Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Robert Winnicki pyta rząd PiS-u: z czego Ukraina odda nam 4 mld złotych?

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-01-03


W złożonej interpelacji poselskiej Robert Winnicki pyta rząd PiS-u, na jakich warunkach Ukrainie udzielono „pożyczki” wysokości 4 miliardów złotych. Prezes Ruchu Narodowego zapytał również o obecność flag Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w bezpośrednim otoczeniu prezydenta Dudy.

Interpelacja nr 238 „w sprawie warunków udzielenia kredytu Ukrainie w wysokości 4 miliardów złotych oraz wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w dniach 14-15 grudnia 2015 r. w Kijowie” została skierowana do ministra spraw zagranicznych oraz ministra finansów. „Ukraińskie media, a w ślad za nimi media polskie, informują o otworzeniu linii kredytowej przez władze Rzeczypospolitej dla Ukrainy, co jest jednym z efektów wizyty prezydenta Dudy w Kijowie. Łącznie Polska udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 4 miliardów złotych” – czytamy na stronach sejmowych.

W związku z tym Winnicki skierował do ministrów następujące pytania:

1) Jakie warunki postawiono rządowi Ukrainy w ramach udzielenia pożyczki?

2) Czy rząd sprawdził uprzednio zdolności Ukrainy do spłaty kredytu – szczególnie w kontekście odmowy spłaty długu przez Ukrainę wobec Federacji Rosyjskiej o wysokości ponad 3,582 mld dolarów?

3) Jakie gwarancje uzyskał rząd Rzeczypospolitej ze strony ukraińskiej, iż kredyt zostanie spłacony?

4) Jakie będzie źródło sfinansowania kredytu?

5) Czy udzielenie kredytu uzależniono od położenia polskiej mniejszości narodowej, w tym wspólnoty rzymskich katolików na Ukrainie? Czy uwarunkowano pożyczkę konkretnymi posunięciami strony ukraińskiej w kierunku potępienia zbrodni ukraińskich nacjonalistów i upamiętnienia ich ofiar?

6) Czy Ukraina zobowiązała się do spożytkowania kredytu poprzez zawieranie umów z podmiotami z polskim kapitałem?

Ostatnie pytania dotyczyły obecności czerwono-czarnej flagi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w najbliższym otoczeniu prezydenta Dudy podczas wizyty w Kijowie:

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińcy przywitali polskiego prezydenta w Kijowie flagami OUN-UPA [+VIDEO / +FOTO]

7) Kto personalnie odpowiada za dopuszczenie do sytuacji, podczas której prezydent Andrzej Duda składał hołd ofiarom zamieszek na Majdanie w towarzystwie czerwono-czarnej flagi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (dalej: OUN) i czy resort spraw zagranicznych będzie się zwracał o wyciągnięcie z tego faktu konsekwencji służbowych do Kancelarii Prezydenta?

8) Czy stronie ukraińskiej zgłaszano, iż polska strona uważa za gest wysoce nieprzyjazny obecność flag OUN w bezpośrednim otoczeniu polskiej delegacji z Prezydentem RP na czele?

Interpelacja wpłynęła 21 grudnia. Ministerstwa mają 21 dni na udzielenie odpowiedzi.

sejm.gov.pl / Kresy.pl

Komentarzy 11 do “Robert Winnicki pyta rząd PiS-u: z czego Ukraina odda nam 4 mld złotych?”

 1. Tamu said

  Dobrze, że przynajmniej jeden miał odwagę się zapytać.

 2. klimek said

  Moze zastanowia sie nad tym agresywni i sfanatyzowani wiebicieie smieci z tzw PIS ktorzy tutaj tak ich bronia i wielbia jako ,,,prawdziwych ,,patriotow i rzecznikow polskich intersow ! Widac wyraznie kogo syjonistyczne smieci z PIS reprezentuja i kim sa !

 3. La Reine Toronto said

  PiSiakom nie ufam: zaufam jak pan Kaczynski zdelegalizuje loze B’Brith; pomagajac Ukraincom wzbudza moja nieufnosc; gdyby Polska nawiazala pokojowe stosunki z Federacja to Polska dostala by zezwolenie na odbudowe naszego potencjalu gospodarczego…a tak to jestesmy ‚ino’ buforem na wieki wiekow amen?

 4. mirek said

  ,,Głos wołającego na puszczy ” .Dlaczego do tej interpelacji nie dołączy `KOD !?.Pytanie retoryczne…

 5. z sieci said

  Rosja zwalnia 10 proc. urzędników

  Dziś weszło w życie rozporządzenie o zwolnieniu 10 procent urzędników państwowych w Rosji. „Nie przewiduje się” utrudnień w pracy urzędów.

  Rozporządzenie o zwolnieniu 10 procent urzędników podpisał 11 grudnia ubiegłego roku premier Dmitrij Miedwiediew. Jak stwierdził, rząd „nie przewiduje” utrudnień w funkcjonowaniu urzędów – pisze TVN24.

  Zwolnienia dotkną pracowników ministerstw, agencji federalnych i służb. Członkiem rządu bezpośrednio odpowiedzialnym za sprawne przeprowadzenie akcji jest wicepremier Siergiej Prichod’ko.

  Uszczuplenie armii urzędników to kolejny krok w ograniczeniu wydatków z rosyjskiego budżetu. Wcześniej, na początku grudnia, prezydent Władimir Putin utrzymał 10-pocentową obniżkę własnej pensji, choć, jak sam przyznał publicznie w jednym z wywiadów – nie wie, ile zarabia. Dziesięcioprocentowe obniżki pensji dotknęły też premiera Miedwiediewa, prokuratora generalnego i przewodniczącego Komitetu Śledczego, a także urzędników administracji Putina i Miedwiediewa.

  Rosyjska gospodarka cierpi m.in. wskutek niskiej ceny ropy i sankcji nałożonych na Moskwę przez Unię Europejską. W ubiegłym tygodniu kurs rubla na moskiewskiej giełdzie osiągnął najniższy poziom w stosunku do dolara w ciągu ostatniego roku – za dolara płacono 72 ruble.

  http://www.rp.pl/Microsoft-News-Feed/160109960-Rosja-zwalnia-10-proc-urzednikow.html

 6. z sieci said

  Rosja zwalnia 10 proc. urzędników

  http://www.rp.pl/Microsoft-News-Feed/160109960-Rosja-zwalnia-10-proc-urzednikow.html

 7. Stary Warszawiak said

  Nie przejmujmy się nie oddadzą kasy to oddadzą: Kowel, Włodzimierz, Jarosław, Lwów, Stanisławów, Kołomyje, Tarnopol itd.

 8. lolo said

  Brawo panie Winnicki. Dobrze ze ktos pyta o te sprawy niech sie wytlumacza. Bo wyglada na to ze niby sie kluca PIS z POpaprancami I reszta ale ktos I tak z gory steruje ta pomoca BO nikt mi nie powie ze Premier Arszenik Jaceniuk I ten bufon od czekolady Pertro Poroszenko nie sa z mafi rzydo-komunistycznej TO w czyim interesie Polska dziala ?

 9. solkraken said

  oi! przypomniał mi się ŚP. Andrzej Lepper… też się pytał w knesejmie :(((

 10. Analityk said

  @Stary Warszawiak

  Oby to była droga wykupu tego co zagarnięto Narodowi Polskiemu. Myslę, że cena 4 miliardów za te miasta to są grosze ale też nie jestem az tak naiwny myżląc, że oddadzą te miasta za te pieniądze chociaż po kawałku to może i wykupimy co było nasze.

 11. gość said

  Nieważne czy Ukraina odda nam 4 miliardy. Żurawski vel Grajewski ma gest!

  Przemysław Żurawski vel Grajewski, członek Gabinetu Politycznego ministra spraw zagranicznych z ramienia PiS, uważa, iż nie należy zwracać uwagi na to, czy Ukraina odda 4 miliardy złotych pożyczki.

  Żurawski vel Grajewski, publicysta „Gazety Polskie” typowany wcześniej na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, napisał na facebooku, że „Powstrzymywanie Rosji musi kosztować. Odda, nie odda – warto zainwestować” – pisze Żurawski vel Grajewski. W jaki sposób nasze 4 miliardy, które mogą być przez Ukrainę po prostu skradzione, mają niecne plany Władimira Władimirowicza pokrzyżować, PiSowy „ekspert” od polityki wschodniej już nie wyjaśnił.

  Członkowi Gabinetu Politycznego szefa MSZ nic nie mówi coś takiego jak Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka. Co więcej, myli ZSRR z imperium rosyjskim, na którego gruzach Związek Sowiecki powstał. Ukraina według niego nie zagarnęła też Polakom żadnego mienia.

  http://prostozmostu.net/kraj/niewazne-4-miliardy

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: