Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Stefan Tompson: „W Poszukiwaniu Ojczyzny” (Film Dokumentalny)

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2015-12-17

Jak byłem mały chodziłem do Polskiej Szkoły Sobotniej w Londynie; był to dla mnie jeden z głównych punktów kontaktu z Polskością. Urodziłem się na Zachodzie, mój ojciec jest z RPA a mama jest Polką ale urodzoną w Londynie, ponieważ dziadkowie się znaleźli w Anglii podczas Wojny.

Rok temu pojechałem do Polski gdzie spędziłem rok i między innymi nakręciłem ten krótki film dokumentalny o tożsamości, patriotyzmie oraz po prostu o Polsce i mojej drodze do tej Polskości poprzez rozmowy i wywiady z Polskimi bohaterami, czyli Akowcami, Żołnierzami Wyklętymi i działaczami opozycji za PRLu.

Wiem że Polacy się często wstydzą na Zachodzie, mają pewne kompleksy jeżeli chodzi o ich kraj pochodzenia, i wielu zapomina powoli o swojej ojczyźnie. Na Wschodzie, na Kresach, jest inaczej ale skutki sa podobne; Polacy sa wynarodowieni. Film nakręciłem z myślą o tych młodych ludziach wychowującymi się zagranicami naszej Polski (ja byłem jednym z nich!), z nadzieją że może zainspiruje ich do zainteresowania się naszą historią, kulturą oraz jeżykiem.

Film debiutował na VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Gdyni „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, gdzie dostał wyróżnienie w kategorii „Anioł Wolności”.

Z Pozdrowieniami dla Wirtualnej Polonii i dziękuję bardzo za uwagę,

Stefan Tompson

Komentarze 2 do “Stefan Tompson: „W Poszukiwaniu Ojczyzny” (Film Dokumentalny)”

  1. Victoria said

    Piekny film! Piekni ludzie, piekne twarze, piekne dusze! Mozna rzec: „dotyk Boga”,
    Mam nadzieje, ze pan Michal Swiderski wybaczy mi to drobne zapozyczenie.

  2. Victoria said

    https://www.youtube.com/user/dotykboga

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: