Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Marysia Pyż ze Lwowi: O Karcie Polaka – czyli ogólnym problemie raz jeszcze

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-02-08

Wyżej przedstawiamy krótki urywek rozmowy prezesów z woj. lwowskiego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. I co powiecie? Ktoś jeszcze ma jakieś wątpliości w temacie Karty Polaka? Ach, oczywiście! Tylko dyr tej samej słynnej PWSW z Przemyśla, studenci którego pstrykają foty na terenie RP z czerwono – czarną flagą, pyta mnie – „Jak to jest, że przyjeżdżają studenci z Kartą Polaka i nie umieją ani słowa po polsku?” 

A ja pytam, jakim cudem chodzą pod konsulatem polskim ludzie i proponują dodzwonić się na ten nieszczęsny zapis na Kartę za 500 UAH. Mają inne łącze? Wydzieloną specjalną linie dla swoich? I jakim cudem w Internecie aż roi się od napisów – szybko i jakościowo!  A jeszcze – bez pośredników. Jak tak się dzieje? A no i w plusie dajcie im ułatwenia,  jakby tego było mało! Przywilejów mają więcej niż obywatele.

A i nie żadna to Karta Polaka, tylko we Lwowie nazywana Karta „pszeka”. Nie wiecie co znaczy, zajrzyjcie do Googla, on podpowie, jest to oczywiście określenie używane na ziemi lwowskiej w negatywnym znaczeniu. No i w końcu robiona po to aby dostać bezpłatną wielorazową wizę. A Polacy niech płacą. Co, powiadacie, że wiza bezpłatna? Może i tak. Ale usługi centrum wizowego wcale nie. A skierowuje się tam wszystkich. Oprócz, zgadnijcie kogo? Oczywiście posiadaczy tej samej Karty.

A to, ze Polacy, już teraz, nawet nie chcą jej przedłużać, bo przestała być dla Polaka przywilejem, to też nikogo nie obchodzi. Większość moich znajomych twierdzi, że o Karcie Polaka trzeba zapomnieć jak o strasznym śnie, który godzi w honor prawdziwego Polaka. Dlaczego? Bo ma ją każdy Ukrainiec, dla którego podpis o przynależności narodowej znaczy tyle, co pójść „załatwić się” u sąsiada. To po co taki świstek Polakowi?

Maria Pyż, Lwów

polmedia.plhttp://polmedia.pl/index.php/aktualnosci/1726-o-karcie-polaka-czyli-ogolnym-problemie-raz-jeszcze

Jedna odpowiedź to “Marysia Pyż ze Lwowi: O Karcie Polaka – czyli ogólnym problemie raz jeszcze”

 1. Piotrx said

  Zdaje się że zawsze chcieli „samostijnoj” dla siebie. A według ich propagandy od wieków zrodłem wszelkich nieszczęść był „pidstupnyj Ljach” to teraz wypada pokazać innym jak samemu dbać i walczyć o swój kraj bez oglądania sie na swoich rzekomych wrogów.

  Ukraińscy dziennikarze proponują przyłączenie Ukrainy do Polski

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ukrainscy-dziennikarze-proponuja-przylaczenie-ukrainy-do-polski

  tekst oryginalny: Україна і Польща можуть об’єднатися в найбільшу і найбагатшу державу Європи

  http://www.ua-reporter.com/novosti/188306

  W Kijowie taka bieda że napadają już nie dla pieniędzy ale dla rabunku żywności przy sklepach. Podobnie jest w innych miastach Ukrainy.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: