautorka książki W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach (1917-1956), (2010), oraz serii książek historycznych dla Dzieci Kocham Polskę.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Wydawnictwo AA, „III Rzesza. Zbrodnia bez kary”, format: 140×200, s.528, oprawa twarda, cena detaliczna 49,00 zł. Książka dostępna w dobrych księgarniach, oraz na www.religijna.pl

Komentarzy 5 to “Dobrą książkę poleca Kinga Polak-Gieroń: III Rzesza. Zbrodnia bez kary.”

 1. Zbrodnia bez kary bo na korzenie bandyckiej kolaboracji powołuje się ŻYDOBANDERYZM będący wynikiem procesu od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm.

 2. Basia 1 said

  Związek Sowiecki. Zbrodnia bez kary (to nigdy nie wyjdzie).

 3. pugnus said

  Nalezaloby sobie zyczyc ,zeby zbrodniarze sowieccy i ich kolaboranci zostali chociaz w polowe tak ukarani jak Niemcy!Wlasnie Zachod obchodzi 70 lecie zakonczenia IIWS,ktorego data oficjalnie przypada na dzien 5.05 ,bo w dniu tym w Reims gen.Jodl ,szef sztabu OKW ,podpisal kapitulacje Wehrmachtu( Niem. Sily .Zbrojne) .Natomiast 9.05. powtorzono ceremonie na zadanie Stalina.Zachodnie TV doslownie przepelnione sa okolicznosciowymi programami i filmami dokumentalnymi.Polak moze byc zdziwiony widzac cale niemieckie miasta w kompletnych ruinach ,przypominajacych nasza Warszawe! Kazdy kto mial byc okazje w Niemczech musi zauwazyc ,ze brakuje w nich …starowek a centra tworzy wylacznie nowe budownictwo.Tylko gdzies na obrzezach miast mozna spotkac stare domy.Przyznam ,ze zaszokowal mnie wywiad z amerykanskim weteranem ,ktory przyznal,ze jego oddzial bez pardonu rozwalal wzietych do niewoli Niemcow ,ktorzy nie mieli juz …amunicji !Oficjalnie w Ni emeczch odbylo sie 88 tys. procesow z oskarzenia o zbrodnie wojenne a u nas tylko jakas marna komisja Mazura poprzesuwala bandytow na inne synekurki zas w Sowietach tylko Beria dostal w leb przy czym Chruszczow wcale od niego nie byl lepszy.Wyszlo rowniez na jaw ,ze Eisenhower zostawil za drutami w szczerych polach prawie 1 mln. niemieckich jencow na pastwe losu,bez jedzenia czy opieki lekarskiej.Ponoc marli jak muchy.Nie jest moja intencja wylewac nad szkopami lez , tylko wskazac na dysproporcje w ukararniu zbrodniarzy po obu stronach barykady. Tak wiec wbrew temu ,co sadzi ta pani niemiaszki dobrze dostali w kosc natomiast ,calkiem innym zagadnieniem jest ich wyjatkowo korzystna obecna sytuacji jako nacji ktora przegrala IIWS ,ale to nalezy przypisac raczej faktowi,ze nie wyzwolili ich ….Sowieci!

 4. Shadowman said

  „Jak to możliwe, że nowoczesne i kulturalne społeczeństwo w sercu Europy ogarnęło zbiorowe szaleństwo? Dlaczego odrzucono człowieczeństwo? ”

 5. Uważny Obserwator said

  Ja wiem dlaczego zbrodniarze sowieccy nie zostali ukarani, jednakże nawet obszerny komentarz sensownie nie wyjaśni dlaczego tak się stało.
  Tu potrzeba dobrej wiedzy historycznej i związanego z tą profesją zawodowstwa, wtedy w formie rozbudowanej rozprawy można rzetelnie to wyjaśnić.
  Próba pójścia na skróty będzie mocno wykoślawiona i dla wielu niezrozumiała.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: