Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Tomasz Lipiński do Szejnfelda Adama: panie pośle, niech mnie pan więcej nie cytuje.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2015-12-29

Tomasz Lipiński zamieścił na Facebooku apel do posła Adama Szejnfelda. Wpis jest odpowiedzią na tekst opublikowany na blogu posła Platformy Obywatelskiej. Lipiński wypisał działania podjęte przez Platformę Obywatelską podczas sprawowania rządów, które jego zdaniem godzą w interesy artystów oraz zwrócił się do Adama Szejnfelda, by nie wykorzystywał w swoich wypowiedziach słów napisanych przez niego piosenek. „Panie pośle, niech mnie pan więcej nie cytuje” – czytamy we wpisie Lipińskiego.

Tomasz Lipiński

 • „Pan poseł raczył mnie zacytować. Oczywiście pamięta Pan, jak ta piosenka wspierała państwa kampanię przed 8 laty? Podobnie jak absolutna większość moich koleżanek i kolegów po fachu poparliśmy was, ba, nawet wasz dzisiejszy zagorzały wróg – Paweł Kukiz stał z nami ramię w ramię” – pyta i przypomina Tomasz Lipiński Adamowi Szejnfeldowi za pośrednictwem Facebooka. Po tych słowach muzyk wymienia całą listę działań podjętych przez PO, które jego zdaniem wpłynęły na zubożenie ludzi ze świata artystycznego. Na liście znalazły się m.in. podniesienie podatku VAT na koncerty oraz zniesienie przywileju zwolnienia od opodatkowania 50%. Lipiński wymieniając kolejne decyzje PO pokazuje, jak wpłynęły one na ludzi, którzy na życie zarabiają tworząc muzykę. „Znieśliście przyznany twórcom przywilej zwolnienia od opodatkowania 50% dochodu (od II progu), przywilej pozwalający nam inwestować w swój warsztat pracy, pokrywać spore koszty własnej działalności, których nie możemy odliczyć w żaden inny sposób. Ta w 100% populistyczna decyzja objęła tylko nieco ponad 100 (tak, stu) autorów i kompozytorów scenicznych, bo tylko tylu przekracza II próg podatkowy; czyż koszt jej wprowadzenia nie był wyższy od dochodów uzyskanych przez budżet? Ten przywilej przyznał twórcom Piłsudski, zachowali go władcy PRL, a wy go znieśliście bez żadnej ekonomicznej racji. Może wydawało się wam, że ciemny tłum temu przyklaśnie? Pod waszymi rządami zachowaliście przepis uniemożliwiający muzykom niezatrudnionym na etatach założenie swojego związku zawodowego, przepis uznany przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczny z Konstytucją” – czytamy we wpisie Lipińskiego.

  Wpis Lipińskiego jest odpowiedzią na tekst Adama Szejnfelda opublikowany na blogu posła, „Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”. Polityk tytuł zaczerpnął z piosenki grupy Tilt oraz w samum tekście odnosi się do przesłania utworu. „Upadł komunizm, nadeszły czasy demokracji, ale po ponad 25-ciu latach od przełomowego roku 1989, słowa‚Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie’ uderzają swoją aktualnością. Prawo i Sprawiedliwość próbuje wmówić Polakom, że nic złego w naszym kraju się nie dzieje, że wszystko jest w doskonałym porządku” – czytamy we wstępie wpisu z bloga Szejnfelda. W dalszej części tekstu poseł cytuje wybrane przez siebie wypowiedzi ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Szejnfeld sugeruje, że PiS wytyka PO wszelkie porażki, jakie ta poniosła w trakcie swoich rządów i szczególnie zwraca uwagę na to, że w mniemaniu Prawa i Sprawiedliwości przedstawiciele Platformy wykazywali się pogardą względem braci Kaczyńskich. Stając w obronie swojej partii Adam Szejnfeld postanowił zaprezentować przekrój cytatów polityków PiS-u. Pośród nich znalazły się m.in. słynne słowa Jarosława Kaczyńskiego o najgorszym sorcie Polaków, czy wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy opowiadającego podczas spotkania z Joachimen Gauckiem o tym, że Polska nie jest krajem sprawiedliwym dla swoich obywateli. Wśród cytowanych osób znaleźli się też Antoni Macierewicz, Stanisław Piotrowicz, Joachim Brudziński, rzecznicy PiS-u – Adam Hofman oraz Marcin Mastalerek. Większość cytatów to niepochlebne słowa ludzi związanych z PiS-em pod adresem przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, bądź też niepochlebne wypowiedzi na temat obywateli Polski. Pod newsem znajduje się link odsyłający do całego wpisu posła.

  Pod sam koniec Szejnfeld z przekorą stwierdza, że obecna sytuacja polityczna w naszym kraju jest wspaniała i określa ją mianem „absolutnego Wersalu”. „Nikt nikogo nie obraża. Panuje język miłości i jest pełna równość wobec prawa, z pakietem demokratycznym, którego jeszcze nikt nie wiedział, w tle. Tylko od czasu do czasu, jak ktoś kilka sekund źle mówi o PiS-ie, to otrzymuje grzywnę 2 tysiące zł. Ale to przecież drobiazg, wszak grzywna to nie więzienie” – kończy swój wpis Szejnfeld i ponownie cytuje fragment piosenki „Jeszcze będzie przepięknie” z repertuaru grupy Tilt.

  Rozczarowany działaniami PO Lipiński po przeczytaniu wpisu z bloga Adama Szejnfelda zaapelował do posła: ” bardzo proszę, panie pośle, niech mnie pan więcej nie cytuje”. Tomasz Lipiński jest twórcą polskiej sceny alternatywnej. Był muzykiem takich formacji, jak Tilt, Brygada Kryzys czy Izrael. W 2015 roku ukazała się jego solowa płyta zatytułowana „To, czego pragniesz”.

  Tekst utworu „Jeszcze będzie przepięknie”:

  A w każdym oknie czaił się ból

  Widziałem twarze, miliony twarzy

  Miliony masek do milionów ról

  Ciemny tłum kłębił się i wyciągał ręce

  Wciąż było mało i ciągle chciał więcej

  I wciąż nie starczało, ciągle było brak

  Ciągle bolało, że ciągle jest tak

  Strach nie pozwalał głośno o tym mówić

  Strach nie pozwalał kochać się i śmiać

  Strach nakazywał opuścić w dół oczy

  Strach nakazywał cały czas się bać

  Mieszkańcy miasta i przyjeżdżający

  Tacy zmęczeni i tacy cierpiący

  Przeklinający swój codzienny los

  Słyszałem także taki głos

  Jeszcze będzie przepięknie

  Jeszcze będzie normalnie

  Jeszcze będzie przepięknie aaa…

  Ciemny tłum kłębił się i wyciągał ręce

  Wciąż było mało i ciągle chciał więcej

  I wciąż nie starczało i ciągle było brak

  Ciągle bolało, że ciągle jest tak

  Za:

Reklamy

Komentarzy 5 to “Tomasz Lipiński do Szejnfelda Adama: panie pośle, niech mnie pan więcej nie cytuje.”

 1. do ziemi said

  Gdybyście znali jego swiatopogląd, nie było by tak wesoło….

 2. Franz said

  Szejnfeld to koszerny, szkoda słów na tego dziada

 3. panMarek said

  Kłótnia w rodzinie.

 4. Amelia said

  Szejnfeld to wyjątkowo obrzydliwa postać w żydowskiej mafii rządzącej przez ostatnie 8 lat.

 5. Autorytety ... said

  cyt. „… Równie zdumiewające jest to, co się dzieje z książką Grossa. On napisał prawdę. Oczywiście nie było wyłącznie tak. Ale tak też było. Polacy muszą to przełknąć, pogodzić się z tym, żeby to się nie powtórzyło.

  Pokaż mi Polaka, który nie ma wszelkich możliwych domieszek. W Polsce? Gładkiej jak stół? Gdzie od wieków co 30 lat armie maszerowały w jedną i drugą stronę? Ja mam wszystkie możliwie domieszki: niemiecką, tatarską, litewską, jakie chcesz, choć akurat nie żydowską. Dlatego śpiewam: ‚Genetyczni Polacy w setnym pokoleniu doszukają się wad w twoim pochodzeniu…’.

  Ale czy ktoś tę piosenkę zagra? Ma tekst, że ‚płoniesz za rodaków ze wstydu’…”

  Z Tomkiem Lipińskim rozmawiał Sebastian Łupak.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: