Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Białoruś ponownie proponuje odbudowę Korony Rzeczypospolitej. Jedna krew, jeden Naród.

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-02-04

Jaka przyszłość czeka Polskę i Białoruś po rozpadzie Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej ? Mówiąc o Białorusi powinniśmy pamiętać, że to właśnie oni są naszymi braćmi, w których żyłach płynie wspólna krew. Na Białorusi nigdy nie było Wołynia, ani SS-Galizien, nigdy nie było okrzyków „śmierć lachom”, ani nigdy nie usłyszano „Sieg Heil” na demonstracjach. Na grobach Polskich Żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej – zawsze leżą kwiaty. Jedyną winą Białorusi wobec Polski jest to, że leży bliżej Moskwy niż Warszawa.

Białoruś ponownie proponuje odbudowę Korony Rzeczypospolitej

Od kilkunastu miesięcy obserwujemy bardzo zaskakujące zachowanie Prezydenta Białorusi – Aleksandra Łukaszenki. Pierwszą zaskakującą dla zachodnich obserwatorów wiadomością było uznanie władz Majdanu przez władze na Białorusi. Zaraz za tą informacją poszły komentarze, że na pewno Rosja szybko zareaguje i na Białorusi powieje inny wiatr. Tymczasem stało się dokładnie odwrotnie – tymczasowy Prezydent Ukrainy w trakcie wizyty w Mińsku usłyszał, że Białoruś nigdy nie wystąpi przeciwko Ukrainie, oraz że w pełni popiera prawo Ukrainy do samostanowienia. Następnym krokiem były wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki o szkodliwym skutku federalizacji Ukrainy. Ponownie była to linia polityki sprzeczna z tym, co słyszeliśmy ze strony Moskwy. W ostatnim czasie ze strony białoruskiego Prezydenta pojawiły się jeszcze bardziej zaskakujące dla dziennikarzy słowa: trzeba zakończyć wojnę na Ukrainie i przywrócić porządek na wschodzie tego kraju.

Polska i Litwa

Nie przez przypadek jednocześnie na Białorusi pojawiło się ponownie pytanie : kto jest spadkobiercą Wielkiego Księstwa Litewskiego – Białoruś czy Litwa (Żmudź) ? A może jednak Litwa jest jedna, tylko podzielona ? Jednocześnie pojawiło się o wiele ważniejsze pytanie : jak Białoruś może rozwijać się, nie będąc pod presją Rosji ? Kiedy świeciła najjaśniejsza gwiazda nad Białorusią ? Kiedy świeciła najjaśniejsza gwiazda nad Ukrainą ?

Odpowiedź jest oczywista – okres największej potęgi obu tych krajów, przypada na czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów ! Ponieważ jednak Białorusini są świadomi trudnej historii Polski z Ukrainą – podjęli decyzję, że sami muszą zrobić pierwszy krok.

Od 2012 roku zarówno elita jak i opozycja Białoruska wraz z niezależnymi mediami prowadzi kampanię w zakresie propagowania konfederacji Polski z Białorusią. Co ważne, taka konfederacja miałaby powstać jako sojusz państw, które w bardzo dużym stopniu zachowują swoją autonomię, a proces integracji zachodzi powoli z poszanowaniem interesów wszystkich stron. Sprawa jest na tyle interesująca, że pod niektórymi artykułami wypowiadają się nie tylko komentujący internauci, ale również. politycy różnych opcji zarówno z Polski, Białorusi oraz Ukrainy.

Korona Rzeczypospolitej

W ostatnich dniach sprawa weszła na znacznie wyższy etap. Otóż pojawiły się dokładne analizy Polskiej i Białoruskiej konstytucji pod kątem właśnie utworzenia takiej konfederacji. Okazuje się, że tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie.

Nie przez przypadek ten pomysł pojawia się w miejscu, które wydawałoby się jest najbliżej Moskwy. Jest to przede wszystkim bardzo wyraźny sygnał, że Rosja pomimo swoich deklaracji – nie jest w stanie powstrzymać odradzającej się Korony Rzeczypospolitej.

Nowe państwo w Europie – Korona Rzeczypospolitej – będzie regionalnym mocarstwem, centrum siły i rozwoju. Polska, Litwa, Białoruś i Ukraina utworzą swojego rodzaju „słowiańską Wielką Brytanię”. Dwa kraje są już członkami Unii Europejskiej, pozostałe dwa – jeszcze nie. Będzie to mocarstwo największe terytorialnie w Europie, z największą populacją – ponad 100 mln ludzi (dla porównania: Niemcy 80mln, Wielka Brytania 65mln, Francja: 65mln). Ponadto łączne siły zbrojne to potencjalnie największa armia w Europie.

Odbudowa Korony Rzeczypospolitej jest kwestią najbliższych pięciu lat. Wszystkie nasze kraje – Polska, Litwa, Białoruś i Ukraina – są na zakręcie historii. Mamy dwie drogi – albo będziemy mocarstwem w Europie, albo mocarstwa znów zniosą nas z mapy Europy.

 Jarosław Narymunt Rożyński,
http://www.prezydent.org.pl

Za: mpolska24.pl

Komentarze 32 do “Białoruś ponownie proponuje odbudowę Korony Rzeczypospolitej. Jedna krew, jeden Naród.”

 1. ” uznanie władz Majdanu przez władze na Białorusi.”
  Tym samym procesu od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który tez odwołuje się do antypolskich,bandyckich korzenia.

 2. LM said

  Interesująca koncepcja.Z jakim ustrojem politycznym i programem politycznym?Z neo banderowcami?Kto zostanie Prezydentem?Czy faktycznie Rosja wyrazi zgodę?Oczywiście NATO odrzuci.Osobiście jestem za Polską,jako państwem neutralnym,o podobnym systemie jak w Szwajcarii,która znakomicie współpracuje z USA ,z Rosją (bez ambarga)a pomimo tego realizuje swoje plany.Pomimo NWO i jego cełów odrzucenia państw narodowych,oprócz imperiów jak USA,Chiny,Rosja,Izrael,Indie z bronią atomową.Plan Konfederacji z Białorusią bez elity Prezydenta Białorusi,jest kpiną z sukcesów jakie prezentuje Białorusia(!).Pozdrawiam serdecznie autora tekstu.Talk na marginesie Polska wraz z emigracją czytaj Polonią wynosi przeszło 100 milionów,ludzi kochających Wieniawskiego,Chopina,Karłowicza,Lipińskiego,Moniuszkę itd.

 3. Moher49 said

  Popieram, popieram, wróci nasz orzeł hen nad Czarne Morze …

 4. semperparatus said

  Przyszłość narodowej Polski jest w sojuszu z Rosją…coś na kształt historycznej unii polsko-litewskiej…idee „międzymorza”to mrzonki…

 5. Halina said

  Bardzo ciekawe. Popieram.

 6. Uważny Obserwator said

  Ja jestem za, bylibyśmy naturalnym liderem, o jeszcze bardziej wzmocnionej roli, w grupie wyszehradzkiej + Bułgaria, Rumunia, Chorwacja (+) i liderem odradzającej się Korony Rzeczypospolitej.

  Katarynka „Mieciu” zagrała po swojemu.

 7. Jan Ryś said

  Grzegorz Braun o stosunkach Polsko – Białoruskich już dawno mówił w ten sposób. Jest to wizja, która może uratować dawne „Demoludy” przed Moskwą i Brukselą. Oby ten scenariusz jak najszybciej urealnić.

 8. wiesniak said

  tylko że… Stalin zatroszczył się o to i wszystkich Polaków wysiedlił.Pozostała tylko część kobiet.
  Na tereny dzisiejszej Białorusi sprowadził ludność zza Urala.

 9. Lubomir said

  A może właściwą strukturą byłaby Konfederacja Rzeczypospolitej Polskiej i Ościennych Narodów?. Wspólnota państwowa na wzór Konfederacji Szwajcarskiej?.

 10. Sir James said

  Tylko czy Ukraińcom na pewno można ufać? Pamiętajmy, że oni lubią być fałszywi, a jest ich więcej… Raczej odpuściłbym Ukrainę.

 11. luckyluki said

  Tylko czy Ukraińcom można ufać? Oni lubią być fałszywi, no i jest ich więcej. Raczej odpuściłbym Ukrainę…

 12. Stanisław said

  „Tonący brzytwy się chwyta.” – Rozmawiałem 20 lat temu z młodym białoruskim nacjonalistą, dla którego największym wrogiem była… Polska. Nie zapomnę tego gnojka i jego zapyziałej ideologii. I nie był to jakiś chłopek-roztropek, ale tzw. inteligent-opozycjonista. Dziś jest białoruskim księdzem katolickim i pewnie sączy „białoruskim chłopom” nienawiść do polskich „panów”. Wredny typek.
  Fakt, że nie było Katynia, Wołynia itp. na Białorusi. Ale było w 1939 r. zabijanie polskich żołnierzy szpadlami. Na szczęście, umysłowe ograniczenie Białorusinów, nie pozwoliło im na bardziej zorganizowane metody. No to mordowali tak „po tutejszemu”, po chłopsku.
  Warto pamiętać, że przed unią polsko-litewską Mendog był królem katolickim koronowanym w imieniu papieża poświęconą koroną (1253). Tzw. Litwa (czyli de facto Białoruś) była królestwem. I oni tam na Białorusi to dobrze pamiętają, że był taki moment, gdy byli równi Polakom. To prawda, ale Mendog zdradził swoje ideały, wrócił do pogaństwa (1261), został apostatą i jego rządy były krwawe. – Polała się krew miejscowych chrześcijan, a potem lata najazdów na tereny dzisiejszej Lubelszczyzny i wschodniego Mazowsza i porywanie ludzi na masową skalę. Ziemia Łukowska była tak spustoszona, że sam papież zwolnił te tereny na wiele lat od świętopietrza. Pewnego razu napadnięto na kościół w czasie niedzielnej sumy – wszyscy zostali porwani w niewolę. Szacuje się, że w chwili podpisywania Unii w Krewie w 1385 r. na tzw. Litwie polscy niewolnicy stanowili ok. 15% ludności. Mówi się dziś, że Polacy na Litwie to ludność napływowa – ale nie wszyscy „napłynęli” tam z własnej woli, co więcej to oni swoją pracą, łzami i krwią zbudowali tamten kraj. Mają do niego prawo.
  Za mało mówi się o tym, że król Jagiełło – zapewne pod wpływem swojej świętej żony Jadwigi, która wielokrotnie przestrzegała go przed zniszczeniem Zakonu – nie zdobył Malborka w 1410 r., bo nie chciał usunąć Krzyżaków znad Bałtyku. Zdawał sobie sprawę, że brak Krzyżaków oznacza powrót Litwy do pogaństwa i rozpad kruchej unii polsko-litewskiej. Jak mówi przysłowie: „Raz zdrajca, zawsze zdrajca”. Przypadek Radziwiłłów podczas szwedzkiego potopu – ich aspiracje do korony – to tylko wierzchołek góry lodowej.
  Oczywiście, dzisiaj Białorusini widzą, że w Polsce jednak żyje się lżej, widzą, że Rosja bankrutuje. No i przypomnieli sobie, że ich najlepsze lata w historii to była unia z Polską. Nic dziwnego, że chcieliby Polskę „przyłączyć” do Białorusi. – I to wcale nie jest śmieszne.

 13. olo said

  Byłem osobiście na Białorusi i jestem zachwycony tym krajem, Kraj bez bogactw naturalnych i zniszczony przez komunę, odradza się znakomicie. Wszędzie w miastach dźwigi budowlane a w sklepach zdrowa żywność. Polskie zabytki odbudowane, nawet łącznie z orłami w salonach i na wieżach. A mieszkańcy po usłyszeniu polskiej mowy otwarci na rozmowę i bardzo życzliwi. Moim zdaniem, jest to kraj z którym Polska mogłaby najszybciej wejść w unię. Oczywiście gdyby nie było odgórnie zamkniętej granicy. A jest ona zamknięta nie koniecznie z rozkazu Łukaszenki …

 14. Jerzy Tatol said

  Ho! Ho! Rusofile zaczynają przeplatać uszami! Jak dobrze pójdzie to Białoruś i Ukraina prędzej się”zrepolonizują” niż „etniczna” Polska. Warto zwrócić uwagę, że tzw. białorusini żyjący na Podlasiu nie uważają siebie za mniejszość etniczną lecz za rdzennych Polaków, jak Ślązacy, Kurpiowie czy Górale. A czy ten milion ukraińców, ktory w tej chwili pracuje w Polsce i utrzymuje swoje rodziny na Ukrainie to sie powoli nie repolonizuje?

 15. Stanisław said

  ad. Oto, Jerzy Tatol
  A ja wychowałem się na „Białorusi”.

 16. Jerzy Tatol said

  Ja też tam się urodziłem i mieszkałem do 1945 roku. W styczniu 45 sowieci wsadzili nas do bydlęcych wagonów i wywieźli ale…na zachód a nie na wschód. To był pierwszy transport „repatriacyjny”!!! A tak przy okazji, czy wiecie co to są Kuropaty? To zbiorowa mogiła Polaków – białorusinów, którzy odmówili przyjęcia obywatelstwa sowieckiego po inwazji we wrześniu 1935 roku. Dowiedzialem się o tym po latach pracując w Białymstoku od chłopaka, który cudem uratował się z tego pogromu.
  Przed Polakami-białorusinami – czapki z głów!

 17. Fred said

  R e a l p o l i t i k

  http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/udajmy-ze-istniejemy-gdzie-indziej-

 18. gość said

  Białoruś – jak tam jest naprawdę?

  Michał Sikorski

  Opublikowany 28.09.2015

  Reportaż z mojej podróży na Białoruś, w którym poruszam kwestie społeczne, polityczne, kulturowe i ekonomiczne dotyczące naszego wschodniego sąsiada. Jak to się ma do propagandy naszych mediów?

 19. mapa said

  Międzymorze z Ukrainą, Litwą i Białorusią to mrzonki. Dużo by o tym pisać… Co nie oznacza, że nie powinniśmy wobec tych państw prowadzić polityki realizującej nasz interes narodowy, który czasem, przynajmniej jeśli chodzi o Białoruś jest wspólny z jej interesem narodowym.

 20. adam ryglowski said

  Za co tak nienawidzi się Białorusinów ?
  Że nie dali się ograć , jak chłopek na jarmarku w „trzy karty” ? (Popatrzmy na siebie. )
  Jest tam TYLE DOBRA do „zagospodarowania”
  Dlaczego ma im być lepiej ?
  A może boli to , że nie ma tam głodnych dzieci , bezdomnych , i nie musiało wyjechać stamtąd kilka milionów w poszukiwaniu chleba .

 21. Izaurus said

  Unia Białorusią – tak. I to nawet pod prezydentura Łukaszenki, bo to porządny człek. . Unia z Ukrainą pod rządami banderoupowskimi – nie, bo Poroszenko, Jaceniuk, Tiachybok et consortes, to wredni ludzie!!!. Gdyby Ukraińcy „te swoje umiłowane przy-wódce” wyrzucili z kraju, to owszem, unia z nimi byłaby możliwa. Może Rosja z Putuinem im w tym pomoże,co daj Panie Boże. Amen

 22. Izaurus said

  Unia Białorusią – tak. I to nawet pod prezydentura Łukaszenki, bo to porządny człek. . Unia z Ukrainą pod rządami banderoupowskimi – nie, bo Poroszenko, Jaceniuk, Tiachybok et consortes, to wredni ludzie!!!. Gdyby Ukraińcy „te swoje umiłowane przy-wódce” wyrzucili z kraju, to owszem, unia z nimi byłaby możliwa. Może Rosja z Putinem im w tym pomoże,co daj Panie Boże. Amen

 23. Gol said

  Przemysław Żurawski vel Grajewski >>> doradca ministra Waszczykowskiego

  „Banderyzm to wytwór rosyjskiej propagandy”

  http://prostozmostu.net/kraj/banderyzm-wytwor-rosyjskiej-propagandy

 24. wernyhora nie dziad said

  Acha. Szwiat pozwoli nam sie zjednoczyc a potem Naszi przyjadą na gotowe. I będzie Polin od morza do morza i kto wie, czy nie do jeszcze jednego morza adriatyckiego.
  Sprawy za daleko zaszły, żeby cokolwiek zrobic pokojowo. Ale kiedys to wuchnie. Oby nie dac sie skłócić.

 25. Lubomir said

  Białoruś chciała korzystać z polskich portów. Niestety w Polsce wciąż jest mało gospodarczego myślenia i polityki gospodarczej. Nic dziwnego, że Bialorusini zwrócili się w stronę litewskiej a właściwie – żmudzkiej Kłajpedy. I pomyśleć, że Litwa, Żmudź i Białoruś, czyli Wielkie Księstwo Litewskie mówiło przed zjednoczeniem z Polską – po starobiałorusku. Szkoda, że Białorusini nie przeszli na alfabet łaciński, byliby dla nas czytelni i zrozumiali, jak Czesi i Słowacy.

 26. gość said

  Na Białorusi tańczą poloneza – w „polskiej” telewizji tego nie pokażą…

  Za: https://pl-pl.facebook.com/naargumenty

 27. jure said

  Żadnej „repolonizacji”! Tylko wzajemny szacunek do wspólnej słowiańskiej 3000 letniej historii, bez nawracania na katolicyzm czy prawosławie. Stolica w warszawce? Nowa wspólna dla unii i osobna dla każdego państwa. Może szkoda, że to tylko teoria..

 28. Kapsel said

  ……Od kilkunastu miesięcy obserwujemy bardzo zaskakujące zachowanie Prezydenta Białorusi – Aleksandra Łukaszenki. Pierwszą zaskakującą dla zachodnich obserwatorów wiadomością było uznanie władz Majdanu przez władze na Białorusi…..

  a to było tak

  Łukaszenko uznaje nową władzę na Ukrainie

  Opublikowano: Środa, 12 marca 2014 o godz. 15:03:46

  12 marca Łukaszenko na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa podkreślił, ze stanowisko Białorusi w sprawie wydarzeń na Ukrainie pozostaje niezmienne, a Mińsk nigdy nie wstrzymywał współpracy z Kijowem.

  Przy okazji Łukaszenko poradził nowym ukraińskim władzom „mniej biegać po zagranicy”, a bardziej zadbać o pomyślność własnego kraju i narodu.

  „Na Ukrainie są politycy, którzy zaczęli rozwiązywać problemy ukraińskiego narodu. My im w żadnym razie nie przeszkadzamy. Co więcej, nigdy nie zrywaliśmy żadnych związków z Ukrainą, przede wszystkim ekonomicznych” – powiedział prezydent Białorusi.

  Łukaszenko skomentował także sytuację międzynarodową.

  „Nie zamierzamy być inicjatorem eskalacji jakichkolwiek procesów w związku z ukraińskimi wydarzeniami i konfrontacją USA i Zachodu z jednej, a Rosji z drugiej strony. Będziemy uważnie pilnować interesów naszego państwa i interesów naszych przyjaciół, sąsiadów i sojuszników. Dlatego straszyć nas w związku z tym nie warto” – podsumował Łukaszenko.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz%2Flukaszenko-uznaje-nowa-wladze-na-ukrainie

 29. Kapsel said

  Białoruski husarz Гордей Щербич

  https://pl-pl.facebook.com/HusariaPrzedPalac/posts/622631681117288

 30. Jan said

  1 Kwietnia juz był panowie. Już widzę jak Litwa czy Ukraina po setkach lat walk o swoje kraje nagle odda niepodległości Rzeczpospolitej. Czy autor w ogóle czytał Ogniem mieczem? Dlaczego był „Dwojga Narodów” a nie „Trojga Narodów”? Z punktu widzenia Litwy to trochę tak, jakby Polska połączyła się z Niemcami pod nazwą „Prusy Wielkie”, tylko dlatego bo wtedy powstałaby potęga 120mln ludzi.

 31. Finis said

  Same bzdury, zero konkretów, okrągłe sformułowania. Ten artykuł to jakaś dziecinada wyssana z palca.

 32. Lubomir said

  Konfederacja Rzeczypospolitej Polskiej i Państw Ościennych?. A czemu nie?. Na czele móglby stać Naczelny Prezydent Konfederacji, wybierany rotacyjnie, m.in. z Polski i Białorusi, np na 4-ro letnią kadencję. Prezydenci narodowi zachowywaliby swoją suwerenność.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: