Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Aleksander Szumański: 11 LIPCA DZIEŃ PAMIĘCI MĘCZEŃSTWA KRESOWIAN

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-02-11

dzieci wołyń

.

Wielce Szanowny Pan Profesor Ryszard Terlecki Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

.

W nawiązaniu do złożonego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej projektu uchwały ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci – 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian, zwanym również „Krwawą Niedzielą”, ludobójstwem okrutnym (genocidum atrox), przesyłam poniższe teksty związane z apogeum tego ludobójstwa.

.
.

Krwawa niedziela na Wołyniu – 11 lipca 1943 roku, punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną.

Tego dnia zaatakowano w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. W następnych dniach masakry były kontynuowane.

Projekt przedmiotowej uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ma swoje  umocowanie prawne i upoważnienie wynikające z prawdy historycznej o martyrologii Narodu Polskiego. Ponadto wsparty jest autorytetami historycznymi, świadkami historii, Wiktora Poliszczuka, prawnika i politologa (m.in.”Gorzka Prawda”, „Gwałt na prawdzie o zbrodniach OUN Bandery” ; Torono 2006 r.) oraz  ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego,  polskiego Ormianina, duchownego katolickiego obrządków ormiańskiego i łacińskiego, działacza społecznego, historyka Kościoła, wieloletniego uczestnika opozycji antykomunistycznej w PRL, poety.

Ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski w 2008 roku wystąpił z apelem o potępienie przez władze polskie ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Od wielu lat zabiega o należyte upamiętnienie ofiar tej zbrodni ludobójstwa uczczeniem 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.

 

        Z wyrazami serdeczności i szacunku

  Aleksander Szumanski – zdjęcie profilowe    Aleksander Szumański       

 

http://wpolityce.pl/historia/281162-nasz-news-11-lipca-ma-byc-dniem-pamieci-meczenstwa-kresowian-pis-wnosi-dzisiaj-projekt-ustawy-michal-dworczyk-narod-ktory-siebie-nie-szanuje-nie-bedzie-szanowany-przez-innych

 

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/narodowy-dzien-pamieci-meczenstwa-kresowian-czy-dojdzie-do-przelomu/0v4dhc

 

http://www.pch24.pl/nowe-swieto-panstwowe-w-polsce–11-lipca-dniem-pamieci-meczenstwa-kresowian–pis-zlozy-projekt,41117,i.html

 

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/katowice/dzien-pamieci-meczenstwa-kresowian-tychy,-11-lipca-2013

 

http://info.elblag.pl/56,42006,11-lipca-1943–Rzez-Wolynia-Nie-zawahali-sie-spelnic-najwiekszej-i-najokrutniejszej-zbrodni.html…#ixzz3fZYzFVbF

 

http://kontrrewolucja.net/wiadomosci/dzien-pamieci-meczenstwa-kresowian-11-lipca

 

http://europejczycy.info/110654/wiadomosci/polska/11-lipca-narodowym-dniem-pamieci-meczenstwa-kresowian/

 

http://blogmedia24.pl/node/63576

 

http://info.elblag.pl/56,42006,11-lipca-1943–Rzez-Wolynia-Nie-zawahali-sie-spelnic-najwiekszej-i-najokrutniejsze

zbrodni.html…#ixzz3fZZdCgR0%20http://info.elblag.pl/56,42006,11-lipca-1943–Rzez-Wolynia-Nie-zawahali-sie-spelnic-najwiekszej-i-najokrutniejszej-zbrodni.html

 

https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=niepoprawni.pl+dzien+pamieci+meczenstwa+kresowian

 

http://blogpress.pl/node/21327

 

http://niepoprawni.pl/blog/aleszumm/11-lipca-dzien-pamieci-meczenstwa-kresowian

 

http://aleszum.salon24.pl/658768,11-lipca-dzien-pamieci-meczenstwa-kresowian

 

http://niepoprawni.pl/blog/245/smert-lachom-zydom-i-moskwiczam-zawolanie-bandery-0

 

http://11lipca1943.wolyn.org/index.php?option=com_content&view=article&id=51:dlaczego-dzien-pamieci-meczenstwa-kresowian&catid=33&Itemid=101

 

http://witajciewdomu.pl/dzien-pamieci-meczenstwa-kresowian/

 

http://aleszuma.neon24.pl/post/60986,11-lipca-dniem-pamieci-meczenstwa-kresowian

 

http://www.fronda.pl/blogi/prawda-o-nobliscie/11-lipca-dzien-pamieci-meczenstwa-kresowian,43017.html

 

http://niepoprawni.pl/blog/2218/11-lipca-dniem-pamieci-meczenstwa-kresowian

 

http://blogpress.pl/node/21460

Komentarzy 7 do “Aleksander Szumański: 11 LIPCA DZIEŃ PAMIĘCI MĘCZEŃSTWA KRESOWIAN”

 1. W walce ZŁA ze ZŁEM to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM była też zbrodnicza kolaboracja zbolszewikowanych Żydów z sowietami.

 2. Romek said

  Dzień ludobójstwa ludności Polskiej, Rzeź Wołyńska.

  Międzynarodowy Trybunał Karny, MTK, z siedzibą w Hadze,
  zbrodnie ludobójstwa!

 3. @Romek
  To oczywiście dotyczy braku lojalności wobec Polski mniejszości ukraińskiej,na wskroś zbrodniczej.
  W DRAMACIE KRESÓW pomija się brak lojalności wobec Polski mniejszości narodowej żydowskiej.Ta zaowocowała udziałem w ZBRODNI PRZEMILCZENIA KATYŃ.
  Dziś doświadczamy procesu od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który też odwołuje się do antypolskich,bandyckich korzeni.

 4. Ryszard Polak said

  W lipcu 1943, Ukraińcy w krańcowym amoku mordowali żywioł polski. Politycy mogą sobie wybaczać, lecz MY Naród – NIGDY!

 5. Piotrx said

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/posel-dworczyk-potwierdza-w-ustawie-o-11-lipca-jest-mowa-o-ludobojstwie

  Poseł Dworczyk potwierdza: w ustawie o 11 lipca jest mowa o ludobójstwie

  Opublikowano: Piątek, 12 lutego 2016 o godz. 08:08:04

  W rozmowie z Kresami.pl poseł Michał Dworczyk potwierdził, że w treści projektu ustawy, ustanawiającej dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci i Męczeństwa Kresowian jest mowa o ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA na Polakach na Kresach. Odniósł się również do krytyki, wyrażonej m.in. przez pisarza Stanisława Srokowskiego.

  Michał Dworczyk, szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą w rozmowie z Kresami.pl zaznacza, ze dzięki ustawie w Polsce zostanie ustanowione nowe Święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci i Męczeństwa Kresowian.

  „Celem ustawy jest z jednej strony oddanie hołdu naszym Rodakom, którzy na Kresach I i II Rzeczpospolitej byli bardzo ciężko doświadczani przez totalitaryzmy: rosyjski, niemiecki oraz przez integralny nacjonalizm ukraiński” – powiedział poseł Dworczyk. Przypomina, że część z nich została zamordowana, a inni byli represjonowani.

  Drugim aspektem jest zamiar popularyzacji wiedzy – nie tylko o Polakach mieszkających tam w XX wieku, ale również o fenomenie Kresów. Jak tłumaczy autor projektu ustawy: „Chodzi o wkład Kresów w historię i kulturę Polski, o to jak wiele ważnych osób dla polskiej nauki, kultury czy polityki pochodziło z tamtych terenów. Wierzymy, że to święto przyczyni się do tego”.

  W treści uzasadnienia znajduje się również zapis dotyczący ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej:

  „Wymordowanie stu kilkudziesięciu tysięcy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w ramach ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich m.in. z OUN i UPA, którego kulminację stanowił dzień11 lipca 1943 roku było kolejnym ciosem zadanym Narodowi”.

  Poseł Dworczyk przyznał, że jest zaskoczony niektórymi głosami, które pojawiły się w przestrzeni publicznej po podaniu pierwszych wiadomości nt. ustawy. W tym również listem otwartym wystosowanym przez Stanisława Srokowskiego, ocaleńca z kresowego ludobójstwa i autora licznych powieści osadzonych w kontekście Kresów, z których jedna stała się podstawą dla filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Zaznacza, że osoby te poddają projekt ustawy ostrej krytyce, nie znając jeszcze ani treści jej samej, ani uzasadnienia.

  „W tej sprawie jest bardzo dużo emocji. To dla mnie zrozumiałe, ponieważ przez lata odpowiedzialność za zbrodnie na Polakach na Kresach była rozmywana i nie chciano podejmować tego tematu. Problem ludobójstwa był zamiatany pod dywan, jako coś, o czym nie powinno się głośno mówić” – mówi Dworczyk. „Natomiast wysnuwanie wniosków nt. intencji autorów projektu ustawy na podstawie jej tytułu oraz wybranych fragmentów uzasadnienia, bez przeczytania całości tekstu – jest dla mnie zaskakujące” – dodał poseł PiS.

  Jego zdaniem warto zaczekać na pojawienie się w druku sejmowym pełnego tekstu ustawy oraz uzasadnienia, a dopiero potem podejmować dyskusję i dialog na rzecz wyjaśnienia ewentualnych problemów. Ma to nastąpić w piątek lub na początku przyszłego tygodnia. Dworczyk uważa, że zakładanie złej woli ze strony parlamentarzystów i osób zaangażowanych w powstanie projektu jest z jednej strony zrozumiałe ze względu na doświadczenia odnośnie tej kwestii, ale z drugiej jest to dla niego „trudne do zaakceptowania”.

  Poseł Dworczyk dodał, że jest umówiony na spotkanie ze Srokowskim na początku przyszłego tygodnia. Deklaruje, że jest otwarty na dyskusje ze wszystkimi zainteresowanymi projektem. Przypomniał również, że projekt ustawy w toku procesu legislacyjnego będzie omawiany m.in. na komisjach i zapowiedział, że będzie on szeroko konsultowany.

  „Środowiska zainteresowane problematyką Kresów będą zaproszone do dyskusji i każdy będzie mógł się wypowiedzieć. Warto podkreślić, że jest to na razie projekt, na pierwszym etapie drogi legislacyjnej, a więc dokument, nad którym można jeszcze pracować np. w trakcie kolejnych posiedzeń komisji sejmowych. Jeżeli uznamy to za zasadne – zawszę będzie możliwość wprowadzenia w nim poprawek” – powiedział poseł Dworczyk.

  Wszystkich zainteresowanych ustawą zachęca zaś do wykazania „odrobiny cierpliwości”. „W najbliższych dniach, po nadaniu przez Marszałka projektowi numeru druku sejmowego zostanie on opublikowany na stronach Sejmu RP. Wtedy każdy będzie mógł się zapoznać z całym tekstem i będziemy mogli rozpocząć merytoryczną dyskusję” – tłumaczy poseł PiS.

 6. Piotrx said

  Nadesłane przez Wiesława Tokarczuka

  Uwagi niektórych Kresowian do projektu ustawy ustanawiającej dzień 11 lipca
  Narodowym Dniem Pamięci i Męczeństwa Kresowian

  1) Panie Wiesławie !
  Ta ustawa to dramat- skanalizowanie Kresowian. Gdzie konsultacje ? Ta uchwała ma dotyczyć uczczenia LUDOBÓJSTWA BANDEROWSKIEGO! z jasnym wskazaniem sprawców – OUN,UPA, a nie jakiegoś „męczeństwa”- niemieckiego, rosyjskiego i pieron wie z jakiej jeszcze ręki. To niedopuszczalne! Robią nas znowu „w konia” i to jeszcze w perfidny sposób! Jak tak można, po tylu latach beznadziejnej walki. Kpiny sobie z nas zrobili NIE,NIE, NIE.
  Pozdrawiam L.

  2) Szanowny Panie Wiesławie!

  Kilka uwag.

  Zamiast mówić, co jest w ustawie, co samo przez się pozostawia pole do domysłów, wystarczyło od początku przedstawić cały projekt i zamieścić go w internecie. Tymczasem na stronie sejmu go nie ma i gdzie indziej też nie znalazłem. Może jest tak, że podrzucono kilka zdań zawartych rzeczywiście w projekcie z myślą o przyjrzeniu się reakcjom i wprowadzeniu (miejmy nadzieję) poprawek. Dlaczego wystąpiono z tym teraz? Być może po to, żeby nowa i jak już widać, gorąca dyskusja przyćmiła katastrofalną odpowiedź MSZ na interpelację ws. banderyzacji Ukrainy, która odwołuje się do najgorszych tradycji prometeizmu, Giedroycia i GW.

  Co do ujawnionych fragmentów proponowanej ustawy. Najistotniejszą sprawą, dla mnie osobiście dyskwalifikującą ten projekt na obecnym etapie, jest przykrycie zbrodni nacjonalizmu ukraińskiego poprzez wymienienie przed nim i wraz z nim, zbrodni sowieckich i niemieckich. Przepraszam, może nie takie były intencje autorów, ale na mnie sprawia to wrażenia celowego łagodzenia wydźwięku ze względu na Ukrainę, Ukraińców i ich „wrażliwość”. Trzeba powiedzieć sobie jasno – ofiary ukraińskiego nacjonalizmu wymagają bezwzględnie ustawy/uchwały, która wyłącznie ich dotyczy! Nie można do tego mieszać zbrodni innych, tym bardziej że:

  – tamte były zbrodniami systemów totalitarnych, tu mamy do czynienia ze zbrodnią przeprowadzoną przez kierunek polityczny, który całkowicie zdominował społeczność ukraińską żyjącą w granicach przedwojennej Polski i w oparciu, tylko częściowo przymuszone, masy tej społeczności

  – niezależnie od niewątpliwego tragizmu zbrodni dokonanych przez totalitaryzm sowiecki i niemiecki, to zbrodnie szowinizmu ukraińskiego były najokrutniejsze i w największym stopniu skierowane przeciwko całej populacji polskiej

  – ideolodzy i wykonawcy tych zbrodni są dzisiaj stawiani na piedestale na Ukrainie, stanowią wzorzec dla młodego pokolenia, co jest ewenementem na skalę światową

  – zbrodnie niemieckie są w Polsce wciąż elementem wiedzy powszechnej, nawet jeśli jest to wiedza powierzchowna i np. odnośnie Kresów, niezbyt oparta na konkretnych przypadkach

  – zbrodnie sowieckie doczekały się po 1989 r. wielokrotnego upamiętnienia, mówi się o nich najczęściej i najbardziej otwarcie, często wykorzystując je również jako oręż we współczesnej walce politycznej

  – istnieje już Dzień Sybiraka i Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Te ofiary mają swoje pomniki w godnych miejscach.

  Nadto, trzeba zauważyć, że już w obecnym sejmie procedowano lub proceduje się uchwały związane z ofiarami totalitaryzmu sowieckiego, jak np. ofiary tzw. Wielkiego Głodu na Ukrainie, czy ofiary przesiedleń do Kazachstanu.

  W tej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z tak palącą potrzebą potępienia szowinizmu ukraińskiego i jego zbrodni, i z jego renesansem na współczesnej Ukrainie, ale i wobec poważnej niewiedzy Polaków o tych zbrodniach, ustawa łącząca i to, jak wynika z przecieków, na trzecim miejscu, zbrodnie ukraińskie ze zbrodniami innych jest zwykłym półśrodkiem, podejrzanym o chęć zamydlenia sprawy dla celów związanych z obecną polityką Polski wobec Ukrainy.

  Serdecznie pozdrawiam

  Adam

 7. Piotrx said

  Ludobójstwo, a nie męczeństwo -ks Isakowicz-Zaleski
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/ludobojstwo-a-nie-meczenstwo/9l8ggw

  „Omawianą inicjatywę poselską uważam za krok w dobrym kierunku, ale planowane święto winno nosić nazwę „Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa Kresowian”. Dzień 11 lipca jest bowiem rocznicą „Krwawej Niedzieli”, będącej apogeum ludobójstwa na Wołyniu.”

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: