Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Orban: Nigdy nie poprzemy sankcji UE przeciwko Polsce

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-01-08

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban /AFP

 Szef węgierskiego rządu Viktor Orban powiedział w piątek, że jego kraj nigdy nie poprze ewentualnych unijnych sankcji przeciwko Polsce.
.

„Unia Europejska nie powinna myśleć o wprowadzaniu jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce, bo to wymagałoby pełnej jednomyślności, a Węgry nigdy nie poprą żadnych sankcji przeciwko Polsce” – oświadczył szef Fideszu w wywiadzie radiowym.

.

„Polacy zasługują na większy szacunek” – powiedział.

W liście do polskiego rządu wiceszef KE Frans Timmermans zasugerował poproszenie o opinię Komisji Weneckiej Rady Europy w sprawie reformy Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z artykułem 7 traktatu UE za poważne naruszenie zasad demokratycznych mogą grozić sankcje, łącznie z zawieszeniem prawa głosu kraju w Radzie UE.

„To było spotkanie starych druhów, kolegów”

W środę w Niedzicy Orban spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie trwało ok. 6 godzin. „To było spotkanie starych druhów, kolegów. Chcielibyśmy zachować ścisłą współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a w trudnych kwestiach wypracowywać wspólne stanowisko” – skomentował dzień później Orban, pytany przez dziennikarzy o rozmowy z Kaczyńskim.

Reuters pisze, że spotkanie najpewniej miało na celu wzmocnienie powstającej eurosceptycznej osi w Europie Środkowej.

W piątkowym wywiadzie Orban wypowiadał się też na temat kryzysu migracyjnego w UE. Ocenił, że Unia powinna zbudować „nową linię ochrony” wzdłuż północnej granicy Grecji, gdyż niedawne porozumienie UE z Turcją nie wystarczy, by powstrzymać setki tysięcy migrantów, którzy próbują dotrzeć do UE.

„Uważam, że następna linia ochrony, którą powinniśmy wybudować, leży na północnej granicy Grecji” – ocenił premier.

Węgry wybudowały latem ogrodzenie na południowej granicy, by powstrzymać napływ migrantów i uchodźców. Działania te były krytykowane przez partnerów z UE, ale później śladem Budapesztu poszło kilka krajów, w tym Słowenia i Austria. Inne państwa członkowskie wprowadziły kontrole na swych granicach, by radzić sobie z falą migrantów.

Premier Węgier skrytykował „brukselizm”

Orban uznał, że Niemcy, które przyjęły w ub.r. milion migrantów, ostatnio zmierzają w kierunku „zdrowego rozsądku”, by ograniczyć liczbę przybyszów.

Węgierski premier wzywał także do wprowadzenia zmian w unijnym traktacie. Krytykował – jak to określił – „brukselizm”, który jego zdaniem jest ukrytą metodą odbierania władzy krajom członkowskim.

Gdy w UE pojawia się problem, pierwszym odruchem jest szukanie „europejskiego rozwiązania”, polegającego na odbieraniu władzy krajom członkowskim – mówił. Przekonywał, że takiego „brukselizmu” nie da się naprawić bez zmian w traktacie.

PAP

fakty.interia.pl

Reklamy

Komentarzy 7 to “Orban: Nigdy nie poprzemy sankcji UE przeciwko Polsce”

 1. Valdi said

  Brawo Viktor!.
  Jak Orban o tych sprawach mówił – reszta europy spała. Całe szczęście, że część już się budzi!. Mam nadzieję, że schetynowcom ten numer z nocną zmianą nie przejdzie – bez Bolka nie da rady?!. PiS jaki jest wiemy, lecz idąc drogą Orbana – Go poprzemy!.

 2. Art said

  Wybitni ludzie dzisiejszej Europy: Orban,Klaus,Zeman,Kaczyński i …..dalszych nie widzę.

 3. Chania said

  Boże błogosław Węgrom!

 4. La Reine Toronto said

  nalezy Kaczynskiego przekonac zeby dzialal w interesie Polski a nie EU! Piszcie Panstwo email’e do jego kancelarii bo moze poslucha wyborcow?
  Pan Orban potrzebuje wsparcia i Polska do tego sie jak najbardziej nadaje w tej krytycznej chwili kiedy lewacki Zachod/Ameryka przygotowuja nam wojne ! Majdan w Warszawie i wielu miastach>

 5. Marian Zdziechowski opisał problem Madziarów w WĘGRY I DOOKOŁA WĘGIER.Z tej logiki wynika stanowisko węgierskiego premiera w sprawie Polski,aby wspólnie bronić wartości CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ,czytaj GRECKO-RZYMSKIEJ,która przeszła swoją cywilizacyjną drogę.
  SZCZĘŚĆ BOŻE.

 6. Lubomir said

  Trzeba rozwijać jak najwięcej więzi gospodarczych z Węgrami. Węgierski przemysł niegdyś pracował na rzecz polskiej gospodarki morskiej, Węgrzy robili interesy, posiadając własną flotę na polskim Bałtyku. Znakomitym przykładem polsko-węgierskiej współpracy gospodarczej była firma proekologiczna ‚Haldex’, przerabiająca poprzemysłowe chałdy – na materiały budowlane i drogowe.

 7. Frankie_Stain said

  Jestem w domu :)))

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: