Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc nie chce pomnika Rzezi Wołyńskiej

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-01-24

Tak ma wyglądać pomnik Rzezi Wołyńskiej. Jak wszystkie dzieła prof. Pityńskiego bogaty jest w symbolikę patriotyczną.

Tak ma wyglądać pomnik Rzezi Wołyńskiej. Jak wszystkie dzieła prof. Pityńskiego bogaty jest w symbolikę patriotyczną.

 PODKARPACIE. Trwają prace nad kolejnym dziełem Andrzeja Pityńskiego.

W Gliwicach odlewany jest pomnik Rzezi Wołyńskiej autorstwa światowej sławy polskiego rzeźbiarza, prof. Andrzeja Pityńskiego. Artyście zależy, by pomnik stanął na Podkarpaciu. Rzeszów odmówił.

Prof. Pityński spotkał się pod koniec ub. roku z prezydentem Rzeszowa, Tadeuszem Ferencem, w sprawie lokalizacji pomnika wołyńskiego w stolicy województwa. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że prezydent Rzeszowa nie wyraził zainteresowania ideą takiego uczczenia ofiar rzezi wołyńskiej.

Na koszt weteranów
Pomnik prof. Pityńskiego jest monumentalny, ma 14 metrów wysokości. Odlewany jest w brązie, ma stanąć na cokole z granitu o wysokości 1,5 metra. Monument w całości zostanie sfinansowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, SWAP-Okręg 2 w Nowym Jorku.

Pomnik składa się z trzech elementów. Centralnie widzimy orła w koronie. Na jego rozpostartych skrzydłach artysta umieścił nazwy miejscowości, w których UPA dokonała mordów na Polakach; w jego piersi jest wycięty krzyż, zaś w środku dostrzegamy dziecko nabite na trójzębne widły. W symboliczny sposób nawiązują one do ukraińskiego tryzuba, który dla Polaków na Wołyniu oznaczał śmierć. U jego podstawy artysta umieścił naturalnej wielkości postacie: ojca, matki z niemowlęciem, chłopca i dziewczynki, a za nimi fragment ogrodzenia ze sztachetami, na które wbite są trzy główki dziecięce, a czwarta leży obok płotu na ziemi. Postaci otoczone są abstrakcyjnymi płomieniami stanowiącymi jednocześnie podstawę kompozycji rzeźbiarskiej pomnika.

Autor pierwszego pomnika Żołnierzy Wyklętych
Andrzej Pityński pochodzi z Ulanowa. Od 1979 pracuje w Johnson Atelier – Technical Instytute of Sculpture w New Jersey, który kształci rzeźbiarzy z całego świata. Od 1980 r. jest tam dyrektorem czterech wydziałów.

Jego najbardziej znanym dziełem jest Pomnik Katyński w Jersey City (1991), który przedstawia żołnierza ze związanymi z tyłu rękami i wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin. Innym wybitnym dziełem artysty jest pierwszy na świecie pomnik dedykowany Żołnierzom Wyklętym (gdy nie byli jeszcze tak nazywani) – stojący w Bostonie od 1983 roku monument Partyzanci I. W Stalowej Woli stoi  „Patriota” (2011). W Olsztynie ma stanąć pomnik Pityńskiego upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

Piotr Samolewicz

http://supernowosci24.pl/tadeusz-ferenc-nie-chce-pomnika-rzezi-wolynskiej/

Komentarzy 6 do “Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc nie chce pomnika Rzezi Wołyńskiej”

 1. Moher49 said

  Ukraińcy chełpią się swoim idolem Stefanem Banderą. Rzeź wołyńska, mordy na bezbronnych mieszkańcach Wołynia to jest dla Ukraińców bohaterstwo. Żaden pomnik, żadna rzeźba nie wzbudzi w Ukraińcu skruchy czy wyrzutów sumienia – takie były czasy, tak trzeba było robić, mówią, jeśli się historia powtórzy zrobią tak jeszcze raz. Jedno co na Ukraińca działa to siła i bezwzględny zamordyzm. Dlatego Polska musi na Kresy wrócić, one po rozpadzie ZSRR, zgodnie z prawem międzynarodowym Polsce się należą. Po powrocie na Kresy, wytępić banderowców, resztę wziąć za pysk i do roboty. Za sprzeciw kula albo szubienica. Nie ma innej możliwości – z polskich żalów i modłów oni się szyderczo śmieją a Polaków fundujących im stypendia i akademiki uważają za durniów. Pomnik to tylko Polakom będzie przypominał o klęsce, w Ukraińcach wzbudzi pychę.

 2. Miś said

  FERENC – prezydent Rzeszowa od kilku kadencji Czolowy działacz PZPR na tamtym terenie ostatnio startował bezskutecznie w wyborach na senatora.
  Region Podkarpacia bardzo Katolicki i Patriotyczny zarazem , zawsze głosuje na PRAWICĘ a tu masz stolica tego regionu SLDoesko – Platformiasta obrała sobie za bohatera komucha..
  Charakterystyczne jest to dla wielkich miast Polski . Demoralizacja i wynaradawianie,.
  Do dzisiaj pod kuratelą Ferenca znajduje się olbrzymi pomnik z czasów Komunistycznych nazywany „wielką cipą”.

 3. gosc said

  KONKURSY-rzezba jest w przestrzeni PUBLICZNEJ-nie moze byc z nadania znajomkow ,co t o majom kase-ani z typowanych profesorow z nadania PR L;tzw pomnik smolenski,-horyzontalny-powinien byc WERTYKALNY- kol Moderau- a -pomnik zabitych 00.Redemptorystow- RZEZ WOLI-to tragedia -i -WSTYD!

 4. solkraken said

  a skund…lony ten Ferenc ;)))

 5. Victoria said

  Powiem krotko mialam mozliwosc poznac ludzi ktorzy mieszkali na ziemi wolynskiej w tamtych czasach i od nich dowiedzialam sie ze przezyli wojne tylko dzieki temu ze cala miejscowosc udala sie po pomoc do niemcow i zostali przewiezieni do pracy w gospodarstwach na terenie Niemiec. Niestety Ci ktorzy postanowili pozostac zostali barbarzynsko zgladzeni przez Ukraincow. O tym tez musimy pamietac skoro pamietamy o zbrodniach niemieckich

 6. Leszek Skonka . said

  Ofiary zbrodni ukraińskich zasługują na uczczenie ich pamieci przez żyjących Rodaków w kraju i na świecie. Na trenach ziem zachodniej i północnej Polski pamięć o zbrodniach ukraińskich jest wciąż żywa, zwłasza na Dolnym Śląsku, gdzie mieszka wielu Rodaków, którym udalo sie uniknąć męczeńskiej śmierci z rąk zbrodniarzy ukraińskich. Od 26 lat w centrum Wrocławia stoi Pomnik Ofiar Stalinizmu gdzie czci się także pamięć ofiar mordów ukraimskich na Polakach. Idea Pomnika Ofiar Zbrodni Ukraińskich i zlokalizowanie go w Rzeszowie jest słuszna i godna poparcia. Również projekt monumentu zasługuje na poparcie, gdyż oddaje nie tylko wiernie myśl Autora ale zapewne także Ofiar. zbrodni. dr Leszek Skonka – Komitet Pamięci Ofiar Stalinizmu Polsce

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: