Wirtualna Polonia

“-Wyśmiewani za niemodny patriotyzm, wierni Bogu i ojczyźnie podnieśliśmy głowy.”

Zmiany personalne w MSZ: 30 ambasadorów wróci do kraju; nowi dyrektorzy i wicedyrektorzy

Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2016-03-02

30 ambasadorów wróci do kraju w tym roku; większość po lipcowym szczycie NATO w Warszawie i Światowych Dniach Młodzieży. Zmiany personalne objęły dyrektorów i wicedyrektorów w MSZ – dotyczy to także 30 osób.

Jak dowiedzieli się dzisiaj dziennikarze ze źródeł w MSZ, na początku roku do 30 ambasadorów zostały rozesłane pisma z prośbą o podanie dogodnej daty, w której mogliby zakończyć swoją misję w tym roku. Większość z ambasadorów pozostanie na placówkach w najbliższych miesiącach. Do kraju powrócą po ważnych dla polskiej dyplomacji wydarzeniach w lipcu – warszawskim szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży.

Spora grupa ambasadorów, którzy opuszczą placówki, pracuje w krajach europejskich; większość z nich pełni funkcję ponad 4 lata.

Dotychczas zostało odwołanych trzech ambasadorów: Tomasz Arabski (Hiszpania), Aleksander Chećko (Serbia) i Marek Prawda (ambasador Polski przy UE). Obecnie jest kilkanaście placówek, które czekają na nowego ambasadora. Oprócz Hiszpanii i Serbii na liście są m.in. Islandia, Nigeria i Algieria.

Zmiany następują też w kadrze kierowniczej MSZ. W związku z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej powołano 9 nowych dyrektorów i 20 zastępców (w MSZ jest około 107 stanowisk kierowniczych). Większość osób dotychczas pełniących kierownicze funkcje pozostało w MSZ, tylko jedna osoba nie pracuje już w ministerstwie.

W nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie 22 stycznia, zapisano, że stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasają po upływie 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie – jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Zgodnie z nowymi przepisami, wyższe stanowiska w służbie cywilnej są teraz obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu, jak poprzednio. Nowela wprowadziła także powołania, a nie konkursy na kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej.

W ubiegły piątek w wystąpieniu poświęconym pierwszym 100 dniom pracy MSZ minister Witold Waszczykowski mówił o zmianach, które w tym roku będą zachodziły na placówkach zagranicznych. – W większości wynika to z zakończenia kadencji ambasadorów. Ta rotacja będzie dotyczyła ok. 1/3 naszych przedstawicieli za granicą – zapowiedział Waszczykowski.

Źródło: PAP

Komentarzy 7 do “Zmiany personalne w MSZ: 30 ambasadorów wróci do kraju; nowi dyrektorzy i wicedyrektorzy”

 1. oby te czystki byly wystarczajaco „koszerne” i objely placowki gdzie do tej pory nie bylo dla Polski zbyt koszernie,…min. israel,usa itp

 2. Guła said

  Super MY mocarstwo. Ponad 100 kierownictw w MSZ i tyleż samo ambasad.
  Aha
  I ludziska żyją dostatnio

 3. Miś said

  Jeśli MSZ w 99% było cały czas od II WŚ obsadzone czysto koshernie a jest tam zatrudnionych co najmniej tysiąc personelu to co to znaczy 30 czy 60 ?

 4. pugnus said

  No a co ze schnepfem i ziomeecka ? (celowo z malej litery)Nastepnie czy wymieniono w komplecie konsulaty we Lwowie i Kijowie ,gdzie za pewna „oplata” bez trudu mozna bylo uzyskac Karte Polaka?Tam to nawet meble przydaloby sie wymienic, niech juz bedzie kosztowac…..

 5. Kwal said

  A kiedy zostanie odwołany antypolski ambasador w USA Pan Sznepf…?

 6. Marta said

  A czy dotyczy też Watykanu?

 7. Ryvan said

  Szef MSZ powinien asygnować jednego choć pracownika do poczytania czasopisma Gazeta Gazeta w Ontario, zbadania dzięki komu ten organ funkcjonuje i podjąć właściwe decyzje ad. personelu ambassady i konsulatόw.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: