Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Wicekanclerz Sigmar Gabriel: propozycje KE w sprawie uchodźców niewystarczające

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2015-09-10

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) uważa przedstawione wczoraj propozycje Komisji Europejskiej dotyczące rozdzielenia między kraje UE 160 tys. uchodźców za niewystarczające.

Sigmar Gabriel

Jego zdaniem można je uznać co najwyżej za pierwszy krok, „mówiąc po przyjacielsku”. W debacie prowadzonej dziś w Bundestagu Gabriel oświadczył, że można by je też nazwać „kroplą w morzu potrzeb” i że konieczne są dalsze kroki.

Wicekanclerz apelował o realistyczne podejście do danych liczbowych. Zwrócił uwagę, że spośród 160 tys. uchodźców, o których mówi KE, ok. 31 tys. przypadłoby na Niemcy, podczas gdy tylko w tym roku do Niemiec przybyło już 450 tys. uchodźców, w tym 105 tys. w sierpniu i 37 tys. w pierwszych ośmiu dniach września. – Być może w całym wrześniu będzie ich 100 tys. – powiedział Gabriel.

Podkreślił, że UE jest „wspólnotą odpowiedzialności” i dodał, że KE uczyniła pierwszy krok, ale państwa unijne muszą ich teraz uczynić wyraźnie więcej. Ostrzegał, że „Europa jest teraz w niebezpieczeństwie nie z powodu Grecji, lecz z powodu narastającego egoizmu narodowego państw członkowskich”.

– Jeśli tego nie przezwyciężymy, to nie będziemy już w stanie przekonać ludzi do idei europejskiej – podkreślił wicekanclerz Gabriel.

„FT”: propozycja KE w sprawie uchodźców twarda, ale humanitarna

Kryzys z uchodźcami spotkał się dotąd w Europie z mieszanymi reakcjami i wywołał podziały. Plan szefa KE w sprawie przyjęcia uchodźców to właściwa droga: twarda, lecz wierna humanitarnym wartościom Starego Kontynentu – ocenia czwartkowy „Financial Times”.

Europa stoi obecnie przed krytycznym momentem kryzysu związanego z uchodźcami, najgorszego od zakończenia II wojny światowej, który wśród państw UE nie spotkał się z solidarną reakcją, natomiast wyzwolił „gorzkie podziały” – pisze brytyjski dziennik w komentarzu redakcyjnym.

„W obliczu napływu uchodźców Włochy, Grecja i Węgry znalazły się na linii frontu i odczuwają największe przeciążenia, jednak niewielu sojuszników w UE wykazało chęć do przejęcia części tego ciężaru – przypomina „FT”. – Niemcy zareagowały szlachetnie, oferując w tym roku azyl 200 tys. migrantów. Jednak Polska, jeden z największych krajów unijnych, broni się przed przyjęciem więcej niż kilku tysięcy (uchodźców), zaś Wielka Brytania zapowiedziała, że przyjmie 20 tys. uchodźców z obozów wokół Syrii, ale przez okres pięciu lat”.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker stara się w tej sytuacji opracować wspólne podejście. Przedstawiony przez niego plan rozdzielenia między kraje UE 160 tys. uchodźców to wprawdzie „nie jest całościowa recepta (na kryzys), ale zestaw istotnych działań, które Europa powinna podjąć” – podkreśla gazeta.

Londyn już zapowiedział, że nie przyłączy się do wspólnych wysiłków UE, ale reszta krajów powinna stanąć murem za planem Junckera – zaznacza dziennik.

Przyjęcie przez kraje UE 160 tys. uchodźców ulży Węgrom, Grecji i Włochom, choć to nadal kropla w morzu potrzeb, gdy uwzględni się presję, pod jaką znajdują się niektóre państwa Bliskiego Wschodu po upadku Syrii – pisze „FT”. Juncker sam wskazał, że zaproponowana przez niego liczba to zaledwie 0,11 proc. ludności Unii. Dla porównania liczba syryjskich uchodźców przebywających w obozach w Libanie, kraju znacznie uboższym od UE, stanowi jedną czwartą tamtejszej populacji.

Wśród innych zalet planu Junckera „FT” wskazuje propozycję powołania większej i lepiej finansowanej unijnej agencji ochrony granic, która zajmowałaby się uchodźcami napływającymi do Europy, a także zawracanie niekwalifikujących się do azylu imigrantów z krajów uznanych za bezpieczne. „Każda polityka masowej repatriacji jest twarda. UE musi jednak pokazać ludziom spoza bloku, że migracja do Europy to nie jest gwarantowana podróż w jedną stronę, lecz procedura podlegająca regułom” – podkreśla dziennik.

„Juncker oferuje podejście, które jest twarde, lecz humanitarne. Akceptując jego plan, kraje UE przyznałyby, że nie są w stanie dać schronienia milionom imigrantów ekonomicznych (…), ale UE, wierna swym humanitarnym tradycjom, przyjmie uciekających przed przemocą i wojną. Po licznych podziałach i wewnętrznym zamęcie Juncker wytycza Europie właściwą drogę” – konkluduje „Financial Times”.

Komentarzy 10 to “Wicekanclerz Sigmar Gabriel: propozycje KE w sprawie uchodźców niewystarczające”

 1. Analityk said

  Niemcy chcą chronić swój tyłek. Emigranci chcą do Niemiec, a nie być w obozach koncentracyjnych w innych państwach.
  Niemcy zamiast bronić Europę niszczą ją. Tak robili przez setki lat wywołując wojny wraz z I i II WS. Teraz czynią tak samo.

 2. dworzan said

  Przecież Gabriel i Merkel chcą ArbeitsImigrantów. Już mówią o kursach języka i szkoleniu wolontariuszy.

  Więc niech nie wciskają po drodze kretów religijnych…(….)
  …i przerzuca ich droga powietrzna.

  Brytania wspominała o uchodźcach syryjskich – tylko z obozów Uchodźców.

  Niech się polski Rzad spróbuje zorientować …o co tu właściwie chodzi

  i nie wpada w PUŁAPKĘ UNIJNĄ…..(….)

  Polska najwięcej ucierpiała w ostatniej wojnie i jeszcze nie złapała ODDECHU…

  Ciągle KTOŚ się kładzie Kłodą i Garbem na drodze do polskiej

  suwerennej normalności………………………!

 3. Bezrobotny said

  W USA jest coraz mniej prac bo tylko 2/3 ludnosci (labour force utilization) w wieku produkcyjnym ma jakies zajecie. Prosimy Unie Europejska o srodki na przesiedlenie obywateli polskich do kraju. Nie jeden sie skusi na darmowe mieszkanie i 2500.00 Euro na miesiac. Amerykanie polskiego pochodzenia sa w stanie sie wtopic w polska kulture bez dodatkowych kosztow na nauke. Kazdy Polonus znajdzie sobie jakies zajecie i bedzie wdzieczny za wyciagniecie ze strefy zachodniego bezrobocia. Unia Europejska bankrutuje i kryzys z uchodzczmi jest potrzebny by odwrocic uwage od prawdziwych sprawcow. Zachod (US + EU) oddal swoje rynki i przemysl Azji za darmo, wywolal wiele niepotrzebnych i nie zrozumialych wojen a teraz spodziewa sie solidarnego rozdialu konsekwencji swoich nie racjonalnych poczynan.

 4. Analityk said

  W Syrii odcięto głowę polskiemu dziennikarzowi Jarogniewowi Kamińskiemu.
  Głowę odciął mu 10-12 letni chłopak. Teraz ich chcą sprowadzić do Polski – po co ? Chcą aby odcinali głowy polskim dzieciom?!
  Gratulacje – niech wyrzynynają Polaków – głosujcie dalej na s.synów z POPiS/PSL/SLD/RPP. Tym Zdrajcom, Antypolakom, aferzystom i wszelkim szumowinom kula w łeb w/g prawa niepodległej IIRP.

  http://www.tvp.info/20870948/chlopiec-obcial-glowe-oficerowi-barbarzynstwo-panstwa-islamskiego-osiagnelo-szczyt

 5. piwowar said

  Panie Bezrobotny, żeby była praca, musi być przemysł, a żeby był przemysł, musi byc zapotrzebowanie na produkcję. Skoro polski przemysł został „sprywatyzowany” (określenie umowne)., produkcja wyjechała do Niemiec i Chin, a za produkcją fachowcy. Aby było w Polsce w miarę normalnie, musi być produkcja, przemysł, a co za tym idzie, praca, która tworzy pieniądz (a nie opdwrotnie).. Wtedy wszyscy będa do Kraju wracać drzwiami i oknami. Ja pierwszy.

 6. Mg-42 said

  Narescie ktos napisal popolsku.Tylko bez falszywej milosci wzgledem tych co cie okradaja.Prosze ja tylko prosze.

 7. Wolta said

  Nastepny krok to wszyscy Niemcy powinni emigrowac do Syrii, a syryjscy „uchodzcy” sprowadzenie do Niemiec.

 8. Analityk said

  Chyba nikt nie wierzy, że na tratwie lub pontonie z Afryki ci „uchodźcy” płyną do Europy. Wygląda na to, że ich dowożą statkami i spuszczaja nastepnie na te pontony.

  https://dzieckonmp.wordpress.com/2015/09/09/finansowanie-przemytu-uchodzcow-oraz-pomoc-dla-nich/

  Amerykanie sponsorują przemyt imigrantów do Europy

  Amerykańskie grupy finansowe w tym między innymi tak znane rodziny jak Rotschild, Soros finansują przesyłanie arabskich imigrantów do Europy. Według informacji agencji Direct która powołuje się na dane austriackiego wywiadu Amerykanie stworzyli skomplikowany system finansowania uchodźców.
  Austriacki wywiad ustalił, że szacunkowy koszt przerzutu jednego uciekiniera wynosi od 8 do 14 tysięcy euro które trafiają do rąk organizacji przemytniczych. Większości uchodźców nie stać na tak duże koszta. W sposób potajemny pomagają im w tym amerykańscy finansiści z największych grup bankowych. Są to osoby przynależące do znanej Grupy z Bildberg. Według Austriaków istnieje blokada informacyjna w tej sprawie. Zdaniem agencji powodem do takiego zaangażowania amerykańskich bankierów jest realizacja strategicznych interesów amerykańskich które mają polegać na „podpaleniu” Europy i jej skonfliktowaniu z islamem.

  Arabia Saudyjska deklaruje „pomoc” dla arabskich uchodźców

  Czas Apokalipsy dla Europy nieuchronnie się zbliża. Oto do grona pomagających imigrantom w Europie dołącza bogata Arabia Saudyjska. Myli się jednak ten kto liczy na pomoc finansową lub schronienie na azylantów w bogatej Arabii. Otóż Saudowie zdecydowali, że w ramach pomocy wybudują w Niemczech ponad 200 nowych meczetów 🙂 To co czekać będzie Europę za kilkanaście już lat można będzie porównać tylko z najazdem Hunów na Cesarstwo Rzymskie.

 9. NC said

  W 2020 Niemcy będą miały 10 milionów muzułmanów, czyli 13% ludności.
  Kalifat niemiecki już o krok.
  Czy Merkel myśli, że zrobią dla niej wyjątek i pzowolą chodzić po ulicy bez męża i bez hidżabu?

 10. pugnus said

  „Podkreślił, że UE jest „wspólnotą odpowiedzialności” i dodał, że KE uczyniła pierwszy krok, ale państwa unijne muszą ich teraz uczynić wyraźnie więcej. Ostrzegał, że „Europa jest teraz w niebezpieczeństwie nie z powodu Grecji, lecz z powodu narastającego egoizmu narodowego państw członkowskich….”

  Hipokryzja do potegi n-tej.Trzeba bylo nie zwozic takiej masy amatorow niemieckiego socjalu statkami Frontexu do Wloch i zablokowac dojscie do geckich wysp!A kto, jak nie niemiecki. min.spr.wewn. zapowiedzial.ze uchodzcy z Syrii naleza do grupy uchodzcow spelnaiajcyc niem. kryteria do uzyskania azylu?No to sie Syrujczycy masowo ruszyli i plyna nieprzerwanie!
  Chcieliscie byc humanitarni, to teraz pijcie sami piwo ,ktorego nawarzylisci!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: