Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Decyzja Brukseli nielegalna?!

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-01-14

KOMisi
.

Wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski alarmuje, że decyzja Komisji Europejskiej nakładająca na Polskę „procedurę ochrony państwa prawa” nie ma umocowania w unijnym prawie.

Zgodnie z traktatami Komisja Europejska może nadzorować przestrzeganie zasad praworządności przez instytucje unijne, ale nie państwa członkowskie; to wyłączna kompetencja Rady Europejskiej – mówi podsekretarz stanu ds. prawnych, traktatowych i praw człowieka w MSZ

 

Pytany o komentarz do środowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wdrożenia wobec Polski pierwszego etapu procedury ochrony państwa prawa Stępkowski – który reprezentował w ostatnich tygodniach MSZ w części jego kontaktów z Komisją Europejską – zaznaczył, że resort spraw zagranicznych z zajęciem stanowiska czeka na pisemną informację KE w tej sprawie.

 

Ta, przedstawiona przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, jest bowiem – zdaniem wiceministra – „nie do końca spójna”. Stępkowski ocenił, że o ile KE i Timmermans posiadają kompetencje „w zakresie nadzorowania przestrzegania zasad praworządności względem instytucji unijnych”, to „jeśli chodzi o relacje z państwami tutaj jakiekolwiek kompetencje posiada tylko i wyłącznie Rada Europejska„.

 

Stępkowski powołuje się w tej sprawie na opinię służb prawnych Rady Europejskiej, która – według niego – wskazuje, że „‚legal framework’ zaproponowany przez Komisję nie ma żadnego umocowania w traktatach”. – Z moich osobistych konsultacji z urzędnikami w Radzie wynika, że podtrzymują oni to stanowisko – podkreślił.

 

Wiceszef MSZ ocenił, że „niedobrze byłoby, gdyby Komisja całe zamieszanie medialne chciała wykorzystać po to, ażeby przypisać sobie kompetencje, których nie przyznaje jej traktat” – podkreślił. – Liczymy, że pozycja Rady nie będzie w jakiś sposób osłabiana przez de facto działania Komisji. Dlatego bardzo nas cieszą zapewnienia wczorajsze uczynione przez przewodniczącego KE Jean Claude’a Junckera, iż Komisja zamierza działać w pełni na podstawie traktatów – dodał.

 

– Rzeczpospolita liczy na to, że prawo traktatowe Unii Europejskiej będzie przez Komisję przestrzegane”- zaznaczył Stępkowski.

 

O rozpoczęciu wobec Polski pierwszego etapu procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa poinformował w środę wiceszef KE Frans Timmermans. – Chcemy rozpocząć dialog z polskimi władzami bez przesądzania o możliwych dalszych krokach –  zaznaczył.

 

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

 

PAP/JKUB

 

[fot. PAP/EPA]

Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/decyzja-brukseli-nielegalna,15886414591#ixzz3xEUv5SnW

Reklamy

Komentarzy 11 to “Decyzja Brukseli nielegalna?!”

 1. Drepczący po torach said

  Brukselka jest dobra. Ale tylko gotowana.

 2. Uważny Obserwator said

  Szukanie takich miałkich desek ratunkowych świadczy li tylko o miękkim kręgosłupie pani Beaty.
  Trzeba umieć z otwartą przyłbicą bronić Polski, bo inaczej rozdziobią nas kruki 9 wrony…

 3. Uważny Obserwator said

  Szukanie na siłę takich spróchniałych desek ratunkowych nie świadczy o władzy dobrze.
  Zachowujemy się trochę tak, jak zaszczuty kundel.
  Trzeba umieć i chcieć bronić Polski z otwartą przyłbicą.

 4. pugnus said

  No dobrze ,ale od bez mala od miesiaca wiedziano o tym sabacie ,a dopiero teraz ten Stepkowski na to wpadl ,ze cala akcja jest nielegalna?Zaczynam podejrzewac ,ze ta nowa ekipa sklada sie glownie z dyletantow,co zreszta widac w temacie przyjecia imigrantow bo juz nawet lemingi na onecie prawie w 100% wrecz wyja przeciwko przyjmowaniu tej holoty, a ktos nawet donosi (na tymze Onecie) ,ze Biala Podlaska przypomina juz Dakar i niedlugo Malysz bedzie mogl tam sobie potrenowac…..

 5. Lubomirą/ said

  Niemiecka Piąta Kolumna przeniosła się najwyraźniej z Gdańska do Brukseli i napuszcza Niemców na Polaków. Za dużo praw Polacy przyznali niemczyźnie. Nie dość, że rodacy Hitlera zrujnowali polski przemysł i polski rynek pracy, to rzucają się jak przysłowiowa pchła na kołnierzu {m.in. na Opolszczyźnie} i jeszcze mobilizują brukselski Volkssturm – przeciwko polskiej władzy.

 6. gość said

  Telewizja Republika – Robert Winnicki (Kukiz’15) – Republika na Żywo 2016-01-14

 7. Jerzy Tatol said

  Jakie ‚miękkie kręgosłupy” w stosunku do zdrajców i donosicieli mają „uważny obserwator” i „pugnus”! Skąd wcześniej miał wiedzieć min. Stępkowski, ze KE zdecyduje się na łamanie unijnego prawa?

 8. #7 Sz. p.Jerzy Tatol, niech Pan nie obraza Pana Stepowskiego:-))))), Pan Stepowski to stary wyga…wykreci sie z kazdego g.. w ktore Nas wpusci. Myslenie ze ci co manipuluja sa idiotami to chyba nieporozumienie. Wiedza dobrze co robia i pod czyje dyktando za co my w konsekwencji jako Narod placimy frycowe od „okraglego stolu”.

 9. solkraken said

 10. Lubomirą/ said

  Maszkara Merkel zrujnowała Niemcy i rujnuje całą Europę. Czas uznać ją za …Zresztą, niech psychologowie wypowiedzą się na temat tej nieodpowiedzialnej grandziary. Że jest fanatyczną idolką carycy Katarzyny Wielkiej, wiedzą już chyba wszyscy. Nic nie słychać tylko o jej związkach z arabskimi ogrami. Może ukrywa to skrupulatnie.

 11. tiro said

  Biurokratów należy prać ich własną bronią! PRAWEM przez nich napisanym! Super postawa Stępkowskiego!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: