Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Nie dostali złotówki na film o rtm. Pileckim. Zrobili go sami! [ZWIASTUN]

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2015-08-26

Zapowiada się hit filmowy tej jesieni. 25 września na ekrany kin wchodzi „Pilecki”. Obraz powstał bez żadnych dotacji z instytucji państwowych i prawdopodobnie od razu zostanie okrzyknięty „dobrym”. 

Na antenie Radia Kraków, aktor Marcin Kwaśny, odtwórca głównej roli podkreślał, że producent nie otrzymał żadnych pieniędzy z instytucji państwowych. Sam opowiada o powodach, dla których zgodził się zagrać w tym filmie.

 

– Nie traktowałem tego jako czegoś gorszego. Starałem się zagrać jak najlepiej, ale miałem świadomość, że to film niskobudżetowy. Powstał bez żadnych dotacji z instytucji państwowych. Zgodziłem się zagrać w nim z powodu postaci Pileckiego – to zaszczyt zagrać bohatera. Drugim czynnikiem był scenariusz, który pokazuje przekrój życia rotmistrza. Pilecki miał w sobie coś poetyckiego, uwodzącego. Scenariusz oddał głos Pileckiemu, jest mocno subiektywny, napisany z pozycji rotmistrza, bo większość narracji to jego wspomnienia. Autor scenariusza – dokumentalista – oparł się przede wszystkim o wspomnienia syna rotmistrza, ekspertem jest też Adam Cyra – pracownik muzeum w Oświęcimiu. Ta formuła pokazuje, że wypowiedzi jeszcze bardziej uwiarygadniają tę historię i udowadniają, że to nie jest tworzenie legendy. Pilecki miał swoje słabości, wahania, ale miał jasność celu, wyraźny kręgosłup moralny. To człowiek ogromnie wierzący i to mu pomagało.

 

 

Rozmówca Radia Kraków cieszy się, że taka produkcja powstała. – O Żołnierzach Wyklętych niewiele wiedziałem. Jak się czyta na ten temat, to wyłania się obraz żołnierzy, którzy byli w tragicznym położeniu. Żołnierze Armii Czerwonej plądrują, gwałcą, mają się za bezkarnych – oni to obserwowali, a potem na nich to zrzucono. Chowano ich w mundurach SS, by ich do końca upokorzyć. Może czas będzie działał na ich korzyść i oczyści ich z zarzutów.

 

„Pilecki” to polski dokument fabularyzowany w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento z Oświęcimia. Środki na film pozyskano w ramach akcji „Projekt: Pilecki” będącą zbiórką publiczną.

 

Not. Michał Polak

Za: Radio Kraków

fot. wikimedia commons, arch

 

Za Prawy.pl

Komentarzy 6 do “Nie dostali złotówki na film o rtm. Pileckim. Zrobili go sami! [ZWIASTUN]”

 1. NC said

  Dobrze, że ten film powstał.
  Mam nadzieję, że będzie przebojem sezonu, ale nie „hitem” 🙂
  Rotmistrz Pilecki tak nie mówił.

 2. Kazio said

  Jak to jest!!!???
  Jakiś, zwykły chłam ma wsparcie PISF, jakieś „Pokłosia” i „Idy” także, choć …. (eh, dużo by pisać), jakiś „Obywatel” Pana Stuhra też (choć tu autor jest wsparty przez członka).
  Natomiast jakikolwiek film, o jakimkolwiek POLAKU (no może pomijając JP II, bo jego sie nie da przemilczeć), jest „sprowadzany do parteru”.
  Jak to jest?

 3. Moher49 said

  Polską nie rządzą Polacy, polskim kościołem nie rządzą Polacy. Gdyby tak było to żaden Klata by się nie uchował, żaden antypolski film by nie powstał, twórcy Golgota piknic pływali by z rybkami na dnie jeziora. Pedał nie leżał by obok pana Jezusa na krzyżu itd..

 4. Next Stop said

  Ciągle za mało konkretnie mówi się o tej drugiej podłej stronie, nie znamy nazwisk oprawców i zdrajców narodowych. To znaczy znamy tylko nieliczne, a przecież to była spora ilośc takich kanalii.

 5. Miro said

  Mocher49 dobrze mowi . Wszystkie wieksze , strategiczne instytucje w Polsce, w tym Kosciol, zostaly przejete przez wrogow Polski . Polska jest jedynym krajem ,ktory byl tyle razy grabiony ,rozbiory . Grabierz Polski odbywa sie przy cichym przyzwoleniu mediow , kleru i tak zwanej opozycji ,,,tak naprawde nie ma tam Polakow, a jesli sie trafi i wychyli , to albo go zlikwiduja fizycznie, albo skazą na polityczna smierc . My Polacy czujemy sie bezsilni, nie mozemy nic zrobic ,,,,,ale przeciez Kosciol jest tą naszą wielka silą . To w Kosciele rodzily sie sily niepodleglosciowe ,,odradzala sie Polska . Dzisiaj wystarczylby jeden konkretny list episkopatu na niedziele i w ciagu paru godzin zrobilibysmy w Polsce porzadek . Wedlug mnie glowy Kosciola w Polsce to nie Polacy i dlatego jest jak jest . Wymyslili sobie ,ze Kosciol ma sie nie wtracac do polityki ,,,,,, Jesliby Polską rzadzili prawi politycy ,gospodarze , ktorzy dbaja i rozwijaja Polske to zgodzilbym sie ,,,nie przeszkadzajmy im ,,,ale dzisiaj Polska zarzadzaja menele , ktorzy juz zrojnowali nasz kraj , za co kiedys dostaliby kule w leb . A parawanem ochraniajacym ich wrogie dzialania są wlasnie media , opozycja i kler . Uspili czujnosc Polakow .

 6. Od 1939.r. w sposób programowy a więc zorganizowany wyżynano polskie elity narodowe. Organizowali to nasi wrogowie i trwało to z zastosowaniem różnych metod do zdrady w Magdalence. Wszelkie „bole”pod różnym odzieniem ukręcali łeb temu co polskie ! To dzięki heroizmowi takich ludzi jak Inka i Pilecki mamy prawo być strażnikami Polski, bo ogień trwa tak długo do puki ma co trawić ! A to co zrobili Żołnierze Wykleci trwać będzie wiecznie ! CHWAŁA BOHATEROM !

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: